Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint

Care este cea mai sanatoasa paine?
 Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale
 Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day

Recomandare aparat de vidat alime...
 Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3
 

credit banca

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
tudosecos

tudosecos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 11.07.2005
Am si eu o intrebare. Un prieten are o firma nou deschisa. Daca ma angajeaza el cu salariu de 1000 de euro pe cartea de munca ( ii platesc eu cotizatiile la stat timp de 1 an ), in cat timp pot lua un credit de 30,000 de euro de la banca?
Eu cumpar un apartament cu creditul, il inchiriez si platesc rata din chirie. Se poate face afacerea asta?

#2
The@ngel

The@ngel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,225
  • Înscris: 07.08.2003

View Posttudosecos, on Oct 12 2006, 18:09, said:

Am si eu o intrebare. Un prieten are o firma nou deschisa. Daca ma angajeaza el cu salariu de 1000 de euro pe cartea de munca ( ii platesc eu cotizatiile la stat timp de 1 an ), in cat timp pot lua un credit de 30,000 de euro de la banca?
Eu cumpar un apartament cu creditul, il inchiriez si platesc rata din chirie. Se poate face afacerea asta?

Dupa 6 luni de la angajare poti face credit.
Pentru a cumpara un ap. trebuie sa ai pe langa salariu si bani cache pt: aveans (25% din val. ap.) + taxe notariale + eventuale taxe la agentia imobiliara.

#3
DaMelk

DaMelk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 30.08.2006

View PostThe@ngel, on Oct 13 2006, 10:18, said:

Dupa 6 luni de la angajare poti face credit.
Pentru a cumpara un ap. trebuie sa ai pe langa salariu si bani cache pt: aveans (25% din val. ap.) + taxe notariale + eventuale taxe la agentia imobiliara.

6? Nu erau 3?
Adica eu am luat un credit acum 1 luna si cereau 3 luni vechime la actualul loc de munca.
Referitor la avans, poti declara o valoare mai mare a imobilului, astfel banca acopera o parte mai mare din pret(eu asa am facut). Trebuie doar sa nu exagerezi, ca au evaluatori. Pe astia de la agentia imobiliara poti sa-i sari, dar din pacate raman notarii, care te jupoaie, vezi si http://forum.softped...owtopic=143093...

#4
dacuburebista

dacuburebista

    Still Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,450
  • Înscris: 30.09.2003
3

#5
obnoxious

obnoxious

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,099
  • Înscris: 01.03.2006
Cel putin 6 luni vechime in munca si cel putin 3 la actualul loc de munca

#6
relu_24

relu_24

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,779
  • Înscris: 23.09.2005
Tu stii cat sunt contributiile la 3600 RON?
Sunt  2170 RON. daca iti permiti sa dai 2000 ron X 3/6 luni, poti sa faci asta, dar cred ca nu merita :)

#7
gabip

gabip

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 03.12.2003

View Postrelu_24, on Oct 13 2006, 11:22, said:

Tu stii cat sunt contributiile la 3600 RON?
Sunt  2170 RON. daca iti permiti sa dai 2000 ron X 3/6 luni, poti sa faci asta, dar cred ca nu merita :)

Corect. Nu neaparat la calcul, ca n-am verificat :-), dar ca idee. E mult prea costisitor ca sa iti permiti smecheria asta. Plus ca unele banci au "prostul" obicei de a (re)verifica periodic situatia veniturilor.
Stiu pe cineva care a incercat la un moment o miscare asemanatoare - era vorba de un bonus care sa ajute la marirea venitului. La 30 de milioane, platea 24 milioane taxe.  :death: Sigur, era relativ avantajos daca era numai pt o luna, in ideea in care se lua creditul, dar asa am aflat de acea reverificare.
Perioada difera de la banca la banca. Majoritatea au scazut la 3 luni vechime la actualul loc de munca, dar mai sunt unii care tin cu dintii de 6 luni.

#8
relu_24

relu_24

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,779
  • Înscris: 23.09.2005
Calculul cu 2170 RON e corect. Vezi attachement

Attached Files



#9
NUTaaa

NUTaaa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 28.12.2005
Afacerea merita, clar dar vezi iti trebuie ceva bani sa te bagi la asa ceva. 25% val. apart. adica minim 12.000 EURO, 3000 EURO notar, 3-6 luni contributia = 2000 euro - 4000 euro.
Daca ai vreo 20.000 euro atunci merita.

#10
cutu schiop

cutu schiop

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 28.09.2006

View Posttudosecos, on Oct 12 2006, 18:09, said:

Eu cumpar un apartament cu creditul, il inchiriez si platesc rata din chirie. Se poate face afacerea asta?

Ai mare grija la contractul pe care il semnezi cu banca pt ca in majoritatea NU ai dreptul de a inchiria apartamentul CU CONTRACT legal.

#11
NUTaaa

NUTaaa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 28.12.2005

View Postcutu schiop, on Oct 13 2006, 17:12, said:

Ai mare grija la contractul pe care il semnezi cu banca pt ca in majoritatea NU ai dreptul de a inchiria apartamentul CU CONTRACT legal.
In general nu are legatura.
Ex. meu: in contract prevde ca daca vreau sa inchiriez trebuie sa cer acordul bancii. Ma duc ca omul normal si intreb un "angajat" cum sa fac cererea de acord daca exista un formular. Mi se raspunde ca nimeni nu a mai cerut asta si ca ei nu au formular, ca nu stiu, etc.
Am plecat fara sa mai fac nici o cerere si am inchirat perfect legal cu contract, la administratia financiara. Banii la banca le dau fara intarziere, in fond asta ii intereseaza, da-le banul lor la timp si te lasa in pace.  :inlove:

#12
geea

geea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 285
  • Înscris: 15.04.2004

View Postgabip, on Oct 13 2006, 13:28, said:

Plus ca unele banci au "prostul" obicei de a (re)verifica periodic situatia veniturilor.
Ce inseamna exact asta? Daca iti scad veniturile iti retrag creditul sau ce? La urma urmelor ce-i mai intereseaza daca tu iti platesti rata la timp. Faptul ca ti-a scazut venitul nu e un motiv sa-ti ceara banii inapoi.

#13
gabip

gabip

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 03.12.2003

View Postgeea, on Oct 15 2006, 00:05, said:

Ce inseamna exact asta? Daca iti scad veniturile iti retrag creditul sau ce? La urma urmelor ce-i mai intereseaza daca tu iti platesti rata la timp. Faptul ca ti-a scazut venitul nu e un motiv sa-ti ceara banii inapoi.

Conform contractului, trebuie sa ii anunti de schimbarea locului de munca si/sau a venitului. E chestie de analiza de risc. Teoretic e corect ce spui, nu ar trebui sa ii intereseze ce venit ai daca le platesti rata la timp. Practic insa, daca peste noapte ramai fara servici, s-ar putea sa iti faca o reanalizare scurta de dosar si tinand cont ca nu mai sunt intrunite conditiile initiale si ca riscul pt ei e mai/prea mare sa ceara rambursarea creditului in avans. Sau o renogiere a creditului (plafon/rata/perioada etc).

View PostNUTaaa, on Oct 13 2006, 16:27, said:

Afacerea merita, clar dar vezi iti trebuie ceva bani sa te bagi la asa ceva. 25% val. apart. adica minim 12.000 EURO, 3000 EURO notar, 3-6 luni contributia = 2000 euro - 4000 euro.
Daca ai vreo 20.000 euro atunci merita.

Afacerea NU are cum sa merite. Tu crezi ca cineva care incerca variante de marire a venitului poate sustine o astfel de rata+taxe? Plus ca strict vis-a-vis de solutia propusa in topic, inseamna aproape 8000 de euro in plus. Taxe. Plus ca dupa un an de zile sau pleaca de la firma sau ramane sa plateasca aceste taxe, pentru ca salariul pe cartea de munca nu poate scadea (scaderea este interpretata ca penalizare). Plus riscul de fi intrebat de banca de sanatate dupa un an de zile. Plus chestia cu inchiriatul, care e si aia, cel putin teoretic, foarte stricta, intrucat imobilul este al bancii pana cand platesti ultima rata. Ce zici tu s-a discutat in alta parte - avantajul de a plati o rata la banca in loc de chirie.

View PostNUTaaa, on Oct 13 2006, 22:58, said:

Am plecat fara sa mai fac nici o cerere si am inchirat perfect legal cu contract, la administratia financiara.

Contractul poate l-ai incheiat legal dar asta nu inseamna ca nu ai comis o ilegalitate, care poate sa te coste scump daca afla cei de la banca. Simplu fapt ca nu a stiut nimeni sa iti dea un raspuns, nu te absolva de conditiile din contract.

Intr-un viitor mai mult sau mai putin indepartat s-ar putea sa ajung intr-o situatie relativ asemanatoare, dar ma gandesc in prima faza sa incerc o negociere cu cei de la banca, sa pot inchiria fara acordul lor. In fond, casa/bunurile ar fi asigurate si cesionate lor. Daca nu, conform zvonurilor, exista si banci care nu impun aceasta conditie.

#14
NUTaaa

NUTaaa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 28.12.2005
Eu cred ca nu ai mai fost de mult pe la o banca. Banca nu este ceva asa mare ca un dumnezeu. Are niste angajati care habar nu au de capul lor, dar avand proceduri clare de aplicat nu se duc la garla. Acolo unde nu au procedura scrisa nu stiu ce sa faca si merg ca musca fara cap. In sfarsit, tu faci ce vrei.

#15
geea

geea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 285
  • Înscris: 15.04.2004

View Postgabip, on Oct 15 2006, 07:51, said:

Conform contractului, trebuie sa ii anunti de schimbarea locului de munca si/sau a venitului. E chestie de analiza de risc. Teoretic e corect ce spui, nu ar trebui sa ii intereseze ce venit ai daca le platesti rata la timp. Practic insa, daca peste noapte ramai fara servici, s-ar putea sa iti faca o reanalizare scurta de dosar si tinand cont ca nu mai sunt intrunite conditiile initiale si ca riscul pt ei e mai/prea mare sa ceara rambursarea creditului in avans. Sau o renogiere a creditului (plafon/rata/perioada etc).
Banuiesc ca asta depinde de la banca la banca si de la contract la contract. Daca nu e trecut in contract ca au dreptul sa ceara rambursare anticipata sau renegociere, nu cred ca o pot face. Sau ma insel?

View Postgabip, on Oct 15 2006, 07:51, said:

[...]salariul pe cartea de munca nu poate scadea (scaderea este interpretata ca penalizare).
Sau ar putea fi reincadrat pe alt post, ca sa fie explicata scaderea.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate