Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...
 

Schema sursa stabilizata de tensiune

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
condaru321

condaru321

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 620
  • Înscris: 24.05.2006
Salutare tuturor.
Am si eu nevoie de o schema de sursa stabilizata ,dar sa fie cat mai simpla.

#2
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002

 condaru321, on Oct 25 2006, 19:28, said:

Salutare tuturor.
Am si eu nevoie de o schema de sursa stabilizata ,dar sa fie cat mai simpla.
Alte detalii?...
Sunt si aici pe site o multime de exemple...
"SEARCH"  cuvant cheie ''Surse''... :)

#3
condaru321

condaru321

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 620
  • Înscris: 24.05.2006
M-am uitat pe aici si nu am gasit ceva ce eu am nevoie.Imi trebuie o sursa de tensiune cu 2 iesiri:
una de 5 V si una de 12 V ambele stabilizate.

#4
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002

 condaru321, on Oct 26 2006, 15:29, said:

M-am uitat pe aici si nu am gasit ceva ce eu am nevoie.Imi trebuie o sursa de tensiune cu 2 iesiri:
una de 5 V si una de 12 V ambele stabilizate.
Dar ai dat si tu la detalii...     :rolleyes:
Crezi ca este suficienta numai tensiunea la iesire?... dar curentul maxim?  Ce tensiune va fi aplicata la intrare?
Daca nu conteaza curentul se rezolva cu doua diode zenner. Iti ajunge pentru 10-50mA...  :)
Exista solutii ce folosesc circuite de tip LM7805 si LM7812  sau de ce nu o sursa de PC.

#5
condaru321

condaru321

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 620
  • Înscris: 24.05.2006
Am un traf de 12 V pe iesire,dupa redresare si filtrare raman cam 14 Vcc.Am nevoie de o iesire stabilizata de 12 V si una de 5 V.Schema sa fie cu tranzitoare.Partea de redresare si filtrare e simpla si o am facuta,.Am un proiect si trebuie sa fac un amplificator de la cap la coada:sursa , sorector de ton, mixer si amplificatorul propriu zis si le iau si eu incet incet..... :death:

#6
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002

 condaru321, on Oct 27 2006, 11:45, said:

Am un traf de 12 V pe iesire,dupa redresare si filtrare raman cam 14 Vcc.Am nevoie de o iesire stabilizata de 12 V si una de 5 V.Schema sa fie cu tranzitoare.Partea de redresare si filtrare e simpla si o am facuta,.Am un proiect si trebuie sa fac un amplificator de la cap la coada:sursa , sorector de ton, mixer si amplificatorul propriu zis si le iau si eu incet incet..... :death:
Cand am mentionat   sa folosesti functia ''SEARCH'' ai spus ca nu gasesti nimic... :rolleyes:
Recent am mai discutat aceasta problema. Detalii de exemplu aici:
http://forum.softped...t...79&hl=sursa
Trebuie sa-ti refaci o serie de calcule adaptand sursele la parametrii impusi de proiect... B)

#7
condaru321

condaru321

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 620
  • Înscris: 24.05.2006
OFF TOPIC.
Aveti cumva o schema electrica a unui bloc de incarcare(alternator+punte redresoare +circuit de incarcare) de autoturism si ceva principii de functionare?Am gasit ceta ceva dar nu e suficient.
Multam.

#8
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002

 condaru321, on Oct 31 2006, 09:44, said:

OFF TOPIC.
Aveti cumva o schema electrica a unui bloc de incarcare(alternator+punte redresoare +circuit de incarcare) de autoturism si ceva principii de functionare?Am gasit ceta ceva dar nu e suficient.
Multam.
de pe forum:
http://forum.softped...p;hl=incarcator
http://forum.softped...p;hl=incarcator

#9
condaru321

condaru321

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 620
  • Înscris: 24.05.2006

 mister_rf, on Oct 31 2006, 10:29, said:

Apreciez ajutorul tau dar nu-mi trebuie partea de incarcare a bateriilor acasa,ci partea electrica folosita la autoturisme si principiul de functionare al alternatorului.
Multam.

#10
NickRvl

NickRvl

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,033
  • Înscris: 30.10.2006

 condaru321, on Oct 25 2006, 18:28, said:

Salutare tuturor.
Am si eu nevoie de o schema de sursa stabilizata ,dar sa fie cat mai simpla.



Am copiat eu asta ptr tine    :)




Cea mai simpla schema pleaca de la:
Attached File  Clipboard01.jpg   15.29K   552 downloads


Uite un exemplu cu valori pentru o tensiune de intrare de 20V o tensiune la iesire de 14.3V.
Attached File  Clipboard02.jpg   20.3K   414 downloads

In acest exemplu dioda zenner este de 15V. Tensiunea la iesire obtinuta este mai mica cu 0.6V fata de tensiunea diodei zenner.


Pentru 9V la iesire trebuie sa alegi o dioda cu tensiunea de 9.6V. Deoarece nu este standard, se alege o dioda cat mai aproape de valoarea dorita si acesta valoare este 9.1V, dupa care se inseriaza cu o dioda normala cu siliciu, pentru a mai creste cu 0.5-0.6V tensiunea in baza tranzistorului...
Ca tranzistor se poate alege un BD237 ce se pune pe un radiator. Curentul la iesire este de 0.5A.
Rezistenta se calculeaza pentru a asigura un curent minim prin dioda si pentru a furniza valoarea necesara de curent tranzistorului la consum maxim.
Daca factorul de amlificare pentru tranzistor se presupoune a fi de minim 100, pentru 500mA la iesire are nevoie de 5mA in baza.
Dioda functioneaza corect cu un minim de 5-10mA, deci prin rezistenta trebuie sa circule 15mA, de unde valoarea
R=(24-9.6)/0.015=960 ohmi. Se alege valoarea standard de 910 ohmi...
Exista si scheme mai complicate care folosesc alti tranzistori pentru imbunatatirea stabilizarii...


Cred ca pentru tine R1 ar fi de 1K, dioda Zener de 12,6V (daca ai dioda Zener de valoare mai mica, de 11.4V sa zicem, poti inseria doua diode normale cu aceasta) iar Tranzistorul, daca nu ai nevoie de un curent mai mare de 2A, merge un 2N3055, asta ptr iesirea de 12V, ptr iesirea de de 5V se poate folosi acelasi tip de schema (sau amindoua in paralel) jonglind cu dioda Zener (5.6 V)


P.S.
Amplificatorul poti s-al alimentezi direct de la sursa redresata si filtrata.
Daca ai nevoie de un tranzistor care sa reziste la un curent mai mare de 2A (5A de exemplu) si il si gasesti poate i-mi zici si mie. Am si eu nevoie de asa ceva.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate