Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 

Stiri notabile din Israel

* * - - - 5 votes
  • This topic is locked This topic is locked
6463 replies to this topic

#37
zordezama

zordezama

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 35
  • Înscris: 03.08.2013

View PostEdgaroropsitul, on 04 august 2013 - 14:32, said:

Vezi dumneata domnule Billy,nu prea cunosti evreii.Mai mult ca probabil ca tot ce stii despre evrei ai aflat din articole  ziarelor sau din aberatile unor persoane care din principiu trebuiesc sa creada alta natie ca inferioara lor ca numai asa simt ca apartin la cei "superiori".

Eu cred ca nu mai exista o natie care sa rada de ea insusi cum sunt evreii si asta se observa in literatura evreiasca cum si in teatrul si purtarea lor. Nu mai exista un asa  popor  care sa fie ironic  fata de el insusi. Poate ar fii fost de asteptat ca evreii sa critice pe alte popoare dar asta nu se intampla deoarece evreii  nu se cred inputerniciti ca sa critice alte popoare.  Cum la siturile de bancuri romanesti unde gasesti bancuri despre Ion si Maria, Bula si printre altii gasesti  "evrei", la siturile cu bancuri  a evreilor  ni o sa gasesti,bancuri cu romani ,goii sau altii.

Cat despre vaitarile doamnei Abulafia,noi,israelienii ne lipsim de "bunele intentii " a doamnei cum si de  critica dumneaei.Noi gasim ca nu are nici un drept sa critice tara in care a primit azil  ,critici in prea multe cazuri bazate pe minciuni  si ignoranta. Uite ce am gasit la "abuzuri"  ca a scris,bineinteles in numele unei clone din multiplele dumneaei:

"
PS -Abbulafia este un nume oarecare, ales pentru un anume forum si imprejurare.
Nu sunt musulmanca.
Dar numele asta a strepezit dintii multor moderatori pe aici, din aceia care desigur conduc un forum care "nu este obiectiv". Abbulafia poarta ghinion se pare, intr-un loc unde nici evreii, nici musulmanii nu sunt prea agreati, cine ii ataca poate sta linistit, desi userul ....-adica eu -este crestin....!!!!"

Adminul i-a raspuns in data de  24 bmai 2013,inainte cu numai doua luni :

"Draga mea" - nu mai esti binevenita pe acest forum.
M-am saturat de tine si de modul tau de abordare.
Chiar si cu aceasta clona, ai deja 5 rapoarte.

Forumul nu e loc de propavaduire a islamului.

Nu sunt gunoiera forumului, ca sa sterg toate mizeriile tale.

Tot ceea ce scrii va fi sters, iar clonele descoperite vor fi si ele banate.
Asta e singura solutie sa scap de tine
."

Evreii obisnuiesc sa se roage la Dumnezeu sa-i pazeasca  de "prieteni" ca de dusmani se pazesc singuri..


sa inteleg ca  duduia abbu traieste in Israel?

#38
Edgaroropsitul

Edgaroropsitul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,844
  • Înscris: 11.02.2013

View Postzordezama, on 04 august 2013 - 17:07, said:



sa inteleg ca  duduia abbu traieste in Israel?

"Duduia" cu duduiul ei. Asa este de mai mult ca 15 ani.

#39
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013

View PostBilly, on 03 august 2013 - 18:45, said:

[....] ma-ntreb ce-o sa gasiti dvs acolo, inainte, stimabile.

Intrebarea ramane in aer .
Nu se stie a  raspunde, sau este incomod a se raspunde.
Sigur este ca "inainte" ...eu vad prea putin interes pentru Israelul civil.
Chiar pe Softpedia.
Doua topice pe doua forumuri unul despre emigrare, altul despre turism, atat la active pentru toate tarile globului
de pe 5 continente, la Israel lancezesc din lipsa de interes.
Ma doare aceasta situatie,este o tara plina de realizari si de oameni corecti,muncitori,inteligenti si usor accesibili, fara ifose.
Din pacate Israelul ca tara, este judecata uneori dupa feliul de a fi si gandi a celor din preajma noastra,israelieni ce vorbesc aceeasi limba cu noi, care se pare nu reusesc sa fie deloc ambasadori doriti si eficienti.
Ba chiar dimpotriva.

Edited by vio69a, 05 August 2013 - 14:30.


#40
ThinkAbout

ThinkAbout

    RhetoricalWind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 68,013
  • Înscris: 19.03.2011
abbulafie cred ca ai fi cu mult mai simpatica daca ai lasa teatrul si nu ai minti
nu-ti pasa daca-ti pasa nu scriai exterminati israelul
corect?
de fapt singurele lucruri de care-ti pasa sunt strambele tale
cadou postarea care ma face pe mine sa nu dau 2 cepe degerate pe ce spui tu

View Postabbulafia, on 18 februarie 2010 - 22:24, said:

care tara?
aia care v-a luat-o Allah-slavit fie-i numele????
aia care ati furat-o de la palestinieni???
care tara?aia plina de rusi,de etipieni,de neevrei platiti sa omoare palestinieni si sa le  ia pamanturile?
sfarsitul vostru e aproape...
stii m-am intrebat adesea ce te face sa minti cu atata seninatate pe forum, mai ales in conditiile in care oricum nu te crede cineva.

#41
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013

View PostThinkAbout, on 05 august 2013 - 14:47, said:


stii m-am intrebat adesea

Te-ai intrebat si care e raspunsul la intrebarea adresata
D-lui  Edgar Ben Oropsitu sau numai carpesti si ciopartesti diverse postari de pe forumuri ??
O persoana falsa si oportunista ca tine este ultima din lume care m-ar deranja.

#42
ThinkAbout

ThinkAbout

    RhetoricalWind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 68,013
  • Înscris: 19.03.2011

View Postvio69a, on 05 august 2013 - 15:23, said:

Te-ai intrebat si care e raspunsul la intrebarea adresata
D-lui  Edgar Ben Oropsitu sau numai carpesti si ciopartesti diverse postari de pe forumuri ??
O persoana falsa si oportunista ca tine este ultima din lume care m-ar deranja.
lasa pe altii abbulafie[inclusiv pe mine]
la intrebarea de ce minti ai raspuns?

#43
Billy

Billy

    Cautator ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,256
  • Înscris: 26.06.2005

View PostThinkAbout, on 06 august 2013 - 01:43, said:

lasa pe altii abbulafie[inclusiv pe mine]
la intrebarea de ce minti ai raspuns?

Mesaj moderator:

TA, atitudinea cu care porti tu discutiile pe forum este foarte frustranta pentru un moderator.
Iti mai dau un singur avertisment inainte de a te "puncta" pentru absolut fiecare flame pe care il faci, pana la banarea definitiva.

#44
ThinkAbout

ThinkAbout

    RhetoricalWind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 68,013
  • Înscris: 19.03.2011
bine, insa tot is curioasa ce o sa raspunda.

#45
Edgaroropsitul

Edgaroropsitul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,844
  • Înscris: 11.02.2013
Sa ne intoarcem la subiectul discutii.

Ieri,6/8/13 spre seara a fost publicat in  Israel, la radio si la TV ca societatea de inalta tehnologie Mediatech din Israel  care a facut in ultimii 10 ani cercetari despre cancer  a desvaluit o importanta cale prin care se va putea trata cancerul cu mult mai mult succes decat tratmentele chimice care se fac azi.  Pe urma acestor descoperiri,imensul concern german Bayer se pregateste ca sa fabrice noile medicamente.

A fost explicat in publicatii ca  se stie de mult ca celulele canceroase se apara de celulele corpului nostru care au telul de a distruge celulele canceroase  acoperindu-se cu ajutorul a 9 proteine care le face invizibile la celulele care ar trebui sa le distruga.Noul tratament este de a usura descoperirea si distrugerea celulelor canceroase de catre sistemul nostru de imunitate. Cu alte cuvinte,tehnica aminteste  vaccinele care nu distrug  ce trebuie distrus ci da posibilitatea corpului sa faca ce stie si poate el face.  In acord cu experientele facute,in majoritatea cazurilor cancerul a diminuat sensibil si a devenit irelevant in alte cazuri  cancerul a reusit totusi sa se intoarca  mult timp mai tarziu.

Interesant este faptul ca aceste desvaluiri au fost facute cu ajutorul  genilor in calculatoare nu mai putin decat profesorilor  in Oncologie.

Edited by Edgaroropsitul, 07 August 2013 - 08:34.


#46
Edgaroropsitul

Edgaroropsitul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,844
  • Înscris: 11.02.2013
Corpul omului se apara de "musafiri nedoriti" cu ajutorul  unor celule care fac "patrol " in corp si fiecare "intrus" este pur si simplu devorat si distrus. Celulele canceroase,mama lor,sunt destepte si se inbraca in haine care nu permite patrolelor sa le  descopere ,crezand ca sunt celule "de ale noastre". Tot ce face aceasta importanta descoperire este sa dizolve  aceste haine si asa  patrolele le prind si le omoara una cate una ca acuma  se pot  distinge.

Am explicat in limba populara ca sa se inteleaga mai usor.

#47
Edgaroropsitul

Edgaroropsitul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,844
  • Înscris: 11.02.2013

View Postanti_cool, on 07 august 2013 - 08:51, said:

asta se stia, dar ce e nou? s-au descoperit vaccinuri care sa le faca pe celulele canceroase sa nu mai fie ca la ele acasa?
I-mi pare rau dar am explicat cat am putut de bine. Daca dumneata nu stii cu, procedeaza vaccinul,intereseaza-te la Internet. Dupa asta nu o sa mai ai intrebari.

Aci suntem la "Stiri notabile din Israel" ?  Poftim inca ceva nu prea placut in care este  implicata o romanca de 45 de ani,care a lucrat legal in Israel pana inainte cu cateva luni si a ales sa ramana in Israel  fara permis. Pana aci,nimica grav. Din pacate,in ultimul timp romanca a avut  un roman cu un muncitor turc la cladiri care nu s-a terminat cum trebuie ca muncitorul turc a omorat-o,a taiat mainile,capul si picioarele iar corpul la inchis intr-o valiza care a lasat pe un trotoar la Tel Aviv.
Cu toate ca nu a avut politia israeliana nici un lucru de care se putea ajuta bca sa identifice cadavru decapitat,totusi a reusit sa identifice cadavrul si in urma informatilor care au fost primite telefonice de la fata femeii din Romania,a fost depistat si arestat cetateanul turc care era in curs de a pleca inapoi la Turcia. Numai 5 ore inainte de a se urca in avion.
In continuare,cetateanul turc sa spovedit,a aratat unde a ascuns partile cadavrului care nu au fost gasite in valiza si a aratat politiei exact cum a procedat.  Groaznic.

#48
Edgaroropsitul

Edgaroropsitul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,844
  • Înscris: 11.02.2013
Inca o mandrie  a statului Israel. Ieri sa anuntat ca inca o societate de desvoltare de inalta tehnologie, ADAP.TV  a fost cumparata de  uriasa societate de internet americana AOL cu 405 milioane de dolari. In 7 ani cat  sa lucrat la proiect,au fost investiti 49 milioane de dolari.

Asta este o admirabila dovada ca in Israel,una din principalele bogatii naturale  este creierul israelienilor . Multe din inovatile care se intalnesc pe net sunt facute de israeleni  sau evrei straini .

#49
Edgaroropsitul

Edgaroropsitul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,844
  • Înscris: 11.02.2013

View Postanti_cool, on 08 august 2013 - 14:31, said:



ma distrezi...imi mirosi ca esti un personaj si atit

Adevarul este ca eu fac aci propaganda ca totii sa se converteasca asa ca sa inceapa sa admire si iubeasca evreii dar asta ramane intre noi.

#50
Billy

Billy

    Cautator ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,256
  • Înscris: 26.06.2005

View PostEdgaroropsitul, on 08 august 2013 - 18:28, said:


Adevarul este ca eu fac aci propaganda ca totii sa se converteasca asa ca sa inceapa sa admire si iubeasca evreii dar asta ramane intre noi.

Crede cumva dragul nostru domn Edgar ca fara propaganda, evreii n-ar fi admirati si iubiti ?

#51
ThinkAbout

ThinkAbout

    RhetoricalWind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 68,013
  • Înscris: 19.03.2011

View PostBilly, on 08 august 2013 - 20:27, said:


Crede cumva dragul nostru domn Edgar ca fara propaganda, evreii n-ar fi admirati si iubiti ?
draga Billy, la cata propaganda negativa s-a facut evreilor de-a lungul timpului, cu efecte si urme definitive legate, amu s-au gandit si evrei sa faca misionarism, ca asa a spus.
Crezi ca misionarismul este propagabnda in favoarea iubirii Billy?

#52
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013

View PostBilly, on 08 august 2013 - 20:27, said:

Crede cumva dragul nostru domn Edgar ca fara propaganda, evreii n-ar fi admirati si iubiti ?

Imi permit o observatie.
Trebuie facuta deja o distinctie.
Se formeaza doua grupuri mari de evrei:
-evreii israelieni si evreii din Diaspora.
Acete grupuri se intrepatrund din ce in ce mai putin,mai bine zis tot mai formal.

Grupul evreilor Israelieni, capata um contur specific oricarui popor  in tara lui, cu problemele cotidiene, cu amenintarile si sperantele ce si le administreaza.

Grupul evreilor din diaspora trebuie sa aiba o atitudine mai "duplicitara".(in sensul bun)
Sa fie si cetatenii tarii unde au cetatenia si centrul vietii private- si sa ramana si evrei.

Evreii israelieni - si ma refer la cei nascuti,educati si integrati in Israel, nu cei lipiti pe parcurs,
au tot mai putina nevoie de propaganda. A aparut normalitatea.

Asi aprecia eu, ca nevoia este mai mult de intelegere a datelor complexe din ziua de azi,
chiar daca aceste date  poate sunt rezultatul unei istorii -dupa unii- discutabila.

Si mai este nevoie de putin timp ca aceasta societate atat de neomogena deocamdata, sa se rodeze si omogenizeze mai mult

Edited by vio69a, 08 August 2013 - 23:58.


#53
Edgaroropsitul

Edgaroropsitul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,844
  • Înscris: 11.02.2013

View PostBilly, on 08 august 2013 - 20:27, said:


Crede cumva dragul nostru domn Edgar ca fara propaganda, evreii n-ar fi admirati si iubiti ?

Acuma sunt intr-adevar ingrijorat. "Dragul nosrtru ?"  Inteleg ca scrii asa imputernicit si de altii care ma "iubesc".  Pana la asta am decazut la batranete?

Sa fiu asa sanatosi dusmanii evreilor cat am eu grija ca sa fiu "iubit" de "masele culte si proletare" care scriu la Softpedia.

View Postvio69a, on 08 august 2013 - 23:57, said:

Imi permit o observatie.
Trebuie facuta deja o distinctie.
Se formeaza doua grupuri mari de evrei:
-evreii israelieni si evreii din Diaspora.
Acete grupuri se intrepatrund din ce in ce mai putin,mai bine zis tot mai formal.

Grupul evreilor Israelieni, capata um contur specific oricarui popor  in tara lui, cu problemele cotidiene, cu amenintarile si sperantele ce si le administreaza.

Grupul evreilor din diaspora trebuie sa aiba o atitudine mai "duplicitara".(in sensul bun)
Sa fie si cetatenii tarii unde au cetatenia si centrul vietii private- si sa ramana si evrei.

Evreii israelieni - si ma refer la cei nascuti,educati si integrati in Israel, nu cei lipiti pe parcurs,
au tot mai putina nevoie de propaganda. A aparut normalitatea.

Asi aprecia eu, ca nevoia este mai mult de intelegere a datelor complexe din ziua de azi,
chiar daca aceste date  poate sunt rezultatul unei istorii -dupa unii- discutabila.

Si mai este nevoie de putin timp ca aceasta societate atat de neomogena deocamdata, sa se rodeze si omogenizeze mai mult

Vio dixit.  Asta  desigur dupa ce dumneaei a facut cercetari stintifice cu psihologii  israelieni

#54
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013
O stire notabila ar fi si reusita lui Hapoel Tel aviv de a nu fi surclasata
cu diferenta de 5-6 goluri de catre Pandurii Targu Jiu...

Dar ce ma mir...? se stie ca oltenii totdeauna au foat antisemiti... ma' shmo....

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate