Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale
 Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day

Recomandare aparat de vidat alime...
 Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3
 Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...
 

Turion64 X2 Vs Turion64

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
tzaka_paka

tzaka_paka

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 29.11.2006
De ceva vreme ma tot uit pe net ce laptop sa imi iau...
- bugetul ar fi de 30 Mil
- pt acasa (filme, net, multimedia, jocuri ocazional... ca a cam trecut varsta)
Dupa multe cautari cam asta ar fi topul preferintelor:

1. http://www.emag.ro/n...--pLX.ABH0J.273
2. http://www.emag.ro/n...--pLX.AG20J.010
3. http://www.emag.ro/n...lan--pA6KT-Q086
4. http://www.emag.ro/n...pFUSEE2N6SUM6A1
ps: pt Acer oricum cumpar 512 indiferent de ce model as alege

nelamuririle mele ar fi multiple:
1. logic X2 e mai puternic ca cel normal... desi X2 tl50 e cel mai slab... si cum primul produs dintr.o gama nu e prea bun la inceput am ceva indoieli... frecventa de 1600 comparata cu 2000 cat are cel normal... atata timp cat al 2.lea procesor nu intra in functiune decat cand e nevoie...
stie cineva un site unde as putea sa vad niste rezultate in teste pt procesoare?
2. fiabilitate.... acer sau asus sau fujitsu... am auzit si pro si contra pt fiecare...desi asus si fujitsu au 1 an in plus la garantie
3. desi am citit topicul legat de acest subiect tot nu stiu dc sa il iau acum de sarbatori sau sa mai astept pana in 2007 cand se "preconizeaza" o scadere a preturilor
4. display? (se pare ca cel de la acer e chiar foarte laudat)
5. dc cineva stie ceva mai bun in 30 de mil....
6. orice alt sfat ( are cineva unul din modelele astea?)

multumesc anticipat  :worthy:

#2
Hazard

Hazard

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,587
  • Înscris: 11.01.2004
1. de ce vrei neaparat turion? atentie, la procesoarele multicore, ai inteles gresit. nu lucreaza doar dorel si cand e nevoie intra si celelalte (1 sau 3, dupa caz la quadcore). doar frecventa sta in jurul jumatatii maximului in mediul office, iar in caz de nevoie de calcul mai mare sare fie in trepte, fie direct la maxim. dar nucleele lucreaza toate o data, chiar daca nu cu aceeasi incarcare. e normal sa nu fie la fel incarcate, doar se ocupa de thread-uri diferite.
De rasfoit:
http://www.xbitlabs.com/
http://www.tomshardware.com

2. tare punctul asta. am la birou 2 acer-uri pe platforma centrino, mai vechi de 1 an. personal am cumparat vreo 6-7 fujitsu-siemens in decurs de 1 an, fie celeron M, fie pe Centrino Duo (eu am centrino duo, modelul v3505). Nu am avut niciodata probleme cu vreunul din ele. Intr-adevar, la doua Fujitsu s-au descentrat ventilatoarele de pe CPU si faceau un zgomot cam deranjant, dar si-au revenit singure. Deci fiabilitate maxima la oricare din producatorii enumerati. Atentie, daca se plang chiar si 5 persoane pe un forum de un anumit producator, nu inseamna ca nu face produse fiabile. Imagineaza-ti ca cele 5 persoane nu sunt nici pe departe decisivi.

3. Poti sa il iei pana la 1 ianuarie. Notebook-urile nu vor beneficia de anularea taxei vamale din simplul motiv ca... nu exista nici acum. Ba mai mult se va introduce taxa de mediu. Deci, go4it.

4. i don't get the point. in ce sens e laudat display-ul ala? imi plac display-urile si de pe FS si de pe Asus, atata timp cat nu sunt xbrite (lucioase), desi unora le plac acelea.

5. vezi raspunsul la pct 1. vrei neapart turion?

6. eu nu.

#3
faurdanut

faurdanut

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 05.10.2006
Salutare wow frumoase laptopori :D personal as merge pe Turio 64 x2 TL50, dar si ASUS e ff bun.
Acuma faza asta cu marcile e ceva imposibil de inteles, am citit si eu pe nenumarate forumuri cum ca Toshiba e cel mai bun laptop, sincer cred ca e laudata mai mult marca nu disainu, performantele laptopului: disainul Acerului e ff bine realizat :D, pe cand la Toshiba disainurile sunt varza.
In rest ce pot sati zic si eu mi-am luat un ACER Aspire 5101 (in data de 15 Noiembrie 2006) dupa cateva zile bune pierdute pe forumuri in cautarea laptopului bun, dar cred ca dc ar avea inca: 512 DDR, bateria sa aiba mai multe celule ar fii pe primul loc la produs cumparat, in rest display e super, tastatura la fel :D

#4
tzaka_paka

tzaka_paka

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 29.11.2006
Hazard
- mersi mult pt informatii, acum am inteles mai bine cum functioneaza procesorul
- eu mergeam pe AMD pt ca sunt mai putin mai ieftine si pt ca am experienta cu ele… dar din cate vad tu esti “fan” Pentium si ai si experienta cu laptopurile, pe cand eu sunt abia la prima de genul asta… de aceea poate imi recomanzi totusi ceva in bugetul asta pe Centrino Duo
- referitor la v3505 (http://www.emag.ro/n...:APED35056646EE) … si acesta era pe lista mea insa tastatura alba… chiar nu mai vreau tastaturi albe :(

faurdanut
      - ACER Aspire 5101 e de departe printre favoritele mele… atat design cat si dotari… stiu ca ara displayul super…. Ai avut ceva probleme cu el? Puncte slabe? Ai incercat ceva mai puternic pt grafica(gen joc sau altceva)? In afara de memorie… pt ca oricum vreau sa mai iau 512

#5
tgh(dgeel)

tgh(dgeel)

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 23.11.2006
salut
eu am asus cu turian64x2
se misca bine e de incredere numai ca daca iti iei modelul asta asteapta`te sa rulez toate aplicatiile FOARTE FOARTE BINE, e si foarte stabil dar sa nu te astepti la jocuri de ultima generatie

:)



intrebare pentru restu.. cam off-topic ..
la instalare la ubuntu linux am si un iso pentru amd64  si acolo in specificatii nu spune nimic de turion.. sa il instalez ? doar e tot 64 ...
stie careva ?

#6
Hazard

Hazard

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,587
  • Înscris: 11.01.2004
@ tzaka_paka > uite, au bagat un model de v3505 cu hdd mai mare, de 120 GB. daca mai pui 512 RAM e chiar parfum. cate despre tastatura alba nu sunt probleme... e ok. te speli pe maini inainte :P

@ tgh(dgeel) > eu nu am incercat ubuntu pe asta, dar cred ca ar trebui sa mearga fara probleme :)

#7
tgh(dgeel)

tgh(dgeel)

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 23.11.2006

View PostHazard, on Dec 7 2006, 10:45, said:

@ tzaka_paka > uite, au bagat un model de v3505 cu hdd mai mare, de 120 GB. daca mai pui 512 RAM e chiar parfum. cate despre tastatura alba nu sunt probleme... e ok. te speli pe maini inainte :P

@ tgh(dgeel) > eu nu am incercat ubuntu pe asta, dar cred ca ar trebui sa mearga fara probleme :)
sunt sigur ca merge ubuntu da e un iso pe site la ei care cik e pentru platforme pe 64 de biti si de asta m gandeam sa nu`mi faca vreo problema
oricum mersi mult

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate