Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale
 Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day

Recomandare aparat de vidat alime...
 Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3
 Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...
 

"Telecomanda"

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
Anaconda

Anaconda

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 153
  • Înscris: 08.02.2004
Salutare

Sa nu fac vreo belea sis a nu stric nimik , apelez la voi…ce-I ce cunosc ROG sa ma lamureasca .
Am un TV  si un  Receiver Satelit HUMAX CRCI-5500
http://www.humax-dig...s/crci-5500.asp
(cu telecomanda …normal)
In cealalta camera mai am un TV . Cel de al doilea poate merge daca inserieez cablul Scart (ma intelegeti voi)…normal ca voi vedea la amindoua TV acelasi post .
BUNNN …acum eu vreau sa deschid receiverul satelit si de la Controlul Modul (vezi imaginea) sa inseriez un al doilea IR modul si cu firele sa ajung in cealalta camera unde am al doilea TV , si unde sa schimb programele cu aceeasi telecomanda .
Este posibil ? Ce fel de IR Modul trebuie sa cumpar…se potrivesc toate ?

Va Multumesc

Attached Files

  • Attached File  01.jpg   4.12K   11 downloads


#2
Berti

Berti

    233SP09

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,068
  • Înscris: 02.03.2006
Ce vezi tu in poza defapt e un TSOP 17xx, asta-i un demodulator digital... nu stiu daca se pot lega in paralel, aceeasi intrebare am pus-o si eu pe un alt forum dedicat!

Unii din forumisti au zis ca se poate... urmeaza sa incerc, doar ca primesc senzorii abia pe la sfarsitu lunii.
Ideea-i ca eu il folosesc pentru altceva, iar in receptorul tau m-as mira sa fie un de asta! Si daca-l desfaci mai pierzi si garantia!

Daca banii nu conteaza prea mult poti sa folosesti cu succes un AV sender, asta iti transmite si semnalu' de telecomanda! Eu am avut unu si l-am vandu cuiva care are jijiTv, omu ii foarte multumit, schimba canalele din bucatarie iar receptoru e in dormitor!

Edited by Berti, 23 October 2006 - 20:08.


#3
galdody

galdody

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 26.05.2006

 Berti, on Oct 23 2006, 21:07, said:

Ce vezi tu in poza defapt e un TSOP 17xx, asta-i un demodulator digital... nu stiu daca se pot lega in paralel, aceeasi intrebare am pus-o si eu pe un alt forum dedicat!

Unii din forumisti au zis ca se poate... urmeaza sa incerc, doar ca primesc senzorii abia pe la sfarsitu lunii.
Ideea-i ca eu il folosesc pentru altceva, iar in receptorul tau m-as mira sa fie un de asta! Si daca-l desfaci mai pierzi si garantia!

Daca banii nu conteaza prea mult poti sa folosesti cu succes un AV sender, asta iti transmite si semnalu' de telecomanda! Eu am avut unu si l-am vandu cuiva care are jijiTv, omu ii foarte multumit, schimba canalele din bucatarie iar receptoru e in dormitor!
Idea mea ar fi o schema cu receptorul TSOP+ amplificator tras doua fire un incaperea cealalta si la capat un led IR <de la telecomanda> numai ca nu am gasit {schema} respectiva. Daca ai putea ajuta as fi recunoscator.java script:emoticon(':worthy:', 'smid_28') Eu as vrea sa comand un tv si un rec satelit si  calculatorul cu telecomanda universala fiecare functioneaza sepacat dar don camera alaturata nu vede telecomanda.java script:emoticon(':cursing:', 'smid_10')

#4
Anaconda

Anaconda

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 153
  • Înscris: 08.02.2004
Berti...... ceea ce este in poza habar nu am ce este. model sau etc. Important este ca ai inteles ce vreau.
Av sender ...l-am avut pana astazi (Philips wireless) ...sa al ia drek . ca paraia cel de-al doilea TV pana nu mai putea. Am schimbat pozitia de am inebunito...numai la o inaltime de 2 metri ,,paraiala era acceptabila iar dungile se m-ai "duceau" . 80 Euro a costat porcaria...am duso inapoi si miam luat banii.

pana la urma o sa desfac receiverul....normal ar trebui sa scrie pe el ce model este  ....nu ?!?!

Eu totusi as incerca...numa mie sa nu bulesc ceva

Edited by Anaconda, 23 October 2006 - 21:45.


#5
galdody

galdody

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 26.05.2006

 Anaconda, on Oct 23 2006, 22:41, said:

Berti...... ceea ce este in poza habar nu am ce este. model sau etc. Important este ca ai inteles ce vreau.
Av sender ...l-am avut pana astazi (Philips wireless) ...sa al ia drek . ca paraia cel de-al doilea TV pana nu mai putea. Am schimbat pozitia de am inebunito...numai la o inaltime de 2 metri ,,paraiala era acceptabila iar dungile se m-ai "duceau" . 80 Euro a costat porcaria...am duso inapoi si miam luat banii.

pana la urma o sa desfac receiverul....normal ar trebui sa scrie pe el ce model este  ....nu ?!?!

Eu totusi as incerca...numa mie sa nu bulesc ceva
Idea mea ar fi chiar asta pui receptorul in camera tvului si ledul legat cu cabu o pui fata n fata cu receptorul fara sa desfaci ceva si mai poti sa folosesti si la comanda altora . AM incercat am masurat iesirea TSOP ului dar are 5 volti si la semnalul telecomandei scade la 4 volti si nu mai stiu cumsa comand ledul ar trebui ceva adaptatie

#6
Berti

Berti

    233SP09

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,068
  • Înscris: 02.03.2006

 galdody, on Oct 23 2006, 23:10, said:

AM incercat am masurat iesirea TSOP ului dar are 5 volti si la semnalul telecomandei scade la 4 volti si nu mai stiu cumsa comand ledul ar trebui ceva adaptatie


S-o lamurim de la inceput... nu-s de meserie, electronica e doar un hobby (printre multe altele), dar simtu meu practic imi spune ca nu-i asa de simplu sa faci un prelungitor de semnal IR.

In primu rand nu are rost sa masori iesirea TSOP-ului, p-acolo iese semnal digital (din ca te stiu eu) tocmai din acest motiv se poate conecta fara prea multe piese la portul serial. Poate va amintiti de renumitele telecomenzi pentru PC cu 15 ron, de le faceau toti copii in mufe DB9.

Anaconda, daca desfaci receptorul fa o poza senzorului sa vedem despre ce-i vorba...

-daca-i TSOP (desi n-as crede) si ai rabdare pana pe 28-30 octombrie cand imi soseste coletu cu senzori, voi face testul cu 2 legati in paralel si iti comunic rezultatu (e o chestie legata de logica 0 si 1 pe care o cam bauiesc ca nu merge)... dar daca totusi merge, atat tu cat si eu avem noroc, dar mai e o chestie, am impresia ca exista o limita la lungimea cablului... adica nu poti sa pui senzoru cu 10 m de cablu!

-daca-i un simplu receptor IR, atunci nu vad de ce n-ar merge conectate mai multe in paralel... e ca si cum ai lega mai multe fotodiode, da si aici conteaza lungimea cablului!


Poate vreun forumist mai priceput ne lamureste exact care-s variantele cu TSOP-u sau senzoru IR

#7
Anaconda

Anaconda

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 153
  • Înscris: 08.02.2004
Berti......
  vad a te pricepi , spuemi ce model este , vreau sa comanda si apoi sa incerc
(VEZI IMAGINEA)

Attached Files

  • Attached File  001.JPG   46.73K   43 downloads


#8
Berti

Berti

    233SP09

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,068
  • Înscris: 02.03.2006
Cred ca-i vorba de piesa asta:
[ http://www.alldiy.info/ir-1s.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
ii zice SFH5110-38

Du-te la magazinele de electronice de pe Maica Domnului si acolo sigur o gasesti!
S-ar putea sa fie compatibila si cu TSOP 1738, da nu-s sigur...

Disclaimer: NU raspund pentru eventualele daune provocate in urma folosirii acestei piese! Eu doar m-am dat cu parerea. Nici macar eu nu sunt 100% convins ca-i adevarat ce-am scris mai sus!

Edited by Berti, 24 October 2006 - 20:36.


#9
Anaconda

Anaconda

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 153
  • Înscris: 08.02.2004
m-ai speriat naibii cu....
Disclaimer: NU raspund pentru eventualele daune provocate in urma folosirii acestei piese! Eu doar m-am dat cu parerea. Nici macar eu nu sunt 100% convins ca-i adevarat ce-am scris mai sus!


spunemi daca stii acesta ce model este.....?....face parte din al doilea receiver al meu...pe care pot spune ca as avea curajul sa incerc...macar nu a fost scump

Attached Files

  • Attached File  02.JPG   35.92K   20 downloads


#10
Berti

Berti

    233SP09

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,068
  • Înscris: 02.03.2006

 Anaconda, on Oct 24 2006, 22:16, said:

m-ai speriat naibii cu....

Trebuie sa intelegi ca nu-s de meserie... e doar hobby, si am putina ideea despre asta, dar nu pot garanta pentru informatiile date de mine! Crede-ma cu nu vreau sa te induc intr-o eroare gresita, doar ca sa imi fac de lucru, vreau sa te ajut... dar asa cum am mai spus nu-s 100% sigur!

Senzoru astalalt pare un TSOP1738 cu o capsula putin diferita... pe asta cred ca scrie modelu pe cantu opus pinilor, ia verifica!

#11
galdody

galdody

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 26.05.2006
Ai mai gindit in idea mea cu fire.Tocmai asta ar fi idea sa nu desfaci <busesti> recul

#12
galdody

galdody

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 26.05.2006

 Berti, on Oct 24 2006, 22:25, said:

Trebuie sa intelegi ca nu-s de meserie... e doar hobby, si am putina ideea despre asta, dar nu pot garanta pentru informatiile date de mine! Crede-ma cu nu vreau sa te induc intr-o eroare gresita, doar ca sa imi fac de lucru, vreau sa te ajut... dar asa cum am mai spus nu-s 100% sigur!

Senzoru astalalt pare un TSOP1738 cu o capsula putin diferita... pe asta cred ca scrie modelu pe cantu opus pinilor, ia verifica!

http://www.neonixie....0e65ffa1608c1ca
schema acestei ar trebui

#13
Berti

Berti

    233SP09

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,068
  • Înscris: 02.03.2006
Ai vazut ca nu-i atat de simplu, doar un senzor , led IR si alimentare... iar referitor la schema, am gasit ceva asemanator, vezi aici

Edited by Berti, 25 October 2006 - 07:50.


#14
galdody

galdody

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 26.05.2006
:worthy:  :coolspeak:  :D
Multimesc mult chiar pe asta am cautat

#15
Berti

Berti

    233SP09

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,068
  • Înscris: 02.03.2006
Te apuci s-o faci?
Is curios daca merge! Daca-ti iese, cred ca-mi fac si eu una cand timpu imi permite!

#16
galdody

galdody

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 26.05.2006

 galdody, on Oct 25 2006, 22:15, said:

:worthy:  :coolspeak:  :D
Multimesc mult chiar pe asta am cautat

Cred ca numai saptamina vitoare o sa am timp dar pe site am vazut fel de fel de scheme chiar si foarte "usoare de facut"

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate