Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Scari interioare

Parcare gratis Romexpo

Limbaj de programare RUST

Despre titularizare si definitiva...
 date personale angajat

Intelectualii Romaniei

Gaina rasa Brahma bolnavioara

Recomandare SmartWatch pe care po...
 Concediu Vasiliki

Funcție WhatsApp

Zilele reclamelor luminoase cu &#...

Propranolol zilnic
 Ce "tip" de apartament/ca...

A luat cineva masina Tesla din re...

Robot de spalat geamuri

Lipsa etrieri noduri
 

Interesant de citit

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
altrixd

altrixd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 410
  • Înscris: 22.10.2004
http://www.filip.ro/...nform-traficro/

Plecand de la o idee de-a mea mai veche in care luam trafic.ro la puricat, Filip a facut niste statistici destul de simpatice, numarand care sunt cuvintele cheie cele mai cautate pe internetul romanesc (monitorizat de trafic.ro).

La inceput a centralizat si a facut un top al cuvintelor cheie. Si-apoi a facut si un mic script care iti spune, dupa parerea trafic.ro, care sunt site-urile care primesc cele mai multe click-uri atunci cand cauti un anume cuvant cheie.

Nice job, Filip.


Spune Vivi.

Top 100 cuvinte cheie in trafic.ro: http://www.ad.ro/key/top100.php
Cautare dupa cuvinte cheie: http://www.ad.ro/key/b.php

#2
preacher

preacher

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 27.03.2005
Mina de aur scriptul asta - super treaba. Mereu sunt cu nervii la pamant cand vine vorba de kw research in limba romana.

De asemenea, se pare ca ar trebui sa mai imi arunc si eu ochii din cand in cand pe blogurile din .ro.

Bafta!

#3
Erwin

Erwin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 851
  • Înscris: 13.09.2003
Nota 10+

Tools-uri f. utile!

Multumesc

#4
altrixd

altrixd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 410
  • Înscris: 22.10.2004
Blogurile lui Filip (http://www.filip.ro/), Vivi (http://www.vivi.ro/) si Orlando (http://www.orlando.ro/) sunt foarte interesante.

Pentru Advertiseri linkul: http://www.vivi.ro/publicitate/ este destul de util.

Eu le zic bravo lor pentru scripturi.

#5
again

again

    WEB DUDE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,068
  • Înscris: 21.10.2005
nu e cam ciudat ca lumea cauta dupa cuvinte gen gsp,prosport,libertatea?
asa de slab sa fie internautul roman sa nu stie sa tasteze direct gsp.ro ?

#6
altrixd

altrixd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 410
  • Înscris: 22.10.2004

View Postagain, on Nov 13 2006, 18:20, said:

nu e cam ciudat ca lumea cauta dupa cuvinte gen gsp,prosport,libertatea?
asa de slab sa fie internautul roman sa nu stie sa tasteze direct gsp.ro ?

Multi au toolbarul google sau yahoo instalat. Incearca sa scrii gsp si da enter la address, automat te va directa catre site-ul gsp.ro, scrie libertatea, si te va redirecta automat catre libertatea.ro, scrie prosport si acelasi rezultat. Si automat se adauga la monitorizarea trafic, cuvintele cheie gsp, prosport sau libertatea.
O alta cauza ar fi pagina initiala setata google.com, am lucrat la o firma de servicii internet, eu unul personal am setat la vreo 200 de oameni pagina de start google.com. Si ghici cum introducea omul adresa? Nu in address bar, ci acolo in cautare google. Absurd? Nu stiu, lucru frumos oricum cu google toolbar si "ma simt norocos".Got the ideea?

Edited by altrixd, 13 November 2006 - 18:46.


#7
danyboy2010

danyboy2010

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 205
  • Înscris: 18.09.2005
52. sex
54. softpedia

Sexu pe net e mai tare ca softpedia  :proud:  :notangel:  :notangel:

#8
add

add

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,149
  • Înscris: 09.09.2003
e mai usor pe google

#9
filip

filip

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 164
  • Înscris: 27.01.2004
altrixd are dreptate pentru multii google este sinonim cu browserul, tasteaza numele site-ului in el si apoi click pe el pentru a intrat sau chiar scriu adresele in el.

Oricum astept din partea voastra idei sau chiar cereri de alte statistici pe care le-am putea imagina prin trafic.ro.

Ar fi de vazut niste statistici cu evolutia cautarilor in timp?

Oare cu cat va creste numarul de cautari pentru: "post","craciun", "revelion"?

#10
altrixd

altrixd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 410
  • Înscris: 22.10.2004
Un alt utilitar interesant:
http://www.spyfu.com/
Spyfu poate analiza pentru un anumit cuvant cheie competitorii dvs.


http://www.archive.org/index.php
Arhiva site-urilor, poti vedea cine, cum a inceput si unde a ajuns.

#11
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
vazusem pe un site ca sunt foate cautate si cuvintele astea: winap, pleiboy si alte cuvinte in engleza de balta

#12
altrixd

altrixd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 410
  • Înscris: 22.10.2004

View Postgumball3000, on Nov 16 2006, 16:55, said:

vazusem pe un site ca sunt foate cautate si cuvintele astea: winap, pleiboy si alte cuvinte in engleza de balta

Da, se mai gresesc cuvintele, acum cat de des sau cat de rar, nu stiu, nu am vazut nici o statistica in acest sens, dar sa-ti optimizezi paginile pentru aceste cuvinte mi se pare un pic .. anormal. Eventual in cazul in care sa zicem cineva scrie winap atunci sa ii explici ca de fapt este Winamp. Sau? Stiu si eu, nu stiu, nu am incercat niciodata.

#13
altrixd

altrixd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 410
  • Înscris: 22.10.2004
Google, Microsoft si Yahoo vor sa foloseasca acelasi tip de sitemap dezvoltat de google. De ieri yahoo a adoptat solutia lui Google, urmand procesul de implementare in motorul de cautare. Deci, vom merge cu acelasi sitemap si pe yahoo.com, google.com si msn.com.

http://www.computerw...rc=news_ts_head

#14
Dr Zun

Dr Zun

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 18.11.2006
Privind din punctul de vedere al unui webmaster care doreste sa-si optimizeze site-ul, acest script e total nefolositor. As recomanda sa filtrati brandurile (aproporo, libertatearo, gsp etc) si sa lasati doar cuvintele normale care sunt cautate (telefoane mobile, calculatoare, etc).

#15
altrixd

altrixd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 410
  • Înscris: 22.10.2004

View PostDr Zun, on Nov 18 2006, 03:06, said:

Privind din punctul de vedere al unui webmaster care doreste sa-si optimizeze site-ul, acest script e total nefolositor. As recomanda sa filtrati brandurile (aproporo, libertatearo, gsp etc) si sa lasati doar cuvintele normale care sunt cautate (telefoane mobile, calculatoare, etc).

Scriptul a avut si are intentia de a oferi o privire in ansamblu asupra ce se petrece n trafic.ro si pe plaiurile mioritice in domeniu de cautare. Nu vad nici un rost in a filtra anumite cuvinte cheie. Daca nu iti foloseste cu nimic, atunci nu-l utiliza, si ramane te rog in camera ta obsucra in domeniul a ce se intampla cu cautarile in .ro. Poate nu te intereseaza ce atu-uri au concurentii tai? Cu scriptul s-ar putea merge si mai departe. Stii si tu ca momentan trafic.ro este un punct de reper al statisticilor in Romania. Daca tot ai toate aceste statistici, oferite practic pe gratis de ce sa nu te folosesti de ele? Eventual vrei sa-ti optimizezi pagina pe cuvantul cheie "foame", dai search cu google, ok, obtii lista, dar nu stii cu adevarat cati cauta acest cuvant cheie, sau ai tu ceva ce nu stim noi? Obtii o lista cu potentialii tai competitori, ai deja o imagine in ansamblu cam cat de des este cautat cuvantul respectiv, urmand sa vezi, cine este leaderul acestui cuvant cheie, ce anume a facut respectivul pentru a ajunge leaderul la cuvantul respectiv.

#16
Dr Zun

Dr Zun

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 18.11.2006
Greseala mea ca nu am mentionat: postul meu precedent facea referire la scriptul cu cele mai cautata 100 de cuvinte care e usless pt un webmaster din punctul de vedere al optimizarii seo. Daca am un site cu jocuri, potrivit scriptului, ar trebui sa-mi optimizez site-ul dupa cuvintele: itboxro, bancurifederalro, jocuricopiiro, aberatiiashlanderscom...

#17
altrixd

altrixd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 410
  • Înscris: 22.10.2004

View PostDr Zun, on Nov 19 2006, 20:10, said:

Greseala mea ca nu am mentionat: postul meu precedent facea referire la scriptul cu cele mai cautata 100 de cuvinte care e usless pt un webmaster din punctul de vedere al optimizarii seo. Daca am un site cu jocuri, potrivit scriptului, ar trebui sa-mi optimizez site-ul dupa cuvintele: itboxro, bancurifederalro, jocuricopiiro, aberatiiashlanderscom...

Tot nu te-ai prins, asa-i? pai alea sunt id-urile de la trafic.ro
prima coloana este numar vizitatori, al doilea este procentaj si al treilea este id-ul trafic.ro
Scriptul nu zice ce cuvinte trebuie sa adaugi in pagina ta, ci face linkuri la statisticile de pe trafic.ro ..
doh :w00t:

#18
Dr Zun

Dr Zun

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 18.11.2006

View Postaltrixd, on Nov 20 2006, 16:16, said:

Tot nu te-ai prins, asa-i? pai alea sunt id-urile de la trafic.ro
prima coloana este numar vizitatori, al doilea este procentaj si al treilea este id-ul trafic.ro
Scriptul nu zice ce cuvinte trebuie sa adaugi in pagina ta, ci face linkuri la statisticile de pe trafic.ro ..
doh :w00t:
Nu am stat sa analizez care e situatia. M-a dus in eroare numele scriptului: cele mai cautate 100 de cuvinte.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate