Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cod cursor website

Cum se iese la pensie la munca di...

Inlocuire Tranzistor 4410 BA622T ...

CASS pe veniturile din DOBANZI
 Masina de spalat rufe Bosch

Aici sunt banii Dvs: tarife pentr...

Spatiu prea mare inainte de titlu

Recomandare banca pentru firma
 Prima World HD

Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Cum pot reda niște inregistr...

Denon AVR 1804
 Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune

Cat costa un pui la rotisor?

cum leg firele de la o pompa subm...
 

Amenda administrativa neplatita

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
19 răspunsuri în acest subiect

#19
Cutzu

Cutzu

    SefuLaUrati

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 12.103
  • Înscris: 06.07.2006

View Postr@zvan, on Jan 2 2007, 13:41, said:

Si eu am o amenda de circulatie din mai cred. :coolspeak:  Am facut contestatie dar nu a fost admisa.( pe judeacatoare o cheama Aglaia :naughty: ) Am primit si instiintarea cu termenul de 15 zile, dar avand destula hartie igienica, am aruncat-o la cos. Acum astept cu nerabdare executarea silita. Chiar ma gandeam sa-mi schimb sosetele si mi-e lene sa le duc pe astea actuale la ghena.
Nu stiu cat o sa mai tina povestea cu amenzile neplatite. Am auzit pe cineva cum ca in germania daca ai luat amenda de circulatie se retine automat din salariu :D. As vrea sa vad cine si cum mai fuge atunci de neplata amenzilor :).
Daca stau sa ma gandesc bine este o idee nu buna, chiar foarte buna. Poate poate intram si noi in rand cu lumea.

#20
spider8

spider8

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 834
  • Înscris: 14.01.2006
pentru cei de pe forum care faceti confuzie intre diferite tipuri de amenzi, sa stiti ca :
-amenzile sunt de mai multe feluri, dar in ceea ce conteaza pentru subiectul acestui forum, cele contraventionale sunt mai putin grave, fiind aplicate de diferite organe ale statului pentru incalcari mai mici ale legilor, care nu intrunesc elementele constitutive ale unei infractiuni (spre exemplu, daca faci noaptea scandal, in sensul ca tipi, urli, asculti muzica foarte tare etc poti fi amendat pentru tulburarea ordinii si linistii publice, dar daca, in aceeasi imprejurare, spargi si unul sau mai multe geamuri ale altor persoane asta constituie o infractiune de distrugere), iar amenzile de circulatie sunt toate contraventionale
-pentru a explica ce este cu amenda administrativa, voi continua exemplul anterior, cel cu geamurile; astfel, daca cel caruia i-ati spart geamurile face plangere impotriva voastra, se va face un dosar penal, la politie, dosar care va fi trimis la parchet si in care se va incepe urmarirea penala impotriva voastra; acum, daca persoana pagubita isi va retrage plangerea facuta (asta se poate intampla doar la anumite infractiuni), la parchet vi se va da o solutie de scoatere de sub urmarirea penala, fara a mai suferi  alte repercusiuni; daca persoana pagubita nu isi retrage plangerea, procurorul poate sa va trimita in judecata sau sa va aplice o amenda administrativa, conform art 18/1 CP, care spune ca :"

Nu constituie infractiune fapta prevazuta de legea penala, daca prin atingerea minima adusa uneia din valorile aparate de lege si prin continutul ei concret, fiind lipsita în mod vadit de importanta, nu prezinta gradul de pericol social al unei infractiuni. La stabilirea în concret a gradului de pericol social se tine seama de modul si mijloacele de savârsire a faptei, de scopul urmarit, de împrejurarile în care fapta a fost comisa, de urmarea produsa sau care s-ar fi putut produce, precum si de persoana si conduita faptuitorului.

În cazul faptelor prevazute în prezentul articol, procurorul sau instanta aplica una din sanctiunile cu caracter administrativ prevazute în art. 91."
Aplicarea unei amenzi administrative inseamna deci ca persoana respectiva a comis o fapta care intruneste elementele unei infractiuni, dar al carei grad de pericol social concret este foarte mic, astfel incat procurorul apreciaza ca pentru reeducarea persoanei nu este necesar ca sa fie trimisa in judecata, unde sa i se aplice o pedeapsa, ci este suficient si sa plateasca acea amenda administrativa.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate