Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La mulți ani @driftking91!

Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?
 Reparare "șanțuri&#...

De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...
 Share abonament Netflix

Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy
 ATS din contactor modular

Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație
 

Pentax K100D help

- - - - -
  • Please log in to reply
67 replies to this topic

#37
euu

euu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 307
  • Înscris: 25.11.2005

View Postflorinel, on Nov 26 2006, 08:36, said:

Pai da, vezi insa ca dupa nota de 4,5 din 10 si comentariile atasate (1 bun, 1 rau) ca raportul de siguranta e undeva pe la 50%.Daca iti place adrenalina, poti comanda de acolo.
Eu prefer sa dau mai mult dar sa am macar 90% garantia ca voi primi ce am comandat.

Am dat doar exemplul meu....poate il va ajuta pe sofokle sa ia o decizie...
Eu unul nu am incredere in astfel de rapoarte de siguranta, comentarii , note, reviewri scrise de diversi, mai mult sau mai putin subiectivi....
Daca ascultam tot felu' de "sfaturi", "clasamente"...acum eram un "fericit" posesor de 350D, cumparat dintr-un mare magazin din romania....si pe care as fi dat 444444 de milioane.... :P

#38
Sofokle

Sofokle

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 04.09.2006

View Posteuu, on Nov 26 2006, 20:15, said:

Am dat doar exemplul meu....poate il va ajuta pe sofokle sa ia o decizie...
Eu unul nu am incredere in astfel de rapoarte de siguranta, comentarii , note, reviewri scrise de diversi, mai mult sau mai putin subiectivi....
Daca ascultam tot felu' de "sfaturi", "clasamente"...acum eram un "fericit" posesor de 350D, cumparat dintr-un mare magazin din romania....si pe care as fi dat 444444 de milioane.... :P

ok ramane sa fac ultimul pas . Sa ma duc sa vad aparatul cum sta la mine in mana  . In rest , totul inclina spre modelul asta . Multumesc mult pentru sfaturi .

#39
shobi

shobi

    dabăl iu ti ef?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,945
  • Înscris: 18.01.2005
ca idee ... io mi l-am luat de la beach camera, nush cat mai e pretu la ei acu .. io am dat pe undeva pe la 590$ + transport pana in canada 60$ :)

#40
Sato

Sato

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,751
  • Înscris: 01.12.2001
Eu as da niste bani in plus si sa iau de la cel mai sigur magazin (bh) decat in alta parte unde este o loterie...acuma fiecare hotaraste ce face cu banii lui...poate adrenalina e buna :D

#41
shobi

shobi

    dabăl iu ti ef?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,945
  • Înscris: 18.01.2005
http://beachcamera.c...sku=PKK100D1855

totusi, daca dai comanda de aici (adica sa ti-l aduca firma, nu un prieten din us, probabil bh e cea mai buna solutie)

Edited by shobi, 26 November 2006 - 21:40.


#42
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,120
  • Înscris: 29.06.2005

View Posteuu, on Nov 26 2006, 20:15, said:

Am dat doar exemplul meu....poate il va ajuta pe sofokle sa ia o decizie...
Eu unul nu am incredere in astfel de rapoarte de siguranta, comentarii , note, reviewri scrise de diversi, mai mult sau mai putin subiectivi....
Daca ascultam tot felu' de "sfaturi", "clasamente"...acum eram un "fericit" posesor de 350D, cumparat dintr-un mare magazin din romania....si pe care as fi dat 444444 de milioane.... :P

Ar trebui sa ai incredere.Pentru ca acolo nu poate scrie decat un client.Se cere numarul facturii si o gramada de alte date pe care unul care nu a avut de-a face nu are cum sa le stie.Evident ca toti sunt subiectivi.Fiecare isi descrie experienta lui.Dar din cateva sute de pareri subiective iti poti face o idee obiectiva.
Dupa cate tepe au dat aia eu unul nu m-as risca sa iau de la ei.Nici daca ar fi la 1/4 din pret.

#43
no_name

no_name

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 03.03.2006
daca ai pe cineva acolo sa ti-l cumpere poti sa-l iei de la ce magazin vrei (aprox ), eu l-am luat de pe calumet, dar am avut pe cineva care s-a dus acolo si l-a luat direct din magazin, n-am riscat nimic .... daca il comanzi de pe net, pe BH dai 800 de mii in plus si stii o chestie sau ai varianta cu senzatii tari si faci economie la banii aia...pana la urma e cum are fiecare norocul, stiu oameni care au luat de pe siteuri si mai de neincredere, dar eu nu cred ca as fi avut curajul lor

#44
pepo70

pepo70

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 31.05.2006
deci
am comandat K100D pe net, de la buydig.com (sint acelasi business cu beachcamera.com) Mi-l aduce sora-mea saptamana viitoare. I-a fost livrat in 5 zile (in New York, in romanica nu livreaza oamenii aia) Pret: 564 USD. Fiindca o am pe sora-mea acolo, pot sa incasez rebate-ul de 50 de dolari, deci o sa imi iasa la 514. Adica 14 milioane si vreo 500 de mii. Adica 1450 de ron. Cu alte cuvinte cu vreo 1100 de RON mai eftin decit la focus94. Sau cu alte cuvinte, aproape jumate pretul pe care l-as fi platit aici, de exemplu la focus94.
Daca n-o aveam pe sora-mea, il luam de pe B&H, unde e mai scump cu 50 de dolari si dadeam inca vreo 50 pe shipping si mai pierdeam si rebate-ul, care e numai pentru americutza, deci ieseam cu 150 mai scump, insa cu vreo 7 milioane mai ieftin decit daca il luam de aici. Taxe - nu stiu, aici s-ar putea sa te incurci; daca iti ia vreo 3-4 milioane taxe, atunci nu economisesti decit vreo 100-130 de para, faza la care nu stiu daca mai merita sa pierzi garantia...
In ce priveste B&H, e singurul magazin din state care accepta plati si livreaza in ROmania. Amazon livreaza si ei, insa nu electronice, doar carti si CD-uri. In rest, eu nu am gasit NICI UN MAGAZIN online care sa livreze in tarisoara noastra scumpa. Poate dupa ce intram in UE... dar nu prea cred... Daca stie cineva vreunul sa-mi zica si mie.

In rest, succes la pozat...

Edited by pepo70, 12 December 2006 - 02:18.


#45
Rares.

Rares.

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 531
  • Înscris: 13.09.2006

View Postpepo70, on Dec 12 2006, 02:13, said:

deci
am comandat K100D pe net, de la buydig.com (sint acelasi business cu beachcamera.com) Mi-l aduce sora-mea saptamana viitoare. I-a fost livrat in 5 zile (in New York, in romanica nu livreaza oamenii aia) Pret: 564 USD. Fiindca o am pe sora-mea acolo, pot sa incasez rebate-ul de 50 de dolari, deci o sa imi iasa la 514. Adica 14 milioane si vreo 500 de mii. Adica 1450 de ron. Cu alte cuvinte cu vreo 1100 de RON mai eftin decit la focus94. Sau cu alte cuvinte, aproape jumate pretul pe care l-as fi platit aici, de exemplu la focus94.
Daca n-o aveam pe sora-mea, il luam de pe B&H, unde e mai scump cu 50 de dolari si dadeam inca vreo 50 pe shipping si mai pierdeam si rebate-ul, care e numai pentru americutza, deci ieseam cu 150 mai scump, insa cu vreo 7 milioane mai ieftin decit daca il luam de aici. Taxe - nu stiu, aici s-ar putea sa te incurci; daca iti ia vreo 3-4 milioane taxe, atunci nu economisesti decit vreo 100-130 de para, faza la care nu stiu daca mai merita sa pierzi garantia...
In ce priveste B&H, e singurul magazin din state care accepta plati si livreaza in ROmania. Amazon livreaza si ei, insa nu electronice, doar carti si CD-uri. In rest, eu nu am gasit NICI UN MAGAZIN online care sa livreze in tarisoara noastra scumpa. Poate dupa ce intram in UE... dar nu prea cred... Daca stie cineva vreunul sa-mi zica si mie.

In rest, succes la pozat...

coane iti ia in primul rand 19% ...TVA + ceva accize + ceva taxe vamale.. nu-s chiar 3-4 mil... vro 7-8 as zice... mai clar.. da o sa rog pe careva sa-mi calculeze..

+ ca o s-o impoziteze pe sora ta cand ajunge in tara...asa ca ai noroc cu rabate-ul si taxele de drum...

doar daca vine cu cutia compactata in geanta ...aceesoriile in alta si aparatul in bagajul de mana... desi s-ar putea s-o prinda ca americanii sunt isteric rau cu controalele... si-i mai trage si o amenda pentru ca a incercat sa le ascunda...

Edited by Rares., 12 December 2006 - 02:31.


#46
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,120
  • Înscris: 29.06.2005

View PostRares., on Dec 12 2006, 02:28, said:

coane iti ia in primul rand 19% ...TVA + ceva accize + ceva taxe vamale.. nu-s chiar 3-4 mil... vro 7-8 as zice... mai clar.. da o sa rog pe careva sa-mi calculeze..

+ ca o s-o impoziteze pe sora ta cand ajunge in tara...asa ca ai noroc cu rabate-ul si taxele de drum...

doar daca vine cu cutia compactata in geanta ...aceesoriile in alta si aparatul in bagajul de mana... desi s-ar putea s-o prinda ca americanii sunt isteric rau cu controalele... si-i mai trage si o amenda pentru ca a incercat sa le ascunda...

Nu esti bine informat.
Accize nu mai exista de mult, taxe vamale nu se iau, ci doar TVA.Daca vine sora-sa cu aparatu` la gat, nu plateste nimic.N-are de ce sa se ascunda.Lasa cutia in US si aparatul il declara ca fiind bun personal.

#47
Rares.

Rares.

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 531
  • Înscris: 13.09.2006

View Postflorinel, on Dec 12 2006, 06:46, said:

Nu esti bine informat.
Accize nu mai exista de mult, taxe vamale nu se iau, ci doar TVA.Daca vine sora-sa cu aparatu` la gat, nu plateste nimic.N-are de ce sa se ascunda.Lasa cutia in US si aparatul il declara ca fiind bun personal.
am zis pe undeva ca o sa intreb clar...

Mah...ma bucur pentru om ...e un lucru cand ai pe careva in state...

#48
pepo70

pepo70

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 31.05.2006
pai n-are de ce sa se ascunda de americani, doar nu o intreaba americanii daca o sa plateasca taxe in romania pe aparatu ala... hai sa va zic ce s-a intamplat acu doi ani cind mi-a adus un Lumix FZ1. Au luat-o aia de la vama la intrebari; au intrebat-o mai ales daca are cash la ea, ma-ntelegeti. Sora-mea a facut pe proasta si a zis, n-am cash, platesc taxele cit sint, dati-mi factura si va platesc prin banca. Aia au scos un tabel unde taxele pe aparate foto erau calculate in functie de diafragma maxima a obiectivului. Au luat cretinii aparatul, l-au intors pe toate partile si au gasit ca la f/2.8 cit are lumixu nu se platesc taxe... asa ca au lasat-o in pace. Acuma, pe sora-mea n-o pacalesti usor, ca traieste in New York, e invatata cu greul. Oricum vine cu el desfacut, n-are oricum nici un sens sa aduca cutia si va mai zic o chestie, ca m-am cam plimbat mult in ultima vreme - nu te intreaba nimeni nimic. Am venit o data cu 2 sapuniere si 3 ipoduri si inca vreo citeva prostii in bagaj, in cutii, si n-a stiut nimeni, N-am vazut niciodata pe nimeni sa fie luat la control la intamplare prin aeroport, asa ca relaxati-va, daca aveti pe cineva afara care vine de sarbatori dati comenzi de cit va tine portofelu.
Hai noroc si sarbatori fericite ca vineri vine pentaxu din state!

Edited by pepo70, 12 December 2006 - 14:30.


#49
no_name

no_name

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 03.03.2006

Quote

Au luat cretinii aparatul, l-au intors pe toate partile si au gasit ca la f/2.8 cit are lumixu nu se platesc taxe... asa ca au lasat-o in pace

:D :D :D buna treaba

cu verificatul cred ca pana la urma depinde.. sigur la sfarsitul verii cand pleaca toata lumea acasa din sua de la work and travel sunt mai atenti ce duc oamenii aia in bagaje

in rest ce sa zic, felicitari de achizitie.. ii faci la sora ta un cadou frumos de craciun ca te-a ajutat sa iti iei asa aparat :) sa-l stapanesti sanatos si sa faci fotografii bune!

Edited by no_name, 13 December 2006 - 01:56.


#50
danf_yah

danf_yah

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 27.09.2006
Bună,
Vin și eu cu o problemă legată de K100D:
Știe cineva cum se poate seta proprietarul aparatului? Am văzut că la info din exif apare Pentax Corporation, deci teoretic poate fi setat (există câmpul). La canon programul care asigura transferul îmi dădea și posibilitatea să setez așa ceva în cameră dar aici nu am reușit să găsesc nimic de acest gen.
Cu stimă,

#51
dlh

dlh

    De-al casei

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,384
  • Înscris: 25.06.2006
O telecomanda pentru K100D sunt sanse sa gasesc in Romania ? Cei de la focus 94 vad ca nu au pentru K100D nici telecomanda , nici cablu declansator. M-ar interesa mai mult o telecomanda decat cablul . Ceva sugestii ?

#52
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,048
  • Înscris: 12.06.2004
Ai sunat si i-ai intrebat? Nu te baza pe site.
De ce preferi telecomanda IR? E incomod/imposibil de utilizat in modul bulb (butonul trebuie tinut apasat tot timpul), si nu poate fi folosita in combinatie cu MLU/mirror pre-fire. As sugera mai degraba (daca asta te afecteaza) un cablu de declansare Pentax CS-205 sau - si mai bine - cel Canon pentru 350D (il gasesti cu siguranta).
Telecomanda IR compatibila (alta marca) nu stiu :(

#53
dlh

dlh

    De-al casei

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,384
  • Înscris: 25.06.2006
Ok. Sa inteleg ca, cablul declansator pentru 350D se gaseste si la noi si e compatibil cu K100D. Ce avantaje are cablul pt canon fata de cel pentax ?

#54
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,048
  • Înscris: 12.06.2004
E mai ieftin, are firul un pic mai lung si pare mai finut realizat. Asta din cate-mi amintesc (am tinut unul in mana acum ceva vreme).
Eu am CS-205-ul Pentax.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate