Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Statele Unite ale Americii

- - - - -
  • Please log in to reply
2918 replies to this topic

#73
pimp

pimp

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,086
  • Înscris: 09.09.2003
lantul de moteluri Motel6 e f ieftin si decent

days inn, travelodge si mai sunt inca mult alte lanturi de moteluri decente. Ceva la sigur in zona Ny nu cunos dar ca si situri: expedia, travelocity, orbitz sunt cele mai cunoscute.

#74
RoVal1972

RoVal1972

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,992
  • Înscris: 18.08.2005
Pe expedia am cautat deja. Am gasit doua hoteluri in zona in care ar trebui sa stam. 125-130$/night.
Still searching...

#75
nettoyeur

nettoyeur

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,959
  • Înscris: 05.06.2006

View Postpimp, on Aug 21 2007, 12:17, said:

lantul de moteluri Motel6 e f ieftin si decent

days inn, travelodge si mai sunt inca mult alte lanturi de moteluri decente. Ceva la sigur in zona Ny nu cunos dar ca si situri: expedia, travelocity, orbitz sunt cele mai cunoscute.


asa e. motel6... super8 le gasesti foarte des si le poti vedea de pe autostrada.
daca mergeti doua perechi stati superlejer in camera cu doua paturi.
iar pretul este pana in $75/ noapte.
check out este la 11 am.
check in pe la 3 pm

#76
radutd

radutd

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 01.08.2007
salut,
sa stii ca in NY sunt si Hosteluri..unele destul de faine, centrale..si cam la 25-40$ pe noapte ..acum nu as putea sa iti spun care si unde, dar daca nu esti pretentios, si asta pt tine ar fi o varianta atunci sa stii ca poti cauta pe net.

in general e plin de olandezi, germani si francezi in hosteluri... eu iti recomand. oricum, daca iei masina in chirie acolo, e bine sa te documentezi inainte bine despre ce si cum... eu zic ca mai bine iti iei economic, pt ca deja e scumpa benzina si acolo, si cu asta nici nu bati la ochi si poti sa te plimbi mai mult.

#77
RoVal1972

RoVal1972

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,992
  • Înscris: 18.08.2005
Am gasit, rezervat si fost deja la Red Roof Inn (face parte din lantul Accor).
A fost foarte bine.  120$/noapte, camera cu 2 queen size beds. Fara mic dejun. Hotelul este in Westbury, la 30mile de centrul NY. Cu trenul pana la Penn Station am facut 40 minute. 13,50$/dus-intors.

Deci pentru amatori, recomand Red Roof Inn. Curat, camera mare, paturile extrem de confortabile... Pretul cel mai bun pe care l-am gasit pe net... acolo unde am cautat si la cea mai buna distanta de centrul Manhattan.
I ll be back cu detalii, experiente.

#78
babyblu

babyblu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 11.01.2006
Cat de greu se obtine viza pentru America.
As vrea sa plec in concediu cu sotul meu la New York, el a mai fost  in SUA la niste rude insa imi este teama ca mie nu o sa imi dea viza. Am inteles ca tinerilor le-o da mai greu.
Va rog sa exemplificati care sunt pasii pentru obtinerea vizei. Mersi

#79
RoVal1972

RoVal1972

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,992
  • Înscris: 18.08.2005

View Postbabyblu, on Sep 12 2007, 11:46, said:

Cat de greu se obtine viza pentru America.
As vrea sa plec in concediu cu sotul meu la New York, el a mai fost  in SUA la niste rude insa imi este teama ca mie nu o sa imi dea viza. Am inteles ca tinerilor le-o da mai greu.
Va rog sa exemplificati care sunt pasii pentru obtinerea vizei. Mersi

Vezi ca e topic dedicat vizei de State.

#80
babyblu

babyblu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 11.01.2006

View PostRoVal1972, on Sep 12 2007, 17:46, said:

Vezi ca e topic dedicat vizei de State.

Fi dragut te rog si ghideaza-ma, am cautat inainte dar nu am gasit nimic.

#81
RoVal1972

RoVal1972

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,992
  • Înscris: 18.08.2005
Iata, ai 13 pagini de postari pe tema vizei de US.
http://forum.softped...howtopic=104899

In concluzie, in opinia mea conteaza varsta, jobul pe care il ai, daca ai pe cineva care sa-ti dea un affidavit of support, deci daca prezinti sau nu riscuri pentru ei sa ramai acolo ilegal.... si nu in ultimul rand ceva noroc/ ghinion sa dai de cineva la interviu cu pata pusa.
Good luck!

#82
babyblu

babyblu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 11.01.2006

View PostRoVal1972, on Sep 13 2007, 06:34, said:

Iata, ai 13 pagini de postari pe tema vizei de US.
http://forum.softped...howtopic=104899

In concluzie, in opinia mea conteaza varsta, jobul pe care il ai, daca ai pe cineva care sa-ti dea un affidavit of support, deci daca prezinti sau nu riscuri pentru ei sa ramai acolo ilegal.... si nu in ultimul rand ceva noroc/ ghinion sa dai de cineva la interviu cu pata pusa.
Good luck!

Mersi frumos. Raman datoare   :yes:

Edited by babyblu, 13 September 2007 - 10:33.


#83
Mirc.

Mirc.

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 08.05.2007
Am si eu o intrebare: voi pleca la Los Angeles in 13 zile de acum... am bilet de avion dus-intors, viza, acte in regula. O sa stau 12 zile. Urma sa stau la un hotel... insa din cauza unor "probleme neasteptate" am fost obligat sa astept pana sa-mi fac rezervarea la hotel si toate locurile sunt luate acum. Asa ca am inceput sa caut cazare. Am gasit un alt hotel, $55 pe noapte, mic dejun, conditii excelente. Asezare foarte buna pentru mine.

Asa ca, decis sa rezerv, am citit cu atentie "Terms of Service" ale hotelului... Si nu mi-a venit sa cred ce vad: Guests must be at least 18 to 21 years of age at time of check-in (depending on individual hotel policy) unless accompanied by a parent or guardian. Eu am 16 ani... de fapt neimpliniti, dar pana atunci vor fi. Ce Doamne iarta-ma fac? Stie cineva daca TOATE hotelurile au conditia asta sau numai unele? Iar daca numai unele o au... imi poate recomanda cineva unul care nu are si e si rezonabil ca pret? Ideea e ca aceasta calatorie e incredibil de importanta pentru mine, si absolut nicaieri altundeva in lume nu am avut problema asta (si am calatorit chiar o gramada... de fapt chiar acum scriu din Italia).

#84
RoVal1972

RoVal1972

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,992
  • Înscris: 18.08.2005
Cam nasol ! Pe acolo cam peste tot trebuie sa ai peste 21 de ani... N-am idee.

#85
Mirc.

Mirc.

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 08.05.2007
^ Ai avut dreptate. Pana la urma am reusit sa vorbesc cu un major pe al carui nume am facut rezervarea la hotel si impreuna cu care am facut check-in-ul... M-am descurcat pana la urma dar mai romaneste, asa... Totusi ce multe legi tampite sunt pe aici! Nu-mi vine sa cred. De exemplu, la 20 de ani, daca te opreste vreun politist pe strada si descopera ca ai baut un pahar de vin la nunta lu' frate-tau, te poate baga la inchisoare. Pentru cateva ore, daca ai multi bani chiar mai putin, dar oricum... Ce sa-i faci totusi, o sa treaca timpul si pentru mine. :)

#86
CFTACA

CFTACA

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 23.09.2006
O sa plec si eu in Miami in perioada sarbatorilor.Mai exact undeva in jurul datei de 21 decembrie 2007  pana pe 10 ianuarie 2008.Am inteles ca unele companii sunt "tari" in pierderea bagajelor.Ce companii aeriene credeti ca sunt mai bune?Tnx

Edited by CFTACA, 31 October 2007 - 13:41.


#87
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,078
  • Înscris: 07.07.2006
Bagajele se pierd de catre aeroport, nu de catre compania de zbor.

#88
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

View PostCFTACA, on Oct 31 2007, 13:35, said:

O sa plec si eu in Miami in perioada sarbatorilor.Mai exact undeva in jurul datei de 21 decembrie 2007  pana pe 10 ianuarie 2008.Am inteles ca unele companii sunt "tari" in pierderea bagajelor.Ce companii aeriene credeti ca sunt mai bune?Tnx
Miami este "cel mai tare" aeroport la pierderea bagajelor din SUA. In Europa, CDG (Paris Charles de Gaulle) si FCO (Roma Fiumicino) sunt lideri de departe. Nu foarte departe MXP (Milano Malpensa).

#89
RoVal1972

RoVal1972

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,992
  • Înscris: 18.08.2005

View PostImperator, on Oct 31 2007, 14:30, said:

Miami este "cel mai tare" aeroport la pierderea bagajelor din SUA. In Europa, CDG (Paris Charles de Gaulle) si FCO (Roma Fiumicino) sunt lideri de departe. Nu foarte departe MXP (Milano Malpensa).

se pare ca mai nou si in Amsterdam au inceput sa aiba surprize...  CDG da... confirm.

#90
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

View PostRoVal1972, on Nov 8 2007, 10:39, said:

se pare ca mai nou si in Amsterdam au inceput sa aiba surprize...  CDG da... confirm.
Nu exista aeroport fara suprize de genul asta. Cand am plecat la Beijing prin Amsterdam, probabil ca bagajului meu i s-a facut frica cand a auzit ca erau - 15 grade in Beijing, asa ca a preferat sa ia avionul de Rio :) Pana la urma l-au gasit la Rio si l-au expediat la Beijing... Cand a ajuns, era deja bronzat  B)

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate