Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!
 Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...
 orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus
 Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...
 

Caraibe

- - - - -
  • Please log in to reply
162 replies to this topic

#145
eugenm

eugenm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 22.01.2006
Acum mult timp am avut o vorba cu @metal legat de comunitatea de spotteri din Romania.
Parca era vorba sa o facem impreuna :

SXM
Attached File  IMG_1041.jpg   293.43K   134 downloads

#146
metalactual

metalactual

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,305
  • Înscris: 17.04.2006
Da, numai ca nu imi vad fizicul prea curand prin St. Marteen....abia ma screm sa ajung in RD.

#147
Viny01

Viny01

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 07.09.2014
Buna. As vrea sa merg anul viitor in primavara in caraibe. As vrea Saint Martin si Anguilla . Imi puteti spune ceva cazare , cei care ati mai fost? ce bani(euro,dolari,lire} se folosesc? cum e mancarea pe-acolo ? am vazut ca e foarte buna legatura budapesta-paris-saint martin ...
M-ar interesa daca stiti cumva daca sunt ferriboat-uri intre saint martin si anguilla? sau daca se pot inchiria barcute pt 1ora,2,3, sau pe o zi ?
   Multumesc !

#148
sdrc

sdrc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 746
  • Înscris: 28.05.2008

View PostViny01, on 16 iulie 2016 - 00:45, said:

Buna. As vrea sa merg anul viitor in primavara in caraibe. As vrea Saint Martin si Anguilla . Imi puteti spune ceva cazare , cei care ati mai fost? ce bani(euro,dolari,lire} se folosesc? cum e mancarea pe-acolo ? am vazut ca e foarte buna legatura budapesta-paris-saint martin ...
M-ar interesa daca stiti cumva daca sunt ferriboat-uri intre saint martin si anguilla? sau daca se pot inchiria barcute pt 1ora,2,3, sau pe o zi ?
   Multumesc !
Primavara e o perioada propice pentru o vacanta in zona; noi am fost  in Saint Martin (sunt cativa ani de atunci) in martie si am avut parte de o vreme superba, iar temperatura apei era de app. 28 grade (mai scazuta un pic pe coasta estica, la Atlantic).
Am rezervat din timp cazare in zona franceza (Marigot) intr-un complex de apartamente cu o superba curte interioara (palmieri, piscina etc.) .
Despre cele 3 monede mentionate : sunt valute oficiale (EUR in Saint Martin, GBP - in Anguilla) si larg acceptate (USD); se adauga guldenul antilez (ANG), in special in zona olandeza din Saint Martin. Atentie : comerciantii locali au obiceiul de a echivala 1:1 USD / EUR, asa ca e bine sa aveti dolari in bancnote mici pentru cazurile in care nu platiti cu cardul.
Mancare e din belsug si pentru toate gusturile; evident, preturile sunt mai ridicate decat cele continentale. Ca alternativa la restaurante, in Marigot exista Carrefour, pe langa multe alte magazine alimentare mici. Din piete se pot cumpara fructe nemaipomenit de gustoase - incercati papaya (parca e alt fruct decat cel pe care il gasim la noi in supermarket). Mancarea creola e grozava; se pricep la salate, peste si sosuri.
Exista destule ferry-boat-uri catre/dinspre Anguilla - iata cateva info : http://ivisitanguilla.com/by-sea/; se pot inchiria diferite ambarcatiuni, dar nu detin informatii de prima mana.
Atat din Paris, cat si din Amsterdam sunt legaturi bune spre Philipsburg (net-ul e plin de Jumbo 747 care survoleaza plaja Maho).
Sa aveti o vacanta cat mai agreabila !

#149
Viny01

Viny01

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 07.09.2014
Multumesc pentru informatii :)

#150
Idolino

Idolino

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 21.01.2016
As dori informatii depre Guadelupe,locuri de cazare,transport orice credeti ca ar fi de folos.Multumesc.

#151
Dev

Dev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,612
  • Înscris: 28.04.2005
Eu am planuit pentru la anul in februarie dar pana am apucat sa rezerv biletele de avion (ne-am sucit vreo saptamana...) s-au scumpit asa de mult ca am luat pentru Sri Lanka.
Nu stiu daca te ajuta ca n-am experienta de la fata locului. Dar imi facusem plan sa stam in 3 locuri:
* in zona Plage de la perle
* in zona Plage de Rocroy
* in zona Saint-Francois
Si sa vizitam din fiecare ce e prin preajma. Neaparat masina inchiriata si... cam atat. :)

#152
Idolino

Idolino

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 21.01.2016
Multumesc.Eu am ochit Deshaies ca baza si de acolo sa bagam ture cu masina prin toata insula.Nu am informatii despre trafic sa-mi dau seama daca e bine sau nu.

#153
Dev

Dev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,612
  • Înscris: 28.04.2005
E cam departe de locurile interesante de pe Basse Terre din ce am prins eu. Si ca sa treci prin mijlocul "fluturelui" e destul de mult trafic.

#154
printzul69

printzul69

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 509
  • Înscris: 24.09.2013
si eu vreau sa meg in caraibe ... poate anul acesta voi avea timp ...

#155
debusy

debusy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,218
  • Înscris: 25.04.2012
Salutare, care este perioada optima pentru o vacanta in caraibe?  Sa nu avem parte de uragane, ploi torentiale, tornade, furtuni etc. Si e mai recomandat sa luam pachet all invlusive? Sau merita si sa luam pe cont propriu bilete de avion plus cazare prin airbnb? Plecarea va fi din UK. Multumesc

Edited by debusy, 19 January 2019 - 01:06.


#156
Groh

Groh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,595
  • Înscris: 03.09.2008
Prin Barbados a fost cineva?
Am luat bilete pentru Ianuarie 2020 si incep sa ma uit de hoteluri.
Daca cineva are chef sa impartaseasca ce experiente a avut, le citesc cu placere-).

#157
AdiTwism

AdiTwism

    Poți trimite mesaj privat.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,131
  • Înscris: 01.04.2008
Mai vrea cineva in Bahamas ?

Hurricane Dorian makes landfall in the Bahamas as a Category 5 hurricane.

#158
Groh

Groh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,595
  • Înscris: 03.09.2008
Revenit dupa o vacanta calduroasa in Barbados..32 grade dar daca nu erau nori sau nu batea vantul,se simtea mult mai cald.
Cum locuiesc in Germania,zborul a fost Frankfurt-Barbados,Germanwings,900 euro doua persoane,bilete cumparate cu 6 luni inainte.Hotel,la fel rezervat cu 6 luni inainte pe Booking,3 stele,direct pe plaja.
Camere mari,curate,mancarea nimic special.Mic dejun la hotel dar cina in alte parti.
Restaurantele pe insula arata ca niste bodegi de la tara dar mancarea foarte buna.Evident exista si multe luxoase dar scumpe.
Plimbari cu vapor mare,sau cataraman,scufundari,testoase,epave,etc sau safari cu masina,pretul 100-120 euro de persoana pt fiecare excursie in parte.
Fata de alte insule,destul de curata,oamenii politicosi,nu incearca sa jecmaneaca turistii,imi dadeau rest la orice.
In orice tara ajung e traditia e sa probez KFC.La ei nimic special iar restaurantul chiar era foarte,foarte murdar.
Buget:zbor,hotel,mancare,alte cheltuieli:3600 euro din care 600 au fost excursiile optionale.
Casa Rihanna,trecut pe langa ea,o zona luxoasa,doar 22 milioane euro.
O insula frumoasa,pe o parte ocean linistit,pe cealalta parte agitat,multe chestii de vizitat si facut.
De revenit:da,combinat poate cu alte insule din Caraibe.

Attached Files



#159
capodecina

capodecina

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 246
  • Înscris: 15.03.2009

View PostGroh, on 30 ianuarie 2020 - 19:30, said:

De revenit:da,combinat poate cu alte insule din Caraibe.

Merci. Ma batea gandul sa incerc Barbados dar sincer... la ce preturi au cazarile...
Raman la Dominicana. Posted Image

#160
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004
Salutare,
are cineva experienta cu croazierele in zona? In mod expres cu TUI

#161
T Irina

T Irina

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,680
  • Înscris: 04.11.2006

View Postvata_pa_batz, on 11 noiembrie 2021 - 23:14, said:

Salutare,
are cineva experienta cu croazierele in zona? In mod expres cu TUI
Pe care ai pus ochii? Ca si eu gravitez in jurul unei croaziere in ianuarie din Barbados. Experientele dinainte de pandemie nu prea mai sunt relevante, s-au schimbat multe. Din ce vad eu doar MSC Seaview si Grandeur of the sea de la Royal se misca in perioada urmatoare prin zona. Royal au politici Covid mult mai bune, dar vasul e asa si asa, la MSC vasul e nou, frumos, dar ma cam enerveaza conditiile.

#162
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

View PostT Irina, on 18 noiembrie 2021 - 22:51, said:

Pe care ai pus ochii? Ca si eu gravitez in jurul unei croaziere in ianuarie din Barbados. Experientele dinainte de pandemie nu prea mai sunt relevante, s-au schimbat multe. Din ce vad eu doar MSC Seaview si Grandeur of the sea de la Royal se misca in perioada urmatoare prin zona. Royal au politici Covid mult mai bune, dar vasul e asa si asa, la MSC vasul e nou, frumos, dar ma cam enerveaza conditiile.

Pe asta:
https://buchung.meinschiff.com/cabin

Motivul era ca o trupa de prieteni au rezervat deja de mai multa vreme pentru o zi de nastere. As fi vrut veranda, dar nu mai erau. Initial era planificat un zbor din bucati prin Toronto, unde urma o alta petrecere cu un intermezzo la Niagara. Cum n-am mai gasit nici bilete de avion, nici clasa de vapor care m-ar fi interesat, am ales in final Dubai Posted Image
Ma duc la shopping. Iti spun sincer un lucru. Am fost foarte usurat ca jumatatea mea a fost de acord, deoarece io am rau de mare. La schimb am fost de acord cu ceva mai deosebit. Va fi primul palmier din Jumeirah

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate