Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Denon AVR 1804

Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune
 Cat costa un pui la rotisor?

cum leg firele de la o pompa subm...

PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...
 w11 nu mentine profil power proce...

DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...

Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...

Iphone 13, 14 sau 15?
 Dune: Prophecy (2024 _ ...)

DMSS problema

Montare parchet in balcon

Exista doar ... si restul
 

Problema ciudata

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
andrew1_79

andrew1_79

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 14.02.2005
Am observat o problema ciudata la UDMA a hdd.

sistemu e asa:
Hdd WD 80 GB SATA 7200, 8 mb buffer
intel pentium4 630 3000mhz/2mb
chipset intel 915 GL
MB asrock 775 i915/Dual

hdd suporta UDMA-6
cand setez in bios: "ENHANCED"(la hdd e vorba) in windows apare la device manager doua "intel ultra ATA storage controller aproape identice , 2 primary IDE si 2 secondary IDE

in situatia asta UDMA la hdd este 5

daca in bios setez :"COMPATIBLE" atunci in windows dispare cate unul din cele enumerate mai sus.
atunci UDMA este 6

Mai ciudat este ca daca fac un update la bios sa zicem de la versiunea 1.2 la 1.3 UDMA merge numai la 5 indiferent de ce setari fac io in bios. Am scris la cei de la asrock si mi-au raspuns sec:
"Dear Sir,
Intel chipset supports upto UDMA-5 only.
Thanks for the email.
Yours truly,
ASRock"

Asa ca acum m-am incurcat si mai mult .
daca are cineva vreo explicatie sau sugestie multam mult.

#2
starpom

starpom

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,953
  • Înscris: 06.09.2006

 andrew1_79, on Oct 23 2006, 21:35, said:

Am observat o problema ciudata la UDMA a hdd.

sistemu e asa:
Hdd WD 80 GB SATA 7200, 8 mb buffer
intel pentium4 630 3000mhz/2mb
chipset intel 915 GL
MB asrock 775 i915/Dual

hdd suporta UDMA-6
cand setez in bios: "ENHANCED"(la hdd e vorba) in windows apare la device manager doua "intel ultra ATA storage controller aproape identice , 2 primary IDE si 2 secondary IDE

asta e normal caci sata nu mai are nevoie de numerotarea la UDMA iar in pasaportul tehnic producatorii mai scriu acest parametru pentru alde tine caci nu veti mai cumpara harduri daca nu va scrie UDMA6.

si apoi pe placa ai a ta tu vrei viteza? ia-ti o placa cu adevarat performanta si nu un asrock

#3
andrew1_79

andrew1_79

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 14.02.2005

 starpom, on Oct 24 2006, 08:11, said:

asta e normal caci sata nu mai are nevoie de numerotarea la UDMA iar in pasaportul tehnic producatorii mai scriu acest parametru pentru alde tine caci nu veti mai cumpara harduri daca nu va scrie UDMA6.

si apoi pe placa ai a ta tu vrei viteza? ia-ti o placa cu adevarat performanta si nu un asrock


Deci care ar fi sugestia, sa fac update la bios? Si ce placa de baza mi-ai recomanda?

#4
GabaGN

GabaGN

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,267
  • Înscris: 19.08.2006
:) nu iti fa problema... nu are nici o problema placa ta de baza... si nu pleca urechea la fiecare parere aruncata in vint ;) placa ta e foarte buna pentru banii pe care i-ai dat... si oricum mult mai stabila decit altele... chiar de firma
Situatia sta cam in felul urmator... geniile de la intel cind au produs cipseturile pt placile de baza au spus ca nu recunosc standardul UDMA 133 ... ptru ca intre UDMA 100 si UDMA 133 nu este nici o diferenta... ma rog fiecare cu ideea lui ;) ...
ideea de baza ... desi biosul este creat de Asrok (din bios se poate seta manual udma 133) in windows driverele generice de intel sunt cele care sunt instalate... deci UDMA 100 este cea mai rapida setare pt ide standard... (acest lucru l-am testat pe diferite placi de baza cu cipset intel 915 sau 865 produse de Asus sau Asrock cu acelasi rezultat )... diferenta de transfer la acelasi tip de HDD instalat pe placa de baza cu cipset Via era 0... mergeau exact la fel desi una imi arata mod UDMA 100 (intel) iar celalalta UDMA 133 (via)
curiozitate... ce placa video ai pe ea? cum se comporta?

#5
andrew1_79

andrew1_79

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 14.02.2005

 GabaGN, on Oct 24 2006, 11:27, said:

curiozitate... ce placa video ai pe ea? cum se comporta?


Am avut un geforce fx 5200 120 MB si l-al dat jos ca nu prea ma incanta. Acum am placa ei video integrata care se poate face pana la 192 MB si ma multumesc cu ea pentru ca nu sunt un gamer.

Merci pentru incurajare, ma gandeam serios ca am probleme mari cu placa asrock si trebuie schimbata!

#6
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,688
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

"Dear Sir,
Intel chipset supports upto UDMA-5 only.
Thanks for the email.
Yours truly,
ASRock"

Asa ca acum m-am incurcat si mai mult .

Ce gaseti la Intel ca explicate - este normal sa fie trecut ca UDMA mode 5. Dar el va functiona corespunzator unui HDD SATA. Cu alte cuvinte chiar daca apare UDMA mode 5 el va functiona ca UDMA mode 6.

#7
andrew1_79

andrew1_79

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 14.02.2005

 eiffel, on Oct 24 2006, 11:48, said:

Ce gaseti la Intel ca explicate - este normal sa fie trecut ca UDMA mode 5. Dar el va functiona corespunzator unui HDD SATA. Cu alte cuvinte chiar daca apare UDMA mode 5 el va functiona ca UDMA mode 6.
Se pare ca ai dreptate, facand un test de read write la HDD.
Intrebare:1. SA fac update la bios 1.30 cu care XP imi arata numai UDMA-5 sau sa raman la vechiul bios 1.20 cu care XP imi arata si UDMA-5 si UDMA-6 ?(depinde ce aleg in bios).
2. Ce e mai bine de ales in bios la HDD: ENHANCED sau COMPATIBLE?

#8
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,688
  • Înscris: 15.06.2004
1. Nu recomand update-uri de BIOS decat daca sunt probleme reale cu palca respectiva iar noul BIOS rezolva problemele respective.
2. Enhanced. Desi probabil pe SATA nu va avea efect.

#9
andrew1_79

andrew1_79

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 14.02.2005

 eiffel, on Oct 24 2006, 12:27, said:

1. Nu recomand update-uri de BIOS decat daca sunt probleme reale cu palca respectiva iar noul BIOS rezolva problemele respective.
2. Enhanced. Desi probabil pe SATA nu va avea efect.
Merci pt raspuns;
singurul lucru nou pe care il aduce update-ul de bios este: CPU Microcode update

#10
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,688
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

CPU Microcode update
Adica poate recunoaste corect si alte revizii de procesoare. Ma cam asteptam la asta, pe vremea cand lucram cu MSI, aveau mari probleme cu recunoasterea unor modele de procesoare.

#11
marian_c

marian_c

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 15.05.2006

 andrew1_79, on Oct 23 2006, 21:35, said:

Am observat o problema ciudata la UDMA a hdd.

sistemu e asa:
Hdd WD 80 GB SATA 7200, 8 mb buffer
intel pentium4 630 3000mhz/2mb
chipset intel 915 GL
MB asrock 775 i915/Dual

hdd suporta UDMA-6
cand setez in bios: "ENHANCED"(la hdd e vorba) in windows apare la device manager doua "intel ultra ATA storage controller aproape identice , 2 primary IDE si 2 secondary IDE

in situatia asta UDMA la hdd este 5

daca in bios setez :"COMPATIBLE" atunci in windows dispare cate unul din cele enumerate mai sus.
atunci UDMA este 6

Mai ciudat este ca daca fac un update la bios sa zicem de la versiunea 1.2 la 1.3 UDMA merge numai la 5 indiferent de ce setari fac io in bios. Am scris la cei de la asrock si mi-au raspuns sec:
"Dear Sir,
Intel chipset supports upto UDMA-5 only.
Thanks for the email.
Yours truly,
ASRock"

Asa ca acum m-am incurcat si mai mult .
daca are cineva vreo explicatie sau sugestie multam mult.


am tot acelasi hard.Wd merge doar pe udma5, (ata 100) ,placa de baza poate sa mearga pana la 133,dar setarea max a lui wd e 100. Pe 133 merg alte tipuri de harduri,parca maxtor.deci stai linistit,udma5 e max pt aceste harduri(western digital)

#12
andrew1_79

andrew1_79

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 14.02.2005

 marian_c, on Oct 27 2006, 19:55, said:

deci stai linistit,udma5 e max pt aceste harduri(western digital)
o sa stau linistit, multumita voua care ati raspuns, dar in legatura cu hardu' WD, l-am testat si el (programu) zice ca poate UDMA-6; asa si merge cand il setez din bios COMPATIBLE. Deci hardu poate UDMA-6.
oricum nu ma mai "doare" asa tare ca merge el pe UDMA-5 sau 6, ca diferenta nu prea e!

Edited by andrew1_79, 29 October 2006 - 15:08.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate