Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale
 Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day

Recomandare aparat de vidat alime...
 Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3
 Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...
 

Comunicare echipament-calculator

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
Pegas-Yo

Pegas-Yo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 157
  • Înscris: 29.09.2004
Caut un  dispozitiv  extern unui sistem de calcul PC care trebuie sa comunice bidirectional cu un program care ruleaza pe calculatorul respectiv. Comunicatia se poate face prin orice mijloc / interfata existenta, adica prin interfetele seriala, paralela, USB, FireWare, Ethernet, Wireless.

Imi poate da cineva niste detalii?

Multumesc.

#2
Berti

Berti

    233SP09

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,068
  • Înscris: 02.03.2006
Si dispozitivu sa faca ce?


Pana si o imprimanta banala comunica bidirectional cu PC-ul pe usb/paralalel/IR/etc.. , da nu face altceva decat sa tipreasca... poate ne spui mai concret ce vrei sa faci daca vrei sa te ajutam!

#3
Pegas-Yo

Pegas-Yo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 157
  • Înscris: 29.09.2004
Sa faca orice, constructia sa nu fie prea complicata, deci sa comunice in ambele sensuri.

#4
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002

View PostPegas-Yo, on Oct 30 2006, 14:16, said:

Sa faca orice, constructia sa nu fie prea complicata, deci sa comunice in ambele sensuri.
tot nu este foarte clar...
Tu ce doresti de fapt? Ai o tema pe acesta idee? La ce nivel este acest proiect?

Pentru ca una este sa ai un program care sa comunice pe un port oarecare, deci  sa scrie si sa citeasca starea unor circuite/device-uri si sa fie o citire/scriere externa, oarecum sinonim cu o comunicare in doua directii si alta este un dispozitiv independent, cu o autonomie de decizii care sa comunice pe un port cu un program ce ruleaza pe PC...

#5
DarkAngelBv

DarkAngelBv

    === Proud owner of === ++++ Audi & Opel ++++

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,747
  • Înscris: 24.03.2006
eu cred ca i-a dat la scoala/facultate vreun proiect pe tema asta si incearca sa gaseasca ceva cat mai usor de facut... sa scape cat mai repede :D
Macar daca s-ar hotara odata ce vrea... :P

#6
Berti

Berti

    233SP09

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,068
  • Înscris: 02.03.2006

View Postdarkangelbv, on Oct 31 2006, 01:02, said:

Macar daca s-ar hotara odata ce vrea... :P

Dupa ce si cum spune, am impresia ca NU are habar despre ce-i vorba in proiectu ala,
nu ca ar fi nehotarat ...  

Sudentii de azi, viitoru de maine :death:

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate