Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Contact posibil deteriorat proces...

ce se mai lucreaza remote ?

Care din urmatoarele optiuni este...

Distante etrieri
 Fisier corupt reapare in galeria ...

Ce condensator ar putea fi? TV Vo...

Problema droguri

Soldat gradat profesionist - dipl...
 Eroare incarcare formular

merita upgrade de la Ryzen 5 2600...

Intel i9 14900K cooler air Deepco...

Curațare disc vinil
 Atentie la site-ul FixShop.ro - p...

Display cu culori neuniforme

Despre Laborator Defectoscopie Ca...

Mama Clopoțel
 

Solutii nonprofesionale, low-cost, DV-...-DVD/CD

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#1
forbs

forbs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 514
  • Înscris: 28.07.2006
Am pierdut zile bune citind topic dupa topic incercand sa invat cum sa parcurg cel mai bine drumul de la filmarea unui eveniment la depozitarea lui pe un suport.

Pentru ca discutiile se desfasoara in general intre profesionisti cu mii de posturi, intr-un limbaj pe deplin inteles de acestia, dar foarte solicitant pentru noi, astia mici, indraznesc sa va cer ajutorul, sper eu in numele multora care nu se pricep mai deloc (uneori nici sa exprime ceea ce vor).

Majoritatea amatorilor, e si cazul meu, facem un efort sa cumparam o camera decenta, avem un calculator mediu si o dorinta nebuna sa ne impresionam prietenii cu cat de frumos ne-am distrat noi la munte.
Peste tot, in acest forum, am citit despre cat de bun este Adobe Premiere Pro (1200$), CinemaCraft Encoder (1950$), TMPGEnc DVD Author (??$) si multe altele.

Pe scurt, ceea ce dorim sa facem se rezuma doar la a face cateva taieturi, inserare de secvente, un script la inceputul unei secvente, sa apara probabil si data/ora evenimentului si o tranzitie nepretentioasa. Poate si pe partea audio sa suprapunem o melodie, un comentariu, sau sa scapam de zgomotul vantului. Eu as considera suficient pentru editare. Pentru tremurat, coloristica, iluminare, promitem sa invatam sa lucram cu camera.

Apoi lungul drum al pasiunii artistice (amatoriceasca) catre un disc a carei vizionare sa nu anuleze munca depusa anterior.

Deci! Credeti ca ne puteti sugera solutii (multi ar spune moka) low-cost cu care sa realizam ce ne-am propus in conditiile descrise mai sus?
Astfel:
Pentru editare, programul ***** ar fi suficient, se lucreza usor, pasii fiind in mare acestia -----, si costa free, **, cel mult 1**EUR si se gaseste aici (link).
Pentru codare, programul ***** ar fi suficient, se lucreza usor, pasii fiind in mare acestia -----, si costa free, cel mult **EUR si se gaseste aici (link).
Pentru authoring, menu, ardere, programul ***** ar fi suficient, se lucreza usor, pasii fiind in mare acestia -----, si costa free, cel mult **EUR si se gaseste aici (link).

Pentru mine (vorbesc doar in numele meu) este suficient, am invatat sa lucrez cu toate softurile all by myself, dar in cazul asta nu stiu cu care! Si nici n-as instala demo dupa demo, trial dupa demo si de fiecare data OS, softuri uzuale, si alte prostiute!

Cred ca topicul ar sta foarte bine in zona "important".

P.S. Ca o dovada a amatoricismului meu, cred ca am gresit postand direct in aria Video, probabil ca ar trebui mutat in aria Ghiduri. Rog moderatorii sa indrepte eventuala greseala.
P.P.S. Am citit "http://forum.softped...howtopic=17137" dar solutiile fac parte din categoria ****$ (sau nu m-am informat eu cum trebuie)!

#2
robert.s

robert.s

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 240
  • Înscris: 05.07.2005
Pai pentru captura si editare (nepretentioasa ) e suficient Windows Movie Maker , e inclus in windows , cu mentiunea de a nu salva in vmw  ci DV .
Pentru authoring si buning ai chiar in programele de scrs CD-uri asemena solutii - Nero - NeroVision Express , Sonic , Easy CD Creator ...
Mai poti folosi cu usurinta Ulead DVD Movie Factory - http://www.ulead.com/dmf/trial.htm - 79 $
Ulead® VideoStudio® 10 Plus - http://www.ulead.com/vs/trial.htm - 99$
Pinacle Studio- http://www.pinnacles...Trial Download/ -77$

Toate sunt intuitive si asemanatoare ca mod de lucru .
Adica , se face captura , se trece in modul editare si se insereaza tranzitiile si apoi se adauga fltrele si efectele de imagine , se salveaza proiectul si se trece la scriere pe CD . Aici se alege un template de DVD se personalizeaza si daca totul este Ok se scrie pe DVD .
Eu recomand scrierea unei imagini dvd (.iso sau . nrg) sau daca programul nu permite scrierea pe un dvd RW si testarea pe un dvd player . Poti avea surprize daca nu te duce sistemul ...

#3
forbs

forbs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 514
  • Înscris: 28.07.2006
Am intalnit o situatie!
Materialul DV (1h) l-am introdus in Nero, capitole, meniu, comprimare HQ presetata in Nero cu ardere directa. Rezulatatul? M-as declara multumit cu o singura remarca.
Sunetul pare mai scazut ca volum si indica Dolby Digital in WinDVD. Am cautat in setarile playerului si in proprietatile materialului video si nu apare decat ca e stereo.
"Ezista" vreo explicatie?
Si pentru cultura mea generala referitor la capacitatea sistemului meu, fac toate astea pe un laptop Celeron M, 1,6G, 512M RAM, Video ATI X200 128M shared (FSC Amilo L1310G) si lucrarea de mai sus a durat pana in 3 ore. E normal? Se poate si mai bine?

#4
robert.s

robert.s

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 240
  • Înscris: 05.07.2005
Probabil ca este Dolby Digital 2.0 ... adica stereo .
Ca durata se poate si mai bine dar nu pe sistemul tau .

Edited by robert.s, 17 October 2006 - 09:28.


#5
serghei

serghei

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 147
  • Înscris: 25.08.2004
Pentru transfer/captura DVIO- FREE

Pentru editare usoara (doar taieturi, eventual un text pe deasupra) VirtualDub foarte bun si pentru compresia materialului DV in format divx/xvid -FREE

pentru compresie in format DVD (mpeg2) TmpgencPLUS 2.5 -US$ 37.00

Pentru authoring ... programele de scris CD-uri - Nero - NeroVision Express etc

#6
forbs

forbs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 514
  • Înscris: 28.07.2006
Puteti adauga si cateva amanunte cu de unde si cum putem cumpara programele?
Chiar mi-am propus sa fiu corect cu drepturile de autor dar nu fraier cu plata, am o fobie cu plata on-line! Si sunt atatea chestii pe care le-as cumpara...
Cineva imi sugera sa fac un card pe care sa depun strict suma pe care vreau sa o cheltuiesc intr-un anume moment si sa pastrez contul 0. Sa fie asta o solutie "fara dureri de cap"?
Si marea majoritatea sunt chestii cu pret ridicol (9$ - 49$) la care alt mijloc de plata nu numai ca ar mari considerabil costurile dar ar fi si enervant de complicate.

#7
forbs

forbs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 514
  • Înscris: 28.07.2006
Se poate sa aduc putin mai in fata subiectul?

#8
robert.s

robert.s

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 240
  • Înscris: 05.07.2005
K Tech - Ultra PRO - distribuitor Pinacle - www.ktech.ro
Romsym Data - distribuitor ULEAD - www.romsym.ro

#9
forbs

forbs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 514
  • Înscris: 28.07.2006
TMPGEnc DVD Author - ?
Ca exemplu.
Dar si orice alt produs ce se vinde on-line si care nu are un distribuitor autohton? In special software a carui livrare nu presupune transport?
THX!

#10
Ankh

Ankh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,976
  • Înscris: 04.08.2004
tot ce nu presupune transport are o mica buba in legislatia in vigoare (poate se mai schimba dupa 2007)...si asta pt. ca tu nu ai liceenta in mana...fizic.

#11
robert.s

robert.s

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 240
  • Înscris: 05.07.2005

View Postforbs, on Nov 5 2006, 20:53, said:

TMPGEnc DVD Author - ?
Ca exemplu.
Dar si orice alt produs ce se vinde on-line si care nu are un distribuitor autohton? In special software a carui livrare nu presupune transport?
THX!
TMPGEnc DVD Author - nu exista decat  download . Plata on-line ...
Pentru astfel de cazuri ramane varianta pe care ai mentionat-o , carduri pt. comert on-line cu suma limitata . Pentru licentiere ti se poate remite un document in forma electronica .
Eu a trebuit sa cumpar on-line un soft de la o firma de renume , si singura dovada de cumparare a fost un e-mail si tranzactia in banca ...ce sa mai zic ...

#12
forbs

forbs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 514
  • Înscris: 28.07.2006
Multumesc pentru precizari.
Deci ar trebui sa se prinda multi din cei de sus ca suntem nevoiti sa cautam metode alternative sa driblam legea, nu ca noi romani nu ne-am pricepe...

#13
robert.s

robert.s

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 240
  • Înscris: 05.07.2005

View Postforbs, on Nov 5 2006, 22:23, said:

Multumesc pentru precizari.
Deci ar trebui sa se prinda multi din cei de sus ca suntem nevoiti sa cautam metode alternative sa driblam legea, nu ca noi romani nu ne-am pricepe...
Sincer sa fiu eu zice ca mai vinovati sunt producatorii software . Pe de o parte fac un scandal imens in legatura cu presupusele pierderi pe care le au datorita pirateriei , iar pe de alta parte nu toate isi dau interesul sa realizeze distributia produselor corect si complet .

#14
iStoica

iStoica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 07.09.2005

View Postforbs, on Nov 5 2006, 22:23, said:

Multumesc pentru precizari.
Deci ar trebui sa se prinda multi din cei de sus ca suntem nevoiti sa cautam metode alternative sa driblam legea, nu ca noi romani nu ne-am pricepe...
Nu chiar... cea mai simpla metoda mi se pare a fi, pentru incepatori, achizitionarea unei componente hardware (ex: TV Tuner, Placa de captura) care de obicei vin cu solutii tip mura'n'gura pentru incepatori astfel incat cred ca o mare parte din problemele de licentiere se rezolva asa pentru anumite programe. E valabil si pentru camerele DV care acum am vazut ca vin cu programe pe CD atasat. Nu va asteptati la un Cubase sa faceti din c**** bici fiindca batea vantul cand ati inregistrat voi sau cine stie ce alte minunatii pentru efecte tip Star Trek Teleport...

#15
forbs

forbs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 514
  • Înscris: 28.07.2006

View PostiStoica, on Nov 7 2006, 11:48, said:

Nu chiar... cea mai simpla metoda mi se pare a fi, pentru incepatori, achizitionarea unei componente hardware (ex: TV Tuner, Placa de captura) care de obicei vin cu solutii tip mura'n'gura pentru incepatori astfel incat cred ca o mare parte din problemele de licentiere se rezolva asa pentru anumite programe. E valabil si pentru camerele DV care acum am vazut ca vin cu programe pe CD atasat. Nu va asteptati la un Cubase sa faceti din c**** bici fiindca batea vantul cand ati inregistrat voi sau cine stie ce alte minunatii pentru efecte tip Star Trek Teleport...
Am camera SONY HC46 si softul venit la pachet e o mare gluma!
Laptopul a venit cu licenta Nero si Make DVD ai spune ca e suficient. Dar mi-am luat camera MiniDV sa pot monta ca un amator secventele filmate, altfel MiniDVD...
Deja inmultim durerile de cap in ambele situatii.
Am initiat topicul in ideea de a ma ajuta si a ajuta alti amatori ca mine sa-si intretina acest hobby.
Producem home-use petrecerile cu prietenii, nazdravaniile micutului, vacanta la mare sau picnicul in curtea bunicilor si tare mult ne-ar place sa-i aratam profesionistului ce filmeaza nunta verisoarei ca am facut si noi ceva si sa-si dea cu parerea, eventual un sfat.
Si mai vrem sa fim si onesti si sa platim 49$ sau 78$ pe un soft mult laudat p-aici cu care sa mai facem un artificiu, dar de unde? Asta-i intrebarea!
De invatat, folosesc mult F1 si "oare, daca incerc butonu' asta ce se intampla" si unde nu ma prind, intreb ca nu-i rusine - si aici thanks god ca s-a inventat minunea asta de forum. La fel intreb cum e si cu "buy on-line".
Am cumparat de pe site din .ro (impropiu spus ca m-am informat de produs, dar l-am comandat telefonic si m-am deplasat la sediu pentru receptie si plata).
Deci, cum putem fi in rand cu lumea civilizata si sa putem cumpara on-line un soft pentru noi, un parfum pentru sotie sau un joc (de 5$) pentru copil.

#16
cata73

cata73

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 273
  • Înscris: 19.10.2004
apropo, pentru codarea mpeg2 este suficient de bun softul inclus in nero?
adica eu folosesc captura avi - compresie (in doi pasi) si burn nero 6.6

e chiar asa de slab?

#17
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,066
  • Înscris: 28.10.2006

View Postcata73, on Nov 7 2006, 15:43, said:

apropo, pentru codarea mpeg2 este suficient de bun softul inclus in nero?
adica eu folosesc captura avi - compresie (in doi pasi) si burn nero 6.6

e chiar asa de slab?
Salut.
Encodarea, cu orice soft, produce rezultate acceptabile, la nivel de amator. DE CE? Pentru ca sursa, originalul, indiferent de suport, miniDV sau miniDVD, este tot la nivel de amator.
Ia incearca prelucrarea unui material video filmat cu o camera cu 3 CCD-uri, si ai sa vezi prima diferenta.
Apoi prelucreaza, cu acelasi soft, cu aceleasi setari, ce filmezi cu o camera profesionala, de costa camera
7-10.000 de euroi.
Crezi ca filmele ce se toarna la studiouri sunt facute cu camere de 3X800 Kpixeli sau 3X1300 Kpixeli? NO WAY !
Mai sunt studiouri care inca filmeaza pe pelicula, dar din ce in ce mai putine, si pana la final, dupa masa de montaj, se ajunge tot la digital, dar nu cu echipamente de 2 lei.
La nivel de amator, foloseste Cinema Craft Encoder, in 5 pasi minim si in functie de sursa, vei obtine *ceva*.

Succes.

Cristian

#18
Ankh

Ankh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,976
  • Înscris: 04.08.2004
pot sa te contrazic la faptul ca CCE e mai mult decat nivel de "amator"...;)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate