Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce este instalatia asta? (Valea B...

BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier

Lupte WW2

Achizitie SUV, buget 17k euro
 Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...

Sunt noile generatii care se nasc...
 Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube

Nu iese laptopul din sleep mode.
 Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India
 

Statele Unite ale Americii

- - - - -
  • Please log in to reply
2918 replies to this topic

#91
bestiuta1

bestiuta1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 316
  • Înscris: 01.08.2007
mi-a placut ce a spus imperator :lol:
si eu m-am intors de la londra fara bagaje si era prima mea calatorie dar de atunci am avut noroc.

#92
k12r0y

k12r0y

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 07.05.2007
Salut!

Plec spre americi de Craciun. Imi poate spune cineva la ce sa ma astept la imbarcarea spre SUA (in Amsterdam) si la aterizarea pe taramul fagaduintei?
In Amsterdam avem o ora intre momentul aterizarii avionului de Budapesta si cel al decolarii spre SUA. O fi suficient? Am inteles ca trebuie completate niste formulare (I-94 :confused:)
Odata aterizat in America ce se intampla cu turistul roman? amprentare, fotografiere, interogatoriu, paine cu sare, batai la palma cu liniarul? :samui:
Astept relatari de experiente placute si neplacute.
Multzam!

#93
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
k12r0y: Formularele le vei primi în avion pentru completare. Uite aici un model cum trebuiesc completate, oricum, vei primi ajutor și în avion daca nu te descurci. http://www.romanilac.../view/2432/365/

O să treceți pe la Immigration unde vi se decide dreptul de ședere in SUA ... cam atât dacă sunteți cuminți

#94
k12r0y

k12r0y

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 07.05.2007

View PostMembruAnonim, on Nov 17 2007, 00:10, said:

k12r0y: Formularele le vei primi în avion pentru completare. Uite aici un model cum trebuiesc completate, oricum, vei primi ajutor și în avion daca nu te descurci. http://www.romanilac.../view/2432/365/

O să treceți pe la Immigration unde vi se decide dreptul de ședere in SUA ... cam atât dacă sunteți cuminți

mii de multumiri

#95
mihail75

mihail75

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 673
  • Înscris: 18.02.2005
am mai fost in SUA, merg si acum in decembrie. De data aceasta merg citeva luni si am o intrebare, putin colaterala:
vreau sa imi iau laptopul cu mine.
1. Cum il pot folosi acolo? Imi trebuie un transformator sau doar o priza din aceea speciala (nu stiu cum se numeste)? Acelasi lucru e valabil si pt. camera, incarcatoare etc.
2. Stie cineva, la conectare (acolo unde merg conectarea e inclusa in chirie) imi trebuie ceva special sau e ca la noi (cablu direct in laptop)?
As dori sa stiu din timp pentru a-mi achizitiona cele necesare. Multumesc mult.

#96
Scumpicuta

Scumpicuta

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 559
  • Înscris: 27.10.2007

View Postmihail75, on Nov 18 2007, 11:13, said:

am mai fost in SUA, merg si acum in decembrie. De data aceasta merg citeva luni si am o intrebare, putin colaterala:
vreau sa imi iau laptopul cu mine.
1. Cum il pot folosi acolo? Imi trebuie un transformator sau doar o priza din aceea speciala (nu stiu cum se numeste)? Acelasi lucru e valabil si pt. camera, incarcatoare etc.
2. Stie cineva, la conectare (acolo unde merg conectarea e inclusa in chirie) imi trebuie ceva special sau e ca la noi (cablu direct in laptop)?
As dori sa stiu din timp pentru a-mi achizitiona cele necesare. Multumesc mult.


Mai bine te-ai uita pe eticheta alimentatorului.
Vei constata ca esti unul dintre cei care nu merita sa foloseasca o asemenea tehnologie, pentru ca tensunea de alimentare este intre 110-240 V

Oricum, costa 1-3 usd un adaptor de priza... la orice market de acolo.

#97
mihail75

mihail75

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 673
  • Înscris: 18.02.2005
merci, scrie 100-240 V, 1,5 A si 50-60 Hz, deci ar merge.
adaptor de priza se gaseste in Roamnia?
dar despre conectare la net, stiti ceva?

#98
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
1. Adaptor se găsește peste tot din 220/110
2. Cablu ca la noi sau Wi-Fi

#99
mihail75

mihail75

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 673
  • Înscris: 18.02.2005
merci mult pt raspuns. am sa caut la med galaxy poate gasesc adaptor din 220 in 110. banuiesc ca merge si la camera sau incarcator?

Edited by mihail75, 18 November 2007 - 22:23.


#100
worm

worm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,806
  • Înscris: 21.06.2002
daca nu gasesti prin Romania, gasesti prin aeroporturi sigur

Edited by worm, 18 November 2007 - 22:29.


#101
lavinutza1778

lavinutza1778

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 11.10.2007
Buna,
A fost cineva in USA cu Delta airlines - cursa Buc -NY? care sunt impresiile ? :P am citit ceva pe net despre ei si nu au o imagine prea  buna....intarzieri, pierderi de bagaje....
Ms

#102
tim

tim

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 07.01.2002

View Postlavinutza1778, on Nov 20 2007, 12:15, said:

Buna,
A fost cineva in USA cu Delta airlines - cursa Buc -NY? care sunt impresiile ? :P am citit ceva pe net despre ei si nu au o imagine prea  buna....intarzieri, pierderi de bagaje....
Ms
Cursa este oarecum ok, problema este cu JFK care este _foarte_ aglomerat. Daca vrei sa te opresti in NY este cursa cea mai buna, daca vrei sa pleci mai departe (de genul coasta de vest) ar fi bine sa ai cateva ore intre curse.

Eu la un moment dat am venit de la San Francisco tot cu Delta si a durat 1h si 30m numai sa ajungem la gate dupa ce am ateriazat, iar zborul spre Bucuresti era peste 15 minute. Dupa ce ne-am imbarcat spre Bucuresti am mai stat 1h:45 minute in avion pina sa decolam si totusi am ajuns cu 5 minute mai devreme in Bucuresti (a bagat mare pilotul).

Mie personal nu-mi place avionul, nu ai entertainment personal (doar niste TV-uri pe culoar), mincarea nu este deosebita etc... dar decit sa ratez avionul in Paris cum mi s-a intimplat de citeva ori, ma sacrific doar daca trebuie sa ajung in NY.

PS: am uitat un avantaj major al cursei. Poti sa cumperi bilete de avion de pe internet si platesti in USD. Pretul daca il cumperi din Romania pretul este in general mai mare (ex. pret la Delta Romania: 1020 EUR cu cursa aia + San Francisco, acelasi bilet la delta.com pe site 890 USD).

Edited by tim, 20 November 2007 - 11:30.


#103
lavinutza1778

lavinutza1778

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 11.10.2007

View Posttim, on Nov 20 2007, 05:27, said:

Cursa este oarecum ok, problema este cu JFK care este _foarte_ aglomerat. Daca vrei sa te opresti in NY este cursa cea mai buna, daca vrei sa pleci mai departe (de genul coasta de vest) ar fi bine sa ai cateva ore intre curse.

Eu la un moment dat am venit de la San Francisco tot cu Delta si a durat 1h si 30m numai sa ajungem la gate dupa ce am ateriazat, iar zborul spre Bucuresti era peste 15 minute. Dupa ce ne-am imbarcat spre Bucuresti am mai stat 1h:45 minute in avion pina sa decolam si totusi am ajuns cu 5 minute mai devreme in Bucuresti (a bagat mare pilotul).

Mie personal nu-mi place avionul, nu ai entertainment personal (doar niste TV-uri pe culoar), mincarea nu este deosebita etc... dar decit sa ratez avionul in Paris cum mi s-a intimplat de citeva ori, ma sacrific doar daca trebuie sa ajung in NY.

PS: am uitat un avantaj major al cursei. Poti sa cumperi bilete de avion de pe internet si platesti in USD. Pretul daca il cumperi din Romania pretul este in general mai mare (ex. pret la Delta Romania: 1020 EUR cu cursa aia + San Francisco, acelasi bilet la delta.com pe site 890 USD).

Buna- multumesc pentru mesaj - ideea e ca noi de la NY mergem la LA si avem intre cele doua zboruri - 1h si 45min......va fi foarte interesant:):)

#104
mihail75

mihail75

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 673
  • Înscris: 18.02.2005
daca tot am trecut la legaturi air catre USA intreb si eu. Am rezervare la British Air pt. Chicago, deci cu schimbare dimineata la Londra. Aici ar trebui sa stau de la 10 la 11.20. Oare 80 min. imi vor fi suficiente? are cineva vreo experienta recenta cu aceasta cursa? Am mai fost la Londra si mi s-a parut aglomerat, insa nu am schimbat niciodata pt. USA.

#105
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postmihail75, on Nov 21 2007, 23:20, said:

daca tot am trecut la legaturi air catre USA intreb si eu. Am rezervare la British Air pt. Chicago, deci cu schimbare dimineata la Londra. Aici ar trebui sa stau de la 10 la 11.20. Oare 80 min. imi vor fi suficiente? are cineva vreo experienta recenta cu aceasta cursa? Am mai fost la Londra si mi s-a parut aglomerat, insa nu am schimbat niciodata pt. USA.

Cam puțin aș spune... succes

#106
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,088
  • Înscris: 07.07.2006

View Postmihail75, on Nov 18 2007, 22:22, said:

merci mult pt raspuns. am sa caut la med galaxy poate gasesc adaptor din 220 in 110. banuiesc ca merge si la camera sau incarcator?

Nu ai nevoie de transformator, orice incarcator de telefon, camera, laptop etc. merge de la 100 la 230 V, uita-te pe ele si ai sa vezi. Iti trebuie doar un adaptor pentru stecher. Asta il gasesti si la noi, si la ei, destul de usor.

#107
mihail75

mihail75

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 673
  • Înscris: 18.02.2005
am schimbat rezervarea si schimb la paris. o sa am vreo 3 ore de stat asa ca cred ca nu vor fi probleme (sper). am cautat adaptor din acela, insa pina acum n-am gasit. daca nu si nu, probabil gasesc la aeroport in paris.

#108
semak_ionutz

semak_ionutz

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 08.12.2007
pai sa incep cu inceputul.Salut.Am 18. Sunt exchange student in U.S.A., Ohio pana in iunie 2008.Am avut asteptari multe despre America...si in mare parte, e asa cum mi-am imaginat...strazi impecabile, case numai fara garduri, atitudine buna a oamenilor-pacifisti.Deocamdata nu am vizitat vreun oras mare, dar de revelion Mi-am luat o excursie de 7 zile la New York.
       Sa va zic de oamenii din U.S.A. Ei sunt foarte mandri de tara lor.Si mereu zic ca ei au cea mai tare tara din lume si nush ce.Dar e normal sa iti iubesti tara.Si eu le zic ca Romania e cea mai tare :))...Un lucru care m-a suparat: Cand le-am zis la ca sunt din Romania, au zis: Romania?...aw...gypsies...Pacat ca avem imaginea asta in lume :(...din cauza tiganilor care au imigrat dinspre India la noi in tara...Oamenii de aici nu sunt ca la noi.Clar.In primu rand sunt grasi, toti poarta marimi largi...eu in Romania purtam M si aici S-ul imi este larg.Pentru ca americanii sunt uriasi.Eu stau la o familie americana, care, culmea, a fost de 4 ori la Iasi.Ei fac misiuni acolo, mai bine zis construiesc biserici.Si vin an de an.Romani in zona mea nu am gasit, decat o femeie maritata cu un american.Si am mai vorbit cu ea, dar mi-e dor sa vorbesc romaneste.Mie dor de niste sarmale, salata de beof, ardei umpluti, etc. Ei mananca numai din fast-food-uri.De-asta sunt si asa de grasi.Nu au mancare sanatoasa+ca te ingrasi imediat daca vii aici.Am vazut ceilalti exchange studenti acum sunt uriasi.Eu am avut noroc ca am fost constient de asta de la inceput si ma duc la sala in fiecare zii+fac exercitii acasa...si ma mentin mai mult decat bine.

Mie personal, imi place mai mult Europa pe care am vizitat-o pe toata, exceptie Nordul si Marea Britanie.

PS:daca vreti detalii despre ceva anume, sau sa ma corectati in anumite chestii va las mailul meu: [email protected]
sau id-ul meu de mess: semak_ionutz

Revin cu detalii despre excursia de la New York si despre cea din Hawaii(sper).

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate