Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Cum faci o instalatie pe PPR (polipropilena), PE,PEX sau Cupru

- - - - -
  • Please log in to reply
516 replies to this topic

#37
danieldobre21

danieldobre21

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 08.10.2006

View Postmihai.valcea, on Apr 17 2007, 08:16, said:

Buna ziua,

Am urmarit sfaturile pentru instalatia de incalzire, banuiesc ca se aplica oarecum si la apa.

Cand am fost la magazim pentru op prospectare de pret etc., am vazut ca ppr este de 2 culori: alba si gri. Unii mai au si verde.

Care este diferenta de calitate intre ele, oricum de pret este ?

Multumesc
In functie de producator si de calitatea materialului culoarea difera. Recomand pt instalatii obisnuite(alb cu dunga rosie cu insertie de aluminiu) este suficient de bun si la pret mult mai mic de cat restul. Garantez pentru eficienta.
Instalatie obisnuita= apa rece si calda + incalzire
Scuze de intarzierea raspunsului

#38
adyned

adyned

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 27.12.2006

View PostMeteor-XL5, on Feb 22 2007, 21:12, said:

Pe mine m-ar interesa o comparatie detaliata intre lipirea polipropilenei si lipirea tevilor de cupru. Care din ele ar fi mai accesibila si mai sigura, chiar si la nivel de "amator"? La cupru se foloseste vre-un aparat, sau clasicul fludor si lampa de gaz? Eu unul am experimentat cu succes lucrul cu pexalul, in reparatiile facute cu mana mea ici-colo mi-au iesit toate "ca la carte", n-am avut absolut nici o ratare, as vrea in viitor sa experimentez si cuprul sau polipropilena!

da un click pe www.hidroterm.ro

#39
kichitrosuuu

kichitrosuuu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 10.09.2005
Orice problema ma intereseaza la orice instalatie de la un calorifer pana la cazanele pe aburi....sunt instalator particular dar lucrez la Romstal.

#40
bibicu5

bibicu5

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 364
  • Înscris: 20.01.2007

View Postkichitrosuuu, on Nov 18 2007, 22:09, said:

Orice problema ma intereseaza la orice instalatie de la un calorifer pana la cazanele pe aburi....sunt instalator particular dar lucrez la Romstal.
Fa-ma sa inteleg,cum adica "instalator particular dar lucrez la Romstal"? Ceea ce vrei tu sa inveti nu prea se invata pe aici...aste este o meserie complexa si nu se poate "fura" ci ai nevoie de studii ceva mai aprofundate. Daca stii sa sudezi sau sa schimbi un WC asta nu se numeste a fi instalator. Oricum demersul tau nu poate fi decit laudabil,succes.

#41
kichitrosuuu

kichitrosuuu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 10.09.2005

View Postbibicu5, on Nov 19 2007, 09:55, said:

Fa-ma sa inteleg,cum adica "instalator particular dar lucrez la Romstal"? Ceea ce vrei tu sa inveti nu prea se invata pe aici...aste este o meserie complexa si nu se poate "fura" ci ai nevoie de studii ceva mai aprofundate. Daca stii sa sudezi sau sa schimbi un WC asta nu se numeste a fi instalator. Oricum demersul tau nu poate fi decit laudabil,succes.
        Ma chinui sa-mi iau ISCIR-ul ,sa atestat de instalator ,si firma ,si chestia cu WC-ul,am trecut de mult de faza asta...sorry

#42
URSUS2

URSUS2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 183
  • Înscris: 09.04.2005

View Postcezarsorin, on Jun 1 2007, 10:40, said:

Polipropilena ca orice material termoplast are durata limitata de aprox. 30 ani, asta daca se foloseste la apa rece. La o temperatura mai mare durata de viata scade liniar pana la aproximativ 10 ani in cazul folosirii la o temp. de 60 grade, la aceasta se mai adauga si cantitatiiile mult mai mari decat normal de clor din instalatie, care contribuie substantial la imbatrinirea polipropilenei. Eu personal recomand cuprul care se monteaza cel putin la fel de usor ca PPR iar durata de viata este de aproximativ 100 de ani.
In vest sunt foarte putini care folosesc PP in instalatii si aceia HOME-MADE, nu o sa vezi meseriasi lucrand cu PEXAL sau PP, nici lipitura la cupru nu se mai practica , sunt clesti speciali care practic sertizeaza teava de fitinguri.
Asa ca daca vreti o instalatie buna in casa si nu vreti sa va laudati cu Pexalul sau PP din casa, folositi cu incredere cuprul ( satisfactie garantata pe termen lung).
Bati campii rau!Se vede ca nu cunosti si ca atare vorbesti prostii!

Edited by URSUS2, 20 February 2008 - 20:30.


#43
ghevan35

ghevan35

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 23.03.2008
salut! sunt nou pe acest forum,va rog sa ma lamuriti si pe mine cu un lucru. am vazut ca unele tipuri de PP au un diametru ceva mai mare si intra mai greu in forma aceea de pe aparatul de sudare. este ok daca folosesc o freza chiar daca PPR-ul nu are insertie ?stiti cumva un loc unde as putea gasi o schema  orientativa cu diferite tipuri de instalatii de incalzire[dimensionare calorifere in raport cu incaperea si puterea centralei, etc.]  multumesc anticipat celor ce vor avea bunavointa sa-mi raspunda!

#44
URSUS2

URSUS2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 183
  • Înscris: 09.04.2005
Se foloseste freza doar la ppr-ul cu insertie.

#45
s_tre_ss

s_tre_ss

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 18.07.2007
ppr alb turcesc acu 2 3 ani in urma daca in loveam cu ciocanul de 2 kg   nu avea nimic
acu daca il lovesti crapa in multe bucatele asa ca e absurd de folosit asa ceva
tutorialul respectiv e interesant dar fiecare instalatie are anumite particularitati de care trebuie sa tii cont
la  orice instalatie care se face trebuie intodeauna un instalator si jumatate  ( asta e o vorba de-a noastra dar din pacate e reala  )
ar fi trebuit sa scrii si cum se folosete ppr-ul  , cum se lipeste , cat se curata foita de al , temperatura de lipire   e t c

si la capitolul dilatare   chiar daca nu pateste nimic devine inestetic  daca nu i se lasa  la colturi  ceva spatiu de dilatare sau in spatele caloriferelor niste piese de dilatare ( de lene nu am folosit asa ceva vreodata  si ma refer la inst aparenta )

#46
URSUS2

URSUS2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 183
  • Înscris: 09.04.2005
Vand banc/presa pt. lipit PPR de la 63-110mm.E facut artizanal,cca.15kg cu bacuri intershimbabile pt. fixarea oricarei combinatii intre 63 si 110.

#47
mosu_xxl2003

mosu_xxl2003

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 02.06.2008
se baga  PPR daca  bagi instalatia prin perete ,deoarece  aparenta vine foarte  nasol,se baga cupru daca  vrei sa o lasi aparenta  fiind mult mai  finuta decat cuprul atat la teava cat si la fitinguri.In  rest  amndoua  sunt  egale.Bine la lipitura pe cupru iti  trebuiesc ceva cunostiinte   dar la  cea pe  ppr   e  deajuns sa   citesti instructiunile de folosirea si vei vedea ca e  simplu. :rolleyes:

#48
topdra

topdra

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 08.07.2008
Pentru cei care vor sa-si calculeze singuri caloriferele, intrati pe  linkul de mai jos si veti gasi un  program mai mul decat complet.
http://www.calcul-termic.blogspot.com/

#49
dannyis2005

dannyis2005

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 12.05.2007
Sper sa va fie de folos acest video , cum de altfel mi-a fost si mie .



video.google.com/videoplay?docid=326203441447837671

#50
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006
Cum este polipropilena GRI ? Am auzit ca e turceasca. Dar cum se comporta ?

#51
pRetoriaN_84

pRetoriaN_84

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 22.05.2006

View PostDDuras, on Oct 6 2008, 18:30, said:

Cum este polipropilena GRI ? Am auzit ca e turceasca. Dar cum se comporta ?

mai bine decat aia alba si mai slab decat cea verde :))
daca e turceasca s-ar putea sa fie Firat, asta e chair buna

#52
milea_sorin

milea_sorin

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 20.09.2005
Dragi forumisti,

   Apelez la voi in vederea concluzionarii unei situatii la care nu ma pricep neavand calificarea necesara.

   Printr-o firma autorizata, in urma cu doi ani, s-au facut lucrari de modernizare a instalatiei termice (inlocuirea coloanelor verticale) ale blocului cu unele din material PPR de la etajul 4 catre etajul 8.
   Eu am centrala termica proprie, locuiesc la etajul 7/8, iar tevile la  mine in apartament au fost schimbate conform proiectului. Asemeni celorlalte apartamente, la mine s-au montat T-urile pe coloana pentru facilitarea conectarii caloriferului insa eu am solicitat instalarea unor dopuri avand in vedere ca nu folosesc energia termica de la RADET. Tevile orizontale care pleaca de la T sunt de aproximativ 10 - 15 cm apoi au dop.
   In ziua de miercuri 5 si joi 6 noiembrie (noaptea) au plesnit pe rand dopurile de la doua coloane, unul pe tur, altul pe retur. Avand in vedere ca au am scafe din rigips care acopera coloanele verticale in toata casa imi pun problema daca si celelalte 8 dopuri ramase ar putea sa-mi provoace o alta inundatie (deja am 2 ...). Firma care le-a instalat sustine ca toate materialele sunt de la Romstal (inclusiv dopurile cupru). Dopurile s-au sficuit ramanand partea infiletata spre interior si cealalta spre exterior, putand fi desfacute (rupte) lejer cu mana.
   Va rog sa-mi indicati daca exista documentatie de specialitate cu privire la instalarea tevilor PPR si a materialelor necesare pentru efectuarea unor lucrari de calitate superioara. Vreau sa verific daca lucrarile au fost efectuate cu respectarea normelor metodologice de urmat pentru astfel de instalatii.

   Va multumesc anticipat.

S-auzim de bine,
Sorin

#53
gruita2005

gruita2005

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 24.03.2008
Vreau sa vin si eu cu cateva precizari pt. executia unei instalatii facute singur.
In primul rand necesarul de caldura se obtine in functie de cativa "factori" cum ar fi : temp. interioara de calcul, temp. exterioara de calcul, viteza vantului, orientarea camerei, tipul zidariei etc.  De obicei la o casa sau locuinta obisnuita necesarul de caldura este de aproximativ 50 W/mc din incapere, daca locuinta este izolata cu polistiren aceasta valoare medie poate scadea la 35-40W/mc din incapere. Exemplu: avem o camera 4mx4m cu h=2.6 m rezulta volumul camerei de 4x4x2.6=41.6 mc. Deci avem un necesar de caldura pt. acea incapere de  Q nec = 41.6 mc x 50 W/mc = 2.080 W = cca 2,1 KW. Pt. aceasta putere ne trebuie un radiator 22Kx600x1000 de exemplu.( 600 fiind inaltimea iar 1000 fiind lungimea in mm.) Puterea nominala a radiatorului difera de la un producator la altul.
Alt aspect este cel legat de analogia dintre diamentrele tevilor(conductelor).
Dn 15 mm = Dn 1/2"(otel)= De 15 mm (Cu)= De 16 mm (Pexal)= De 20 mm (PPR)
Dn 20 mm = Dn 3/4"(otel)= De 18(22) mm (Cu)= De 20 mm (Pexal)= De 25 mm (PPR)
Dn 25 mm = Dn 1"(otel)= De 28(35) mm (Cu)= De 26(32) mm (Pexal)= De 32 mm (PPR)
Dn 32 mm = Dn 1 1/4" (otel) = De 42 mm (Cu)= De 40 mm (Pexal)= De 40 mm (PPR)
Acestea sunt cel mai uzuale in instalatiile de incalzire de dimensiuni relativ mici.
Referitor la tevile de PP-R Al - adica polipropilena random cu insertie de aluminiu , ele se folosesc la instalatia de incalzire dar se pot folosi si la instalatia de apa calda menajera sau apa rece. In schimb tevile PP-R Random fara insertie de aluminiu nu se pot folosi la temperaturi de 90/70 grade sau 95/75 grade (tur/retur) pt. ca datorita dilatarilor si deformarilor se pot rupe, ele se pot folosi doar la instalatiile de apa calda si apa rece unde temp maxima este de 60 grade celsius.
(In practica eu nu am auzit de diamentrul de 2/3 cum zicea daniel).

In rest toate cele bune pt. initiatorul topicului si as vrea ca in continuare sa venim cu completari la cele spuse de Daniel Dobre nu sa ne contrazicem ca el stie sau nu stie meserie.

Edited by gruita2005, 17 November 2008 - 13:17.


#54
ando_80

ando_80

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 10.08.2006

View Postgruita2005, on Nov 17 2008, 13:14, said:

Vreau sa vin si eu cu cateva precizari pt. executia unei instalatii facute singur. In primul rand necesarul de caldura se obtine in functie de cativa "factori" cum ar fi ...
Corect.In sfarsit cineva autorizat sa vorbeasca
Am o singura completare la cele spuse:in calculculul necesarului de caldura se  ia in considerare si suprafata vitrata.
In rest pot sa va spun doar ca nu va recomand sa incercati singuri sa faceti instalatiile singuri(desi romanul este expert la a face de toate si nimic bun).
Daca totusi vreti sa incercati tb. sa va ganditi foarte bine ca o faceti pe banii vostri.

Edited by scheleton, 21 April 2009 - 23:11.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate