Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La mulți ani @driftking91!

Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?
 Reparare "șanțuri&#...

De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...
 Share abonament Netflix

Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy
 ATS din contactor modular

Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație
 

Pentax K100D help

- - - - -
  • Please log in to reply
67 replies to this topic

#1
Sofokle

Sofokle

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 04.09.2006
Dupa x discutii , dupa x pagini pe net citite am ajuns la un ultim produs . In decembrie imi voi cumpara un k100D . Ce va rog , cei care aveti si stiti mai bine ca mine , sa ma ajutati cu niste raspunsuri .
Exista posibilitatea sa montez obiective vechi , de la slr-uri pe film , pe modelul digital ?( am inteles ca exista un inel pentru montura M42 parca ) . Si daca da , puteti sa imi dati cateva exemple de obiective ? . Eu voi folosi aparatul pentru portrete , macro si natura . Pentru macro ma gandeam sa cumpar un ob de zoom( de ex  Pentax SMC FA J 75-300 de la fotohobbyshop )  si sa le pun cap la cap cu cel de kit , cu un inel inversor . Daca aveti alte idei spuneti-mi .

Edited by Sofokle, 20 November 2006 - 15:37.


#2
Sato

Sato

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,751
  • Înscris: 01.12.2001
Exista posibilitatea sa montezi orice obiectiv vechi atat timp cat e pe baioneta K. Se poate si cele pe filet cu ajutorul inelului adaptor. Nu recomand nimanui versiunile FA-J de la Pentax. Despre macro inversat nu stiu nimic.

#3
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,120
  • Înscris: 29.06.2005

View PostSofokle, on Nov 20 2006, 15:18, said:

Dupa x discutii , dupa x pagini pe net citite am ajuns la un ultim produs . In decembrie imi voi cumpara un k100D . Ce va rog , cei care aveti si stiti mai bine ca mine , sa ma ajutati cu niste raspunsuri .
Exista posibilitatea sa montez obiective vechi , de la slr-uri pe film , pe modelul digital ?( am inteles ca exista un inel pentru montura M42 parca ) . Si daca da , puteti sa imi dati cateva exemple de obiective ? . Eu voi folosi aparatul pentru portrete , macro si natura . Pentru macro ma gandeam sa cumpar un ob de zoom( de ex  Pentax SMC FA J 75-300 de la fotohobbyshop )  si sa le pun cap la cap cu cel de kit , cu un inel inversor . Daca aveti alte idei spuneti-mi .

Da, exista un astfel de adaptor, e in jur de 15$.Eu am unul cu care folosesc un helios de zenit.Vei putea folosi obiectivele cu filet m42. In acest caz vei fi nevoit sa te descurci cu focus manual(vei avea confirmare in vizor) iar aparatul va masura expunerea "center". 58mm/2 helios este foarte fain pentru portret.

Pentru macro iti recomand sa-ti cumperi un obiectiv dedicat ; este un phoenix 10mm/3,5 foarte bun dpdv optic pe la 130$.Nu da banii pe 75-300 ca e nasol.Pana la obiectiv dedicat poti sa faci cu obiectivul kit macro.pur si simplu il scoti de pe aparat si il intorci.

#4
shobi

shobi

    dabãl iu ti ef?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,945
  • Înscris: 18.01.2005
sa ma anunti si pe mine cand vrei sa-ti iei adaptor, ca daca vrei sa faci comanda sau ceva, sa ma lipesc si eu :P

#5
netcupeter

netcupeter

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 241
  • Înscris: 25.08.2005

View Postflorinel, on Nov 20 2006, 17:26, said:

Pana la obiectiv dedicat poti sa faci cu obiectivul kit macro.pur si simplu il scoti de pe aparat si il intorci.
Cum???
Poti explica mai detaliat ce ai spus mai sus sau daca ai vreun link sa vad o poza ceva.

#6
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,120
  • Înscris: 29.06.2005

View Postnetcupeter, on Nov 20 2006, 17:10, said:

Cum???
Poti explica mai detaliat ce ai spus mai sus sau daca ai vreun link sa vad o poza ceva.

Scoti 18-55-ul, il intorci invers si il tii cu mana.Partea mai nasoala e ca trebuie cu un deget sa actionezi parghia diafragmei ca sa o mai deschizi.Focalizarea o faci prin miscari inainte/inapoi...foaaaaarte fine.
Cam asta e.

Attached Files



#7
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,048
  • Înscris: 12.06.2004
Exista si doua adaptoare care-ti permit sa montezi un obiectiv invers pe aparat (pentru filet de 49 si de 52mm). Sunt insa greu de gasit, si e preferabil sa le folosesti cu obiective cu inel de diafragma (pentru a o putea controla, altfel aceasta va sta inchisa la maxim). Sau poti sa folosesti degetul :)

Edited by Kunzite, 20 November 2006 - 17:55.


#8
Sofokle

Sofokle

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 04.09.2006

View Postflorinel, on Nov 20 2006, 16:26, said:

Da, exista un astfel de adaptor, e in jur de 15$.Eu am unul cu care folosesc un helios de zenit.Vei putea folosi obiectivele cu filet m42. In acest caz vei fi nevoit sa te descurci cu focus manual(vei avea confirmare in vizor) iar aparatul va masura expunerea "center". 58mm/2 helios este foarte fain pentru portret.

Pentru macro iti recomand sa-ti cumperi un obiectiv dedicat ; este un phoenix 10mm/3,5 foarte bun dpdv optic pe la 130$.Nu da banii pe 75-300 ca e nasol.Pana la obiectiv dedicat poti sa faci cu obiectivul kit macro.pur si simplu il scoti de pe aparat si il intorci.

Stiu ca e greu , dar daca ma apuc din timp voi reusi sa invat focalizarea manuala . Unde as putea gasi acel obiectiv . Probabil trebuia sa fie 100m/ 3.5 . Dar la 130$ ?

#9
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,675
  • Înscris: 29.03.2006
Casesti obiectivul ala de 100 cu f 3.5 la B&H.
Este asemanator cu Pentaxul de 100 cu f 3.5, dar nu are smc...

A fost mentionata ceva mai sus si varianta de macro cu 2 obiective, dintre care unul singur intors, si prinse intre ele cu inele de reductie sau daca gasiti ceva nipluri... :)
Daca ai doua obiective bune, este mai rezonabil un inel, plus ca pastrezi controlul diafragmei de pe camera si daca cel intors nu este FA-J sau DA, se poate seta si diafragma acestuia - nu este f. recomandat.... :)
Metoda descrisa permite obtinerea de rezultate excelente d.p.d.v. optic, plus ca nu este nevoie sa ti obiectivul cu mana... :lol:  - se foloseste evident un trepied si un timp de expunere corespunzator diafragmei  f. inchise asa cum este cazul la macro  ;)

Edited by loock, 21 November 2006 - 00:12.


#10
Sofokle

Sofokle

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 04.09.2006

View Postloock, on Nov 21 2006, 00:09, said:

Casesti obiectivul ala de 100 cu f 3.5 la B&H.
Este asemanator cu Pentaxul de 100 cu f 3.5, dar nu are smc...

A fost mentionata ceva mai sus si varianta de macro cu 2 obiective, dintre care unul singur intors, si prinse intre ele cu inele de reductie sau daca gasiti ceva nipluri... :)
Daca ai doua obiective bune, este mai rezonabil un inel, plus ca pastrezi controlul diafragmei de pe camera si daca cel intors nu este FA-J sau DA, se poate seta si diafragma acestuia - nu este f. recomandat.... :)
Metoda descrisa permite obtinerea de rezultate excelente d.p.d.v. optic, plus ca nu este nevoie sa ti obiectivul cu mana... :lol:  - se foloseste evident un trepied si un timp de expunere corespunzator diafragmei  f. inchise asa cum este cazul la macro  ;)


Am o intrebare . Vad ca se tot mentioneaza B&H . Cum pot sa dau comanda la ei ? Cat m-ar costa in plus sa dau comanda de afara? Adica sa imi spuneti cam care este procedura .

#11
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,120
  • Înscris: 29.06.2005

View PostSofokle, on Nov 21 2006, 09:13, said:

Am o intrebare . Vad ca se tot mentioneaza B&H . Cum pot sa dau comanda la ei ? Cat m-ar costa in plus sa dau comanda de afara? Adica sa imi spuneti cam care este procedura .


1.Iti faci un card Taifun la Bancpost.Dureaza o saptamana.
2.Iti faci cont de utilizator pe bhphotovideo.com
3.Selectezi produsul/produsele dorit(e), il pui in cos.Ai acolo si un calculator de transport, selectezi pur si simplu tara si iti ofera mai multe variante de la ieftin la scump.
4.Finalizezi comanda; asta presupune sa ai contravaloarea produsului +transport pe card.Completezi datele cerute in formular..
5.Primesti instant factura pe mail.Tot atunci primesti si o adresa de mail ([email protected] parca) unde trebuie sa trimiti un scan dupa cardea de credit fata/verso.
6.Primesti mail ca ti s-a expediat coletul.
7.Dupa 1-3 saptamani esti instiintat sa-l ridici.
8.Ridici coletul de la oficiul postal care are oficiu vamal(vei primi pe hartie unde).La ridicare..."te descurci" cu taxele.

Odata astea facute, iti iei un produs original, nedesfacut, la un pret (asta incluzant transport si "vama") cu aprox 20-30% mai ieftin decat daca ai fi luat de la noi.

#12
deejay86

deejay86

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 14.02.2006
Prin taxe te referi la TVA? Prin "te descurci" te referi la faptul ca poti sa nu le platesti? Cum?

#13
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,120
  • Înscris: 29.06.2005
Hai ma.... ce naiba. Te "descurci" romaneste....

#14
Sofokle

Sofokle

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 04.09.2006
trebuie neaparat card taifun ? Eu am un card ING Visa Electron cu care pot plati si afara cu el . Nu am vazut pe nicaieri mentionat de TVA la romani . Asta nu intra in calcul ? Ca eu cumpar produsul cu TVA de la ei si probabil mi se va cere si la noi TVA . Si ma gandeam ca la asta se adauga si transportul si + acciza la noi si stiu cat se mai merita .

#15
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,120
  • Înscris: 29.06.2005

View PostSofokle, on Nov 21 2006, 11:06, said:

trebuie neaparat card taifun ? Eu am un card ING Visa Electron cu care pot plati si afara cu el . Nu am vazut pe nicaieri mentionat de TVA la romani . Asta nu intra in calcul ? Ca eu cumpar produsul cu TVA de la ei si probabil mi se va cere si la noi TVA . Si ma gandeam ca la asta se adauga si transportul si + acciza la noi si stiu cat se mai merita .

Probabil ca merge si cardul pe care il ai.Taifun e cel care nu a facut niciodata probleme.Poti incerca.
Unde sa vezi mentionat de TVA la romani? Doar n-o sa-ti perceapa americanii TVA-ul romanesc....
Preturile de la BH nu au nici un fel de TVa sau altfel de taxa.
La noi nu mai exista Acciza.Se plateste doar TVA+taxe vamale 10%.Asta in cel mai rau caz.Pana acum cel mai mult am dat la ridicarea unui colet 1 mil - pentru un KM 5d +accesorii; totul in valoarea de 800$

#16
Sofokle

Sofokle

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 04.09.2006
Deci in concluzie exista posibilitatea montarii a unor obiective mai vechi , pe k100D , cu diferite accesorii , care sunt accesibile ca pret . Chiar daca nu au auto focus , modelul acesta ma ajuta foarte mult la focus manual , fata de alte aparate entry lvl . Este o alegere buna ? sau sa mai ma gandesc si la alte modele? ( pana in 25 mil rol ) . Obiective aditionale voi lua pe parcurs .

#17
daddy

daddy

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,914
  • Înscris: 08.02.2004
Pai florinel, nu prea mai vad nici un avantaj asa mare cu toate taxele alea si cu timpul mare de asteptare. Eu am facut un calcul la un K100D si am iesit pe la 22 mil, iar la noi e 24. Probabil la o comanda de cateva mii de dolari se simte.

#18
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,120
  • Înscris: 29.06.2005

View PostSofokle, on Nov 21 2006, 11:48, said:

Deci in concluzie exista posibilitatea montarii a unor obiective mai vechi , pe k100D , cu diferite accesorii , care sunt accesibile ca pret . Chiar daca nu au auto focus , modelul acesta ma ajuta foarte mult la focus manual , fata de alte aparate entry lvl . Este o alegere buna ? sau sa mai ma gandesc si la alte modele? ( pana in 25 mil rol ) . Obiective aditionale voi lua pe parcurs .

Da.Exita posibilitatea, faci usor focus manual, e o alegere buna.

Quote

Pai florinel, nu prea mai vad nici un avantaj asa mare cu toate taxele alea si cu timpul mare de asteptare. Eu am facut un calcul la un K100D si am iesit pe la 22 mil, iar la noi e 24. Probabil la o comanda de cateva mii de dolari se simte.

Depinde ce iei.Un Pentax 28-105/3,2-4,5 e 200$ la BH.Cu transport /etc te duci pe la 7 mil.La noi, acelasi obiectiv e 13 mil.Adica aproape dublu.Fa socoteala gandindu-te ca iti iei odata 2-3 obiective si economisesti cate 3 mil/fiecare.Apoi daca vin odata intr-un singur colet "cotizezi" o singura data la posta ceea ce te mai duce la inca vreo 2 mil economie.
Intrarea in UE va aduce probabil si la noi preturi mai apropiate de germania, ungaria - insa BH ramane atractiv si dintr-un alt punct de vedere - faptul ca gasesti aproape orice, oricand in stoc.La noi, vezi obiectivul pe stoc, dai comanda, apoi te suna sa-ti spuna ca tre` sa astepti 2 saptamani ca sa-l comande.

Edited by florinel, 21 November 2006 - 13:39.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate