Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...
 

Marea Britanie - Londra

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
4174 replies to this topic

#4087
NewRom

NewRom

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 165
  • Înscris: 28.05.2021
Buna ziua, vreau să depun de pașaport simplu electronic in Romania, se face mai repede.
Mă interesează de ce act din Anglia am nevoie pentru ca pașaportul sa fie cu domiciliul în UK?
Multumesc.

#4088
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,548
  • Înscris: 14.04.2008
Nu cred ca ai postat unde trebuie.
https://pasapoarte.m...iciliu-c-r-d-s/
Cel mai bine, Pt detalii, suni la Pașapoarte și te lămurești exact.

#4089
biancamch

biancamch

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 256
  • Înscris: 30.07.2008
Salutare! Ce se mai intampla cu zborurile Ryanair de Londra? Mai raman oamenii prin aeroport ca nu reusesc sa se imbarce, se anuleaza zboruri?

#4090
flg20

flg20

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 22.01.2020
Pe flightradar24 vezi situatia fiecarui zbor, cand a plecat, cand a ajuns etc.
Nu prea mai sunt asa multe anulari ca in iunie-inceputul lui iulie, treaba pare sa se fi ameliorat .
Desigur presa ii da inainte, ca din asta traiesc ei, din exagerare si senzational.

#4091
LHR

LHR

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 245
  • Înscris: 28.12.2015

View Postbiancamch, on 20 iulie 2022 - 08:07, said:

Salutare! Ce se mai intampla cu zborurile Ryanair de Londra? Mai raman oamenii prin aeroport ca nu reusesc sa se imbarce, se anuleaza zboruri?

Am zburat anul asta din Londra in toate directiile si de pe toate aeroporturile si nu am avut probleme niciodata.
E adevarat ca eu aleg sa zbor de dimineata sau seara tarziu si fara bagaj la cala.
De anulari nu am avut parte iar timpul de asteptare la security check mi s-a parut decent.
Singura problema pe care am avut-o la sosirea pe Gatwick a fost anularea trenurilor spre Victoria. S-a intamplat de doua ori si ambele dati a fost Sambata
Super nasol sa trebuiasca sa ocolesti prin London Bridge pe la miezul noptii Posted Image

#4092
rdirectoru

rdirectoru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 06.04.2007
Salutare!
Urmeaza o calatorie de 4 zile la Londra in luna aprilie ( pentru prima data in Londra), suntem o famile compusa din doi adulti si un copil de 14 ani. Am rezervat cazare in zona Paddington ( aterizam pe Heathrow) .
Am achizitionat un London Pass pe trei zile si desi citesc de cateva saptamani bune, nu reusesc sa inteleg pe deplin sistemul de transport.
In limita timpului si a amabilitatii celor care sunt familiarizati cu transportul din Londra, ce mi-ati recomanda ca si achizitii: Oyster, travel card, etc .. bineinteles variantele cele mai avantajoase ca bani.
Una din zile va fi acoperita cu Hop on-hop off (inclus in London Pass). Ca si zone, cel mai departe vom merge la Greenwich, in rest vom incerca sa atingem obiectivele binecunoscute tuturor.
Multumesc!

Edited by rdirectoru, 07 March 2023 - 23:55.


#4093
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,548
  • Înscris: 14.04.2008
Eu as plati direct cu Revolut (sau alt card, daca ai schimb mai bun) . Cardul va functiona ca un oyster, fix in aceleasi conditii , inclusiv daily/weekly cap. Va trebui sa aveti fiecare cate un card (poate fi si pe telefon). Sa fiti atenti sa scanati atent atat la intrare,  cat si la iesire. Daca imi amintesc corect, la Greenwich nu sunt porti la iesire, asa ca nu ratati scanarea chiar daca puteti iesi fara!

#4094
rdirectoru

rdirectoru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 06.04.2007

View Postdariuscha, on 08 martie 2023 - 12:11, said:

Eu as plati direct cu Revolut (sau alt card, daca ai schimb mai bun) . Cardul va functiona ca un oyster, fix in aceleasi conditii , inclusiv daily/weekly cap. Va trebui sa aveti fiecare cate un card (poate fi si pe telefon). Sa fiti atenti sa scanati atent atat la intrare,  cat si la iesire. Daca imi amintesc corect, la Greenwich nu sunt porti la iesire, asa ca nu ratati scanarea chiar daca puteti iesi fara!

Multumesc pentru informatii!
Problema e la copil, nu are un card revolut. Estimativ cam cu ce suma ar trebui sa alimentez fiecare card?
Pentru copil nu e mai bine sa-i achizitionez Oyster avand in vedere varsta (parca are reducere la 14 ani) ?

Edited by rdirectoru, 08 March 2023 - 13:27.


#4095
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,548
  • Înscris: 14.04.2008
Nu exista revolut junior? Habar nu am, intreb si eu! Daca nu, luati oyster pt copil. Ei, in mod normal copilul de 14 ani are reducere la jumatate. Insa un oyster pt el inseamna fotografie si sa aplici din timp pt el. E putin mai complicat, citeste care ar fi pasii, daca merita. Noi am fost si cand unul dintre copii avea mai putin de 15 ani, insa nu mi-am mai batut capul si cu asta tocmai din motivul de mai sus. Poate acum e mai simpla procedura!
Pt zonele 1-2, limita e acum 8,10£ (daca e corect ce am gasit). Deci mai mult de atat nu aveti cum sa platiti/zi. Greenwich parca e in zona 3, limita va fi in ziua aia 9,6. Plus zilele cu aeroportul, atunci creste limita maxima la 14,9£.
Puteti incarca in fiecare zi, puteti verifica soldul de cate ori vreti.  Prima data puteti incarca mai mult (20£ sa zicem), apoi in functie de cat cat ati consumat, dar nu mai mult de 10. Mai bine des si putin!
La sfarsit va puteti recupera banii de pe oyster chiar la automat, nu trebuie sa aveti mai mult de 10£ pe el. Daca suma e mai mare, trebuie mers la ghiseu.
Daca va luati L Pass (vezi daca merita, aveti atatea muzee free, plus ca exista si varianta 1+1), pt Kew Gardens (zona 3 cred) vedeti daca aveti timp si prindeti vreme frumoasa.


#4096
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,548
  • Înscris: 14.04.2008

View Postdariuscha, on 08 martie 2023 - 14:35, said:


Se pare ca s-a simplificat procedura pt copii. Acum poti lua oyster normal, incarci cat vrei si mergi la personalul TFL (ghiseu presupun) unde iti activeaza optiunea de reducere valabila 14 zile.

Edited by dariuscha, 08 March 2023 - 14:56.


#4097
rdirectoru

rdirectoru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 06.04.2007
Multumesc mult pentru informatii Posted Image
Vom merge noi, adultii, pe varianta platii cu Revolut-urile noastre.
Pentru copil am comandat si am platit 15 lire pentru photocard de aici :https://photocard.tfl.gov.uk/ ( il ridicam din heathrow) - are gratuitate cu el pe bus si tramvai si 50% reducere pe celelalte.
Pentru aeroport am platit deja Heathrow Express si London Pass pentru 3 zile (asta l-am prins in decembrie la o super oferta).

Mi-ati fost de un real ajutor !!

#4098
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,548
  • Înscris: 14.04.2008
Ei, daca sunt deja cumparate, atunci concentrati-va pe ce e inclus si lasati pt data viitoare dintre obiectivele gratuite. Vacanta frumoasa!🙂

#4099
LHR

LHR

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 245
  • Înscris: 28.12.2015
@rdirectoru

Cateva lucruri de baza privind transportul in Londra
- Oyster este cardul de plastic pe care poti adauga portofel electronic sau travelcard. In momentul de fata nu mai este rentabil daca esti in trecere prin Londra. Cardul, fara niciun credit adaugat, costa £7 si nu mai este returnabil. Il poti pasta ca amintire sau pentru data viitoare ca jungi pe-aici.
- Costul calatoriei cu autobuzul este £1.75. Daca schimbi mai multe autobuze in interval de o ora, se plateste doar prima calatorie (validarea cardului este obligatorie insa la fiecare urcare in autobuz).
- Ca vorbim despre autobuze, urcarea se face exclusiv prin fata, coborarea pe la mijloc sau spatele autobuzului.
- Calatoria cu metroul se taxeaza in functie de cate zone traversezi si ora la care calatoresti. Exista Peak si Off-Peak times. Nu ma intreba care sunt astea, ca nu stiu...
- Zona turistica a Londrei este foarte potrivita pentru mersul pe jos.
- Incearca sa folosesti citymapper pentru rutele optime de la un punct la altul.
- Plata cu carduri emise in Romania nu pare a fi o problema. Am testat azi in drum spre casa un card  contactless de la Transilvania (in euro) si m-a taxat 1.13 euro pentru o calatorie cu autobuzul.
- Exista doua feluri de cititoare de carduri: galbene si roz. Cele roz sunt pentru cei aflati in tranzit si care nu trec prin centrul Londrei (zona 1). Nu se folosec pentru validarea cardului la terminarea calatoriei. https://www.mylondon...points-24025598

Daca imi mai amintesc ceva, mai adaug :)

#4100
rdirectoru

rdirectoru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 06.04.2007
Multumesc inca odata pentru cei care si-au rupt din timpul lor pentru a impartasi aceste informatii.
As mai avea o singura intrebare: care e cea mai avantajoasa modalitate de a avea date pentru internet?
Am abonament Vodafone dar in urma Brexitului, UK nu mai este membru SEE si ca atare se aplica tarife diferite. Credeti ca e mai ok sa-mi achizitionez o cartela cu date din Uk?

#4101
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,548
  • Înscris: 14.04.2008
Eu mi-am activat de la Vodafone extraoptiunea cartela in roaming pt UK. 4€ pt 2GB si 20 min efectuate sau primite, valabile 28 zile. Au fost suficiente mereu (am stat 6-7 zile).

#4102
rdirectoru

rdirectoru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 06.04.2007

View Postdariuscha, on 10 martie 2023 - 12:16, said:

Eu mi-am activat de la Vodafone extraoptiunea cartela in roaming pt UK. 4€ pt 2GB si 20 min efectuate sau primite, valabile 28 zile. Au fost suficiente mereu (am stat 6-7 zile).

Extraoptiunea e la abonament sau la cartela prepay?
Sunt suficienti 2gb pentru browsing in google maps sau citymapper?

#4103
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,548
  • Înscris: 14.04.2008
Extraoptiunea e la abonament, asa se numeste: cartela in roaming. Mie mi-a ajuns, insa sincera sa fiu am folosit f putin hartile. Mai mult sa vad orarul autobuzelor in statii. Am folosit insa destul de mult WhatsApp sa vorbesc si sa trimit foto.
Daca ti se pare prea putin, ai varianta la 10€ cu 8 GB si 100 min, valabile tot 28 zile.

#4104
LHR

LHR

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 245
  • Înscris: 28.12.2015

View Postrdirectoru, on 10 martie 2023 - 14:21, said:



Extraoptiunea e la abonament sau la cartela prepay?
Sunt suficienti 2gb pentru browsing in google maps sau citymapper?

Am verificat cat am consumat cu citymapper si google maps in februarie si ambele aplicatii au folosit putin sub 1gb fiecare.

M-am uitat la 3 si O2, si am gasit cartele sim cu 20/25 gb la 15gbp
In opinia mea, mai costisitor decat folosirea datelor din Ro


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate