Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
A fost adoptata legea privind alc...

La multi ani Costi

Vreau sa ofer imprumut pentru con...

Usa de garaj la o magazie existenta
 The worst of evil (2023)

Proiect de lege: Romanii vor achi...

Dopuri / casti amortizare zgomot ...

Ce componente trebuie sa schimb d...
 2 job-uri de 8 ore simultan.

VW e-Up second hand sau alternati...

Reparatie scara mozaic vechi

Cablu curte destinat deplasarii l...
 Sfat de cumparare pentru un Jagua...

La mulți ani @mishu_bz!

La mulți ani @kyrre!

PF vinde 3 autoturisme ce se inti...
 

Astral Telefix, de la Astral Telecom

- - - - -
  • Please log in to reply
178 replies to this topic

#73
Allex

Allex

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,051
  • Înscris: 02.01.2003

frek menta, on Sep 7 2005, 00:52, said:

stie cineva care sunt numerele alocate astral? mie mi-au alocat un numar pe care vreau sa il schinb ca sa fie la fel ca si cel de la rtc, si nu stiu daca respectivul numar e alocat, sau daca da, daca ii este alocat la astral sau RDS

<{POST_SNAPBACK}>


Vezi informatiile din Licenta Astral! Fisierul provine de pe site-ul ANRC.

Attached Files



#74
rusucosmin

rusucosmin

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 09.09.2005
sal

mi-am bagat azi astral triplay de mers merge dar nu stiu nici un site ftp sau altceva de unde sa am iau info pe trafic metropolitan.sunt din cj.
daca cineva stie...pls
mersi anticipat

#75
AirBoy

AirBoy

    Snow! Ski! Be freeeee...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,103
  • Înscris: 05.05.2003
De azi am si eu telefon de la astral, am dat cateva apeluri, merge bine, in schimb nu pot sa apelez numarul de astral de pe mobil. azi dupa amiaza a mers, acum insa, daca sun de pe mobil imi spune ca nu poate fi contactat (zapp) si ma deconecteaza imediat ce apas pe butonul de apelare (connex).

#76
tiff

tiff

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,814
  • Înscris: 31.01.2005
Calitatea audio, comparata cu telefonul fix clasic, cum e?
Esti sigur ca Astral Telefix are interconectare cu Zapp si Connex?

Edited by tiff, 09 September 2005 - 18:12.


#77
zaze

zaze

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 903
  • Înscris: 21.01.2004
Calitatea vocii e mai slaba decat la Romtelecom si RDS, dar este acceptabil, pe mine nu ma deranjeaza foarte tare. Interconectare au cu Romtelecom, Connex, Orange, Zapp si RDS.

#78
Allex

Allex

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,051
  • Înscris: 02.01.2003
Dupa prima luna de abonament, am observat ca lista detaliata on line a apelurilor se actualizeaza la cateva minute.  :coolspeak:  Calitatea sunetului este foarte buna (peste 90% din cea a RomTelecom-ului, volumul e o idee mai slab), iar conectarea se face rapid, abia ai terminat de format numarul, ca si suna. Si invers e la fel, am incercat de pe mobil si legatura se face rapid. RomTelecom a pierdut in competitia cu Astral Telecom. Raportul calitate/pret e mult mai bun. :thumbup:

#79
zaze

zaze

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 903
  • Înscris: 21.01.2004

Allex, on Sep 10 2005, 01:35, said:

Dupa prima luna de abonament, am observat ca lista detaliata on line a apelurilor se actualizeaza la cateva minute.  :coolspeak:  Calitatea sunetului este foarte buna (peste 90% din cea a RomTelecom-ului, volumul e o idee mai slab), iar conectarea se face rapid, abia ai terminat de format numarul, ca si suna. Si invers e la fel, am incercat de pe mobil si legatura se face rapid. RomTelecom a pierdut in competitia cu Astral Telecom. Raportul calitate/pret e mult mai bun. :thumbup:

<{POST_SNAPBACK}>


Exact, cred ca volumul este un pic mai slab, nu gaseam motivul. Oricum, sunt multumit de Astral, desi avand si RDS.TEL, folosesc mai mult RDS-ul (tarife mai bune).

#80
Allex

Allex

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,051
  • Înscris: 02.01.2003

zaze, on Sep 10 2005, 01:43, said:

Exact, cred ca volumul este un pic mai slab, nu gaseam motivul. Oricum, sunt multumit de Astral, desi avand si RDS.TEL, folosesc mai mult RDS-ul (tarife mai bune).

<{POST_SNAPBACK}>


RDS.TEL are tarife in euro, iar Astral Telefix in USD, poate de asta ti se pare o falsa diferenta intre tarifele principale...

Apeluri catre fix local:
RDS.TEL (Romtelecom local + alte retele fixe nationale) 2 eurocenti (0,0697 RON / 697 ROL)
Astral Telefix 2 USDcenti (0,0562 RON / 562 ROL)
Diferenta: 0,0135 RON / 135 ROL in favoarea Astral Telefix

Apeluri catre mobil:
RDS.TEL 11 eurocenti (0,38 RON / 3.800 ROL)
Astral Telefix 14 USDcenti (0,39 RON / 3.900 ROL)
Diferenta: 0,01 RON / 100 ROL in favoarea RDS.TEL

Convorbirile interjudetene in reteaua RomTelecom si in alte retele fixe se pare ca sunt subventionate momentan la RDS.TEL. Procentul variaza intre 50% si 70%.

#81
zaze

zaze

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 903
  • Înscris: 21.01.2004
Astral - Romtelecom local e 2.7USDcenti :)
Astral - Astral e 2 USDcenti

#82
Allex

Allex

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,051
  • Înscris: 02.01.2003

zaze, on Sep 10 2005, 04:09, said:

Astral - Romtelecom local e 2.7USDcenti :)
Astral - Astral e 2 USDcenti

<{POST_SNAPBACK}>


:D  Ce de cifre, sunt sinistre pentru ora asta, mai ales ca avem si "',"!

#83
zaze

zaze

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 903
  • Înscris: 21.01.2004
Oricum e mai avantajos decat Romtelecom. Cred ca orice este mai avantajos decat Romtelecom. Eu am apelat la RDS inainte sa apara Astral Triplay (am renuntat la Romtelecom) si acum le pastrez pe amandoua. Daca venea Triplay mai devreme, probabil ca nu mai aveam nevoie de RDS...

#84
Garfield

Garfield

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,200
  • Înscris: 20.11.2004

Allex, on Sep 10 2005, 04:01, said:

Apeluri catre mobil:
RDS.TEL 11 eurocenti (0,38 RON / 3.800 ROL)
Astral Telefix 14 USDcenti (0,39 RON / 3.900 ROL)

<{POST_SNAPBACK}>


RDS.TEL 10,5 eurocenti

#85
Allex

Allex

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,051
  • Înscris: 02.01.2003

Garfield, on Sep 10 2005, 13:25, said:

RDS.TEL 10,5 eurocenti

<{POST_SNAPBACK}>


In postul anterior ma refeream la tarifele de la cele mai mici abonamente ale celor doi mari operatori, abonamente care sunt incluse in pachetul de servicii Internet.

Tariful catre mobil la cele mai mari abonamente Astral TeleFix / RDS.TEL este:
* 10 eurocenti/minut 0,34 RON/minut (3.485 ROL/minut) RDS.TEL 12 euro/luna (41,82 RON / 418.212 ROL)
* 12 USDcenti/minut 0,33 RON/minut (3.373 ROL/minut) Astral TeleFix 16 USD/luna (44,97 RON / 449.744 ROL)
*Tarifele nu includ TVA si sunt calculate la cursul BNR din data de 9 septembrie 2005

Dupa cum se poate observa, tarifele sunt extrem de apropiate (0,01 RON!). Abonamentele difera, insa si pachetul de servicii este altul.

Attached Files



#86
AirBoy

AirBoy

    Snow! Ski! Be freeeee...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,103
  • Înscris: 05.05.2003
Interconectarea nu e o problema, v-am spus ca dupa amiaza a mers, mi-am sunat omul de la magazin de pe mobil pe fixul de astral. Seara nu a mai mers :(

#87
Allex

Allex

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,051
  • Înscris: 02.01.2003

AirBoy, on Sep 11 2005, 16:09, said:

Interconectarea nu e o problema, v-am spus ca dupa amiaza a mers, mi-am sunat omul de la magazin de pe mobil pe fixul de astral. Seara nu a mai mers :(

<{POST_SNAPBACK}>


Probabil ca seara au fost ceva probleme cu reteaua. Nu trebuie sa uitam ca programele tv (analog/digital), transmisiile de date si telefonul folosesc acelasi suport - fibra optica + cablul tv + diverse convertoare si amplificatoare. O pana de curent sau o defectiune la un alt echipament din retea si toate pica sau functioneaza necorespunzator. Este totusi un risc asumat, pentru ca stiu din experienta ca interventiile sunt extrem de rapide la Astral Telecom. In Bucuresti, orice defectiune de retea se remediaza in maximum 3 ore de la sesizarea telefonica.

#88
frek menta

frek menta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 203
  • Înscris: 01.09.2005
gata si io, azi mi-au adus modemul, instalat in 2 minute, a mers din start

am sunat de vreo 2-3 ori, se aude volumul un pic mai slab, dar calitatea e comparabila cu RTC as zice eu;

revin dupa cateva zile de teste...  :coolspeak:

#89
zaze

zaze

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 903
  • Înscris: 21.01.2004
Am si eu o problema cu Astral. Nu e legata de telefonie, dar asta e printre cele mai active thread-uri despre Astral.

Am observat azi ca eu an un SINGUR canal de 256kbps, pe care sunt inghesuite DOWNLOAD si UPLOAD. Deci, daca eu fac download la 29k nu pot uploada decat cu 1k. Cei de la tehnic spun ca asa are toata lumea, ca este normal, dar eu stiam altfel. La voi cum este?

#90
Intel

Intel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,988
  • Înscris: 28.11.2001
Vorbesti serios?
De data asta nu te-a mintit  :D
256kbps inseama banda; banda inseamna si download si upload, amandoua ingramadite in aceeasi 256kbps  ;)
Deci asa e la toata lumea

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate