Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Denon AVR 1804

Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune
 Cat costa un pui la rotisor?

cum leg firele de la o pompa subm...

PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...
 w11 nu mentine profil power proce...

DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...

Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...

Iphone 13, 14 sau 15?
 Dune: Prophecy (2024 _ ...)

DMSS problema

Montare parchet in balcon

Exista doar ... si restul
 

Ce ai mai "mesterit"?

- - - - -
  • Please log in to reply
535 replies to this topic

#91
feretech

feretech

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 246
  • Înscris: 17.03.2006
Am realizat un letcon termostatat cu piese recuperate.Sursa auxiliara este de la un DVD,traful de la o centrala termica.Schema pe care am folosit este "clona" unui termostat electronic Eliwell care are in componenta LM324,OP07,LM335 si LM329,voltmetrul este construit cu C520D si CDB447.
Feretech

Attached Files



#92
GeoMar

GeoMar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 191
  • Înscris: 23.01.2008
Frumos realizat @feretech. Felicitari.

#93
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Si pentru ca a dat rezultate bune, m-a apucat microbul cu schimbatul operationalelor si in sculele mai vechi de acasa, asa, pentru comparatie.
La rand a fost playerul Toshiba SD-6890 - DVD-V, DVD-Audio, SACD, opt  iesiri analogice (5.1 si stereo dedicata).
DAC-ul este un BurrBrown DSD1608. Nu top of the line, este teoretic sub cel din Denon-uri (PCM1791A), dar acceptabil. Decodorul DVD-Audio este parte din Vaddis 778 si cel SACD este Philips SAA7893HL. Ce avea pe iesirile analogice? Niste jellybean - S4560. Le-am schimbat pe toate cu LM4562 si am ascultat prin intrarea directa 5.1 in receiver (nu trece prin procesarea digitala).
Nu pot sa zic decat WoW. Daca la schimbarea anterioara a LM833 cu LM4562 am constatat o imbunatatire discreta a sunetului, de data asta diferenta este mult mai clara.
Calitatea cablajului este sub cea a Denon-ului, imi pare rau ca nu am facut poze cu traseele si ecranarea de sub cele din Denon. In Toshiba nu exista nici o ecranare/separare intre pini si am sters de zor cu izopropilic cipurile noi. Poate prea mult - la unele s-a cam sters deja scrisul :)
Am comandat niste LME49722 de curiozitate, sa vad daca mai am chef de mesterit.
Mai am in casa vreo doua-trei playere (printre care un CD philips din 1993 cu "veteranul" TDA1451) si o mana de integrate :)

Sper ca nu v-am plictisit.

Attached Files


Edited by SuperDuper, 20 March 2010 - 02:57.


#94
metallurgic

metallurgic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 05.04.2008
Am făcut vitezometru pentru bicicleta mea. Iată ce a ieșit. Am folosit un Display de la telefon mobil Nokia3310, controler pic16f688, senzor Hall (dintr-un cooler de la PC). Se alimentează de la o baterie de 1.5V, consumînd aproximativ 20mA la măsurare și 4 mA în stare de somn. Măsoară viteza, distanța, are posibilitate de setare a lungimii roții.

Attached Files



#95
bobo2006

bobo2006

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 243
  • Înscris: 18.06.2007
ooooo ... super , poti detalia ? o schema ceva ?

#96
_dumi_

_dumi_

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 29.10.2006
Oameni buni, e prima data cand vad acest subiect, asa ca o sa va "bombardez" cu inventii!(asa si asa). O sa le iau in ordine inversa construirii: Ultima 'jucarie' facuta de mine e un resou modificat la care i-am atasat un termostat digital facut cu microcontroller atmega8.La ce-mi foloseste? Dupa cum vedeti si in poze, i-am facut sistem de prindere al placilor de circuite, si il folosesc ca preincalzire controlata pentru rework-ul la cablajele imprimate cu componente smd. (inclusiv telefoane) Una e sa scoti un CI cu pini pe toate partile(ma refer ceva cu peste 100 pini)  numai cu ajutorul unei suflante cu aer cald, alta e cand tot cablajul este aduc la temperatura nepericuloasa de 120 de grade, si eu decat 'ajut' cu aer cald acolo unde am nevoie!  Am obtinut rezultate foarte bune in scoaterea si relipirea BGA-urilor placilor de baza, placi video,  reparatii telefoane, si nu numai. Acum o mica descriere la functionarea "resoului minune": Termostatul imi controleaza direct rezistenta resoului cu ajutorul unui clasic releu, temperatura setata si cea reala(citita) sunt afisate in acelas timp pe un display alfanumeric de 2x16 caractere, si temperatura dorita se introduce de la tastatura.Am muncit 2 saptamani nenorocite la cod...In fine...Probabil va intrebati cu ce am facut citirea temperaturii: cu un termocuplu de tip k folosit la aparate de masura chinezesti care cica masoara si temperatura.Aceste termocupluri nu rezista la mai mult de 250 de grade(sau cel putin nu isi pastreaza acuratetea) dar mie nu-mi trebuie mai mult..
    DE MENTIONAT: incalzirea placii nu se face prin intermediul aerului! ci prin radiatie infrarosu.(sau cel putin amandoua) .Rezistenta este pe nichelina, si cum nu e nici un obiect(gen geam de sticla) intre rezistenta si placa, placa absoarbe toata caldura. Nu dau mai multa teorie ca deasta gasesti la greu pe net...  
   Care vrea poze in plus sa-mi spuna...

Attached Files


Edited by _dumi_, 28 March 2010 - 13:19.


#97
lucianf

lucianf

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 207
  • Înscris: 03.10.2004
F. frumos, _dumi_.
Felicitari !

#98
_dumi_

_dumi_

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 29.10.2006
Urmatoarea "inventie" este un frecventmetru digital .Dupa cum se vede in poze, l-am bagat intr-o carcasa metalica de switch . Masoara pana la 50 mhz, eu l-am testat cu 40 mhz si arata perfect. L-m testat si rastestat si merge bine... masoara de la cativa herti.... Montajul e facut cu un pic 16f84a, si folosea un divizor de frecventa cu 74hct132. Eu n-am avut 132, m-am documentat, si am gasit tabela lui de adevar, si am constatat ca d.p.d.v. logic e compatibil cu 74hct00.(diferenta dintre ele e ca primul are triger smitt si era mai tolerant cu semnalul de intrare) Eu oricum, daca-i bag la intrare semnal cu amplitudinea de 5v, atunci nu e nici o problema...A! si sursa e un incarcator in comutatie de panasonic a100. Intamplator scoate fix 5v

Attached Files


Edited by _dumi_, 28 March 2010 - 16:24.


#99
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Cool. Acuma mai iti trebuie partea de interfata analogica, de inalta impedanta.

#100
_dumi_

_dumi_

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 29.10.2006
Nu am nevoie..... dupa cum vezi, ala e un 74hc00AP, conform datasheet, este facut in tehnologie cmos, dar are avantajele(viteza) unor circuite ttl.  Am masurat cu el frecventa chiar de la propriul pic! Imi arata frecventa de 4mhz!  Personal i-am pus niste diode de protectie in paralel cu intrarea... ca daca masori la o sursa in comutatie sau ceva, vii sigur ca ai peste 5v amplitudine a semnalului!  Daca nu ma descurc, ma mai ajut si de osciloscop.

#101
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Ma refeream daca vrei sa masori un semnal care nu are 5V nivel logic. Cum ar fi iesirea SPDIF de la un DVD player. Sau oscilatorul local dintr-un aparat de radio.

Edited by SuperDuper, 28 March 2010 - 21:12.


#102
AdCrys20

AdCrys20

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 515
  • Înscris: 01.05.2007
:blush:  Ma scuzati ca ma bag in seama, dar ce faceti voi este super tare! Eu nu ma pricep la asa ceva, am intrat in aria Electronic pentru ca mi se tot deconecteaza modemul Speedtouch de la clicknet si cautam si eu un stabilizator de tensiune si astfel am dat peste voi! Inca o data, tot respectul pentru voi si pentru "timpul pierdut!" :coolspeak:

#103
_dumi_

_dumi_

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 29.10.2006
Asa... sa continui cu "inventiile".... urmatorul pe lista e un termometru pe display de nokia3310. Codul nu e facut de mine. L-am gasit de-a gata pe net... Foloseste un senzor de temperatura ds18b20 care masoara intre -55 si + 150 grade.Termometrul masoara doar pana la 127 de grade(nu stiu dc, probabil asa e din soft facut)Oricum... avand senzor digital are avantajul ca nu necesita calibrare, si are precizie relativ mare.Termometru dasta am bagat chiar si in bord la o masina! I-am prins senzorul de blocul motor, si proprietarul e mai mult decat multumit! In poze e varianta portabila... l-am facut cu senzorul detasabil(si cu fire) ca sa pot masura temperaturi pe la radiatoarele de la statii. Ce e foarte bine e ca pot masura temperatura de la radiatorii finalilor, CU CAPACUL STATIEI PUS! Astfel, pot sa vad exact la ce temperatura ajung finalii. De exemplu, la un sistem audio chinezesc, care avea placa cu finalii inauntru subwooferului, se incindea pana la 70 de grade la volum mic, si daca dadeam volum tare, finalii coborau pana la 60 de grade(explicatia sunt curentii de aer dinauntru) .
    Ce sa mai, vorba lunga-saracia omului, urmeaza evident pozele!
PS: In poza aia cu mufa seriala e un programator de unica folosinta pt pic-ul termometrului(pic12f629)

Attached Files


Edited by _dumi_, 29 March 2010 - 19:37.


#104
_dumi_

_dumi_

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 29.10.2006

View PostAdCrys20, on 28th March 2010, 22:25, said:

:blush:  Ma scuzati ca ma bag in seama, dar ce faceti voi este super tare! Eu nu ma pricep la asa ceva, am intrat in aria Electronic pentru ca mi se tot deconecteaza modemul Speedtouch de la clicknet si cautam si eu un stabilizator de tensiune si astfel am dat peste voi! Inca o data, tot respectul pentru voi si pentru "timpul pierdut!" :coolspeak:
vezi ca am vazut la adelaida niste telealimentari foarte bune! Sunt niste surse in comutatie stabilizate. Repar multe dalea pentru o firma de internet din orasul meu si le-am vazut ce le poate pielea La o tensiune de intrare intre 12 si 60v alternativ, sursa aia stabilizeaza perfect! Deci tu poti sa ai intre 12v si 60v la intrare, da' pe iesire ai tot 9v! Iesirea o pui la modemul tau, si intrarea o legi la un traf care sa scoata sa zicem intre 24v si 60v curent alternativ(am spus mai mare de 12v ca daca iti mai coboara tensiunea, sa aiba de unde cobori!) Si astfel ai rezolvat problema.Daca ai pene de curent(ti se ia curentul de tot,) si nu dureaza mult, ar merge foarte bine si o baterie de backup conectata la modem printr-o dioda. defapt ti-ar trebui 2 diode: una e intre baterie di modem, si cealalta e intre transformatorul original al modemului si modem. In felul asta daca iti pica curentul(sau e slab sub limita admisa de modem,) modemul iti merge pe baterie... Daca curentul a revenit la normal, atunci modemul ia curent de unde e mai puternic(respectiv din transformatorul original). Daca ai intrebari in plus contacteaza-ma...

#105
_dumi_

_dumi_

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 29.10.2006

View PostSuperDuper, on 28th March 2010, 22:12, said:

Ma refeream daca vrei sa masori un semnal care nu are 5V nivel logic. Cum ar fi iesirea SPDIF de la un DVD player. Sau oscilatorul local dintr-un aparat de radio.
Aici ai dreptate...  ar trebui ceva de adaptare de nivel... ceva de genul comparator de tensiune de mare viteza. Se gasesc scheme pe net... Poate ceva cu mosfet pe intrare..... uite cum erau schemele originale de la frecventmetru:

Attached Files



#106
_dumi_

_dumi_

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 29.10.2006
Asa.. sa continui cu subiectul nostru... Urmatorul pe lista e un capacimetru-Lmetru digital.Ati ghicit, tot cu pic16f84 si cu display alfanumeric.... Masoara intre 0pf si 800 nano, iar ca inductante, masoara inductante de la 2-3 spire,(bun pentru radiofrecventa) pana la milihenry-zeci de milihenry!(mai mult n-am testat pt ca n-am avut nevoie) Ceea ce e misto la acest capacimetru e ca are buton de reset:de exemplu daca ai fire la el, acestea au o capacitate parazita sa zicem de 40-80pf(sau mai mult, depinde de fire) Butonul "reset" face o aducere la 0 a masurarii... deci el iti scade capaitatea parazita din cabluri, si-ti masoara tot de la 0! (foarte bun pentru trimeri)  Carcasa e cutia unei alarme auto scoasa din uz. Scuze pentru calitatea pozelor, sunt facute cu webcam-ul.

Attached Files



#107
_dumi_

_dumi_

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 29.10.2006
M-am mai uitat prin arhiva de poze si mi-am adus aminte ca odata am facut un turometru pe led-uri pentru o masina care avea turometrul stricat. Turometrul facut de mine e schema autentica,(nici nu o mai tin minte) si lumineaza la fel ca un VU-metru.In functie de turatia motorului. Schema e foarte simpla, facuta cu "legume" pe vremea aia, respectiv cu 5 comparatoare de tensiune LM339 si cu un convertor frecventa-tensiune(pentru transformarea frecventei impulsurilor de la platini in curent continuu proportional cu turatia motorului). Principiul e foarte simplu chiar, schema fiind alcatuita din 2 parti: Convertorul frecventa-tensiune, si partea de afisare(ca un vu-metru) Daca am folosit 5 comparatoare(circuite integrate), la care fiecare contina 4 comparatoare identice, rezulta ca am 20 de comparatoare, fiecare aprinzand cate un led. Le-am legat intre ele in felul urmator: intrarea pozitiva le-am legat la toate in paralel si aceea era intrarea vu-metrului, iar intrarile negative le-am legat intre ele in serie cu cate o rezistenta de 1K(la care un capat l-am legat la - si celalalt la +) Am facut asa ca fiecare comparator sa aiba o referinta in ordine crescatoare(de la -, usor usor pana la +) .Ideea e ca merge, chiar foarte bine, calibrarea facand-o din niste semireglabili, unul situat la convertorul frecventa-tensiune, iar celalalt la intrarea VU-metrului.Tot montajul l-am proiectat de asa natura sa intre exact in locasul turometrului original.Cablajul l-am proiectat cu PCB123.
    Ce sa mai... voi afisa pozele mult asteptate...

Attached Files



#108
metallurgic

metallurgic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 05.04.2008

View Postmetallurgic, on 26th March 2010, 00:32, said:

Am făcut vitezometru pentru bicicleta mea. Iată ce a ieșit. Am folosit un Display de la telefon mobil Nokia3310, controler pic16f688, senzor Hall (dintr-un cooler de la PC). Se alimentează de la o baterie de 1.5V, consumînd aproximativ 20mA la măsurare și 4 mA în stare de somn. Măsoară viteza, distanța, are posibilitate de setare a lungimii roții.

Iată am desenat schema vitezometrului. E relativ simplă.

Attached Files



Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate