Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Taxa RAR pt motor 2.0 diesel Euro...

Radio Aftermarket Golf 5

Renault Kadjar serie motor neconf...

Anulare Planului Urbanistic Zonal...
 Flicker expunere drona noua

Corectare barem Tudor Vianu

Dji mini 4 pro si limita de inalt...

Masinile cu volan pe dreapta - de...
 Harta - apa minerala naturala

Recomandari forum Softpedia pentr...

Este TeamViewer o aplicatie cu cr...

RCS-RDS devine Digi Romania
 Problema monitor

Ce software secure folositi pentr...

Tub flexibil retur combustibil tr...

La multi ani @iogamac!
 

peste 200, pt Nikon digital?

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
zomir

zomir

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 19.09.2006
stiu ca exista, atat lucru m-am chinuit si eu sa aflu de pe net dar mi-ar prinde bine o serie de pareri de-ale voastre despre folosirea focalelor peste 200

pt mine, ca incepator in digifoto e suficient, imi cunosc limitele si lungul nasului, dar au fost situatii in care am simtit lipsa unui obiectiv "mai lung", asa cum pe camera (TV) am si ma ajuta.

v-astept!

#2
tim2003

tim2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,000
  • Înscris: 26.06.2003
Nu are nici o legatura cu incepatorii sau cu lungul nasului. :)
Pur si simplu folosesti o anumita distanta focala daca serveste scopului propus. Tu stii daca situatiile de genul asta sunt suficient de dese ca sa merite o eventuala investitie.

Bafta

#3
bchendran

bchendran

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,865
  • Înscris: 28.05.2005
AF Zoom-Nikkor 70-300mm f/4-5.6G e foarte ieftin. Si ai in range focale peste 200. Foarte interesant e ca pe un senzor APS-C focala aceea de 300 se transforma in una de 450 prin aplicarea crop-factorului.

#4
deejay86

deejay86

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 14.02.2006

View Postbchendran, on Nov 27 2006, 23:18, said:

Foarte interesant e ca pe un senzor APS-C focala aceea de 300 se transforma in una de 450 prin aplicarea crop-factorului.
Adica DX ... nu?  :huh:

#5
bchendran

bchendran

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,865
  • Înscris: 28.05.2005

Quote

Adica DX ... nu?
aham...
http://en.wikipedia.org/wiki/APS-C

Edited by bchendran, 28 November 2006 - 07:33.


#6
edikup

edikup

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 857
  • Înscris: 10.05.2006

View Postbchendran, on Nov 27 2006, 23:18, said:

AF Zoom-Nikkor 70-300mm f/4-5.6G e foarte ieftin. Si ai in range focale peste 200. Foarte interesant e ca pe un senzor APS-C focala aceea de 300 se transforma in una de 450 prin aplicarea crop-factorului.

Focala aceea de 300 NU se transforma, mititica, in nimic. Nu de alta, dar dimensiunea senzorului nu are nimic cu distanta focala, care e o marime (marimi) fizica. Ce se modifica e UNGHIUL de cuprindere al pozei! (Cropping factor)
E o confuzie foarte des intalnita! O faceam si eu mai demult!

#7
shobi

shobi

    dabăl iu ti ef?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,945
  • Înscris: 18.01.2005
mai pe romaneste ... perspectiva e aceeasi ... dar e ca un fel de crop facut in photoshop :P

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate