Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum pot bloca transferul de date ...

Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?
 Durere umar AC Joint

Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?
 Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...
 Mother's Day

Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare
 

Acces internet intre anumite ore

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
valymotei

valymotei

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 06.10.2003
Chiar daca veti spune ca a mai fost tema aceasta eu am totusi anumite probleme.
Ma ocup de o mini retea si am anumite calculatoare, (la care au acces copiii), carora vreau sa le opresc accesul la net intre anumite intervale de timp cand eu poate nu sunt prezent.
Ceva de genul unor programe din salile de net dar care sa nu fie asa de deranjante (blocheaza accesul si la alte functii)

#2
Darlock

Darlock

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 256
  • Înscris: 04.06.2002
Cel mai simplu este sa-ti instalezi un proxi prin care sa se faca iesirea catre internet.
In general, un server de proxi poate asigura mult mai multe functii decat accesul la internet intre anumite ore (de exemplu poate face si filtrari dupa dimensiunea fisierelor downloadate, nume de site-uri samd).
Ca sa faci asta recomandarea mea este sa te folosesti de o platforma Linux.

#3
valymotei

valymotei

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 06.10.2003
Cred ca trebuie sa fac anumite precizari:
-platforma este WinXP si se pare ca asa va ramane deocamdata.
-accesul la net se face printr-un server de linux pe care eu inca nu stiu sa-l programez.
Daca imi poti da detalii despre serverul de proxi, despre care eu inca nu stiu tare multe ti-asi fi recunoscator.
Multam`

#4
Darlock

Darlock

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 256
  • Înscris: 04.06.2002
Tot ce pot sa-ti spun acum , la repezeala, este ca va trebui sa te folosesti de platforma Linux prin care este facut accesul la Internet. Este posibil ca deja sa fie instalat acolo un proxi prin care se iese. In cazul asta trebuie doar sa verifici daca are functii de schedule.
In cazul in care nu este instalat asa ceva si se face doar o simpla routare, va trebui sa instalezi tu unul. Un exemplu de proxi este squid.

#5
addicted

addicted

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,723
  • Înscris: 18.07.2003
valymotei lucrezi la o scoala, ai primit acum linia aia de fibra si nu vrei sa ii lasi pe copii pe net in ora, corect ?

#6
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,146
  • Înscris: 05.12.2002
proxy, nu proxi...

#7
sigxcpu

sigxcpu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,606
  • Înscris: 22.09.2002
eu as scoate shtutzul :)

#8
MikeX

MikeX

    Banned

  • Grup: Banned
  • Posts: 128
  • Înscris: 28.11.2001
noi folosim un soft care se numeste Iris. se poate programa prin el intre ce intervale orare sa mearga netu, sau care din neturi sa mearga :) (adica - http, ftp, mail only, etc.) si, daca nu ma insel, s-a instalat de curand si un Sygate Firewall care face o gramada de lucruri de genul asta!

#9
valymotei

valymotei

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 06.10.2003
Nu lucrez la o scoala ci la o fundatie si unde sunt si copii. Dar nu pentru copii vreau acces la net intre anumite ore ci pentru personalul care are a dispozitie calc. si care nu il foloseste in cele mai bune scopuri.


MikeX--- spune-mi mai multe despre Iris, pare exact ceea ce cautam..

#10
GrLght

GrLght

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,211
  • Înscris: 13.11.2003
off topic::
  Firewall-urile se pot sparge, da' daca vrei sa nu intre lumea pe net cand nu eshti tu pe acolo, ia modemu cu tine cand pleci. Da ai grija ca de regula e destul de incins. :drac:  :yeah baby  :drac:

#11
_nameless

_nameless

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 364
  • Înscris: 19.09.2002
valymotei: sfs? daca da o sa incerc si eu sa te ajut, eventual si cu programelul ala de hide.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate