Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Intrebari simple despre editare

- - - - -
  • Please log in to reply
547 replies to this topic

#1
FLv123

FLv123

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 345
  • Înscris: 06.10.2006
Tudor_dx: Topicul se adreseaza celor care au nelamuriri in a aplica corectii simple imaginilor. Sunt deja prea multe thread-uri cu asa ceva si toate vor fi unite in acesta.

Asadar, gasiti aici tot ce inseamna schimbare de rezolutie, crop, resize samd.


Va rog sa nu deschideti topic nou pentru intrebari simple de editare, pentru ca vor fi sterse fara notificare.

Edited by Tudor_DX, 14 March 2007 - 22:16.


#2
deejay86

deejay86

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 14.02.2006
photoshop. poti downloada action-uri care ti le fac automat sau poti sa iti faci propriile action-uri ca sa nu muncesti de fiecare data.

#3
FLv123

FLv123

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 345
  • Înscris: 06.10.2006
deci ceva plugin de photoshop? cam asta ma gandeam.
Am incercat ceva program, am cautat de licenta Free pt ca nu-mi place sa umblu pe site-uri virusate cu crack-uri,  dar e infect. stica tot , se vad layere intre diferentele de nuanta... e jenant.
Poti sa-mi dai un link pt exact acel plugin te rog?

#4
deejay86

deejay86

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 14.02.2006
sunt cateva exemple de borders pe atntools. dar sunt cam tipatoare pentru gustul meu. imi plac cat mai simple. asa ca eu mi le fac manual (se pot inregistra intr-un action).

#5
MateiA

MateiA

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 416
  • Înscris: 22.10.2006

View PostFLv123, on Nov 5 2006, 09:41, said:

Ce imi recomandati?
Poti incerca si cu irfanview. Nu il am, dar am auzit ca este bunutz la lucrurile de genul acesta.

#6
dave

dave

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,021
  • Înscris: 18.09.2005
am un aparat foto digital Sony W 30 si problema este ca nu vad data inscriptionata de pe imagine/poza asa cum este normal (optional)

poate cineva sa imi explice cum sa adaug data automata inscriptionata de pe orice imagine/poza

:peacefingers:

Attached Files



#7
dave

dave

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,021
  • Înscris: 18.09.2005
scuze....am uitat sa mentionez ceva....

poza aceea de mai sus nu are data inscriptionata la colt jos stanga asa cum este normal

#8
dave

dave

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,021
  • Înscris: 18.09.2005
am adaugat data manual in aceasta poza cu ajutorul computerului....

ce parere aveti?  -_-

Attached Files

  • Attached File  poza.jpg   90.2K   1055 downloads


#9
deejay86

deejay86

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 14.02.2006
Exista programe care fac chestia asta automat cautand data in exif (cauta pe forum). Majoritatea camerelor pot face asta direct insa nu mi se pare o alternativa buna fiindca data nu se poate inlatura ulterior (daca se doreste).

#10
sorinvs

sorinvs

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 09.01.2007
cu ce te-ar ajuta data inscriptionata pe fotografie? Daca vrei sa-ti amintesti cand ai realizat-o te poti uita oricand in exif.

#11
dave

dave

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,021
  • Înscris: 18.09.2005

View Postsorinvs, on Jan 17 2007, 21:11, said:

cu ce te-ar ajuta data inscriptionata pe fotografie? Daca vrei sa-ti amintesti cand ai realizat-o te poti uita oricand in exif.

ce inseamna "exif"? :scratchchin:

#12
sorinvs

sorinvs

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 09.01.2007
exif-ul este informatia despre fotografie pe care o contine fisierul de tip imagine. aceasta informatie poate fi vizualizata in Properties->Advanced, sau cu diferite programe gen Exifer sau  Adobe Bridge (care face parte din suita PS CS2)
Informatia continuta de exif se refera ata la data crearii fisierului cat si la modelul camerei, setarile aparatului (expunere, diafragma, flash, distanta focala, etc)
vezi aici ->EXIF

Edited by sorinvs, 18 January 2007 - 21:13.


#13
skin311

skin311

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,201
  • Înscris: 26.11.2006
deci: click dreapta pe poza, properties, si din cele 2 taburi de susu iti alegi summary si acolo daca nu-ti apar multe date pe 2 coloane, ii dai advanced. si ai acolo data, ora, tipul de camera, sensibilitatea iso, deschiderea diafragmei, tipul de expunelre, etc

#14
dave

dave

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,021
  • Înscris: 18.09.2005
exact asta cautam la "exif"...nu stiam ce inseamna exif mai pe inteles dar stiu cum se face cu informatii de pe poze/imagine....

mersi pt explicatii tale :thumbup:

#15
di_em

di_em

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 28.01.2007
Servus!
Am descoperit siteul asta tot cautand o informatie despre Photoshop. Cred ca v-ati prins ca sunt „boboc” intr-ale prelucrarii in Photoshop si de aceea am apelat la „veterani”. Am si eu o rugăminte. Am reusit sa fac o „matrita”, nu stiu cum se numeste in termeni tehnici, dar ce vreau sa fac cu ea: sa o consider ca imagine de „fundal” si sa-i atasez diferite poze intr-un spatiu determinat. E vorba de o felicitare de 8 martie la care vreau sa atasez pozele mai multor copilasi. Am gasit pe site-ul vostru cateva explicatii, dar pentru mine erau in „chineza”. Se vorbea de un File>Automate>Batch. Bun, am dat , dar mai departe ce sa fac? Apare acolo sursa (presupun ca de unde sa iau imaginile pe care vreau sa le atasez), destinatia (unde sa le pun), dar mai vorbea cel la care am gasit explicatia si de o actiune. Care este? Presupun ca trebuie sa-i dau niste comenzi unde sa ataseze pozele, cat sa fie de mari, nu stiu exact. De aceea apelez la sfatul vostru. Presupun ca vi s-a pus intrebarea asta de mii de ori si am tot vazut ca dati sfatul cu Search, dar va rog, va implor, rapiti-va cateva minute din timpul vostru si scrieti-mi si mie pasii. Sunt sigur ca daca o va face cineva asa,  „babeste”, pentru toti prostii, cred ca ati face pe multi adepti al google-lui fericiti Merci mult!

PS
Folosesc un Photoshop 6.0

#16
skin311

skin311

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,201
  • Înscris: 26.11.2006
o modalitate relativ simpla de utilizat: deschizi toate imaginile in ps, si tai din alea cu pozele copiilor, apoi dai paste in cea cu backgoundul, si o dimensionezi si o asezi unde vrei. si asa faci pt toate.
atentie  in ce format salvezi, daca nu ai terminat treaba.

#17
valiro

valiro

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 674
  • Înscris: 18.06.2005
Sunt incepator in ale PS si asi vrea sa-mi spuneti si mie cum pot schimba fundalul de la o poza clasica de nunta, cu mirii in centru?
Sau cum ii pot decupa de acolo si sa-i asez peste alt fundal?
Multumesc!

#18
skin311

skin311

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,201
  • Înscris: 26.11.2006
cu functia extract din filters. slelectezi de acolo ce vrei sa-ti ramana din poza, apoi umpli chenarul selectat si ii dai extract

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate