Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Denon AVR 1804

Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune

Cat costa un pui la rotisor?
 cum leg firele de la o pompa subm...

PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...

w11 nu mentine profil power proce...
 DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...

Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...

Iphone 13, 14 sau 15?

Dune: Prophecy (2024 _ ...)
 DMSS problema

Montare parchet in balcon

Exista doar ... si restul

Instagram - sunt eu batran, sau...
 

Bani de cheltuit, must-uri pt un dslr chel

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
50 răspunsuri în acest subiect

#1
shobi

shobi

    dabăl iu ti ef?

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.945
  • Înscris: 18.01.2005
Dupa cum probabil n-ati aflat, am castigat 5 milioane la concursul 5 ani de Softpedia... in fine, probabil ca din astia 5 cam 3 jumate o sa ii bag in aparat ... problema e ... in ce anume? :huh:

Imi iau clar un filtru polarizator ... asta e bun: http://www.f64.ro/de...id=185&pid=1597 ? daca nu, mai dati voi link-uri, atata tot sa fie bun, acceptabil de ieftin si pe 52 de mm ...

alte idei chiar n-am ... trepied am (nu e super, da am) ... aparat am, obiectiv am din kit si oricum nu cred ca gasesc ceva ok pe la 2 milioane jumate ... (desi nu stii niciodata)

go go people, help :)
mersi anticipat

#2
FLv123

FLv123

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 345
  • Înscris: 06.10.2006
grip ai?

#3
shobi

shobi

    dabăl iu ti ef?

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.945
  • Înscris: 18.01.2005

View PostFLv123, on Nov 17 2006, 18:33, said:

grip ai?
cred ca trebuie sa adaug ca am pentax k100d ... :lol: (care nu are grip, oricum, nu as avea nevoie)

#4
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 12.097
  • Înscris: 12.06.2004
Un 50mm f/1.4 sau f/1.7 daca ai gasi, second desigur - oricat de vechi...

#5
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 18.680
  • Înscris: 29.03.2006
Filtru de polarizare circulara, iti recomand B+W MRC facut de Schneider - au la simus ( photosetup) - sunt cele mai bune, comparabile cu Heliopan care sunt mai scumpe.
Iti recomandam Pentax, dar cel de polarizare este singurul pe care Pentax nu il face cu smc, si oricum nu gasesti in RO....
Vezi sa fie tratat MRC.
Kasemann cu MRC nu cred ca gasesti in RO, slim si mai greu....si unul care sa fie si skylight in acelasi timp deja este prea mult.... :)

Cat despre obiectiv, si eu recomand un normal daca nu ai deja, de 50 cu f 1.2 - 1.4 - 1.7 sau 55 cu f 1.8
Gasesti la pretul ala sigur, cel putin un smc M 50 f 1.4  ;)

#6
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 17.763
  • Înscris: 25.09.2004
Nu iti recomand polarizator, iti recomand prima data un 50/1.4 sau ceva cat mai deschis. Dupa aia, daca raman bani iei si un polarizator. Si un toc Tamrac cu 800 de mii de la f64 (pt aparat + un obiectiv) sau daca te tine, un Slingshot Velocity pt mai multe obiective. :D

#7
shobi

shobi

    dabăl iu ti ef?

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.945
  • Înscris: 18.01.2005
polarizatorul l-as lua pt cerurile arse care imi ies destul de des :confuzzled: vreti sa ziceti ca nu ar fi un must? :w00t:

despre 50, e clar ca n-o sa gasesc cu autofocus ceva ... poate ar fi o idee sa imi iau un helios (sau ceva pe m42 + adaptor? :huh:)

#8
msm

msm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 147
  • Înscris: 02.08.2005
ideal ar fi sa investesti in obiective, nu in accesorii; chiar daca nu-ti ajung banii acum, mai astepti pina mai stringi, chiar daca va trebui sa te descurci fara polarizator - mai o compensare, mai un fotoshop, n-o sa mori... :)

#9
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 18.680
  • Înscris: 29.03.2006
Am scris mai sus - gasesti sigur, cel putin un smc M 50 f 1.4  ;)

#10
shobi

shobi

    dabăl iu ti ef?

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.945
  • Înscris: 18.01.2005
ok, sa zicem ca imi surade ideea unui 50 pt portrete (chiar si cu focus manual, it should be fun) ... acu se pune problema : de unde il iau si cum imi dau seama ca e in stare buna (chestii nevazute gen ciuperca & altele)
deci, cam care ar fi un pret bun, de unde ... sau, daca aveti careva de vanzare, nu ezitati sa spuneti :)

#11
Cr|st|

Cr|st|

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 518
  • Înscris: 14.03.2005
si eu recomand un 50, a fost al doilea obiectiv pe care l-am luat. bine, unul venise deja in kit, asa ca poti spune ca a fost in capul listei la mine. un 50 iti deschide multe posibilitati, atat prin prisma DOF-ului cu care daca ploua afara te poti distra de minune :P cat si faptul ca are un bokeh natural, e smooth, are un efect 3D nemaipomenit, ceea ce, alaturi de DOF, il face foarte bun pentru portete
pentru preturi te poti uita pe ebay, un M nu ar trebui sa fie asa scump, din pacate foarte putini trimit in Romania, dar cu perseverenta, vei gasi unul. tip - pe ebay nu cauta doar cu numele obiectivului, ci uita-te si la aparate pentax mai vechi, care sunt vandute de proprietari la preturi excelente, uneori chiar sub pretul unui 50 alone  :huh: ....ce sa zic, ocazional mai apare cate unul pe okazii.ro, dar f rar - a stat un M 50 1.2 o groaza de timp pe okazii (era vandut ca si kit cu un pentax MV1 daca nu ma insel, care e si acum disponibil), il puteai lua pana intr-un milion, din pacate proprietarul l-a vandut zilele trecute. deocamdata e nebunie, cel putin pe dpreview, cu disparitia de pe rafturi a lui FA 50 1.4. ieri aparuse un 50 1.7 pe www.keh.com si in cateva minute s-a vandut. te-am pus putin in tema, trebuie sa fii activ pe siturile astea de intermedieri si eventual sper ca vei gasi unul. succes! :console:

#12
shobi

shobi

    dabăl iu ti ef?

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.945
  • Înscris: 18.01.2005

View PostCr|st|, on Nov 17 2006, 21:52, said:

si eu recomand un 50, a fost al doilea obiectiv pe care l-am luat. bine, unul venise deja in kit, asa ca poti spune ca a fost in capul listei la mine. un 50 iti deschide multe posibilitati, atat prin prisma DOF-ului cu care daca ploua afara te poti distra de minune :P cat si faptul ca are un bokeh natural, e smooth, are un efect 3D nemaipomenit, ceea ce, alaturi de DOF, il face foarte bun pentru portete
pentru preturi te poti uita pe ebay, un M nu ar trebui sa fie asa scump, din pacate foarte putini trimit in Romania, dar cu perseverenta, vei gasi unul. tip - pe ebay nu cauta doar cu numele obiectivului, ci uita-te si la aparate pentax mai vechi, care sunt vandute de proprietari la preturi excelente, uneori chiar sub pretul unui 50 alone  :huh: ....ce sa zic, ocazional mai apare cate unul pe okazii.ro, dar f rar - a stat un M 50 1.2 o groaza de timp pe okazii (era vandut ca si kit cu un pentax MV1 daca nu ma insel, care e si acum disponibil), il puteai lua pana intr-un milion, din pacate proprietarul l-a vandut zilele trecute. deocamdata e nebunie, cel putin pe dpreview, cu disparitia de pe rafturi a lui FA 50 1.4. ieri aparuse un 50 1.7 pe www.keh.com si in cateva minute s-a vandut. te-am pus putin in tema, trebuie sa fii activ pe siturile astea de intermedieri si eventual sper ca vei gasi unul. succes! :console:

daca m-ul de care vb loock e asta : http://www.pbase.com...tax/smc_m_50_14 atunci, nu cred ca am de ce sa zic nu ... mai ales daca il gasesc pe la un pret bun ... 1.5-2 mil (ceea ce n-ar fi imposibil, i guess)
in fine, sper sa dau o raita saptamanile astea prin covaci, cand oi fi prin bucuresti ... sau macar sa gasesc pe cineva care vinde ...
se ofera careva sa ma ia de mana pe acolo sa probam obiective intr-un weekend ?  ^_^

#13
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 18.680
  • Înscris: 29.03.2006
M-ul este compromisul dintre bokeh-ul K-ului si sharpness-ul A-ului  ;)

#14
tda

tda

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 90
  • Înscris: 13.11.2003

View Postloock, on Nov 17 2006, 22:14, said:

M-ul este compromisul dintre bokeh-ul K-ului si sharpness-ul A-ului  ;)
Eu am luat K 50/1,4 cu 150 RON. Cam pe aici se invart preturile. Pe Covaci...slaba miscarea.
Focalizarea la diafragma maxima cu DOF atat de mic, este chiar distractiva pe K100D  :P
Am obiectivul din kit, 50-200, si K 50/1,4.
Urmatorul va fi un wide intre 24 si 35 mm autofocus. pentru poza de interior ar fi excelent. In rest, obiectivele DA isi fac treaba foarte bine...doar daca ar fi mai rapide...

#15
shobi

shobi

    dabăl iu ti ef?

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.945
  • Înscris: 18.01.2005

View Posttda, on Nov 17 2006, 22:36, said:

Eu am luat K 50/1,4 cu 150 RON. Cam pe aici se invart preturile. Pe Covaci...slaba miscarea.
Focalizarea la diafragma maxima cu DOF atat de mic, este chiar distractiva pe K100D  :P
Am obiectivul din kit, 50-200, si K 50/1,4.
Urmatorul va fi un wide intre 24 si 35 mm autofocus. pentru poza de interior ar fi excelent. In rest, obiectivele DA isi fac treaba foarte bine...doar daca ar fi mai rapide...

pe aici ... fiind ? :huh:

baga si tu niste poze sa vedem cam ce poate B)

#16
noodles

noodles

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 15
  • Înscris: 30.06.2006
Sper sa fie si raspunsul meu de folos, chiar de e primul post.

La un rucsac foto s te-ai gandit ? Dar la un cablu de declansare remote? Eu le am pe ambele. Rucsacul sa fie compartimentat, si daca se poate cu protectie la shoc si la intemperii (iti recomand cu caldura lowepro minitraker AW 200, e fantastic, incap 2 slruri, si o gramada de obiective...si alte accesorii)

Cat despre cablul de declansare remote, face toti banii. Atata timp cat ai un slr fara stabilizare, cum au facut cei de la sony (parca totusi , si samsung are acum, si dak nu ma insel, pana si pentax mai nou), obtii niste imagini super focalizate si clare.
Succes

#17
shobi

shobi

    dabăl iu ti ef?

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.945
  • Înscris: 18.01.2005

View Postnoodles, on Nov 17 2006, 22:44, said:

Sper sa fie si raspunsul meu de folos, chiar de e primul post.

La un rucsac foto s te-ai gandit ? Dar la un cablu de declansare remote? Eu le am pe ambele. Rucsacul sa fie compartimentat, si daca se poate cu protectie la shoc si la intemperii (iti recomand cu caldura lowepro minitraker AW 200, e fantastic, incap 2 slruri, si o gramada de obiective...si alte accesorii)

Cat despre cablul de declansare remote, face toti banii. Atata timp cat ai un slr fara stabilizare, cum au facut cei de la sony (parca totusi , si samsung are acum, si dak nu ma insel, pana si pentax mai nou), obtii niste imagini super focalizate si clare.
Succes
am deja o mini-gentuta caselogic in care-mi intra bine aparatul cu obiectivul kit pus pe el si inca un compartiment pt un obiectiv (care inca e gol, de fapt sta parasolaru in el :P), deci nu ar avea rost un rucsac ... sa am io cu ce sa-l umplu :lol:

si... am stabilizator pe aparat, totusi, un cablu declansator e interesant pt expuneri mari, mersi de idee, o sa vad cam cat costa si pe unde se gaseste (sau macar daca gasesc o varianta mai ieftina, mai romaneasca :lol: )

#18
noodles

noodles

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 15
  • Înscris: 30.06.2006

View Postshobi, on Nov 17 2006, 23:48, said:

am deja o mini-gentuta caselogic in care-mi intra bine aparatul cu obiectivul kit pus pe el si inca un compartiment pt un obiectiv (care inca e gol, de fapt sta parasolaru in el :P), deci nu ar avea rost un rucsac ... sa am io cu ce sa-l umplu :lol:

si... am stabilizator pe aparat, totusi, un cablu declansator e interesant pt expuneri mari, mersi de idee, o sa vad cam cat costa si pe unde se gaseste (sau macar daca gasesc o varianta mai ieftina, mai romaneasca :lol: )


Era o discutie tot aici pe forum, cu remote controlere bazate mai mult sau mai putin pe telecomenzi Pilot :)
Chiar interesanta discutia, cred ca osa incerc si eu, chiar daca acum am cablul asta.

By the way, ar trebui sa vedeti niste autoportrete helmut newton cu declansatorul in mana...coool

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate