Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Stiri notabile din Israel

* * - - - 5 votes
  • This topic is locked This topic is locked
6462 replies to this topic

#19
Billy

Billy

    Cautator ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,256
  • Înscris: 26.06.2005
Mesaj moderator:

Si nici "Stiri notabile din Israel", daca nu ajunge curand sa atinga zona spirituala ori religioasa, nu va fi un subiect de discutie potrivit cu aceasta arie a forumului.

#20
ThinkAbout

ThinkAbout

    RhetoricalWind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 68,013
  • Înscris: 19.03.2011
Bine...singura stire notabila din Israel suficienta sa atinga spiritualitatea iudaica este ca s-a nascut Mesiah....deci tine topicul deschis sa nu te ia pe nepregatite.

#21
faraID

faraID

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 261
  • Înscris: 26.04.2013

View PostThinkAbout, on 04 mai 2013 - 00:44, said:

Bine...singura stire notabila din Israel suficienta sa atinga spiritualitatea iudaica este ca s-a nascut Mesiah....deci tine topicul deschis sa nu te ia pe nepregatite.


ee, aici ai fost buna cu gluma

#22
LoveDemon

LoveDemon

    Internet Lodger

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,418
  • Înscris: 22.09.2003
Acest topic l-am deschis cand eram moderator pe aceasta arie. Dintr-o eroare, in timpul unei restructurari, am fost scoasa de la moderare si nu am mai cerut revenirea. Asta ca justificare pentru prezenta topicului aici (e un topic deschis de un moderator al ariei acum aproape 7 ani, fara flame si prostii in el). Moderatorul actual poate sa faca ce considera, evident.

#23
taleesa

taleesa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 133
  • Înscris: 28.04.2013
Psalmul 136:
1.La râul Babilonului, acolo am ºezut ºi am plâns, când ne-am adus aminte de Sion.
2.În sãlcii, în mijlocul lor, am atârnat harpele noastre.
3.Cã acolo cei ce ne-au robit pe noi ne-au cerut nouã cântare, zicând: "Cântaþi-ne nouã din cântãrile Sionului!"
4.Cum sã cântãm cântarea Domnului în pãmânt strãin?
5.De te voi uita, Ierusalime, uitatã sã fie dreapta mea!
6.Sã se lipeascã limba mea de grumazul meu, de nu-mi voi aduce aminte de tine, de nu voi pune înainte Ierusalimul, ca început al bucuriei mele.



sau

"Ke'ir shechubra la yachdav"—"Built-up Jerusalem is like a city that was joined together" -Psalm 122:3


8  Mai:  Ziua Ierusalimului
Ziua reunificarii lui intr-un tot
1967
Dupa ani si ani de speranta cum ca : "La anul la Ierusalim"

#24
salomee

salomee

    Au incercat sa ne ingroape dar nu au stiut ca suntem seminte...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,335
  • Înscris: 25.01.2013

View Posttaleesa, on 07 mai 2013 - 23:02, said:

Psalmul 136:
1.La râul Babilonului, acolo am şezut şi am plâns, când ne-am adus aminte de Sion.
2.În sălcii, în mijlocul lor, am atârnat harpele noastre.
3.Că acolo cei ce ne-au robit pe noi ne-au cerut nouă cântare, zicând: "Cântaţi-ne nouă din cântările Sionului!"
4.Cum să cântăm cântarea Domnului în pământ străin?
5.De te voi uita, Ierusalime, uitată să fie dreapta mea!
6.Să se lipească limba mea de grumazul meu, de nu-mi voi aduce aminte de tine, de nu voi pune înainte Ierusalimul, ca început al bucuriei mele.



sau

"Ke'ir shechubra la yachdav"—"Built-up Jerusalem is like a city that was joined together" -Psalm 122:3


8  Mai:  Ziua Ierusalimului
Ziua reunificarii lui intr-un tot
1967
Dupa ani si ani de speranta cum ca : "La anul la Ierusalim"

Daca deja ai amintit de ziua reunificarii Ierusalimului,
-moment care pt. mine este o adevarata sarbatoare-
te-as ruga sa spui cum vezi tu viitorul acestui oras.
Ma refer la situatia de ''doua tari pt. doua popoare'',
ce parere ai relativ la cererea palestiniana de a
primi partea de est drept capitala.
Adica, Ierusalimul impartit din nou...

#25
taleesa

taleesa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 133
  • Înscris: 28.04.2013

View Postsalomee, on 09 mai 2013 - 17:43, said:

te-as ruga sa spui cum vezi tu viitorul acestui oras.

Cu placere,dar pe aria potrivita.
Aici este vorba de altceva.

Edited by taleesa, 09 May 2013 - 18:15.


#26
salomee

salomee

    Au incercat sa ne ingroape dar nu au stiut ca suntem seminte...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,335
  • Înscris: 25.01.2013

View Posttaleesa, on 09 mai 2013 - 18:14, said:

Cu placere,dar pe aria potrivita.
Aici este vorba de altceva.

Care-i aceea ?

#27
babalaul

babalaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,308
  • Înscris: 02.08.2012
cea cu Marea Moarta

#28
taleesa

taleesa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 133
  • Înscris: 28.04.2013

View PostBilly, on 01 mai 2013 - 23:49, said:

Mesaj moderator:

Si nici "Stiri notabile din Israel", daca nu ajunge curand sa atinga zona spirituala ori religioasa, nu va fi un subiect de discutie potrivit cu aceasta arie a forumului.


#29
Cambiare

Cambiare

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 27.05.2013
cred ca trebuie sa se obisnuiasca si ei cu simularile,....adica, ce,...numai noi..?

#30
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013
Desi nascut in august,
presedintele Shimon Peres, cel de-al noulea presedinte al statului Israel
sarbatoreate maine implinirea a 90 de ani.

[ http://elldor.info/wp-content/uploads/2012/02/Shimon-Peres1.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


LA  MULTI  ANI  domnule presedinte !

.....................

Simon Peres, nascut Szymon Persky a ajuns de mic in Israel,
si sub indrumarea lui Ben Gurion intra in politica, pe care nu o mai paraseste pana azi,
trecand prin toate functiile posibile.
Calm,diplomat,politicos,agreeat de absolut toate fractiunile politice, de marea majoritate a oamenilor de stat sau particulari din toata lumea, poate ultimul reprezentant al unei generatii solide, serioase, responsabila, moderna.

...................

La aniversare si-au anuntat participarea o extrem de mare gama de fosti presedinti,oameni de stat, politicieni, actori, militari, toata paleta sociala.
Bill Clinton şi Mihail Gorbaciov, principele Albert de Monaco, cântăreaţa Barbara Streisand, Sharon Stone,Primarul orasului Chicago, Rahm Emanuel ,Robert de Niro,  Presedintele clubului Barcelona Sandro Rosell si vice-presedinte Javier Faus si multi multi altii 



Edited by vio69a, 17 June 2013 - 20:36.


#31
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013

View Postsearcher-star, on 02 august 2013 - 14:48, said:

Evreii religiosi voteaza peste 80% dreapta, cei intelectuali peste 70% stanga, e un fapt. Sigur ca vezi multi in fruntea initiativelor stangiste, si auzi mult de ei, pe cand de ailalti, mai putin.
Last year Orthodox Jews voted 86% Republican compared to 28% among the non-Orthodox. By comparison, 72% of non-Orthodox and 14% of Orthodox Jews voted for Obama.

E cam de la dreapta la stanga ce spui tu.
Cum ? Evreii religiosi, adeptii "Tarii lui Israel", nu statul de azi, tara aia mare din trecut, visul umed al sionistilor care integral au fost de stanga, voteaza dreapta ?
Adice semnalizam stanga si cotim dreapta ??

La intelectuali gasesc normal cum voteaza.Afara de cartea de credit, ei mai citesc si alte carti

#32
Billy

Billy

    Cautator ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,256
  • Înscris: 26.06.2005
Era un pacat sa las sa treaca pe langa voi aceasta ...

http://alphadesigner...o-israel-print/

#33
Edgaroropsitul

Edgaroropsitul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,844
  • Înscris: 11.02.2013

View Postvio69a, on 03 august 2013 - 07:35, said:

E cam de la dreapta la stanga ce spui tu.
Cum ? Evreii religiosi, adeptii "Tarii lui Israel", nu statul de azi, tara aia mare din trecut, visul umed al sionistilor care integral au fost de stanga, voteaza dreapta ?
Adice semnalizam stanga si cotim dreapta ??

La intelectuali gasesc normal cum voteaza.Afara de cartea de credit, ei mai citesc si alte carti

Ca de obicei,nu prea suferi de iexacitate in ce pretinzi. Eu nu inteleg ca cineva care traieste in Israel sa aiba asa greseli de intelegere cum si date simple despre Israel. Exact cum ai pretins ca in Israel sunt mai multi evrei sefaraditi decat eshkenaziti.
Sionismul nu are nimica cu coloniile care au infintat colonistii evrei religiosi in Cisiordania. Agentia  evreiasca,Sohnutul care este reprezentantul Sionismului, nu sprijineste deloc colononistii acestia.

Sionistii  "de stanga" cum si cei de dreapta sunt patrioti cu idei sociale diferite. Sionismul este patriotismul lor si acesta se refera numai la teritoriul Israelului .
Colonialistii evrei din Cisiordsanie sunt adeptii unei secte care ii fac sa creada colonizarea Cisirdaniei ca un sublim  Sionism,la fel cum cred ca un anumit rabin care a murit inainte cu cativa ani in SUA, a fost si este adevaratul Mesiah. Du-te discuta cu asa persoane.

View PostBilly, on 03 august 2013 - 09:35, said:

Era un pacat sa las sa treaca pe langa voi aceasta ...

http://alphadesigner...o-israel-print/

Ne-am obisnuit cu  atatari anti-israeliene /antisemite si daca vrei parerea mea, pacat de timpul dumitale.  Israelul  merge inainte si nu se uita la cine ramane departe inapoi,uneori in Evul Mediu.

#34
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013

View PostEdgaroropsitul, on 03 august 2013 - 15:32, said:


si daca vrei parerea mea, pacat de timpul dumitale.  Israelul  merge inainte si nu se uita la cine ramane departe inapoi,uneori in Evul Mediu.

Asta am constatat si eu.
Ca orice subiect deschis despre Israel este imediat anihilat de chiar cei ce locuiesc in Israel, iar eventulii comentatori pusi la colt pe coji de nuca.
Grija ca nu cumva Israelul sa apara si cu lucruri negative, grija ca sabloanele prestabilite sa ramana intacte si sa se cante in cor doar slavirea lui, face ca orice incercare de a pune pe tapet un sbiect de actualitate din Israel cu aspecte diferite , bune si rele, sa geneteze imediat doua actiuni

-scoaterea la inaintare a unui habarnist plin de el si de misiunea ce crede ca si-a atribuit-o si care se pune pe jignit interlocutorii pentru a indeparta eventualii comentatori. Care nu desluseste niciodata ce e o ironie, sau "un spirit de gluma".
-disparitia subita a tuturor celor ce traiesc, cunosc si pot ajuta la o imagine adevarata, fair, a acestei tari
ce tocmai datorita unor asemeni "propagandisti" devine tot mai izolata si stigmatizata.
Si in multe lucruri pe nedrept.

#35
Billy

Billy

    Cautator ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,256
  • Înscris: 26.06.2005

View PostEdgaroropsitul, on 03 august 2013 - 15:32, said:

Ne-am obisnuit cu  atatari anti-israeliene /antisemite si daca vrei parerea mea, pacat de timpul dumitale.  
Israelul  merge inainte si nu se uita la cine ramane departe inapoi,uneori in Evul Mediu.

O merge inainte, domnule Edgar dar fara simtul umorului si macar din cand in cand cu oleaca de autoironie, ma-ntreb ce-o sa gasiti dvs acolo, inainte, stimabile.

#36
Edgaroropsitul

Edgaroropsitul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,844
  • Înscris: 11.02.2013

View PostBilly, on 03 august 2013 - 18:45, said:

O merge inainte, domnule Edgar dar fara simtul umorului si macar din cand in cand cu oleaca de autoironie, ma-ntreb ce-o sa gasiti dvs acolo, inainte, stimabile.

Vezi dumneata domnule Billy,nu prea cunosti evreii.Mai mult ca probabil ca tot ce stii despre evrei ai aflat din articole  ziarelor sau din aberatile unor persoane care din principiu trebuiesc sa creada alta natie ca inferioara lor ca numai asa simt ca apartin la cei "superiori".

Eu cred ca nu mai exista o natie care sa rada de ea insusi cum sunt evreii si asta se observa in literatura evreiasca cum si in teatrul si purtarea lor. Nu mai exista un asa  popor  care sa fie ironic  fata de el insusi. Poate ar fii fost de asteptat ca evreii sa critice pe alte popoare dar asta nu se intampla deoarece evreii  nu se cred inputerniciti ca sa critice alte popoare.  Cum la siturile de bancuri romanesti unde gasesti bancuri despre Ion si Maria, Bula si printre altii gasesti  "evrei", la siturile cu bancuri  a evreilor  ni o sa gasesti,bancuri cu romani ,goii sau altii.

Cat despre vaitarile doamnei Abulafia,noi,israelienii ne lipsim de "bunele intentii " a doamnei cum si de  critica dumneaei.Noi gasim ca nu are nici un drept sa critice tara in care a primit azil  ,critici in prea multe cazuri bazate pe minciuni  si ignoranta. Uite ce am gasit la "abuzuri"  ca a scris,bineinteles in numele unei clone din multiplele dumneaei:

"
PS -Abbulafia este un nume oarecare, ales pentru un anume forum si imprejurare.
Nu sunt musulmanca.
Dar numele asta a strepezit dintii multor moderatori pe aici, din aceia care desigur conduc un forum care "nu este obiectiv". Abbulafia poarta ghinion se pare, intr-un loc unde nici evreii, nici musulmanii nu sunt prea agreati, cine ii ataca poate sta linistit, desi userul ....-adica eu -este crestin....!!!!"

Adminul i-a raspuns in data de  24 bmai 2013,inainte cu numai doua luni :

"Draga mea" - nu mai esti binevenita pe acest forum.
M-am saturat de tine si de modul tau de abordare.
Chiar si cu aceasta clona, ai deja 5 rapoarte.

Forumul nu e loc de propavaduire a islamului.

Nu sunt gunoiera forumului, ca sa sterg toate mizeriile tale.

Tot ceea ce scrii va fi sters, iar clonele descoperite vor fi si ele banate.
Asta e singura solutie sa scap de tine
."

Evreii obisnuiesc sa se roage la Dumnezeu sa-i pazeasca  de "prieteni" ca de dusmani se pazesc singuri..

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate