Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce este instalatia asta? (Valea B...

BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier

Lupte WW2

Achizitie SUV, buget 17k euro
 Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...

Sunt noile generatii care se nasc...
 Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube

Nu iese laptopul din sleep mode.
 Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India
 

Statele Unite ale Americii

- - - - -
  • Please log in to reply
2918 replies to this topic

#109
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

View Postsemak_ionutz, on Dec 8 2007, 22:23, said:

pai sa incep cu inceputul.Salut.Am 18. Sunt exchange student in U.S.A., Ohio pana in iunie 2008.Am avut asteptari multe despre America...si in mare parte, e asa cum mi-am imaginat...strazi impecabile, case numai fara garduri, atitudine buna a oamenilor-pacifisti.Deocamdata nu am vizitat vreun oras mare, dar de revelion Mi-am luat o excursie de 7 zile la New York.
       Sa va zic de oamenii din U.S.A. Ei sunt foarte mandri de tara lor.Si mereu zic ca ei au cea mai tare tara din lume si nush ce.Dar e normal sa iti iubesti tara.Si eu le zic ca Romania e cea mai tare :))...Un lucru care m-a suparat: Cand le-am zis la ca sunt din Romania, au zis: Romania?...aw...gypsies...Pacat ca avem imaginea asta in lume :(...din cauza tiganilor care au imigrat dinspre India la noi in tara...Oamenii de aici nu sunt ca la noi.Clar.In primu rand sunt grasi, toti poarta marimi largi...eu in Romania purtam M si aici S-ul imi este larg.Pentru ca americanii sunt uriasi.Eu stau la o familie americana, care, culmea, a fost de 4 ori la Iasi.Ei fac misiuni acolo, mai bine zis construiesc biserici.Si vin an de an.Romani in zona mea nu am gasit, decat o femeie maritata cu un american.Si am mai vorbit cu ea, dar mi-e dor sa vorbesc romaneste.Mie dor de niste sarmale, salata de beof, ardei umpluti, etc. Ei mananca numai din fast-food-uri.De-asta sunt si asa de grasi.Nu au mancare sanatoasa+ca te ingrasi imediat daca vii aici.Am vazut ceilalti exchange studenti acum sunt uriasi.Eu am avut noroc ca am fost constient de asta de la inceput si ma duc la sala in fiecare zii+fac exercitii acasa...si ma mentin mai mult decat bine.

Mie personal, imi place mai mult Europa pe care am vizitat-o pe toata, exceptie Nordul si Marea Britanie.

PS:daca vreti detalii despre ceva anume, sau sa ma corectati in anumite chestii va las mailul meu: [email protected]
sau id-ul meu de mess: semak_ionutz

Revin cu detalii despre excursia de la New York si despre cea din Hawaii(sper).
Am stat 3 saptamani si am luat 5 kile :( Multa bafta in continuare.

#110
mihail75

mihail75

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 673
  • Înscris: 18.02.2005
asa e america, si cu bune si cu rele, si cu grasi si cu... grasi. eu unul sunt mai slabut si sunt o raritate.
o ultima intrebare concreta, pt cei care au intrat recent in USA cu electronice. Daca ai un laptop sau o camera foto trebuie sa le declari la vama? merci anticipat.

#111
LittleBig

LittleBig

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 17.02.2007

View Postmihail75, on Dec 9 2007, 18:14, said:

asa e america, si cu bune si cu rele, si cu grasi si cu... grasi. eu unul sunt mai slabut si sunt o raritate.
o ultima intrebare concreta, pt cei care au intrat recent in USA cu electronice. Daca ai un laptop sau o camera foto trebuie sa le declari la vama? merci anticipat.

eu nu am declarat nici camera foto nici laptopul, nu am avut probleme nici la iesirea din state si nici la intrarea in Ro.
adaptoare pentru stechere se gasesc prin duty free, dar sunt destul de scumpe, mai cauta pe aici

eu am zburat cu lufthansa prina data iar a doua cu austrian, dar austriecii au fost mai buni:)

#112
mihail75

mihail75

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 673
  • Înscris: 18.02.2005
La multi ani!
oameni buni, mai am o problema. tot caut pe net sa ma lamuresc cu sistemul de tel mobila din sua si vad ca lucrurile stau altfel acolo (alte benzi). eu nu stau mult si nu as vrea sa imi iau telefon acolo. Daca imi iau un telefon cu 4 benzi de aici are vreo sansa sa mearga in roaming acolo? e cineva pe aici care a folosit un telefon de aici acolo in roaming?

#113
X-plane

X-plane

    ANTICOMUNIST.

  • Grup: Validating
  • Posts: 7,838
  • Înscris: 15.03.2006

View Postmihail75, on Jan 1 2008, 11:43, said:

La multi ani!
oameni buni, mai am o problema. tot caut pe net sa ma lamuresc cu sistemul de tel mobila din sua si vad ca lucrurile stau altfel acolo (alte benzi). eu nu stau mult si nu as vrea sa imi iau telefon acolo. Daca imi iau un telefon cu 4 benzi de aici are vreo sansa sa mearga in roaming acolo? e cineva pe aici care a folosit un telefon de aici acolo in roaming?


Merge. Dar te omoara preturile in roaming. Eu am avut o surpriza neplacuta cand am vazut factura orange.

#114
dl.trandafir

dl.trandafir

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 10.11.2006

View Postmihail75, on Jan 1 2008, 11:43, said:

La multi ani!
oameni buni, mai am o problema. tot caut pe net sa ma lamuresc cu sistemul de tel mobila din sua si vad ca lucrurile stau altfel acolo (alte benzi). eu nu stau mult si nu as vrea sa imi iau telefon acolo. Daca imi iau un telefon cu 4 benzi de aici are vreo sansa sa mearga in roaming acolo? e cineva pe aici care a folosit un telefon de aici acolo in roaming?
Am fost in SUA in iunie si am folost mobilul de acasa, e scump, dar depinde cat vrei sa vorbesti. Am vorbit acasa de 4 ori si am platit destul... Poti consulta preturile de roaming pe net, oricum, important e ca functioneaza, nu te intereseaza pe ce banda(au si ei gsm in sfarsit) iar in caz ca ai avut ideea proasta de a alege autobuzul ca mijloc de transport in LA, poti suna la 911 in caz de urgenta...
Distractie placuta!

#115
k12r0y

k12r0y

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 07.05.2007

View Postdl.trandafir, on Jan 1 2008, 17:31, said:

Am fost in SUA in iunie si am folost mobilul de acasa, e scump, dar depinde cat vrei sa vorbesti. Am vorbit acasa de 4 ori si am platit destul... Poti consulta preturile de roaming pe net, oricum, important e ca functioneaza, nu te intereseaza pe ce banda(au si ei gsm in sfarsit) iar in caz ca ai avut ideea proasta de a alege autobuzul ca mijloc de transport in LA, poti suna la 911 in caz de urgenta...
Distractie placuta!

conteaza banda. noi suntem acum in concediu in usa. telefonul meu are semnal pe roaming, e triple band, al nevestei nu - dual band.
triplu inseamna 1900/1800/600Mhz parca, iar dual 1800/600Mhz.
In americi, gsm-ul functioneaza pe 1900mhz..

la multi ani!

#116
mihail75

mihail75

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 673
  • Înscris: 18.02.2005
am citit undeva si de banda de 850. oricum ma interesez si pe site-urile companiilor sa vad preturile la roaming; oricum am inteles ca nu se compara cu cele din europa, ce au scazut semnificativ.

#117
mihail75

mihail75

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 673
  • Înscris: 18.02.2005
inca un lucru si va las (sper). La laptop si camera vad ca pe incarcator scrie ca poate fi folosit pe un voltaj de la 100 la 240V. In schimb, la incarcatorul telefonului mobil scrie doar 230V. Oare merge cu acel adaptor de priza? Sper sa nu il prajesc!!! Plec in 10 zile si imi vin ultimele intrebari, de aceea scriu aici. Multam.

#118
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

View Postmihail75, on Jan 4 2008, 17:50, said:

inca un lucru si va las (sper). La laptop si camera vad ca pe incarcator scrie ca poate fi folosit pe un voltaj de la 100 la 240V. In schimb, la incarcatorul telefonului mobil scrie doar 230V. Oare merge cu acel adaptor de priza? Sper sa nu il prajesc!!! Plec in 10 zile si imi vin ultimele intrebari, de aceea scriu aici. Multam.
La mobilul meu, scria 110 - 230 si a fost ok. Daca la al tau scrie doar 230V, atunci e posibil sa ai probleme. Exista si convertoare, nu numai adaptatoare, dar costa foarte mult

#119
duculeana

duculeana

    Erou de sacrificiu

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,889
  • Înscris: 08.10.2006

View PostImperator, on Jan 10 2008, 16:43, said:

La mobilul meu, scria 110 - 230 si a fost ok. Daca la al tau scrie doar 230V, atunci e posibil sa ai probleme. Exista si convertoare, nu numai adaptatoare, dar costa foarte mult
Vroiam sa te intreb in legatura cu zborul cu avionul si adaptarea la fusul orar al SUA. Daca de exemplu intregul drum Bucuresti-New York dureaza 14 ore (sa zicem), iar New York-ul este cu 7 ore in urma noastra, cat de lunga mi se va parea calatoria cu avionul? Cum va trece timpul, greu sau usor? Daca eu plec de aici la 22:00 si ajung la ora 12:00 ziua (ora Romaniei) dar ora 05:00 ora Americii, este adevarat ca dupa ceasul biologic mi se va face somn exact in miezul zilei acolo, cand de fapt la noi in Romania este noapte? Si ca adaptarea dureaza mai mult de o saptamana? Am auzit de la o profesoara de-a mea mai demult, care fusese plecata in America.

#120
Hey23

Hey23

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 498
  • Înscris: 13.05.2007
Pai normal ca o sa ti se faca somn mai devreme, dar tinand cont ca afara e lumina, rezisti, n-o sa pici pe jos de somn :P

Cum va trece timpul? ;)   Pai e acelasi lucru ca si cand ai calatori tot atatea ore spre Cape Town de exemplu, care e pe acelasi fus orar cu noi.  Si oricum o sa fie noapte tot drumul.   Deci mai bine te culci. :peacefingers:

Edited by Hey23, 19 January 2008 - 20:29.


#121
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

View Postduculeana, on Jan 19 2008, 20:11, said:

Vroiam sa te intreb in legatura cu zborul cu avionul si adaptarea la fusul orar al SUA. Daca de exemplu intregul drum Bucuresti-New York dureaza 14 ore (sa zicem), iar New York-ul este cu 7 ore in urma noastra, cat de lunga mi se va parea calatoria cu avionul? Cum va trece timpul, greu sau usor? Daca eu plec de aici la 22:00 si ajung la ora 12:00 ziua (ora Romaniei) dar ora 05:00 ora Americii, este adevarat ca dupa ceasul biologic mi se va face somn exact in miezul zilei acolo, cand de fapt la noi in Romania este noapte? Si ca adaptarea dureaza mai mult de o saptamana? Am auzit de la o profesoara de-a mea mai demult, care fusese plecata in America.
In general, zborurile trans-atlantice spre SUA au loc pe zi. Imensa majoritate a zborurilor pleaca pana in pranz din Europa si ajung pana seara (aceeasi zi) in SUA. In general, eu incerc sa nu dorm in cele 7 - 8 ore pe care le zbori - citesc, ma uit la filme, etc... Apoi incerc sa ma culc acolo la o ora normala pentru SUA, sa zicem 9 seara (4 dimineata la Bucuresti). Este ca si cum te-ai duce in club :)
E drept, seara respectiva ti-e somn rau, dar incearca sa nu adormi decat in jur de 9 - 10pm. De cate ori am mers spre Americi, a 2-a zi eram deja adaptat la fusul orar, dar asta tine de fiecare.

#122
duculeana

duculeana

    Erou de sacrificiu

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,889
  • Înscris: 08.10.2006

View PostImperator, on Jan 19 2008, 20:45, said:

In general, zborurile trans-atlantice spre SUA au loc pe zi. Imensa majoritate a zborurilor pleaca pana in pranz din Europa si ajung pana seara (aceeasi zi) in SUA. In general, eu incerc sa nu dorm in cele 7 - 8 ore pe care le zbori - citesc, ma uit la filme, etc... Apoi incerc sa ma culc acolo la o ora normala pentru SUA, sa zicem 9 seara (4 dimineata la Bucuresti). Este ca si cum te-ai duce in club :)
E drept, seara respectiva ti-e somn rau, dar incearca sa nu adormi decat in jur de 9 - 10pm. De cate ori am mers spre Americi, a 2-a zi eram deja adaptat la fusul orar, dar asta tine de fiecare.
Aha! Deci pana la urma zborul e de doar 7-8 ore, nu 14 asa cum intelesesem (cu tot cu escale)? E bine atunci. Dar de ce spui ca incerci sa te culci la o ora normala pentru SUA din moment ce ai spus ca o sa-mi vina somn, deci oricum o sa ma culc la 9-10 seara acolo?
Hai sa facem un calcul asa cum ai spus, ca zborul pleaca de aici la 8 dimineata de exemplu, si fac 8 ore pe drum, deci ajung acolo la 16:00 ora Romaniei (ora 09:00 New York). Peste 8 ore (ora 17:00 SUA si 24:00 Romania)  o sa mi se faca  probabil somn, deci va trebui sa incerc sa stau treaz 3 ore. Crezi ca nu reusesc, daca am dormit pe drum in avion? Deci iti vine sa dormi chiar daca ai dormit in timpul zborului?

#123
bellatrix_

bellatrix_

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 143
  • Înscris: 17.11.2007
Pai e si cursa fara escala, pleci la 10 (parca) de pe Otopeni si ajungi la New York la.... 11 :)
In avion faci asa cum a zis colegul, te uiti la filme, asculti muzica, citesti, te joci pe calculator ( iar la intoarcere dormi, ca zbori numai pe noapte si ce sa faci altceva), cand ajungi acolo mai pierzi vremea si ti se face somn pe la 5 asa, dar nu asa "grav" pe cat se aude din povesti. Daca lucrezi in schimburi sau mergi prin cluburi sau obisnuiesti sa dormi putin /pierzi noptile, nu o sa ai nici un fel de problema majora.
Si...doamne fereste sa dureze acomodarea o saptamana!

Edited by bellatrix_, 19 January 2008 - 21:31.


#124
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

View Postduculeana, on Jan 19 2008, 21:02, said:

Aha! Deci pana la urma zborul e de doar 7-8 ore, nu 14 asa cum intelesesem (cu tot cu escale)? E bine atunci. Dar de ce spui ca incerci sa te culci la o ora normala pentru SUA din moment ce ai spus ca o sa-mi vina somn, deci oricum o sa ma culc la 9-10 seara acolo?
Hai sa facem un calcul asa cum ai spus, ca zborul pleaca de aici la 8 dimineata de exemplu, si fac 8 ore pe drum, deci ajung acolo la 16:00 ora Romaniei (ora 09:00 New York). Peste 8 ore (ora 17:00 SUA si 24:00 Romania)  o sa mi se faca  probabil somn, deci va trebui sa incerc sa stau treaz 3 ore. Crezi ca nu reusesc, daca am dormit pe drum in avion? Deci iti vine sa dormi chiar daca ai dormit in timpul zborului?
OK, m-am uitat.
Daca zbori cu cursa directa Delta Bucuresti Henri Coanda - New York JFK, faci 12 ore (Bucuresti 12:20 - New York 17:20). Pana faci vama, control pasapoarte (care e cam ca in perioada sovietica la rusi), transport pana in oras, se va face seara. Ideea este ca nu trebuie sa te culci in avion, ca altfel nu ti se va face somn si nu vei putea dormi la ora Americii. Vei adormi pe la 5 dimineata si ai ratat aclimatizarea.
Daca zbori indirect, sa zicem cu Air France prin Charles de Gaulle, pleci la 7:00 din Bucuresti si ajungi la 16:20 la New York (adica 23:20 la Bucuresti), dar te mai plimbi prin aeroportul in care schimbi. Aceleasi principii se aplica... nu trebuie sa dormi in avion pentru a fi destul de obosit la New York sa te culci la ora "normala"

#125
Masterboy

Masterboy

    Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 5,910
  • Înscris: 24.06.2002

View PostImperator, on Jan 19 2008, 23:21, said:

OK, m-am uitat.
Daca zbori cu cursa directa Delta Bucuresti Henri Coanda - New York JFK, faci 12 ore (Bucuresti 12:20 - New York 17:20). Pana faci vama, control
Faci 11 ore nu 12! Pleaca la 1:20 PM din Buc.

#126
duculeana

duculeana

    Erou de sacrificiu

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,889
  • Înscris: 08.10.2006

View PostMasterboy, on Jan 19 2008, 22:35, said:

Faci 11 ore nu 12! Pleaca la 1:20 PM din Buc.
OK. Multumesc frumos.  :) Aveti idee daca e valabila si la aceasta cursa chestia cu bilete mai ieftine cu cat le iei mai din timp? Nedumerirea mea era daca chiar fac acele 11-12 ore in realitate, dar fiind faptul ca traversez 7 fusuri orare diferite? Adica, mai pe romaneste, cat de repede va trece timpul in avion? E posibil ca cele 11 ore sa le percep ca fiind 4 sau 7, intelegeti la ce ma refer? Un fel de  "sa ajung la destinatie inainte de a pleca", cat ai bate din palme sunt acolo, dar de fapt eu nu realizez ca am facut o calatorie atat de lunga, si mi se pare mult mai scurta. E senzatia asta?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate