Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

Cum faci o instalatie pe PPR (polipropilena), PE,PEX sau Cupru

- - - - -
  • Please log in to reply
516 replies to this topic

#55
catanaj

catanaj

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 02.02.2009
Toate bune si frumoase...problema e ca nu toate tin de ''mesterul casei'' una e sa mai bati un cui la la un scaun ori sa montezi o lustra si alta e o instalatie termica.    ppr-alb-bunicel  ,verde-bun   ,gri-recomandat . Problema e ca mai trebuie scule : Plita=vreo 4mil(cu bacuri de 20,25,32,40) cleste ppr=500 mii, freza-20-25=500mii o reglabila mai gasim pe la vecini, lipiturile ne invatam usor important e sa nu rotim cand ambinam. Acu... bubuta e ca o sa ai sarituri , o sa ia lira de facut , colturi inchise si deschise la care trebuie facute pozitiile dinainte ,lipitiri la pozitie... nu e usor dar nici imposibil (doar daca nu esti militean). Mai bine cursuri de psihologie pt a sti sa aleg meseriasul potrivit. Ps. e dragut sa fii important da mai important e sa fii dragut.

#56
butysoft

butysoft

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 08.06.2005
Multumim frumos dannyis2005 tutorialul m-a amuzat, daca vreti sa va amuzati si mai tare va recomand un curs rapid de lipire a tevilor din cupru cu cositor
http://video.google....8...54892&hl=en.

In alta ordine de idei sunt socat ca profesori ca cel din imagine predau in scolile romanaesti.

Modalitatea de lipire atat a PPE cat si a cuprului prezentata in videoclipurile amintite nu are nici o legatura cu realitatea, cu exceptia materialelor utilizate.


La lipirea PPE prin polifuziune in momentul in care se face imbinarea nu se roteste teava ci se infige una in cealalta pana la limita.

La lipirea imbinarilor din cupru, intr-adevar se curata si se decapleaza zonele ce urmeaza a fi imbinate, se imbina apoi se incalzeste cu lampa cu gaz imbinarea pana cand pasta decapanta isi schimba culoarea (de obicei aceea este temperatura la care se topeste cositorul), apoi se pune sarma de cositor la buza imbinarii, incepand de sus in jos. Datorita fenomenului de capilaritate cositorul este abosobit intre cele 2 tevi.

Daca doriti sa vedeti mai exact cum se face imbinarea tevilor din Cu cautati pe youtube ceva de genul "Plumbing - Soldering Copper Pipes".

Referitor la dimensionarea caloriferelor pentru incalzire, aceastea se dimensioneaza in functie de volumul camerelor ce urmeaza a fi incalzite, de tipul izolatiei si de cati pereti sunt in exterior. Pentru siguranta 65Watts/mc este o putere acoperitoare. Formulele de calcul sunt mult mai stufoase insa rezultatul este asemanator. De remarcat si ca de la proiectant la proiectat este posibil sa va dea necesare energetice total diferite.

putere calorifer=volum camera mc x 65Watts/mc - se alege calorifer de putere superioara cea mai apropiata de valoarea calculata.

In cazul in care unele calorifere, de obicei cele terminale nu se incalzesc suficient este necesar sa faceti reglajele debitelor pe retur la restul caloriferelor (inchideti 1/4 tura spre inchidere robinetii de retur ai caloriferelor care deschise la maxim se incalzesc cel mai tare) pana ajungeti la o incalzire satisfacatoare in toate caloriferele, eventual verificati ca turul/returul caloriferelor care se incalzesc mai putin sa nu fie inchis.

Referitor  la improvizatii de genul: serpentina in soba, arzator cu ulei, incalzire cu boiler sau cu instant, va recomand sa nu incercati asa ceva, in primul rand din motive re dandament.o astfel de improvizate are un randamnet sub 50%, o instalatie cumparata din comert, chiar si la mana a 2-a are 80-100% randament; apoi din motive de siguranta. Incercati sa dati un preti vietii voastre si apoi ganditi-va daca merita sa faceti astfel de improvizatii. Mai bine cumparati ceva second-hand, daca nu va permiteti un cazan nou, decat sa faceti o improvizatie.


Daca sunt nelamuriri sau alte intrebari am sa va raspund cu placere, in limita cunostintelor si a timpului disponibil.


 dannyis2005, pe Oct 5 2008, 04:41, a scris:

Sper sa va fie de folos acest video , cum de altfel mi-a fost si mie .



video.google.com/videoplay?docid=326203441447837671


#57
budy

budy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 100
  • Înscris: 21.03.2006
FRATILOR eu mi-am facut cu un prieten toata casa cu PP 600m/2 (6 bai 6 camere living si multe dependinte e o pensiune) e mai greu cu debitele ,am avut de furca dar cu rabdare si ambitie si informare am rezolvat-o,au trecut 9 ani de atunci si nu am avut probleme ,firma de instalati cu care am vorbit atunci,mi-a dat un pret de era sa lesin.Cand au venit sa i-mi faca iscirul la centrale ca sant 2,imediat incerca sa o imbarlige pe nevastamea ca nu e bine facuta instalatie termica ,ca o modifica ei cum trebuie  ASA ITI SPUN TOTI E FOAMEA MARE SI O SA FIE SI MAI MARE.
La un vecin ca de la el am avut nr sa ii chem sa faca revizia,ia facut instalatia in toata casa LA ROBINETI DE TRECERE NU LE-A PUS HOLENDERE  SI AU CRAPAT ROBINETI ,PE DEVIZ ERAU ,CUM SA SCHIMBI UN ROBINET PE O USA DE VIZITARE 0,30/0,30 SI SA LIPESTI PROPILENA (fara holender nu ai cum sa pui alt robinet )
E IMPORTANT SA TE DOCUMENTEZI BINE INAINTE CA POTI SA STRICI MATERIALELE ,MAI E O PROBLEMA SI SCULELE EU L-AM CUMPARAT CA MAI NEVOIE DE ELE AM DE FACUT EXTINDERI LA CONSTRUCTIE
UN SINGUR LUCRU E IMPORTANT SA AI TIMP, DACA NU AI TIMP MAI BINE PLATESTI PE CINEVA

Edited by budy, 21 April 2009 - 23:09.


#58
yranet

yranet

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 11.12.2008
salut. poate cineva sa-mi spuna daca a vazut(si unde)un dizpozitiv electric de decopertat stratul de aluminiu de pe tevile de pp-r?
merge foarte bine si ascutitoarea manuala dar ma intereseaza ceva electric pentru a reduce timpul de lucru.

#59
consuel

consuel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 207
  • Înscris: 10.02.2009

 yranet, pe Apr 22 2009, 07:24, a scris:

salut. poate cineva sa-mi spuna daca a vazut(si unde)un dizpozitiv electric de decopertat stratul de aluminiu de pe tevile de pp-r?
merge foarte bine si ascutitoarea manuala dar ma intereseaza ceva electric pentru a reduce timpul de lucru.

ESTE APARUT ,,PPR-ul CU INSERTIE FARA ALEZARE, nu temai chinui cu ,,ascutitorile''

#60
umax15

umax15

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 03.09.2002
Salutari,

Vreau sa fac instalatia termica la o casa parter+etaj cu tevi pe sub șapă si prin perete, cu PPR.
Voi avea si centrala pe lemne, deci temperaturi de 95 grade Celsius la iesirea din centrala.

Ce fel de marca sau tip de teava PPR imi recomandati pentru a nu avea probleme ca teava sa crape in timp din cauza temperaturilor prea mari?

Pentru incalzirea in pardoseala in bucatarie, ce tip de teava sa folosesc?


Va rog sa-mi dati si alte sfaturi pentru situatia mea.

Va multumesc.

#61
is-yzy

is-yzy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 29.11.2007
as combina tevaraia....Cupru + PPR

si legat de incalzirea in pardoseala : http://forum.softped...t...6&start=756 vezi ce iti recomanda gelunechifor

#62
maricmanu

maricmanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 862
  • Înscris: 26.03.2006

 catanaj, pe Feb 2 2009, 11:00, a scris:

Toate bune si frumoase...problema e ca nu toate tin de ''mesterul casei'' una e sa mai bati un cui la la un scaun ori sa montezi o lustra si alta e o instalatie termica.    ppr-alb-bunicel  ,verde-bun   ,gri-recomandat . Problema e ca mai trebuie scule : Plita=vreo 4mil(cu bacuri de 20,25,32,40) cleste ppr=500 mii, freza-20-25=500mii o reglabila mai gasim pe la vecini, lipiturile ne invatam usor important e sa nu rotim cand ambinam. Acu... bubuta e ca o sa ai sarituri , o sa ia lira de facut , colturi inchise si deschise la care trebuie facute pozitiile dinainte ,lipitiri la pozitie... nu e usor dar nici imposibil (doar daca nu esti militean). Mai bine cursuri de psihologie pt a sti sa aleg meseriasul potrivit. Ps. e dragut sa fii important da mai important e sa fii dragut.

Un instalator de centrale itia ia 1.000.000 -- 1.500.000 de calorifer si 1.500.000 de centrala (inclusiv racordurile la apa calda si rece). Nu cred ca merita sa-ti iei sculele decat daca ai de gand sa te apuci de meserie!!!

#63
consuel

consuel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 207
  • Înscris: 10.02.2009

 umax15, pe May 2 2009, 04:41, a scris:

Vreau sa fac instalatia termica la o casa parter+etaj cu tevi pe sub șapă si prin perete, cu PPR.
Voi avea si centrala pe lemne, deci temperaturi de 95 grade Celsius la iesirea din centrala. Ce fel de marca sau tip de teava PPR imi recomandati pentru a nu avea probleme ca teava sa crape in timp din cauza temperaturilor prea mari?Pentru incalzirea in pardoseala in bucatarie, ce tip de teava sa folosesc?
Teava de PPR de orice producator ,,nu se comporta prea bine la temperaturi de ...90 'C'' ....din documentatiile de proiectare ...ne spune ca durata de viata este invers proportionala cu temperatura .
O intrebare ce te faci cu dilatarile liniare ale tevilor INGROPATE. Am intilnit instalatii PPR care dupa un sezon de incalzire s-au scurtat (s-a strins teava pe o lungime de 4 m cu aproximativ 20 cm si aici ma-am referit la PPR cu insertie)

Edited by scheleton, 03 May 2009 - 15:13.


#64
scheleton

scheleton

    Walhalla

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,910
  • Înscris: 19.05.2006

 maricmanu, pe May 3 2009, 15:25, a scris:

Un instalator de centrale itia ia 1.000.000 -- 1.500.000 de calorifer si 1.500.000 de centrala (inclusiv racordurile la apa calda si rece)...
astea nu-s preturi de Bucuresti.. sau nu sunt preturi de instalator.

#65
umax15

umax15

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 03.09.2002

 consuel, pe May 3 2009, 15:37, a scris:

Teava de PPR de orice producator ,,nu se comporta prea bine la temperaturi de ...90 'C'' ....din documentatiile de proiectare ...ne spune ca durata de viata este invers proportionala cu temperatura .
O intrebare ce te faci cu dilatarile liniare ale tevilor INGROPATE. Am intilnit instalatii PPR care dupa un sezon de incalzire s-au scurtat (s-a strins teava pe o lungime de 4 m cu aproximativ 20 cm si aici ma-am referit la PPR cu insertie)

Pai si atunci ce tip de teava de "plastic" se poate utiliza cu succes (si siguranta in exploatare indelungata), pentru instalatiile termice mai "fierbinti" (centrala pe lemne, vreo 85-95 grade temperatura apei la iesirea din centrala, pe tur)? Pe forumuri gasesc foarte multe opinii contradictorii, iar pentru un bufon ca mine  :D , totul e neclar...

 scheleton, pe May 3 2009, 16:12, a scris:

astea nu-s preturi de Bucuresti.. sau nu sunt preturi de instalator.

Io mi-s din provincie  :naughty:
Aici preturile "este" mai mici (sau ar trebui sa fie) ...  :worthy:

Edited by umax15, 07 May 2009 - 08:52.


#66
scheleton

scheleton

    Walhalla

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,910
  • Înscris: 19.05.2006

 umax15, pe May 7 2009, 09:51, a scris:

Pai si atunci ce tip de teava de "plastic" se poate utiliza ..(centrala pe lemne, vreo 85-95 grade..Io mi-s din provincie..
Toti producatorii de cazane de lemne recomanda sa NU montezi teava de plastic. Ramane: cupru, otel... E vorba macar de tur-retur racordate la cazan. Ca mai incolo, poate apelezi totusi la plastic la conducte de plastic (asta sugera consuel).
Trece si tu orasul (sau judetul, cum vrei) in profil, astfel o sa stie lumea mai bine cum sa judece situatia la concret.

Edited by scheleton, 07 May 2009 - 09:01.


#67
umax15

umax15

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 03.09.2002

 scheleton, pe May 7 2009, 09:59, a scris:

Toti producatorii de cazane de lemne recomanda sa NU montezi teava de plastic. Ramane: cupru, otel... E vorba macar de tur-retur racordate la cazan. Ca mai incolo, poate apelezi totusi la plastic la conducte de plastic (asta sugera consuel).

Stiti vreo teava de plastic ce poate fi utilizata pana la o temperatura a apei de 120 grade? Henko? Rehau?

 scheleton, pe May 7 2009, 09:59, a scris:

Trece si tu orasul (sau judetul, cum vrei) in profil, astfel o sa stie lumea mai bine cum sa judece situatia la concret.

Am updatat profilul, scuze... multumesc pentru observatie.

#68
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,587
  • Înscris: 30.01.2008
[quote name='umax15' date='May 7 2009, 10:24' post='6450324']
Stiti vreo teava de plastic ce poate fi utilizata pana la o temperatura a apei de 120 grade? Henko? Rehau?


pexgol dar numai ptr perioada[u] maxima[/u] de 72 de ore si nu la 120 ci la 110.

#69
dummy_

dummy_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 512
  • Înscris: 10.05.2009

 topdra, pe 8th July 2008, 20:58, a scris:

Pentru cei care vor sa-si calculeze singuri caloriferele, intrati pe  linkul de mai jos si veti gasi un  program mai mul decat complet.
http://www.calcul-termic.blogspot.com/
daca te ei dupa ce spune profesorul ala aberant ai toate sansele sa ratezi 90 % din lipituri , cine naiba ii lasa pe astia sa profeseze si sa le mai prezinte / invete pe altii asemenea lucruri , sincer ar trebui exclus din invatamant specimenul asta , cel putin partea cu lipirea  fitingurilor de cupru a fost chiar amuzant ,

#70
scheleton

scheleton

    Walhalla

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,910
  • Înscris: 19.05.2006

 dummy_, pe 15th June 2009, 23:16, a scris:

..cel putin partea cu lipirea  fitingurilor de cupru a fost chiar amuzant ,
nu-mi dau seama la ce te referi.. Poti fi mai specific ?

#71
scheleton

scheleton

    Walhalla

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,910
  • Înscris: 19.05.2006

 dummy_, pe 15th June 2009, 23:16, a scris:

daca te ei dupa ce spune profesorul ala aberant ai toate sansele sa ratezi 90 % din lipituri ..cel putin partea cu lipirea  fitingurilor de cupru a fost chiar amuzant ,
te referi la filmele astea: PPR si cupru ?

#72
dummy_

dummy_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 512
  • Înscris: 10.05.2009

 scheleton, pe 15th June 2009, 23:29, a scris:

nu-mi dau seama la ce te referi.. Poti fi mai specific ?
da , tocmai 60 % din ce spune respectivul sunt aberatiii , la ppr sunt timp specifici de incalzire in functie de diametrul tevii si temperatura selectata , aparatul are termostat ,si iti indica cand a ajuns la temperatura selectata pentru sudura , in 4 secunde nu se poate realiza topirea materualelor pentru polifuziune ,, iat la cupru tehnologia de executie e aberanta , gresita , lasi ruga pe individul respectiv sa faca  o incalzire in cu  cu modalitatea prezentata de el , cred ca sar lasa pagubas dupa ce ar strica o gramada de fitinguri , sincer lasi da afara din invatamant , finca ii invata si pe altii niste prostii pe care ei le iau de bne

Edited by dummy_, 17 June 2009 - 21:25.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate