Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Statele Unite ale Americii

- - - - -
  • Please log in to reply
2918 replies to this topic

#55
magster

magster

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 27.12.2002
Credeti ca e posibil de facut  cu o masina inchiriata turul americii in 25 de zile, as vrea NY-Niagara-Chicago-LA-Las Vegas-Miami-Washington-NY (aprox 10.000 km) mai ales ca as dori si sa vad cat mai multe atractii locale?
Unde s-ar gasi in NY cel mai ieftin de inchiriat o masina pt 25 zile, pe net am gasit la 800-1000 USD si parca e cam mult?
Multumesc celor ce vor avea timp si chef sa ofere informatii.

#56
Jah

Jah

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,099
  • Înscris: 17.04.2006

View Postthe_limit, on Oct 19 2006, 13:12, said:

la Universal Studios, Disneyland, a fost cineva??? merita deranjul??? pe cine am auzit ca a fost, a pierdut aproape o zi intreaga pe acolo, in ce consta practic "vizita"???

Vizita, ca in majoritatea locurilor din zona aia consta in 95% stat la coada si 5% vizitat  :D De-asta n-ai cum sa stai mai putin de o zi.

#57
moonchild11

moonchild11

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 320
  • Înscris: 04.07.2006

View Postmagster, on Jun 14 2007, 00:42, said:

Credeti ca e posibil de facut  cu o masina inchiriata turul americii in 25 de zile, as vrea NY-Niagara-Chicago-LA-Las Vegas-Miami-Washington-NY (aprox 10.000 km) mai ales ca as dori si sa vad cat mai multe atractii locale?
Unde s-ar gasi in NY cel mai ieftin de inchiriat o masina pt 25 zile, pe net am gasit la 800-1000 USD si parca e cam mult?
Multumesc celor ce vor avea timp si chef sa ofere informatii.

Mie nu mi se pare mult, dimpotriva, mi se pare cam ieftin, mai ales din New York (sub $200/saptamana) - sa verifici sa fie cu unlimited miles, ca altfel la un asemenea tur o sa platesti in plus de o sa te rupi, si cu asigurare inclusa, specific pt. turist fara asigurare in America - tu netraind in America si neavand permis de la ei, numai asigurarea e ceva de la $80/saptamana de inchiriere, si daca rezervi fara sa le spui asta, cand apari sa ridici masina si iti vad permisul de Ro, sa nu-ti ceara inca $300 pt asigurare.
Cat despre daca e posibil, este (o traversare 'snur', vara, cu 14 ore de condus/zi ia 3-4 zile), dar s-ar putea sa fie f obositor. De asemenea, nu stiu cand vrei sa pleci, dar nu se prea poate face mai tarziu de jumatatea lui octombrie - finalul, pt. ca va ninge in muntii de 4000 de m pe care tre' sa-i traversezi, si acolo ramai... ei poate nu, dar sigur nu vrei asemenea dureri de cap, mai ales cu o masina economy inchiriata. Iarna se poate traversa in relativa siguranta numai prin sud: California-Arizona etc....

Edited by moonchild11, 09 July 2007 - 12:10.


#58
icx

icx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 635
  • Înscris: 25.02.2007
Poate daþi ºi voi detalii despre cum aþi obþinut viza. :) Anul trecut am fost programat prea târziu (pe 21 septembrie, nu-mi permiteam sã pierd un semestru de ºcoalã) ºi am renunþat la cãlãtorie. Anul ãsta nu am mai discutat cu ai mei despre asta, nici cu rudele de acolo. Poate la anul sau în iarnã.

Oricum, cât de uºor aþi luat viza? Asta de la programarea telefonicã pânã la interviul de acolo. La 17 ani, în calitate de elev aflat în vacanþã ºi (mai ales) turist ar fi vreun motiv sã nu o primesc? :) Nu, nu am avut probleme cu legea, nici pãrinþii mei ºi nici rudele la care vreau sã mã duc. Care sunt sfaturile care ar trebui urmate la interviu?

Mi-ar plãcea sã aud lucrurile astea atât de la un student cât ºi de la persoane cu alt statut. :)

#59
dannek

dannek

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,460
  • Înscris: 17.05.2004
Cum pot ajunge in Canada exclus avionul  :notangel: :naughty:

#60
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
inoti pana acolo :)

#61
dannek

dannek

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,460
  • Înscris: 17.05.2004

View PostMembruAnonim, on Jul 14 2007, 21:38, said:

inoti pana acolo :)
MS !
Dar vroiam un raspuns pertinent!

#62
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
probabil te gandesti la vreo solutie low-cost care nu exista ?

#63
dannek

dannek

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,460
  • Înscris: 17.05.2004
Ceva ferybot

#64
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

View Postdannek, on Jul 13 2007, 20:28, said:

Cum pot ajunge in Canada exclus avionul  :notangel: :naughty:
Cum poti ajunge in Canada de unde ?

#65
RoVal1972

RoVal1972

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,992
  • Înscris: 18.08.2005
Guys and ladies,

Aveti idee de preturi la inchirieri la masini si eventuale alte conditii ?

Merci.

#66
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

View PostRoVal1972, on Jul 18 2007, 13:32, said:

Guys and ladies,

Aveti idee de preturi la inchirieri la masini si eventuale alte conditii ?

Merci.
Nu am inchiriat niciodata, dar uite-te pe site-urile marilor companii gen Hertz, Avis, Budget si gandeste-te ca firmele locale mai ieftine s-ar putea duce mai in jos cu preturile la vreo 10%.

#67
RoVal1972

RoVal1972

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,992
  • Înscris: 18.08.2005

View PostImperator, on Jul 18 2007, 16:14, said:

Nu am inchiriat niciodata, dar uite-te pe site-urile marilor companii gen Hertz, Avis, Budget si gandeste-te ca firmele locale mai ieftine s-ar putea duce mai in jos cu preturile la vreo 10%.

O sa.. .credeam ca are careva experiente recente.
Cand am fost in US acum 4 ani, prietenii nostri au inchiriat un minivan pentru 8 zile si a costat parca vreo 550USD cu full insurance, fara limita de km...
Eu sincer vreau sa inchiriez pentru sufletul meu un Hummer 2 sau ceva sport gen Corvette sau Mustang...
macar pentru un w/e.

#68
radutd

radutd

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 01.08.2007

View PostDanCld, on Sep 26 2006, 14:46, said:

Intrebari referitoare la inchirierea masinii:

* ce acte iti cer?
* permisul nostru cat de valabil e acolo? daca e valabil 3 luni, cum demonstrezi ca nu ai depasit alea 3 luni?


salut,
e cam tarziu sa iti raspund..din pacate sunt membru aici de putin timp. asa ca sper sa te mai ajute sfatul meu, in caz ca inca nu ai fost in sua.
deci , permisul nostru e recunoscut doar in unele state. asa ca verifica inainte pe net in care e recunoscut.Arkansas iti spun sigur ca nu il recunoaste. e mai bine daca ai permis international. nu stiu cat costa sau cum se face la noi. vezi la ACR.
in rest daca vrei sa inchiriezi, e bine sa ai un Credit card. cu debit card poti sa ai surprize. daca nu stii sa conduci bine, atunci iti recomand sa iti iei si asigurarea...care pe langa costul masinii te poate costa cam 11$. ideal ar fi sa ai peste 25 de ani. altfel in unele state nu poti inchiria deloc, iar in altele platesti de te usca...pt ca esti tanar :( .
la inchiriere, poti sa le zici ca credit cardul tau(chiar daca e din rom) acopera asigurarea( la ei maj cardurilor o fac, deci li se va parea normal si nu te pun sa o platesti..dar ai grija cum conduci.) la cat de late sunt drumurile, e greu sa te lovesti de ceva :)
sper ca te ajuta.
pa pa

#69
Trania

Trania

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 24.03.2006
A fost cineva in San Antonio recent? m-ar interesa locuri pt. cumparaturi mai ieftine, transport prin oras etc. Locurile de vizitat le-am vazut pe net, dar as aprecia impresiile cuiva care a fost acolo. Cu ce card ati platit pe la magazine, restaurante, inchiriere?

#70
pimp

pimp

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,086
  • Înscris: 09.09.2003

View PostRoVal1972, on Jul 19 2007, 05:10, said:

O sa.. .credeam ca are careva experiente recente.
Cand am fost in US acum 4 ani, prietenii nostri au inchiriat un minivan pentru 8 zile si a costat parca vreo 550USD cu full insurance, fara limita de km...
Eu sincer vreau sa inchiriez pentru sufletul meu un Hummer 2 sau ceva sport gen Corvette sau Mustang...
macar pentru un w/e.

pt masini de tipul asta tre sa ai clar peste 25 ani.

Apoi, va trebui sa ai carte de credit si a suma de bani maricica disponibila pe ea pt asa numitul "security deposit" (500-1000).

Apoi eu sincer as uita de H2 sau COrvette. Sunt extrem de scumpe. Bine, tu poate chiar ai foarte multi bani dar oricum. Ca idee, e vorba de cateva sute de $ pe zi.

Mustang insa gasesti lejer. Dar mai rar modelul V8. Si mustangul e destul de scump, in jur de 100$ pe zi(cu tot cu taxe), la care mai adauga aprox 25$ asigurarea "casco". E posibil sa gasesti si mai ieftin la fata locului, daca mergi la plesneala si negociezi putin cu compania respectiva, dar nu te astepta la ceva gen 50$/zi.

#71
Ivanna

Ivanna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,518
  • Înscris: 10.01.2007
Scuze, n-am citit ce s-a scris pana acum. Imi cer scuze daca s-a scris deja, desi n-as crede.
Ce plaje (amenajate pt turisti, cu nisip etc) aproape de Stamford( Connecticut), accesibile cu trenul exista? Eu am gasit ceva plaje insa bineinteles ca la directions mi se dau indicatii doar pt masini iar eu vreau sa stiu daca exista vro posibilitate sa mergi la plaja, folosind trenul sau in ultima instanta ceva autocar pt ca persoana interesata de plaja nu are masina.

#72
RoVal1972

RoVal1972

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,992
  • Înscris: 18.08.2005

View Postpimp, on Aug 16 2007, 22:47, said:

pt masini de tipul asta tre sa ai clar peste 25 ani.

Apoi, va trebui sa ai carte de credit si a suma de bani maricica disponibila pe ea pt asa numitul "security deposit" (500-1000).

Apoi eu sincer as uita de H2 sau COrvette. Sunt extrem de scumpe. Bine, tu poate chiar ai foarte multi bani dar oricum. Ca idee, e vorba de cateva sute de $ pe zi.

Mustang insa gasesti lejer. Dar mai rar modelul V8. Si mustangul e destul de scump, in jur de 100$ pe zi(cu tot cu taxe), la care mai adauga aprox 25$ asigurarea "casco". E posibil sa gasesti si mai ieftin la fata locului, daca mergi la plesneala si negociezi putin cu compania respectiva, dar nu te astepta la ceva gen 50$/zi.

Peste 25 am cu siguranta... :D
N-am idee cat costa, insa mi-a povestit un coleg de afara ca a inchiriat in US Mustang si Corvette la preturi decente... Insa n-am intrat in detalii... Cu siguranta insa n-a dat sute/zi. Mi-ar place macar o zi sa ma dau cu un tanc de H2 sau H3... :rolleyes:

Anyway, caut cazare decenta in jurul NY... In oras, n-am gasit la 3-4 stele sub 200$/zi... Nu mergem insa singuri si parca n-as da 800$ pentru 4 zile... cu banii astia se fac multe.
Stiti cumva vreun site bun de rezervari in US, sau locuri de cazare decente la pret dar si ok dpv conditii ?

Multumesc.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate