Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Descarcator de supratensiune tip 2

Reparare "șanțuri&#...

De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București
 BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix

Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta
 Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular

Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s
 Altercație

Cartonașe și stickere t...

Ciobanesc german - zgarda electro...

Ce este instalatia asta? (Valea B...
 

Intrebari simple despre editare

- - - - -
  • Please log in to reply
547 replies to this topic

#55
castravete20

castravete20

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 28.02.2007
?

#56
castravete20

castravete20

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 28.02.2007

View Postcastravete20, on Mar 1 2007, 20:17, said:

?
cine ma ajuta si pe mine sa imi zica cum pun 2 poze pe un fundal cu photoshopu
de exemplu cum pe prelucreaza asti care fac polele la clasele de a XII -a

#57
hugianuciprian

hugianuciprian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 04.10.2004
Dragi prieteni,

As dori sa stiu daca exista un soft care sa faca urmatorul lucru: am o fotografie (sa zicem una alb-negru, mai veche) de o calitate mai slaba, in sensul ca pe ea exista detalii pe care, marindu-le, obtin doar patratele albe, gri si negre; eu as dori ca acest program sa fie destul de destept pentru a face un fel de "interpolare" a acestor patratele si a imbunatati calitatea imaginii initiale. Stiti sa existe asa ceva care sa dea rezultate bune?

Va multumesc tuturor,

Ciprian

#58
Hann

Hann

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 604
  • Înscris: 18.01.2006

View Posthugianuciprian, on Mar 2 2007, 19:27, said:

Dragi prieteni,

As dori sa stiu daca exista un soft care sa faca urmatorul lucru: am o fotografie (sa zicem una alb-negru, mai veche) de o calitate mai slaba, in sensul ca pe ea exista detalii pe care, marindu-le, obtin doar patratele albe, gri si negre; eu as dori ca acest program sa fie destul de destept pentru a face un fel de "interpolare" a acestor patratele si a imbunatati calitatea imaginii initiale. Stiti sa existe asa ceva care sa dea rezultate bune?

Va multumesc tuturor,

Ciprian

Am inteles ca Genuine Fractals ar face ceva de genul asta insa nu pot sa bag mana in foc.

#59
MateiA

MateiA

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 416
  • Înscris: 22.10.2006
Patratele alea sunt pixeli.
Daca ai bani, PS este cel mai tare...bagi un despeckle...sau poate faci ceva cu NeatImage (asta e moka) si apoi un unsharpmask e sfant. Daca ai rabdare, coloreaza poza pe canale de culoare..si problemele vor disparea.
BTW, acei pixeli "naspa" se numesc zgomot de imagine si ar fi de bun simt sa folosesti un soft dedicat: neatimage, noise ninja, etc.
Astept sa aud ce ai reusit
P@

#60
sorinvs

sorinvs

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 09.01.2007
in principiu deschizi imaginile sursa, selectezi ce ai nevoie cu unul din instrumente (eliptical marque tool, square, lasso tool, etc) copii (ctrl+c) ;i pastezi (ctrl+v) in imaginea destinatie (sau intr-un nou fisier. Apoi cu free transform  sau filter->distort modifici ce ai de modificat.
pentru chestii mai de finete, cauta tutoriale ca sunt f. multe. uite aici un site: www.good-tutorials.com

#61
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 19.01.2004
mateia, esti sigur ca ai inteles datele problemei?

ciprian,
genuine fractals: http://www.ononesoft...p?prodLine_id=2
photo zoom pro: http://www.benvista.com

#62
atika

atika

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 622
  • Înscris: 14.01.2004

View Posthugianuciprian, on Mar 2 2007, 21:57, said:

Dragi prieteni,

As dori sa stiu daca exista un soft care sa faca urmatorul lucru: am o fotografie (sa zicem una alb-negru, mai veche) de o calitate mai slaba, in sensul ca pe ea exista detalii pe care, marindu-le, obtin doar patratele albe, gri si negre; eu as dori ca acest program sa fie destul de destept pentru a face un fel de "interpolare" a acestor patratele si a imbunatati calitatea imaginii initiale. Stiti sa existe asa ceva care sa dea rezultate bune?

Va multumesc tuturor,

Ciprian

Te-ai uitat la prea multe filme cu FBI :))

#63
qudatheo

qudatheo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,824
  • Înscris: 06.12.2004

View Posthugianuciprian, on Mar 2 2007, 18:27, said:

As dori sa stiu daca exista un soft care sa faca urmatorul lucru: am o fotografie (sa zicem una alb-negru, mai veche) de o calitate mai slaba, in sensul ca pe ea exista detalii pe care, marindu-le, obtin doar patratele albe, gri si negre; eu as dori ca acest program sa fie destul de destept pentru a face un fel de "interpolare" a acestor patratele si a imbunatati calitatea imaginii initiale. Stiti sa existe asa ceva care sa dea rezultate bune?
Eu zic ca e poezie-utopie ce vrei sa faci tu! Numai in blockbusterele americane mai vad chestii de astea!  :w00t:
Trebuie sa intelegi un lucru: nu poti sa creezi pur si simplu informatie din nimic, acolo unde nu (mai) exista! La tine detaliile s-au pierdut in mare parte, a ramas mai mult zgomot; poti cel mult sa cureti zgomotul si sa nivelezi resturile ramase de detalii. Atat! Sau daca nu ai ce face, te apuci pur si simplu sa le generezi manual cu brushul, adica sa le pictezi  :lol:

#64
alin19

alin19

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,338
  • Înscris: 03.01.2007
pot sa ii schimb rezolutia la o poza 640x480 sa se vada la fel de bine cand o fac full screen?

#65
MateiA

MateiA

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 416
  • Înscris: 22.10.2006
In Photoshop...image-image size. Baga si un despeckle si un unsharp mask.

#66
alin19

alin19

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,338
  • Înscris: 03.01.2007

View PostMateiA, on Mar 8 2007, 19:53, said:

In Photoshop...image-image size. Baga si un despeckle si un unsharp mask.


credeti ca se poate face ceva la poza asta sa se inteleaga ce e scris cu rosu acolo; nu prea ma pricep si sa nu ma chinui degeaba

Attached Files



#67
deejay86

deejay86

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 14.02.2006
te chinui degeaba. nu poti introduce in poza detalii care nu sunt.

#68
MateiA

MateiA

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 416
  • Înscris: 22.10.2006

View Postdeejay86, on Mar 9 2007, 09:54, said:

te chinui degeaba. nu poti introduce in poza detalii care nu sunt.
Deejay66 are dreptate, detaliile nu existau si nu le poti introduce tu acum. Mai poti face poza inca o data?

#69
alin19

alin19

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,338
  • Înscris: 03.01.2007

View PostMateiA, on Mar 9 2007, 15:34, said:

Deejay66 are dreptate, detaliile nu existau si nu le poti introduce tu acum. Mai poti face poza inca o data?


este un filmulet si am extras un frame; daca puteam sa il mai fac odata sau sa fac o poza era totul rezolvat;


MotionDSP am vazut k este foarte bun si poate face ceea ce vreau eu; stiti cumva de unde pot sa scot un trial?

#70
deejay86

deejay86

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 14.02.2006
nu am auzit de programul respectiv insa iti spun ca pierzi timpul de pomana. NU EXISTA nici un soft care sa iti poata face scrisurile din poza aia lizibile (asta daca nu cumva s-a inventat inteligenta artificiala intre timp :P)

#71
floristei

floristei

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 08.02.2007
Intampin dificultati la realizarea efectului de color pass pe o poza. Am reusit chestia asta pe un filmulet (in Vegas sau Avid) ... dar in Macromedia Fireworks sau Photoshop nu gasesc asa ceva.
Pe video se facea asa: se duplica layer-ul, se punea unul peste altul, unul se facea desaturat (alb-negru) iar celalalt primea efectul Color key si se selecta culoarea de "pass" , singura care sa iasa din alb-negru. Cum se face asta pe o fotografie? Daca stiti si in Fireworks si Photoshop. Mersi frumos.

#72
Morphy

Morphy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 432
  • Înscris: 28.03.2005
Am atasat o poza.
Ma intereseaza cum se poate face o poza de genul asta, in care sa zicem o parte este colorata (cum e rochia tipei) iar fundalul si restul sunt alb-negru?

Attached Files


Edited by Morphy, 12 March 2007 - 12:52.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate