Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...
 De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix
 Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular
 Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație

Cartonașe și stickere t...
 

Marea Britanie - Londra

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
4179 replies to this topic

#4069
MagicTouch

MagicTouch

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,461
  • Înscris: 09.05.2007
Si o recomandare pe care mi-as permite sa o fac tuturor care nu bat regulat Anglia:
Cand veniti in excursie faceti o analiza a pachetului general, nu numai a biletului de avion pentru ca riscati sa dati pe mere ce ati castigat pe pere. Luati bilet ieftin cu aterizare pe Southend dar va costa trenul mai mult decat daca ati fi aterizat pe Luton (plus bilet de tren/autocar pentru Londra) sau chiar Gatwick.
Daca totul e planificat in avans mergeti pe site-urile National Express, Easy Bus (daca veniti de la aeroport cu autocarul) sau pe site-urile National Rail (tren).
In functie de ora si valabilitate puteti gasi oferte bune si foarte bune. Nu chiar dese dar au fost ocazii cand am mers pana la Luton cu £5 si m-am intors cu £3.
Dar atunci cand cer £12, iau trenul care, chiar daca e un pic mai scump (£13-14) economisesc timp.
Nu va pierdeti timpul cu vrajeli gen Trainline.com sau MyTrainTicket care promit belete ieftine si de fapt sunt pana la 25% mai scumpe decat cumparate direct de pe siteul firmei cu care calatoriti.

Nu mai este o noutate dar poate unii inca nu cunosc; pe ruta Gatwick - Londra sau invers de ceva timp se poate folosi Oysterul. Exceptie face Gatwick Express.

#4070
LHR

LHR

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 247
  • Înscris: 28.12.2015
Daca sunteti prin Londra luna asta, incercati sa ajungeti la Playhouse Theatre sa-l vedeti pe James Mcavoy jucand Cyrano de Bergerac.
Punerea inscena e relativ non-conventionala, dar va promit ca nu veti fi dezamagiti.
Aici puteti cumpara bilete (inca sunt zile cand au bilete la £15):
https://www.atgticke...yhouse-theatre/

Btw, nu lucrez pentru teatru  :)

#4071
johnny bravo

johnny bravo

    Membru erect

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,419
  • Înscris: 05.08.2003
Salutare!
In vara asta urmeaza sa merg intr-o vacanta de 8 zile in UK.
Pentru ca deja am vizitat Londra, de data asta ne-am propus sa mergem mai "la tara".
Ne gandim sa ne cazam in Oxford si de acolo sa vizitam zona.
In afara de Oxford, am vrea sa vedem Bath, Stonehenge, Windsor, Cotswolds si Cambridge. In functie de cum ne descurcam, poate ne mai intindem si la altele.
Suntem 2 adulti si doi copii si m-am gandit ca cel mai bine ar fi sa inchiriem o masina.
Aveti vreo recomandare, de la ce companie sa inchiriez? La ce sa fiu atent?
Ce alte locuri de vizitat at recomanda? Carciumi unde se mananca bine, cu atmosfera locala?
Multumesc!

#4072
LHR

LHR

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 247
  • Înscris: 28.12.2015
@johnny bravo

Cam tot ce ai in plan sa vizitezi se poate face din Londra.
Vezi cum e cu preturile la hoteluri in Oxford pentru perioada in care ai vacanta.
Ideea cu masina e buna pt Cotswolds. Pentru celelate exista tren / National Express.
De ex am facut o simulare pt Oxford - Cambridge si-ti ia cam 2 ore. Pune la socoteala ca daca e half term, weekend, frumos afara, toata e lumea e puhoi si e mai greu sa gasesti parcare.
Eu as renunta la Cambridge si Windsor, as lua cazare in Bristol sau Cardiff si as vizita de acolo.
Combina Stonehenge cu Bath sau Salisbury, poti da o tura si prin Brecon Beacons daca suntei mai outdorsy si vreti sa vedeti cascade, Cheddar e frumos.
Daca ramai cu cazarea in Oxford, Startford-upon-Avon e relativ aproape.
Pentru locuri de mancat, aplica regula valabila oriunde: daca e aglomerat mancarea e buna (nu neaparat ieftina).
In Corsham am mancat aici: https://www.motherandwild.com/menu
Gasesti astfel de locuri in toate satele / orasele mai mici.

#4073
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,559
  • Înscris: 14.04.2008
johnny, LHR nu zice rau ce zice! Pe de alta parte, cand ai teluri fixe si dorinte arzatoare, iti faci planurile in functie de ele.
Pentru inchiriatul masinii nu stiu recomandari, pt alte locuri de vizitat deja ai primit (adaug totusi Magna Carta daca vizitati Windsor ca tot aveti masina), asa ca vin cu sugestii punctuale pt restaurante. Nu inainte de a reaminti (ba chiar va sfatuiesc sa profitati de ocazii) ca picnicul e intalnit la tot pasul acolo. Profitati deci de mancarea din piete si de iarba verde!

Revenind la restaurante:
Bristol (in caz ca ajungeti)
https://goo.gl/maps/NRcGQQpnf5eiKR9N8
https://goo.gl/maps/yBoWFRRKahJiDW4j7

Cambridge
https://goo.gl/maps/TdgckRhfKK4J1Ds67 (macar vizitat, daca nu mancati)

Oxford
https://goo.gl/maps/tsaaLbKeNFwoMLv8A

Bath
https://goo.gl/maps/WbDuXMQKuxgvcWcA9 (de neratat, “obiectiv” el insusi)
https://maps.app.goo...1vtvE9DoiNVAra8
https://maps.app.goo...XegrDt6PDkDekf9 (specific nepalez)

Stratford upon Avon
https://goo.gl/maps/Cf9KfDJntB8cbQq57

Windsor
https://goo.gl/maps/B3tYVTuTZnS3VbAL8




#4074
johnny bravo

johnny bravo

    Membru erect

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,419
  • Înscris: 05.08.2003
Va multumesc pentru raspunsuri.
Momentan, in afara de Oxford, nu e nimic batut in cuie.
Am sa verific costurile de inchiriere si pe cele de transport cu autobuz/tren etc, sa vad cum iesim mai bine.
In caz ca optam totusi pentru transport in comun, cred ca intr-adevar, Londra s-ar putea sa fie o alegere mai buna ca baza de plecare.
Dupa o prima simulare pe un site de inchirieri auto, sunt dat pe spate. Mi se cere o garantie de 1300 de lire + card de credit. Nu am nici astfel de card, nu doresc sa las nici asemenea garantie.

#4075
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,559
  • Înscris: 14.04.2008
Gandeste-te si ca poti imparti sejurul in 2
Oxford pt oras, Bath, Cotswolds.
Din Londra ajungeti direct in Cambridge, Windsor, Brighton, Stratford upon A

#4076
cata

cata

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,049
  • Înscris: 16.02.2002

View Postjohnny bravo, on 17 aprilie 2022 - 21:00, said:

Salutare!

Ce alte locuri de vizitat at recomanda?
Multumesc!
Iti recomand cu trenul din Londra, Canterbury, Palatul Hampton Court

View Postjohnny bravo, on 18 aprilie 2022 - 14:01, said:


Dupa o prima simulare pe un site de inchirieri auto, sunt dat pe spate. Mi se cere o garantie de 1300 de lire + card de credit. .
Eu tocmai am platit pentru un Opel Corsa 3400 lei pt 2 saptamani, in iunie, un adevarat soc. Acum 1 luna simularea imi dadea 1800 de leiPosted Image

#4077
LHR

LHR

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 247
  • Înscris: 28.12.2015
Pentru a vizita colegiile din Oxford, ia un tur cu ghid. E £10 de persoana (copii / studentii au reducere £1)
Te duce prin colegii si vezi chestii la care altfel nu ai access.
De obicei grupurile se formeaza in fata Tom Tower (vezi poza atasata)

In Cambridge te lasa sa vizitezi individual dar majoritatea colegiilor percep o taxa.

Si, cum spunea dariuscha, multa lume isi ia un sandwitch de la Pret / Greggs/ supermarket si mananca pe iarba. Cred ca le-ar placea mai mult copiilor decat statul la masa intr-un restaurant / pub

Attached Files



#4078
johnny bravo

johnny bravo

    Membru erect

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,419
  • Înscris: 05.08.2003
Am facut simulari pentru transportul (cu trenul) catre diverse locuri pe care dorim sa le vizitam si iese destul de scump.
Exista ceva pachete (family?) sau abonamente de o saptamana care sa ofere ceva reduceri?
In afara de transferul intre aeroport si Londra, toate celelalte deplasari vor fi facute cu trenul (GWR). Fie nu am optiune de autobuz, fie dureaza foarte mult drumul.

#4079
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008

View Postjohnny bravo, on 02 mai 2022 - 12:34, said:

Exista ceva pachete (family?) sau abonamente de o saptamana care sa ofere ceva reduceri?
In afara de transferul intre aeroport si Londra, toate celelalte deplasari vor fi facute cu trenul (GWR).
Ia uite ce-am gasit! Pe site-ul lor! Pachet familysi abonament saptamanal...

#4080
LHR

LHR

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 247
  • Înscris: 28.12.2015
Eu cand am chef de hoinarit prin UK, caut pe https://www.thetrainline.com/.
Imi da si varianta cu trenul si cu autobuzul.



#4081
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,559
  • Înscris: 14.04.2008
Depinde ce varsta au copiii, pot avea gratuitati sau reduceri.
Pt Oxford recomand autobuzul: curse dese si ieftine.
La tren, trebuie sa tii cont ca sunt mai multe companii feroviare si fiecare are oferta ei (daca o are). Asa-i, transportul e scump, insa se pot gasi variante cand esti flexibil in a calatori, daca iei din timp si/sau daca nu te grabesti. Cel mai bine fa simulari exacte pt zilele in care vrei sa mergi, baga datele corect si vezi ce obtii. Vezi link-ul dat de LHR, sa zic ca ai afisat in dreptul cursei care te intereseaza si numele companiei care opereaza ruta. Mergi pe site-ul ei si vezi ce abonamente/oferte au. Unele au pt sfarsit de sapt., altele pt grup.

#4082
LHR

LHR

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 247
  • Înscris: 28.12.2015
Trainline iti da pretul total in functie de datele introduse. Nu mai este nevoie sa cauti in alta parte.

Pentru Cambridge am gasit bilete la ore decente pt 2 adulti + 2 copii 5-15 ani la £25 dus-intors pentru toti patru.
Trebuie sa ai in vedere ca preturile sunt dinamice si ce e disponibil acum, nu mai e valabil maine sau peste doua ore.

Attached Files



#4083
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,559
  • Înscris: 14.04.2008
Eu zic ca e bine sa caute, asa gaseste ce promotii au fiecare companie in parte si isi gandeste deplasarile in functie de ele.  Asa afla ca exista Duo Ticket pt rutele intre Londra si Cambridge, Manningtree si Harwich.
Varianta Trainline e fara bataii de cap si bun pt cautari.🙂 Mai trebuie sa stie ca la final i se va percepe un comision (mic-1,5 parca).

#4084
nehotarata

nehotarata

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 241
  • Înscris: 11.04.2007
Buna ziua! Ma poate ajuta cineva cu o sugestie de transport mai ieftin din Londra Euston sau Victoria Coach Station pana in Croydon (acolo avem cazare)? Am facut o incercare de rezervare a biletelor pe trainline si mi-a cam stat inima, pentru 3 persoane, dus-intors, zilnic in jur de 50 de lire. Si stam 5 zile, deci, e cam jale la buzunar.

#4085
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,559
  • Înscris: 14.04.2008
Croydon e in zona 5sau 6. Fie va încărcați pe Oyster un Travelcard 1-6 Pt 7 zile, fie folosiți Oyster ca atare (oricum are cap, adică plafon maxim/zi și săptămâna). Îți faci un calcul. Depinde mult dacă plecați inainte de 9,30 sau cât veți folosi transportul in comun. Vezi tarifele pe zone și îți faci un calcul cum ieși mai bine. Oricum, fără bătăi de cap e un Travel/7 zile (pt ca nu contează ora) și va duce undeva la 200£ Pt toți 3.

#4086
LHR

LHR

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 247
  • Înscris: 28.12.2015

View Postnehotarata, on 05 mai 2022 - 15:53, said:

Buna ziua! Ma poate ajuta cineva cu o sugestie de transport mai ieftin din Londra Euston sau Victoria Coach Station pana in Croydon (acolo avem cazare)? Am facut o incercare de rezervare a biletelor pe trainline si mi-a cam stat inima, pentru 3 persoane, dus-intors, zilnic in jur de 50 de lire. Si stam 5 zile, deci, e cam jale la buzunar.

Atat din Victoria cat si din Euston sunt trenuri spre East Croydon.  Daca veniti pe Luton, luati Thameslink care va duce direct .

Descarcati citymapper ca sa vedeti rutele optime din punctul in care va aflati la momentul cautarii spre destinatia dorita.

Asa cum zicea dariuscha, un travelcard pentru 7 zile va scapa de durerile de cap cu pretul calatoriilor cu transportul in comun (stau in Londra de aproape 9 ani si tot nu stiu cand e peak/off peak Posted Image   )

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate