Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Intrebari simple despre editare

- - - - -
  • Please log in to reply
547 replies to this topic

#37
nirosbog

nirosbog

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,800
  • Înscris: 22.10.2005
Dar daca am o fotografie si vreau sa salvez un personaj in format .pds,cum fac?

#38
skin311

skin311

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,201
  • Înscris: 26.11.2006
daca vrei sa salvezi poza in psd, o incarci in photoshop si ii dai save as si alegi de acolo..
un personaj? la ce te referi?

#39
Tudor_DX

Tudor_DX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,551
  • Înscris: 07.09.2005
Actiunea ti-o faci singur. In Photoshop ai in dreapta un tab care se numeste Actions. De acolo dai record si faci pasii necesari pe o fotografie, dupa care dai la automate/batch si dai sa foloseasca action-ul ala.

#40
vladcs

vladcs

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 17.03.2004

View PostNike_2, on Feb 8 2007, 10:55, said:

Ai reusit?
Eu? Nu?
Dar sper ca un utilizator vechi de PS citeste aici si ne va ajuta.
Pana atunci, fac cu irfan, etc..

#41
MateiA

MateiA

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 416
  • Înscris: 22.10.2006

View Postdi_em, on Jan 28 2007, 22:02, said:

Servus!
Am descoperit siteul asta tot cautand o informatie despre Photoshop. Cred ca v-ati prins ca sunt „boboc” intr-ale prelucrarii in Photoshop si de aceea am apelat la „veterani”. Am si eu o rugăminte. Am reusit sa fac o „matrita”, nu stiu cum se numeste in termeni tehnici, dar ce vreau sa fac cu ea: sa o consider ca imagine de „fundal” si sa-i atasez diferite poze intr-un spatiu determinat. E vorba de o felicitare de 8 martie la care vreau sa atasez pozele mai multor copilasi. Am gasit pe site-ul vostru cateva explicatii, dar pentru mine erau in „chineza”. Se vorbea de un File>Automate>Batch. Bun, am dat , dar mai departe ce sa fac? Apare acolo sursa (presupun ca de unde sa iau imaginile pe care vreau sa le atasez), destinatia (unde sa le pun), dar mai vorbea cel la care am gasit explicatia si de o actiune. Care este? Presupun ca trebuie sa-i dau niste comenzi unde sa ataseze pozele, cat sa fie de mari, nu stiu exact. De aceea apelez la sfatul vostru. Presupun ca vi s-a pus intrebarea asta de mii de ori si am tot vazut ca dati sfatul cu Search, dar va rog, va implor, rapiti-va cateva minute din timpul vostru si scrieti-mi si mie pasii. Sunt sigur ca daca o va face cineva asa,  „babeste”, pentru toti prostii, cred ca ati face pe multi adepti al google-lui fericiti Merci mult!

PS
Folosesc un Photoshop 6.0
tu ai un layer fundal, deschizi toate pozele pe care vrei sa le pui. Pe rand dai click dreapta pe iconita layerului fiecarei poze si alegi duplicate layer. Alegi ca loc poza fundal. Ii dai apoi CTRL+T si o redimensionezi ca in suita MSO (ca in word de exemplu). Dupa ce termini de redimensionat si mutat (facut cu click stanga apasat si tras in directia dorita) repeti procedeul. Te rog sa nu o iei ca pe o lipsa de respect faptul ca am detaliat poate cam mult! BAFTA!

#42
nirosbog

nirosbog

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,800
  • Înscris: 22.10.2005

View Postskin311, on Feb 9 2007, 00:56, said:

daca vrei sa salvezi poza in psd, o incarci in photoshop si ii dai save as si alegi de acolo..
un personaj? la ce te referi?
Deci am o fotografie cu o persoana in centru si in fundal un peisaj(exemplu)...si vreau sa decupez personajul,in sensul ca pe fotografie sa-mi ramana doar el(personajul),sa-l salvez in format .psd si apoi sa suprapun fotografia(adica personajul) pe un film.
:peacefingers:

#43
skin311

skin311

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,201
  • Înscris: 26.11.2006
ii stergi fundalul si apoi o salvezi. deci fundalul sters, sa vezi patratele

#44
nirosbog

nirosbog

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,800
  • Înscris: 22.10.2005

View Postskin311, on Feb 9 2007, 19:32, said:

ii stergi fundalul si apoi o salvezi. deci fundalul sters, sa vezi patratele
Stiu asta,am facut mai demult,insa am uitat pasii.

#45
skin311

skin311

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,201
  • Înscris: 26.11.2006
tii apasat pe radiera pana iti apare meniul , apoi alegi backgound eraser tool si stergi fundalul

#46
nirosbog

nirosbog

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,800
  • Înscris: 22.10.2005

View Postskin311, on Feb 9 2007, 20:41, said:

tii apasat pe radiera pana iti apare meniul , apoi alegi backgound eraser tool si stergi fundalul
Foloseam alta metoda,stiu sigur,insa si sfatul tau e foarte bun,metoda e chiar mai avansata!Stiu ca foloseam un shortkey de pe tastatura.Multumesc mult! :kisstogether:

Edited by nirosbog, 09 February 2007 - 21:19.


#47
valiro

valiro

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 674
  • Înscris: 18.06.2005
OK.

Multumesc!

#48
tudormanolache

tudormanolache

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 350
  • Înscris: 17.02.2007
Tot PS ramane de baza... Am incercat Irfanview pe un comp care nu avea PS si m-a cam dezamagit.

#49
Nike_2

Nike_2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 498
  • Înscris: 01.02.2007
Ai reusit???

#50
daddy

daddy

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,914
  • Înscris: 08.02.2004
Cea mai buna decupare se face folosind pen tool. E migaloasa dar este etat de precisa incat decuparea se face la nivel de fiecare pixel daca ai rabdarea necesara. Este unul dintre cele mai importante capitole ale PS pt incepatori. Restul metodelor de decupare sunt frectie si merg doar daca pozele nu sunt f complexe.

Uita-te aic si invata cum se decupeaza intr-un mod profesionist. Vezi ca tot pe situl ala gasesti si continuarea la ceea ce te intereseaza legat de background.

Pen Tool

#51
valiro

valiro

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 674
  • Înscris: 18.06.2005

View PostNike_2, on Feb 24 2007, 08:35, said:

Ai reusit???

M-am descurcat cu magnetic lasso tool ... a iesit ceva destul de bun. :)

View Postdaddy, on Feb 24 2007, 09:16, said:

Cea mai buna decupare se face folosind pen tool. E migaloasa dar este etat de precisa incat decuparea se face la nivel de fiecare pixel daca ai rabdarea necesara. Este unul dintre cele mai importante capitole ale PS pt incepatori. Restul metodelor de decupare sunt frectie si merg doar daca pozele nu sunt f complexe.

Uita-te aic si invata cum se decupeaza intr-un mod profesionist. Vezi ca tot pe situl ala gasesti si continuarea la ceea ce te intereseaza legat de background.

Pen Tool
O sa folosesc si metoda asta.
Multumesc.

#52
Pac_Man

Pac_Man

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,258
  • Înscris: 10.12.2001
Pentru cei interesati de decupaje va recomand "Total Training Alpha Channels & Masks" de Deke McLeland. Explica tipul ala acolo niste tehnici de m-au lasat... masca :D

Are un exemplu acolo cu o tipa cu parul valvoi, si o decupeaza perfect, folosind un canal alpha derivat dintr-un unul din canalele RGB. Poate revin cu un exemplu, desi nu stapanesc foarte bine tehnica :)

#53
fellow

fellow

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 902
  • Înscris: 28.08.2004
poate ne dai si-un link? :)

#54
Pac_Man

Pac_Man

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,258
  • Înscris: 10.12.2001
Am gresit, nu e de la Total Training. e de la Lynda: Photoshop CS2 Channels and Masks

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate