Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale
 Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day

Recomandare aparat de vidat alime...
 Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3
 Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...
 

AMERICAN EXPRESS - TAROM

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

Poll: AMERICAN EXPRESS - TAROM (14 member(s) have cast votes)

Ati fi dispusi sa obtineti un card AMEX?

  1. Da, deoarece calatoresc des (0 votes [0.00%])

    Percentage of vote: 0.00%

  2. Da, datorita parteneriatului cu Tarom (1 votes [7.14%])

    Percentage of vote: 7.14%

  3. Da, datorita prestigiului brandului AMEX (4 votes [28.57%])

    Percentage of vote: 28.57%

  4. Nu, din cauza nr mic de locatii unde poate fi folosit in RO (4 votes [28.57%])

    Percentage of vote: 28.57%

  5. Nu, am deja alt/e card/uri de credit (5 votes [35.71%])

    Percentage of vote: 35.71%

  6. Poate (0 votes [0.00%])

    Percentage of vote: 0.00%

Vote Guests cannot vote

#1
PORTOCAL

PORTOCAL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,578
  • Înscris: 03.03.2006
A fost lansat primul card co-branded cu o linie aeriana

Bancpost a lansat astazi primele carduri de credit American Express in parteneriat cu compania aeriana Tarom: Tarom Amex Classic si Tarom Amex Premium. Produsele sunt adresate persoanelor care calatoresc frecvent cu avionul si permit acumularea de mile gratuite pentru fiecare leu cheltuit pe card. Milele gratuite se acumuleaza indiferent daca utilizarea cardului vizeaza cumparaturi, inclusiv achizitionarea biletului de avion, sau retrageri de numerar de la ATM.  

Cu fiecare cumparatura, posesorii de carduri de credit TAROM American Express pot castiga zboruri gratuite. De exemplu, pentru a castiga un zbor gratuit la Atena, Budapesta, Praga sau Viena, clientii au nevoie de 20.000 mile TAROM "Smart Miles". In cadrul promotiei puncte duble, pentru a castiga 20.000 mile posesorii de carduri Premium trebuie sa efectueze cumparaturi in valoare de 9.000 RON, iar posesorii de carduri Classic au nevoie de cumparaturi in valoare de 14.250 RON.
Pentru a beneficia de un zbor gratuit pana la Constanta, posesorii de carduri Premium trebuie sa efectueze cumparaturi in valoare de 3.050 RON, iar posesorii de carduri Classic - cumparaturi in valoare de 5.330 RON.
Membrii programului TAROM Smart Miles pot beneficia de zboruri gratuite si mai rapid, daca isi achizitioneaza bilete de avion TAROM, castigand astfel mile atat pe cardul "co-brand" cat si in cadrul programului "Smart Miles".

Posesorul de card poate afla de punctele acumulate de la centrul de informare al Tarom dar si din extrasele de cont pe care le va primi periodic de la banca.

Indicator Tarom Amex Classic Tarom Amex Premium
Limita maxima de creditare 30.000 RON 75.000 RON
Rata anuala a dobanzii 26,9% 24,9%
Perioada de gratie pana la 55 de zile pana la 55 de zile
Suma minima de rambursat lunar 3% 3%
Taxa emitere 40 RON 75 RON
Taxa anuala 70 RON 480 RON
Taxa retragere numerar
La ATM Bancpost
La alte ATM-uri -
2,5% min. 5 RON
3,5% min. 10 RON -
2,5% min. 5 RON
3,5% min. 10 RON
Bonus de activare* 1.000 mile, cu posibilitatea dublarii bonusului in primele trei luni 2.000 mile, cu posibilitatea dublarii bonusului in primele trei luni
Bonus de utilizare pentru fiecare 2 RON cheltuiti, detinatorul de card castiga 2 smart miles (la utilizarea cardului pentru cumparaturi sau retrageri de numerar) sau 4 smart miles (la cumpararea biletelor de la Tarom) pentru fiecare 3 RON cheltuiti, detinatorul de card castiga 3 smart miles (la utilizarea cardului pentru cumparaturi sau retrageri de numerar) sau 5 smart miles (la cumpararea biletelor de la Tarom)

* bonusul de activare se acorda in perioada 15 noiembrie 2006 - 15 februarie 2007
Nu se percep taxe pentru inlocuirea cardului, generarea unui nou cod PIN, eliberarea extraselor de cont lunare sau service.

In prezent, pe aeronavele Tarom sunt acceptate la plata doar cardurile BCR. Oficialii Tarom au declarat ca analizeaza posibilitatea ca si cardurile American Express sa poata fi utilizate pe aceste POS-uri. Reactia reprezentantilor Bancpost prezenti la conferinta de presa a vizat mentionarea faptului ca banca are terminalele proprii si ca nu va fi nevoie sa foloseasca POS-urile altei banci.

Cardurile lansate astazi reprezinta cel de-al 30-lea parteneriat la nivel mondial dintre American Express si o linie aeriana.
Reteaua de acceptare a cardurilor American Express numara in prezent 880 de ATM-uri si peste 5.000 de locatii comerciale al caror numar creste cu o medie de 250 pe luna. La un un de la lansarea cardurilor American Express, reprezentantii Bancpost au declarat ca rezultatele au depasit cu 100% ceea ce s-a planificat; fara sa dea cifre exacte despre activitatea de emitere, estimarea a fost ca s-a realizat o performanta de 10 ori mai buna decat cea inregistrata anterior de toate bancile din Romania prin intermediul carora se puneau in circulatie cardurile American Express.

#2
tiff

tiff

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,814
  • Înscris: 31.01.2005

Quote

In prezent, pe aeronavele Tarom sunt acceptate la plata doar cardurile BCR.
Nu este adevarat, eu am platit cu VISA Classic bine mersi.
Ziaristii astia iar scriu dupa ureche.

#3
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,673
  • Înscris: 26.11.2001
AMEX este un "serviciu" super umflat, care nici in afara nu este vazut cu ochi ff. buni.

Ti se arunca in fata o multime de facilitati, insa daca citesti si gandesti.. pai daca intri in credit la dobanda X si cheltuiesti cateva mii (~5) de USD, ai castigat un zbor la C-ta in valoare de max 100 USD :D

Maaama ce bucurie !!!!!
De acum incolo voi cumpara in nestire ca sa mi se acumuleze punctele !!!!

Sa fim seriosi.. din pacate acum sunt 2 tipuri de romani:
- doar cu debit card, pt ca nu se complica cu credit card sau nu au nevoie.
- cu credit card de la serviciu, care il folosesc doar inainte de salariu, cand visteria e goala sau in caz de urgente.

Nu exista o cultura a creditului pe card si sincer nici nu cred ca va veni prea repede.
Cardul de credit a prins aripi incetisor pt ca creditul cu buletinul a fost ucis in repetate randuri, asa ca a devenit mai frustranta decat de obicei orice vizita la biroul de credit.

#4
tiff

tiff

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,814
  • Înscris: 31.01.2005
Acela nu e un credit pentru persoane care au probleme in  a cumpara o masina de spalat cu banii jos. E un card care se emite pentru a incentiva clientul in mod indirect, prin acumularea de mile in plus fata de cea ce se acumuleaza cumparand un bilet de avion. Pentru emitent beneficiul e de imagine, desigur.
Problema este ca AmEx e un card scump, au fost si linii aeriene care au renuntat la el din cauza asta, dupa ceva timp alegand VISA.

#5
PORTOCAL

PORTOCAL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,578
  • Înscris: 03.03.2006

View Posttiff, on Nov 12 2006, 11:39, said:

Nu este adevarat, eu am platit cu VISA Classic bine mersi.
Ziaristii astia iar scriu dupa ureche.

Ma rog, cred ca faceau referire la POSuri BCR si nu carduri BCR. Adica se poate plati numai cu Visa si Mastercard.

View PostCourage, on Nov 12 2006, 13:07, said:

AMEX este un "serviciu" super umflat, care nici in afara nu este vazut cu ochi ff. buni.

Ti se arunca in fata o multime de facilitati, insa daca citesti si gandesti.. pai daca intri in credit la dobanda X si cheltuiesti cateva mii (~5) de USD, ai castigat un zbor la C-ta in valoare de max 100 USD :D

Maaama ce bucurie !!!!!
De acum incolo voi cumpara in nestire ca sa mi se acumuleze punctele !!!!

Sa fim seriosi.. din pacate acum sunt 2 tipuri de romani:
- doar cu debit card, pt ca nu se complica cu credit card sau nu au nevoie.
- cu credit card de la serviciu, care il folosesc doar inainte de salariu, cand visteria e goala sau in caz de urgente.

Nu exista o cultura a creditului pe card si sincer nici nu cred ca va veni prea repede.
Cardul de credit a prins aripi incetisor pt ca creditul cu buletinul a fost ucis in repetate randuri, asa ca a devenit mai frustranta decat de obicei orice vizita la biroul de credit.

Sincer, eu mi-as fi luat.
Am American Express Gold si folosesc lunar cam 3000 RON de pe el, asa ca in tre luni primeam un bilet de avion gratis. Sunt total de acord cu tine ca nu exista o cultura a cardului de credit in Romania, insa sunt si de parere ca lucrurile se schimba in Romania si ca suntem pe drumul cel bun.
Cat despre AMEX, lucrurile se schimba si acolo. Si-au dat seama ca nu pot concura cu Visa si Mastercard asa ca acum permit si altor banci sa emita carduri AMEX (in Ro BancPost, in HU OTP, etc).

#6
Byt

Byt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,233
  • Înscris: 05.02.2002
Eu am aplicat pentru un Tarom Amex Clasic. Tocmai devenisem membru smart miles (si ma gandeam cand o sa apara si la noi un card de credit cobranded gen lufthansa) deci treaba asta a picat foarte bine. Nu mi se pare un card scump deoarece nu am de cand sa platesc dobanzi. Aveam nevoie de un card de credit deoarece am avut recent o experienta neplacuta cu companiile de inchirieri masini care nu acceptau decat card de credit.

Am votat datorita parteneriatului cu Tarom deoarece imi face placere sa zbor cu ei. Nu l-am ales pentru Amex deci putea fi foarte bine si Visa sau Mastercard dar au totusi si niste oferte dragute in programul Selects, ii privesc doar ca o alta companie de carduri.

Eu nu sunt in nici una dintre categoriile enumerate de Courage :)

#7
PORTOCAL

PORTOCAL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,578
  • Înscris: 03.03.2006

View PostByt, on Nov 13 2006, 00:07, said:

Eu am aplicat pentru un Tarom Amex Clasic. Tocmai devenisem membru smart miles (si ma gandeam cand o sa apara si la noi un card de credit cobranded gen lufthansa) deci treaba asta a picat foarte bine. Nu mi se pare un card scump deoarece nu am de cand sa platesc dobanzi. Aveam nevoie de un card de credit deoarece am avut recent o experienta neplacuta cu companiile de inchirieri masini care nu acceptau decat card de credit.

Am votat datorita parteneriatului cu Tarom deoarece imi face placere sa zbor cu ei. Nu l-am ales pentru Amex deci putea fi foarte bine si Visa sau Mastercard dar au totusi si niste oferte dragute in programul Selects, ii privesc doar ca o alta companie de carduri.

Eu nu sunt in nici una dintre categoriile enumerate de Courage :)

Pentru calatorii business, AMEX poate oferi unele avantaje. Am avut surpiza sa descopar ca foarte multi dintre strainii care viziteaza Romania (nu in scop turistic) sunt posesorii unor carduri AMEX. Este adevarat ca mai toti au si un card Visa sau Mastercard, insa acolo unde este posibil, prefera sa foloseasca cardul American Express si nu un altul.
Cred ca AMEX TAROM PREMIUM este cel mai scump card de pe piata, in acest moment, daca este sa ne referim la nivelul comisioanelor. Adica, 480 RON este destul de mult. Eu la Mastercard Gold ABN AMRO platesc 350 RON si la American Express Gold platesc 360 RON (vorbim aici de taxe anuale).
Pe de alta parte, as fi dispus sa renunt la AMEX Gold si sa platesc 120 de ron in plus pentru AMEX Tarom, dar nu am sa o fac deoarece trebuie sa renunt la unul dintre carduri si sa fac cerere din nou, ceea ce este destul, daca nu foarte complicat.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate