Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mandolina feliat legume

Atestat consilier de siguranta

Ce se intampla cu actualii tineri...

Descifrare reteta
 Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea

Meserias nu mai vine sa termine l...
 Soferii prinsi bauti sau drogati ...

geometrie autorulota

Sfat achiziție laptop ~4500 ...

A fost adoptata legea privind alc...
 La multi ani Costi

Vreau sa ofer imprumut pentru con...

Usa de garaj la o magazie existenta

The worst of evil (2023)
 

Solutii nonprofesionale, low-cost, DV-...-DVD/CD

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#19
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,073
  • Înscris: 28.10.2006

View PostAnkh, on Nov 7 2006, 22:13, said:

pot sa te contrazic la faptul ca CCE e mai mult decat nivel de "amator"...;)
Ok, am afirmat ca va obtine 'ceva' cu CCE, din sursa de amator, nu ca CCE este solutie pentru amatori. Topicul era oricum Solutii nonprofesionale, LOW COST !!!
Solutia CCE oficiala este cumva LOW COST?

Cristian

Edited by viceroy56, 07 November 2006 - 22:21.


#20
Ankh

Ankh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,976
  • Înscris: 04.08.2004
la 2000 de euro nu mai e low cost....lowcost e la sub 1000.

#21
iStoica

iStoica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 07.09.2005

View Postforbs, on Nov 7 2006, 15:29, said:

Am camera SONY HC46 si softul venit la pachet e o mare gluma!
Laptopul a venit cu licenta Nero si Make DVD ai spune ca e suficient. Dar mi-am luat camera MiniDV sa pot monta ca un amator secventele filmate, altfel MiniDVD...
Deja inmultim durerile de cap in ambele situatii.
Am initiat topicul in ideea de a ma ajuta si a ajuta alti amatori ca mine sa-si intretina acest hobby.
Producem home-use petrecerile cu prietenii, nazdravaniile micutului, vacanta la mare sau picnicul in curtea bunicilor si tare mult ne-ar place sa-i aratam profesionistului ce filmeaza nunta verisoarei ca am facut si noi ceva si sa-si dea cu parerea, eventual un sfat.
Iti dai seama ca profesionistul iti va da sfaturi care nu prea tin de calitatea fizica a materialului. Poate ar fi mai bine intai sa prinzi cateva notiuni despre tehnicile de filmare pentru a avea cat mai putine dureri de cap la prelucrare. Uite aici un topic interesant.

E adevarat ca nu m-am gandit prea mult la laptop-uri atunci cand am sugerat achizitionarea de hardware tip TVTuner sau placa de captura. Am observat ca acestea, alaturi de adaptoarele grafice, sunt in general insotite de programe destul de bune. Dar fiind vorba de laptop...ia un TVTuner exern :)

Pe de alta parte tu spui Nero... Depinde la care program din suita Nero te referi. Inca de la versiunea 3 mie mi-a placut foarte mult Nero Vision care mi se pare un program foarte bun pentru uz "casnic si gospodaresc" si de multe ori mai apelez si eu la el. Nici eu nu sunt profesionist, dar am mai descifrat un pic din tainele editarii video asistata de calculator. In versiunea curenta (v.4) au fost remediate multe defecte ale versiunilor anterioare si introduse noi facilitati. De asemenea se pare ca s-a umblat cu generozitate la partea de codare (atat sunet cat si imagine). DVDurile pe care le fac cu Vision imi ies foarte bine si marele avantaj al acestui program este adaptabilitatea automata a codarii, in functie de calitatea si durata materialului. Nici la partea de filtrare si efecte nu sta rau. Surpriza cea mai placuta pe care am avut-o la versiunea 4 a fost faptul ca am putut insera mai mult de 4 ore de material pe un disc in format DVD Video si chiar am fost multumit de calitate.

#22
forbs

forbs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 514
  • Înscris: 28.07.2006

View PostAnkh, on Nov 7 2006, 22:26, said:

la 2000 de euro nu mai e low cost....lowcost e la sub 1000.
As mai adauga doar ca pentru a transforma o inregistrare neprofesionala, cum a numit-o viceroy56, in ceva mai bun s-ar numi prelucrare video si cu siguranta softurile folosite sunt departe de a se incadra in low-cost.
Cealalta transformare, dintr-un format sursa, DV, in formatul final utilizabil, DVD, SCVD, VCD, DivX, s.a. inseamna transcodare si se face cu pierderi de fiecare data. Probabil de aici vine diferenta de pret intre un program ce face acest lucru in 2-5-10 pasi cu pierderi minime (dar cu pierderi) si un program simplu dar care iti ofera drept rezultat o imagine diferita cromatic de original sau cu alte chestii miscatoare prin ea.

#23
forbs

forbs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 514
  • Înscris: 28.07.2006
Asa cum am spus mai sus, folosesc Nero pentru authoring insa am observat un aspect putin ciudat. Nu am avut ocazia sa verific daca va genera probleme la vizionarea pe un stand alone, insa mie imi scrie pe DVD doar folderul video_ts. Pana acum am facut 2 DVD-uri (am camera de putina vreme), mai am in lucru unul si un altul asteapta, mi-ar fi de mare ajutor daca m-ati linisti ca e OK asa sau este necesar sa caut solutii de a scrie si folderul audio_ts, v-as ruga si ceva sugestii. Suita Nero este versiunea 6.6 cu ultimul up-date de pe site.

#24
serghei

serghei

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 147
  • Înscris: 25.08.2004
stai linistit, este suficient video_ts

#25
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,073
  • Înscris: 28.10.2006

View Postforbs, on Nov 14 2006, 08:58, said:

Asa cum am spus mai sus, folosesc Nero pentru authoring insa am observat un aspect putin ciudat. Nu am avut ocazia sa verific daca va genera probleme la vizionarea pe un stand alone, insa mie imi scrie pe DVD doar folderul video_ts. Pana acum am facut 2 DVD-uri (am camera de putina vreme), mai am in lucru unul si un altul asteapta, mi-ar fi de mare ajutor daca m-ati linisti ca e OK asa sau este necesar sa caut solutii de a scrie si folderul audio_ts, v-as ruga si ceva sugestii. Suita Nero este versiunea 6.6 cu ultimul up-date de pe site.
Daca vrei, inainte de ardere pe DVD, adaugi manual folder-ul AUDIO_TS.
Acolo se depoziteaza fisierele pentru DVD Audio, si in cazul unui DVD Video, acest folder este gol.
Stand-alone-le cauta existenta acestor foldere si in functie de continut, redau video sau audio.

Cristian

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate