Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...
 De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix
 Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular
 Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație

Cartonașe și stickere t...
 

Stiri notabile din Israel

* * - - - 5 votes
  • This topic is locked This topic is locked
6463 replies to this topic

#73
Billy

Billy

    Cautator ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,256
  • Înscris: 26.06.2005

 Edgaroropsitul, on 11 august 2013 - 10:22, said:

Domnule Billy. Nu te supara ca raspund uneori nu cum ai dori. Noi israelienii suntem in general tipi care gandesc si raspunt  "dugri".Ista este un cuvant care l-am imprumutat de la arabi si explicarea lui este simplu:  directi. Nu ne invartim dupa coada noastra si nu suntem simpatici si frumosi numai ca sa impresionam pe altii .

Domnule Edgar, daca arabii (pe care ii cunosc mult prea bine) au ajuns sa fie pentru dvs etalonul dialogului direct intre oameni, apai m-am lamurit ... aproape definitiv.

 Edgaroropsitul, on 11 august 2013 - 10:22, said:

Einstein a fost un evreu german care cu toate ca a fost recunoscut ca un geniu,nu a reusit sa opreasca Holocaustul,cum nici alti evrei celebrii nu au reusit asa ca ce pretinzi dumneata este cec fara acoperire. Ce inca ,ca aceste somitati nu au pledat niciodata in public problema evreiilor.
Cand a fost infintat statul Israel,ia fost propus la Einstein sa fie Presedintele statului insa dumnealui a refuzat  imediat.

Stimate domn Edgar, un lucru esential am eu impresia ca nu il intelege domnia voastra in legatura cu "propaganda" pro-israeliana in lume.

In crearea unei imagini pozitive a evreilor in lume, VORBELE celor in viata, ca dvs nu vor avea in veci efectul pe care il au FAPTELE celor acum dusi dintre noi, ca un Einstein ori Menuhin. Propunerea mea ... directa pentru dvs este sa nu va mai imbatati cu apa rece (ori struguri fara samburi - produs israelian) crezand ca aveti vreun efect in vreun fel asupra lumii, altul decat cel de a crea un sentiment de saturatie in mintile oamenilor normali din afara Israelului, in unele cazuri ajungand chiar pana la repulsie.

PS Imi cer scuze pentru adresarea foarte directa; se incadreaza insa in spiritul "dugri" pe care se pare ca il apreciati.

#74
Edgaroropsitul

Edgaroropsitul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,844
  • Înscris: 11.02.2013
Multumesc pentru replica dumitale pe care o gasesc foarte sincera dar din pacate  pentru mine nu are mare valoare si asta nu din cauza ca nu va cred inteligent ci  ca totusi nu  m-ati inteles sau mai bine zis,m-ati inteles cum intelege un european de est  mentalitatea israeliana.

Cateva  lucruri care trebuie sa le invatati "pe de rost" despre israelieni daca pana acuma nu le-ati  inteles:

Israelienii evrei  traiesc de bine si de rau impreuna cu Israelienii arabi  si in alt caz cu palestinienii arabi. Evreii nu traiesc intr-un balon aparte. Vorbim cu arabii,gatim si mancare araba si nu este exclus ca in limba de zi de zi sa adoptam unele cuvinte sau chiar proverbe arabe care le gasim nostime sau mai potrivite decat ce apare in limba ebraica-ivrit.
De exemplu,proverbe arabe:" Culu calb bigi iomo " Traducere,"la fiecare caine ii vine ziua lui" Sau " Iom asal,iom Basal" Traducere,"o zi cu mire si alta cu ceapa".
Injuraturisunt  capitolul cel mai   adoptat. Au ei injuraturi foarte nostime ca de exemplu " Ia hrab beta " Traducere ,"sa ti se darame casa ta " sau In al habuc babugeabak" Traducere, " Sa moara tac-tu care te-a facut"   Observi aci acel IA care la pus doamna vio  si cand nu era cazul,asta din ignoranta limbii.

Am mai scris eu ca cele mai bune anecdote despre evrei sunt opera evreilor .Nu cred ca exista un popor care asa sa rada de vel insusi ca evreii/israelienii.

Cand am scris de propaganda,ma scuz dar nu am ras de evrei/israelieni ci de alte natii care iau la inima exagerat ce lumea crede despre ei si se jignesc si cand nu este deloc cazul ca sentimentele de inferioritate ii fc foarte sensibili si le ajunge uneori sa "inteleaga " si ce nu se scrie dar ei cred ca " inteleg".

Israelienii in special si evreii in general  au inteles din istoria lor ca  "Im ani lo li-mi li?" Traducere:  "Daca eu nu sunt pentru mine,Cine o sa fie ?"  Cu alte cuvinte, recordul nostru in lume in ultimii 2000 de ani ne-a facut sceptici in dreptatea lumii cand este vorba de evrei. Asa ca noi si numai noi o sa decidem soarta noastra. Inainte de holocaust si in timpul lui,nici o tara nu a fost gata sa primeasca emigranti evrei,inclusiv SUA  cea mai buna prietena si aliata a noastra  azi. Este clar ca Israelul nu danseaza dupa muzica americana si  cu toate astea,majoritatea americanilor este ca sa nu se preseze Israelul im nici un fel.  Mi-e frica ca un roman nu va crede sau intelege asta.

Asa ca mult nu ne pasa ce crede lumea despre noi. Noi facem ce credem ca un stat  trebuie sa faca. Nu numai sa apere tara si cetatenii lui ci si,de exemplu sa infintam la podisul Golan langa frontiera cu Siria un spital intreg unde se trateaza sute de opozitioneri  si civili sirieni  raniti. Cazurile mai grave se aduc la un mare spital din Haifa  cu elicoptere. Dupa tratamente sunt trimesi inapoi in Siria.Totul pe socoteala statului Israel care in acelas timp stie ca o parte din raniti apartin de Al Kaida.  Asa facem ca suntem oameni.Un european,in special un roman nu va intelege asta.  La noi se zice ca "cine salveaza o viata,ca si cum salveaza un intreg univers. Valoarea vietii este nemasurata . Pentru a elibera un prizonier israelian din mainile Hamasului,am eliberat 1000 de teroristi arabi  din inchisorile noastre.  Cu toate astea,noi implinim si inca o porunca din Judaism: "Cine vrea sa te omoare,omoara-l tu mai devreme"

Concluzia care ar fii bine sa o intelegi,  israelienilor nu le pasa ce cred altii de ei. La israelieni este mai important sa primeasca premii Nobel si sa faca inovatii si inventii care schimba lumea  si sa urce Israelul si mai sus .Israelul nu minte. Ce are de zis ,spune "dugri" fara ocoale.Israelul nu are datorii la nimeni dar toata omenirea ii este datoare. Asa o sa ramana inca mult timp. Amin.

Opa, am uitat capitolul  "jigniri".  Israelienii se jignesc numai din partea persoanelor la care au un special respect si le cred drepte si inteligente. Altii pot sa latre pana o sa raguseasca,zambetul israelianului nu o sa diminuieze nici un ciot.

Edited by Edgaroropsitul, 11 August 2013 - 14:43.


#75
Billy

Billy

    Cautator ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,256
  • Înscris: 26.06.2005

 Edgaroropsitul, on 11 august 2013 - 14:39, said:

... nu am ras de evrei/israelieni ci de alte natii care ... se jignesc si cand nu este deloc cazul ca sentimentele de inferioritate ii fc foarte sensibili ...

domnule Edgar,  dvs credeti sincer ca de sentimente de inferioritate este vorba in dialogul altor natii cu evreii?

 Edgaroropsitul, on 11 august 2013 - 14:39, said:

Concluzia care ar fii bine sa o intelegi,  israelienilor nu le pasa ce cred altii de ei.

Asta am inteles perfect, draga domnule Edgar. Ce nu reusesc sa inteleg eu insa, mai ales in contextul frazei dvs de mai sus, de ce atata amar de efort propagandistic, inclusiv la dvs, daca tot nu va pasa de ce cred altii despre evrei?

#76
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013
Domnul Edgar, ne-a prezentat varianta "macho" a israelianului.
Supermanul.
Superintelegatorul si superdetinatorul dreptatii in lume.

Din pacate o varianta falimentara.
Care a facut ca unele hoteluri in lume sa hotarasca sa nu mai primeasca israelieni, care a facut un nume rau in lume tarii si
care a dus la o izolare si o pierdere a simpatiei chiar si a celor mai stabili prieteni.
Ultima hotarare a Uniunii Europene privind interzicerea intrarii in Uniune a marfurilor din terirtoriile ocupate,
Desele bobarnace primite de la americani, de la America de Sud si mai ales de la Rusia care nici nu s-a uitat la Nethaniahu cand a vrut sa intervina impotriva ajutorului militar pentru Iran si Siria,
Cu toate demonstratiile de asa zisa independenta,  numai vointa si presiunea americana a redeschis recentele convorbitri de pace,
Iar schimbul de prizonieri nu e chiar din umanitate, este tot din interese americane -Shalit de exemplu este si cetatean american.
Jenanta aceasta aroganta, alimentta de lucrurile ce nu au importanta, excluzand de fapt pe cele ce ar putea face un bine imaginuii acestei tari in lume.

Eu am spus mai inainte.
Nu judecati aceasta tara dupa cei ce ii fac propaganda incepand prin  a arata cat de inferioare sunt alte tari.
Cea mai buna propaganda este vizita si cunoasterea la fata locului.
Iar daca nu se poate, trebuie plecat de la premiza ca vorbim deja de un stat cu bune, cu rele , cu greseli, cu actiuni speciale pentru situatii speciale...dar una peste alta...nu-i dracul chiar atat de negru, iar oropsitii sunt o minoritate neglijabila

Obligatia impusa de a se inceta constructia in teritoriile ocupate si chiar demolarea multor asa ziselor asezari, iesirea din Gaza si constructia gardului de aparare in Sud la toata frontiera cu Egiptul  infirma  asa zisa idee ca "fac ce vreau ca asa e bine pentru mine.
Toata lumea ne arata aici harta cu cat a cucerit si s-a extins Israelul de la infiintare.
Hai sa vedem si cu cat s-a comprimat dupa 67 cedand mereu la presiunea americana, chineza, rusa si europeana din teritoriile ocupate orase, regiuni..

Ca sa-si evacueze populatia in caz de pericol iminent, Israelul are doar un aeroport si doua porturi mari.
Nici-o varianta pe uscat.
Are deci un cap de pod.
Nu-si poate permite sa podul sa nu aiba si al doilea cap, pentru ca domnul Edgar si alti cativa "grozavi", considera ca "toata omenirea ii este datoare"

Edited by vio69a, 11 August 2013 - 16:39.


#77
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013
corectura:

Iar schimbul de prizonieri nu e chiar din umanitate

se va citi

Iar eliberarea detinutilor pelestinieni  nu e chiar din umanism

#78
salomee

salomee

    Au incercat sa ne ingroape dar nu au stiut ca suntem seminte...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,335
  • Înscris: 25.01.2013

 vio69a, on 11 august 2013 - 16:34, said:

Domnul Edgar, ne-a prezentat varianta "macho" a israelianului.
Supermanul.
Superintelegatorul si superdetinatorul dreptatii in lume.

Din pacate o varianta falimentara.
Care a facut ca unele hoteluri in lume sa hotarasca sa nu mai primeasca israelieni, care a facut un nume rau in lume tarii si
care a dus la o izolare si o pierdere a simpatiei chiar si a celor mai stabili prieteni.
Ultima hotarare a Uniunii Europene privind interzicerea intrarii in Uniune a marfurilor din terirtoriile ocupate,
Desele bobarnace primite de la americani, de la America de Sud si mai ales de la Rusia care nici nu s-a uitat la Nethaniahu cand a vrut sa intervina impotriva ajutorului militar pentru Iran si Siria,
Cu toate demonstratiile de asa zisa independenta,  numai vointa si presiunea americana a redeschis recentele convorbitri de pace,
Iar schimbul de prizonieri nu e chiar din umanitate, este tot din interese americane -Shalit de exemplu este si cetatean american.

Jenanta aceasta aroganta, alimentta de lucrurile ce nu au importanta, excluzand de fapt pe cele ce ar putea face un bine imaginuii acestei tari in lume.

Eu am spus mai inainte.
Nu judecati aceasta tara dupa cei ce ii fac propaganda incepand prin  a arata cat de inferioare sunt alte tari.
Cea mai buna propaganda este vizita si cunoasterea la fata locului.
Iar daca nu se poate, trebuie plecat de la premiza ca vorbim deja de un stat cu bune, cu rele , cu greseli, cu actiuni speciale pentru situatii speciale...dar una peste alta...nu-i dracul chiar atat de negru, iar oropsitii sunt o minoritate neglijabila

Obligatia impusa de a se inceta constructia in teritoriile ocupate si chiar demolarea multor asa ziselor asezari, iesirea din Gaza si constructia gardului de aparare in Sud la toata frontiera cu Egiptul  infirma  asa zisa idee ca "fac ce vreau ca asa e bine pentru mine.
Toata lumea ne arata aici harta cu cat a cucerit si s-a extins Israelul de la infiintare.
Hai sa vedem si cu cat s-a comprimat dupa 67 cedand mereu la presiunea americana, chineza, rusa si europeana din teritoriile ocupate orase, regiuni..

Ca sa-si evacueze populatia in caz de pericol iminent, Israelul are doar un aeroport si doua porturi mari.
Nici-o varianta pe uscat.
Are deci un cap de pod.
Nu-si poate permite sa podul sa nu aiba si al doilea cap, pentru ca domnul Edgar si alti cativa "grozavi", considera ca "toata omenirea ii este datoare"

Cu toate demonstratiile de asa zisa independenta,  numai vointa si presiunea americana a redeschis recentele convorbitri de pace,
Iar schimbul de prizonieri nu e chiar din umanitate, este tot din interese americane -Shalit de exemplu este si cetatean american.


Shalit, de exemplu, NU este si cetatean american, ci...francez...

#79
Edgaroropsitul

Edgaroropsitul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,844
  • Înscris: 11.02.2013

 Billy, on 11 august 2013 - 15:01, said:

domnule Edgar,  dvs credeti sincer ca de sentimente de inferioritate este vorba in dialogul altor natii cu evreii?



Asta am inteles perfect, draga domnule Edgar. Ce nu reusesc sa inteleg eu insa, mai ales in contextul frazei dvs de mai sus, de ce atata amar de efort propagandistic, inclusiv la dvs, daca tot nu va pasa de ce cred altii despre evrei?

Domnule Billy,cand eu amintesc reusitele  din Tara Sfanta,fac asta  ca sa vada romanii,ca numai romanii ma citesc,ce au pierdut  impreuna cu evreii. Nici in fanteziile mele cele mai excentrice nu m-am gandit ca sa primesc bravo de la romanii de aci.  Hai sa nu ne facem ca suntem fecioare. Aria Judaismul este de fapt un magnet la antisemiti. Pe numai o mana pot numara acei care sincer cred ca evreilor li se cuvine Bravo. Restul au o placere sadista sa scrie  aiureli fanteziste despre evei. Ii citesti si poti sa crezi ca de toate necazurile Romaniei  sunt de vina evreii care nu mai traiesc in Romania de zeci de ani. Antisemitism fara evrei. un fenomen pur romanesc,datorita mentalitatii romanesti care  decide ca romanii sunt intotdeauna nevinovati de nimica,viteji cu toate ca nu au luptat de mai mult decat 100 de ani si induiosati de executarea unui criminal de razboi  care de fapt nu a fost criminal deoarece a omorat numai evrei si civili rusi si "in razboi asta se intampla".   Gresesc cu ceva?

Ce crede "lumea" despre evrei am simtit noi din intunericul istoriei si pana azi.

 vio69a, on 11 august 2013 - 16:34, said:

Domnul Edgar, ne-a prezentat varianta "macho" a israelianului.
Supermanul.
Superintelegatorul si superdetinatorul dreptatii in lume.

Din pacate o varianta falimentara.
Care a facut ca unele hoteluri in lume sa hotarasca sa nu mai primeasca israelieni, care a facut un nume rau in lume tarii si
care a dus la o izolare si o pierdere a simpatiei chiar si a celor mai stabili prieteni.
Ultima hotarare a Uniunii Europene privind interzicerea intrarii in Uniune a marfurilor din terirtoriile ocupate,
Desele bobarnace primite de la americani, de la America de Sud si mai ales de la Rusia care nici nu s-a uitat la Nethaniahu cand a vrut sa intervina impotriva ajutorului militar pentru Iran si Siria,
Cu toate demonstratiile de asa zisa independenta,  numai vointa si presiunea americana a redeschis recentele convorbitri de pace,
Iar schimbul de prizonieri nu e chiar din umanitate, este tot din interese americane -Shalit de exemplu este si cetatean american.
Jenanta aceasta aroganta, alimentta de lucrurile ce nu au importanta, excluzand de fapt pe cele ce ar putea face un bine imaginuii acestei tari in lume.

Eu am spus mai inainte.
Nu judecati aceasta tara dupa cei ce ii fac propaganda incepand prin  a arata cat de inferioare sunt alte tari.
Cea mai buna propaganda este vizita si cunoasterea la fata locului.
Iar daca nu se poate, trebuie plecat de la premiza ca vorbim deja de un stat cu bune, cu rele , cu greseli, cu actiuni speciale pentru situatii speciale...dar una peste alta...nu-i dracul chiar atat de negru, iar oropsitii sunt o minoritate neglijabila

Obligatia impusa de a se inceta constructia in teritoriile ocupate si chiar demolarea multor asa ziselor asezari, iesirea din Gaza si constructia gardului de aparare in Sud la toata frontiera cu Egiptul  infirma  asa zisa idee ca "fac ce vreau ca asa e bine pentru mine.
Toata lumea ne arata aici harta cu cat a cucerit si s-a extins Israelul de la infiintare.
Hai sa vedem si cu cat s-a comprimat dupa 67 cedand mereu la presiunea americana, chineza, rusa si europeana din teritoriile ocupate orase, regiuni..

Ca sa-si evacueze populatia in caz de pericol iminent, Israelul are doar un aeroport si doua porturi mari.
Nici-o varianta pe uscat.
Are deci un cap de pod.
Nu-si poate permite sa podul sa nu aiba si al doilea cap, pentru ca domnul Edgar si alti cativa "grozavi", considera ca "toata omenirea ii este datoare"
Vezi dumneata domnule Billy ca avem si noi israelienii uscaturile noastre. De fapt  tipi care au falsificat acte numai sa reuseasca sa traiasca printre evreii pe care ei urasc.  As fi vrut sa aflu ce i s-ar fii facut in Romania la un/o cetateanca care scuipa in farfuria in care primeste mancare.
Doamna Vioricaca  are pregatit traseul ei de retragere inapoi in satul din Moldova? Nicidecum. Ea nu o sa lase pensia ei de la asigurarea sociala care este de 3-4 ori mai mare si mai sigura decat aceia care ar fii primit in Romania .  Doamna Viorica, l-ai facut pe Shalit cetatean american?  Pai el este american cum tu esti evreica. Shelit are cetatenie israeliana si franceza. Cand o sa termini cu improscare cu minciuni si ne adevaruri?  Inca 10 ani la varsta de 70 ?
Nu stiu daca dumneaei   greseste in datele care scrie sau numai minte. De exemplu: Israelul  are trei porturi mari si  6 aeroporturi civile si 3 militare.
20 de ani in Israel si capul ei a ramas in Moldova. Daca vrei tu Viorica sa te salvezi din Israel,eu iti aranjezimediat  bilete de avion one way  direct la tine acasa.

Israelul nu are nevoie de nici o cale ca sa "fuga" din tara . In cursul 65 de ani,in toate razboaiele nu a calcat un soldat arab dusman pe pamantul Israelului.Israelul tocmai a ajuns la 101 km de Cairo,42 km de Damasc si armata iordaneza a fost maturata din Cisiordania in 2-3 zile pana la Iordan.

 salomee, on 11 august 2013 - 18:32, said:

Cu toate demonstratiile de asa zisa independenta,  numai vointa si presiunea americana a redeschis recentele convorbitri de pace,
Iar schimbul de prizonieri nu e chiar din umanitate, este tot din interese americane -Shalit de exemplu este si cetatean american.


Shalit, de exemplu, NU este si cetatean american, ci...francez...
Daca asta ar fii singura ei gresala....

Ma gandesc ca poate are problema  sa tina minte lucruri. Se intampla  la persoane mai in varsta.In special daca  fumeaza si beau numai bere si wiski.

Edited by Edgaroropsitul, 11 August 2013 - 20:11.


#80
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013

 Edgaroropsitul, on 11 august 2013 - 20:28, said:

Israelul nu are nevoie de nici o cale ca sa "fuga" din tara . In cursul 65 de ani,in toate razboaiele nu a calcat un soldat arab dusman pe pamantul Israelului.Israelul tocmai a ajuns la 101 km de Cairo,42 km de Damasc si armata iordaneza a fost maturata din Cisiordania in 2-3 zile pana la Iordan.



Salomee ce parere ai de razboiul de Iom Kipur ??
Cam pe unde erau armata egipteana dupa cateva ore de la incepere ??
Sau armata siriana in Podisul Golan?
Sau acum Peninsula Sinai si podisul Golan nu ne mai convine sa fie teritorii israeliene...?????
Cetatenii israelieni ce locuiesc azi in Podisul Golan, au buletin Israelian sau Sirian ??
Asta pentru corectitudine, cum zici tu.

Eu scriu din memorie, este normal sa mai gresesc.
Dar tu ai invatat probabil la istorie.
In momentul razboiului acele teritorii era considerate Egiptene, Siriene? sau Israeliene ??

#81
Edgaroropsitul

Edgaroropsitul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,844
  • Înscris: 11.02.2013

 vio69a, on 11 august 2013 - 21:49, said:



Salomee ce parere ai de razboiul de Iom Kipur ??
Cam pe unde erau armata egipteana dupa cateva ore de la incepere ??
Sau armata siriana in Podisul Golan?
Sau acum Peninsula Sinai si podisul Golan nu ne mai convine sa fie teritorii israeliene...?????
Cetatenii israelieni ce locuiesc azi in Podisul Golan, au buletin Israelian sau Sirian ??
Asta pentru corectitudine, cum zici tu.

Eu scriu din memorie, este normal sa mai gresesc.
Dar tu ai invatat probabil la istorie.
In momentul razboiului acele teritorii era considerate Egiptene, Siriene? sau Israeliene ??

Doamna Viorica. Dumneata nu intelegi ca esti complect  manuteket ? (in ebraica=intrerupta, figura de stil cand cineva crede ca are dreptate cand adevarul este la el "in concediu)

Peninsula Sinai nu a facut niciodata parte din Israel. Ea a fost cucerita de doua ori.Prima data in 1956  si inapoiata egiptenilor dupa doi ani. A doua oara in 1967 cand Natzer a blocat sramtoarea  Tiran  si a amenintat cu exterminarea Israelului impreuna cu Iordania si Siria. In acelas razboi au fost cucerite si Cisiordania cum si Podisul Golan.
Facand o paranteza,cu toata situatia periculoasa in care sa gasit Israelul,nimeni nu a cautat sa fuga din tara.Exact invers.Toti tinerii israelieni care s-au gasit in strainatate in acele vremuri s-au inghesuit in avioane ca sa vina la Israel sa se recruteze la rezerve. Unii din ei care au parasit Israelul inainte cu ani. Cine nu a fost recrutat deoarece nu era nevoie de asa multi soldati sa simtit groaznic de desamagit.

Asa ca vezi mata ce ai cu memoria ca prea multe uiti.  In razboiul din 1973, Iom Kipur  ,egiptenii au trecut canalul Suez si au intrat in Sinai cam 40 km.Armata israeliana i-a inconjurat in pustiul Sinai,doua armate si le-a facut inofensive. Fara apa si alimentele care Israel a permis ONU-lui sa le aduca,mureau acolo mii de soldati prajiti de soare. Armata israeliana a trecut canalul de Suez si a ajuns nestingariti pana la 101 km de Cairo.Sa oprit pe loc deoarece nu s-a vrut sa cucerim un oras cu 8 milioane de cetateni. Iordania a avut minte si nu s-a aliat de data asta cu Egiptul si Siria  si nu a suferit pagube.  Sirienii au reusit sa inainteze cam 15 km pe podisul Golan insa au fost in mare parte nimiciti de armata israeliana care a ajuns la 42 km de damasc  .Si in cazul ista,inaintarea a fost oprita din cugetari tactice  ca armata siriana a fost in debandada.
Vreau sa mentionez si faptul ca in acest razboi,pentru prima data au reusit armatele dusmane sa suprinda armata israeliana dar tot nu le-a ajutat.
In urma acestui razboi,Anuar Sadath,presedintele egiptului a inteles ca nu va reusi niciodata sa invinga israelienii si a mers dupa vechea tactica,daca nu poti invinge dusmanul,atuncia fa-l prietenul tau.

Doamna Viorica, memoria dumitale este o memorie selectiva.I-ti amintesti numai ce i-ti convine.

#82
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013
Ai o mica problema de memorie selectiva.
Vezi mataele, in iunie 67 guvernul de unuine nationala condus de Golda Meir ce era atunci in functiune
a aprobat in unanimitate retrocedarea peninsulei Sinai, Egiptului iar podisul Golan Siriei.
Mai mult...au anuntat si americanii de intentia lor.
Dar americanii, au dormit,nu au comunicat egiptenilor, asa ca nici ei insusi nu au aplicat hotararea retrocedarii....

Egiptenii au facut propaganda cum ca au probleme militare, au evacuat consilierii
rusi acasa, au decalarat probleme cu piesele de schimb, au facut tot posibilul propagandistic sa cada israelienii in plasa, simuland ca nu se arata nici-un razboi la orizont.si israelienii cu toti informatorii ("Sursa") infiltrati la Egipteni au fost prinsi cu pantalonii jos.
Iar daca Egiptenii nu credeau ca li s-a intins o cursa, si ca lipsa de riposta este lipsa de mobilizare pentru razboi (!) si nu o cursa, nu stiu ce influente erau azi.
Acum spune matale chiar daca ai vazut razboiul de la fereastra magaziei de efecte,
care era granita statului Israel in momentul inceperii razboiului ?
Sau ma rog unde era considerata granita, caci efectiv granite nu are nici azi.
Ce cauta Israelul in Sinai sa faca fortificatii in 1971 langa canalul Suez ? A costat 500 milioane de dolari acest castel de nisip
Retrocedare tot s-a facut, dar de data asta cu pierderi omenesti.

Edited by vio69a, 12 August 2013 - 10:07.


#83
Edgaroropsitul

Edgaroropsitul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,844
  • Înscris: 11.02.2013

 vio69a, on 12 august 2013 - 10:04, said:

Ai o mica problema de memorie selectiva.
Vezi mataele, in iunie 67 guvernul de unuine nationala condus de Golda Meir ce era atunci in functiune
a aprobat in unanimitate retrocedarea peninsulei Sinai, Egiptului iar podisul Golan Siriei.
Mai mult...au anuntat si americanii de intentia lor.
Dar americanii, au dormit,nu au comunicat egiptenilor, asa ca nici ei insusi nu au aplicat hotararea retrocedarii....

Egiptenii au facut propaganda cum ca au probleme militare, au evacuat consilierii
rusi acasa, au decalarat probleme cu piesele de schimb, au facut tot posibilul propagandistic sa cada israelienii in plasa, simuland ca nu se arata nici-un razboi la orizont.si israelienii cu toti informatorii ("Sursa") infiltrati la Egipteni au fost prinsi cu pantalonii jos.
Iar daca Egiptenii nu credeau ca li s-a intins o cursa, si ca lipsa de riposta este lipsa de mobilizare pentru razboi (!) si nu o cursa, nu stiu ce influente erau azi.
Acum spune matale chiar daca ai vazut razboiul de la fereastra magaziei de efecte,
care era granita statului Israel in momentul inceperii razboiului ?
Sau ma rog unde era considerata granita, caci efectiv granite nu are nici azi.
Ce cauta Israelul in Sinai sa faca fortificatii in 1971 langa canalul Suez ? A costat 500 milioane de dolari acest castel de nisip
Retrocedare tot s-a facut, dar de data asta cu pierderi omenesti.
Stimata mai mult sau mai putin doamna Viorica-mura-abulafia & co, De primul paragraf eu nu am auzit si nu citit niciodata. Poate asa ai aflat dumneata la satutul din Moldova ca atuncia nu ai fost aci in Israel.Sau poate ai scormonit astea din infierbantata dumitale  capusor. Ti-am zis ca prea multa nicotina si alcol poate sa te faca  la cum de fapt  ai ajuns.
Unii vad cai verzi pe pereti,altii vor sa scrie o istoria care nu o cunosc.
In 1973 egiptenii au inceput razboiul la ora 1400.Eu am avut onoarea sa fac 30  de zile de serviciu de rezerva inainte cu 6 zile, in Sinai in nordul  marii Bardawil  pe duna Casius unde erau plasate radare si antene  a  armatei.  Tu crezi ca ma poti jigni cu aluzile tale ca am fost in armata numai magazioner. Mie,stimata,mi se falfaie de copilariile astea ale tale.Israelul a declarat mobilizarea rezervelor de la ora 10 dimineata cand au fost trimesi soldati sa scoata oamenii de la sinagogi.  Cu toate astea ,cu toate palavrele ,asa situatii se "judeca " dupa  rezultate si nu dupa minciunelele tale fruct a ignorantei.
Nici odata  in granita Israelului  nu sa cuprins peninsula Sinai. Nu stiu daca minti constient sau asta face la tine parte din caracterul tau.
"Retrocedarea" a fost facuta in schimbul semnarii pacii  intre Israel si Egipt,nu inainte.Nici asta nu ai stiut?  Ce cauti tu aci la un subiect care habar nu ai de el? Numai sa te aflii in treaba?  Pai domnul Celest a scris ca ti sa dat voie sa ramai deoarece ai promis ca o sa te schimbi. Nu o sa cauti scandal incontinu si nu o sa te agati incontinu de altti membrii. Tu o sa te schimbi? Cum ursul o sa schimbe blana.

Aci am fii trebuit sa scriem numai despre Stiri din Israel si nu sa-ti dau lectii de istorie despre Israel.

Edited by Edgaroropsitul, 12 August 2013 - 11:17.


#84
Billy

Billy

    Cautator ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,256
  • Înscris: 26.06.2005

 Edgaroropsitul, on 12 august 2013 - 11:13, said:

Stimata mai mult sau mai putin doamna Viorica-mura-abulafia & co ...

Mesaj moderator:

Domnule Edgar, stalcirea numelui userului si astfel de adresari ca cele de mai sus sunt interzise de regulamentul forumului.
Aveti doar un avertisment verbal de data aceasta; nu si daca se mai intampla.

 Edgaroropsitul, on 12 august 2013 - 11:13, said:

Nici odata  in granita Israelului  nu sa cuprins peninsula Sinai.
[...]
"Retrocedarea" a fost facuta in schimbul semnarii pacii  intre Israel si Egipt,nu inainte.

O smecherie redutabila, de felul ei; sa obti un tratat de pace in schimbul primirii inapoi a PROPRIULUI teritoriu, trebuie recunoscut, e ceva dom'le.

#85
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013
D-le Edgar, stirile referitoare la o tara nu se pot rupe de istoria ei daca le si comentam.
Daca doar le enuntam, ca la buletinul de stiri,  atunci sunt de acord.

Dar pentru anul 1973, nici nu putem vorbi inca de istorie.Sunt tot stiri.

Cat priveste iunie 67 si hotararea retrocedarii Sinaiului si Podisului Golan imediat dupa terminarea razboiului de 6 zile, daca dumneata nu ai auzit sa-l intrebam pe  D-l Haim Hertzog in care eu cel putin am incredere totala.

In iunie 1967, Guvernul de Unitate Naționala [al Israelului] a votat în unanimitate retrocedarea Sinaiului câtre Egipt și platoului Golan, Siriei, în schimbul unor acorduri de pace. Platoul Golan trebuia să fie demilitarizat și trebuiau negociate aranjamente speciale pentru Strâmtoarea Tiran  (banuiesc ca ai auzit de ea)  Guvernul  a   hotărât de asemenea să inițieze negocieri cu regele Hussein al Iordaniei cu privire la granița răsăriteană.

Faptul D-le Edgar, ca un turist,un vizitator sau un locuitor al unei tari gaseste si lucruri de criticat,gaseste si lucruri negative minore printre multele lucruri pozitive, ar trebui sa bucure pe cei ce iubesc locul si-i doresc un bun nume.
Aceia ar incerca indreptarea lucrurilor si nu anihilarea celui ce arata acele lucruri

Sper ca intelegi ca doar barbarii omorau solul care aducea vesti proaste....

D-le Edgar, stirile referitoare la o tara nu se pot rupe de istoria ei daca le comentam.
Dacadoar le enuntam atunci sunt de acord.

Dar pentru anu 1973, nici nu putem vorbi inca de istorie.Sunt tot stiri.

Cat priveste iunie 67 si hotararea retrocedarii Sinaiului si Podisului Golan imediat dupa terminarea razboiului de 6 zile, daca dumneata nu ai auzit sa-l intrebam pe
D-l Haim Hertzog in care eu cel putin am incredere totala.

In iunie 1967, Guvernul de Unitate Naționala [al Israelului] a votat în unanimitate retrocedarea Sinaiului câtre Egipt și platoului Golan, Siriei, în schimbul unor acorduri de pace. Platoul Golan trebuia să fie demilitarizat și trebuiau negociate aranjamente speciale pentru Strâmtoarea Tiran  (banuiesc ca ai auzit de ea)   Guvernul  a   hotărât de asemenea să inițieze negocieri cu regele Hussein al Iordaniei cu privire la granița răsăriteană.

Faptul D-le Edgar ca un turist,un vizitator sau un locuitor al unei tari gaseste si lucruri de criticat,gaseste si lucruri negative minore printre multele lucruri pozitive ale acelei tari, ar trebui sa bucure pe cei ce iubesc locul si-i doresc un bun nume.
Aceia ar incerca indreptarea lucrurilor si nu anihilarea celui ce arata acele lucruri

Sper ca intelegi ca doar barbarii omorau solul care aducea vesti proaste....

Edited by vio69a, 12 August 2013 - 12:24.


#86
Edgaroropsitul

Edgaroropsitul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,844
  • Înscris: 11.02.2013

 Billy, on 12 august 2013 - 11:19, said:

O smecherie redutabila, de felul ei; sa obti un tratat de pace in schimbul primirii inapoi a PROPRIULUI teritoriu, trebuie recunoscut, e ceva dom'le.

Avand in vedere ca nici dumneata nu prea cunosti faptele astea,mai potrivit este ca sa te informezi inainte de  faci critica.
Peninsula Sinai a fost in trecut cum este si azi,un teritoriu de unde Israelul a suferit de multe atacuri teroriste.  Israelul a stapanit-o din 1967 pana in 1978 cand a fost facu pace cu egiptenii.Tot acest timp nu au fost facute atacuri teroriste din Sinai.  Ipotenta regimului egiptean din 1978 cand au primit inapot Sinaiul a provocat situatia  actuala ca pe peninsula Sinai activeaza o multime de militii si organizatii teroriste inclusiv Al Kaida. Situatia a devenit asa ca sunt organizatii care declara in public ca tinta lor este sa instaureze in Sinai o republica islamica independenta in  care  singura lege va fii cea islamica. In ultimul timp armata egipteana s-a trezit si se lupta cu aceste grupuri teroriste care in parte nici nu sunt cetateni egipteni. Armata egipteana ,mana in mana cu armata israeliana  se ocupa de teroristi. Inainte cu o saptamana,un avion fara pilot israelian a lansat o racheta care a omorat 4 teroristi in cale sa  lanseze rachete spre Israel. Ce este mai interesant,ca acesti teroristi au fost omorati pe teritoriul egiptean  si atacul a fost cu asentimentul armatei egiptene.

Domnule Billy, ti-am mai scris ca un european roman niciodata nu va intelege conditile care ni se inpun ca sa aparam tara si poporul nostru.
De exemplu: Nu am observat de la dumneata ca  te-a suparat ca se lanseaza din Sinai rachete spre Israel. Ca Israelul a stapanit Sinaiul ca sa nu permita atacuri contra tarii te-a  suparat.

Nu am stalcit nici un nume. Astea sunt numele ales de doamna de pe multe forumuri si sunt numai o mica lista. Nu am stalcit numele ei.   Ca doamna se screma sa ma jigneasca  ininuand ca am fost numai magazioner la armata,asta nu va facut sa-i atragi atentia?  Nu m-am jignit ca nu am de la cine dar dumneata este moderator cinstit si meticulos  .

 vio69a, on 12 august 2013 - 12:26, said:

D-le Edgar, stirile referitoare la o tara nu se pot rupe de istoria ei daca le si comentam.
Daca doar le enuntam, ca la buletinul de stiri,  atunci sunt de acord.

Dar pentru anul 1973, nici nu putem vorbi inca de istorie.Sunt tot stiri.

Cat priveste iunie 67 si hotararea retrocedarii Sinaiului si Podisului Golan imediat dupa terminarea razboiului de 6 zile, daca dumneata nu ai auzit sa-l intrebam pe  D-l Haim Hertzog in care eu cel putin am incredere totala.

In iunie 1967, Guvernul de Unitate Naționala [al Israelului] a votat în unanimitate retrocedarea Sinaiului câtre Egipt și platoului Golan, Siriei, în schimbul unor acorduri de pace. Platoul Golan trebuia să fie demilitarizat și trebuiau negociate aranjamente speciale pentru Strâmtoarea Tiran  (banuiesc ca ai auzit de ea)  Guvernul  a   hotărât de asemenea să inițieze negocieri cu regele Hussein al Iordaniei cu privire la granița răsăriteană.

Faptul D-le Edgar, ca un turist,un vizitator sau un locuitor al unei tari gaseste si lucruri de criticat,gaseste si lucruri negative minore printre multele lucruri pozitive, ar trebui sa bucure pe cei ce iubesc locul si-i doresc un bun nume.
Aceia ar incerca indreptarea lucrurilor si nu anihilarea celui ce arata acele lucruri

Sper ca intelegi ca doar barbarii omorau solul care aducea vesti proaste....

D-le Edgar, stirile referitoare la o tara nu se pot rupe de istoria ei daca le comentam.
Dacadoar le enuntam atunci sunt de acord.

Dar pentru anu 1973, nici nu putem vorbi inca de istorie.Sunt tot stiri.

Cat priveste iunie 67 si hotararea retrocedarii Sinaiului si Podisului Golan imediat dupa terminarea razboiului de 6 zile, daca dumneata nu ai auzit sa-l intrebam pe
D-l Haim Hertzog in care eu cel putin am incredere totala.

In iunie 1967, Guvernul de Unitate Naționala [al Israelului] a votat în unanimitate retrocedarea Sinaiului câtre Egipt și platoului Golan, Siriei, în schimbul unor acorduri de pace. Platoul Golan trebuia să fie demilitarizat și trebuiau negociate aranjamente speciale pentru Strâmtoarea Tiran  (banuiesc ca ai auzit de ea)   Guvernul  a   hotărât de asemenea să inițieze negocieri cu regele Hussein al Iordaniei cu privire la granița răsăriteană.

Faptul D-le Edgar ca un turist,un vizitator sau un locuitor al unei tari gaseste si lucruri de criticat,gaseste si lucruri negative minore printre multele lucruri pozitive ale acelei tari, ar trebui sa bucure pe cei ce iubesc locul si-i doresc un bun nume.
Aceia ar incerca indreptarea lucrurilor si nu anihilarea celui ce arata acele lucruri

Sper ca intelegi ca doar barbarii omorau solul care aducea vesti proaste....

Daca crezi ca a pune replica de doua ori iti da dreptate,ai mare gresala.  In cursul celor 65  ani  de existenta Israelului,Israelul a declarat incontinu ca propune pace insa de fiecare data  arabii au raspuns propunerile.  Dupa fiecare razboi si intre ele ,incontinu arabii s-au ferm opus.  Unde traiesti dumneata? Nu in Israel?  Toate propunerile Israelului sa se faca convorbiri de pace au "cazut pe urechi astupate" cum se zice la noi.   Presedintele Sadath a fost cel care a spart gheata.Dupa ce nu a reusit  pana in 1977 sa invinga Israelul a gasit de cuvinta sa acepte convorbiri de pace cu Israelul. A venit la Israel si a fost primit cu mult drag de toata populatia. A dat un discurs la parlamentul israelian.Sa imbratisat cu toti inmicii lui de ieri. inclusiv cu Daian si Golda Meir.

Nici o data nu a avut Israelul pretentii teritorial;e la peninsula Sinai.  De fapt nici la Podisul Golan insa  faptul ca sirienii nu au acceptat niciodata sa faca convorbiri cu Israelul ,asta a provocat declararea Podisului Golan ca teritoriu israelian.Trebuie de mentionat ca sunt putini cetateni sirieni care traiesc in nordul podisului,totii druzi care se impart in cei care au fost fericiti sa primeasca buletine de identitate israeliana. Cu toate astea,cand se vor face convorbiri serioase,se va decide si soarta podisului.

Nu am iteles poenta cu solul care aduce vesti proaste...cine-i solul,care vesti proaste si cine-i barbarul care omoara.
Numai sa nu scrii ca tu aduci vesti.Tu nu aduci aci nici o veste. Tu faci numai publicitate la cei care habar nu au de istoria btarii lor.

Sa mor de ras. De stramtoarea Tiran ti-am scris inainte cu cateva replici. Acuma scrii ca  "(banuiesc ca ai auzit de ea)".   Da, am auzit de ea. Am si fotografii facute acolo in care se vad tunurile maritime   care au fost explodate  de catre egipteni inainte de au fugit din fata armatei israeliene.

Edited by Edgaroropsitul, 12 August 2013 - 13:52.


#87
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013

 Edgaroropsitul, on 12 august 2013 - 13:20, said:

De exemplu: Nu am observat de la dumneata ca  te-a suparat ca se lanseaza din Sinai rachete spre Israel. Ca Israelul a stapanit Sinaiul ca sa nu permita atacuri contra tarii te-a  suparat.

Domnule draga de aceea avem aici "Stiri notabile din Israel"
Sa stim ca se arunca rachete din Sinai in Israel
Dar dumneta ai ales alt tip de stiri....
"o romanca injunghiata de un turc..." adevarat stie notabila =coane Fanica-
Dar ai ales-o ca ti-a oferit prilejul sa lauzi politia ca l-a prins pe infractor.
Saptamana trecuta s-au inecat 4 oameni....stire notabila....cum ai scapat-o ??


Stii ceva ...?
Mata si toti carcitasii de pe margine?

scrie matale stiri si comentarii si lucruri interesante despre iudaism si despre turism despre regiunea toata si Israel..
Eu nu-mi mai bat capul.
Am destule locuri unde comunic cu oameni cu adevarat interesati de promovarea imaginii corecte a Israelului..

Edited by vio69a, 12 August 2013 - 13:44.


#88
Edgaroropsitul

Edgaroropsitul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,844
  • Înscris: 11.02.2013

 vio69a, on 12 august 2013 - 13:42, said:

Domnule draga de aceea avem aici "Stiri notabile din Israel"
Sa stim ca se arunca rachete din Sinai in Israel
Dar dumneta ai ales alt tip de stiri....
"o romanca injunghiata de un turc..." adevarat stie notabila =coane Fanica-
Dar ai ales-o ca ti-a oferit prilejul sa lauzi politia ca l-a prins pe infractor.
Saptamana trecuta s-au inecat 4 oameni....stire notabila....cum ai scapat-o ??


Stii ceva ...?
Mata si toti carcitasii de pe margine?

scrie matale stiri si comentarii si lucruri interesante despre iudaism si despre turism despre regiunea toata si Israel..
Eu nu-mi mai bat capul.
Am destule locuri unde comunic cu oameni cu adevarat interesati de promovarea imaginii corecte a Israelului..

Inteleg bine ca tu vrei sa pleci acasa? O sa fiu foarte trist ca nimeni nu este aci asa nostim a ca  tine.

#89
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013

 Edgaroropsitul, on 12 august 2013 - 16:33, said:


Inteleg bine ca tu vrei sa pleci acasa? O sa fiu foarte trist ca nimeni nu este aci asa nostim a ca  tine.

Nu, nu plec acasa..
Eu sunt acasa.
Doar ca am sa ma amuz de pe margine.

#90
Edgaroropsitul

Edgaroropsitul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,844
  • Înscris: 11.02.2013

Tocmai ieri seara au fost lansate trei rachete din Sinai spre orasul Eilat din sudul tarii. O racheta a fost interceptata de  cupola de fier si a explodat in aer. Alte doua rachete au fost lasate sa cada si sa explodeze ca radarul si calcultorul cupolei de fier  stiu sa analizeze si sa prezica dupa traseul rachetelor unde vor cadea.Cand se vede ca vor cadea in  afara  orasului nu se risipesc mijloacele de a impiedica rachetele sa faca pagube.


 vio69a, on 12 august 2013 - 17:10, said:

Nu, nu plec acasa..
Eu sunt acasa.
Doar ca am sa ma amuz de pe margine.

Asa este . Esti nostima.Tu esti acasa dar la casa evreilor.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate