Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...
 Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube
 Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...
 Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar
 

Statele Unite ale Americii

- - - - -
  • Please log in to reply
2918 replies to this topic

#2143
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,633
  • Înscris: 12.12.2006
Sa zbori din Romania prin Dublin ieftin merge daca ai timp mult. Zboruri directe Buc - Dublin exista doar la low cost (cred ca doar Ryanair), caz in care nu ai conexiunea asigurata. Daca iti anuleaza/modifica low costul zborul te-a aranjat ca trebuie sa gasesti (si sa platesti) din scurt un alt zbor si tot nu ai conexiunea asigurata spre State. Daca ti-l anuleaza sau amana “pe loc” ai pierdut zborul 2. Alta varianta e sa-ti rezervi o pauza lunga in Dublin ca sa acoperi o parte din risc dar asta inseamna mai mult timp consumat.

Cel mai convenabil e sa zbori tot cu o companie de linie care e intr-o alianta, daca apar anulari sau intarzieri te descurca ei sa ajungi cumva pana la urma.

Acum depinde de fiecare. Daca esti “tanar si nelinistit”, ai mult timp si apetenta la risc probabil ti se potrivesc si combinatiile astea exotice.

Edited by mdt, 02 April 2022 - 23:05.


#2144
mparvu

mparvu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 27.01.2013
Hello,

ce mai stiti cu vizele ? se pot obtine vize turistice ? ( eu am deja viza valabila vreo 10 ani ), dar vreau pt familie.

#2145
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,785
  • Înscris: 21.06.2016

View Postmdt, on 02 aprilie 2022 - 23:03, said:

Sa zbori din Romania prin Dublin ieftin merge daca ai timp mult. Zboruri directe Buc - Dublin exista doar la low cost (cred ca doar Ryanair), caz in care nu ai conexiunea asigurata. Daca iti anuleaza/modifica low costul zborul te-a aranjat ca trebuie sa gasesti (si sa platesti) din scurt un alt zbor si tot nu ai conexiunea asigurata spre State. Daca ti-l anuleaza sau amana “pe loc” ai pierdut zborul 2. Alta varianta e sa-ti rezervi o pauza lunga in Dublin ca sa acoperi o parte din risc dar asta inseamna mai mult timp consumat.

Cel mai convenabil e sa zbori tot cu o companie de linie care e intr-o alianta, daca apar anulari sau intarzieri te descurca ei sa ajungi cumva pana la urma.

Acum depinde de fiecare. Daca esti “tanar si nelinistit”, ai mult timp si apetenta la risc probabil ti se potrivesc si combinatiile astea exotice.

Eu am facut asa si altele inca mai ciudate. Cu copil, cu nevasta, cu catel cu purcel.
Ai dreptate in ce spui, se potrivste mai mult invers, vii in Europa si vezi si Dublin citeva zile. O varianta mai interesanta dar mai grea a fost prin Islanda cu Wow unde am stat citeva zile, apoi Frankufurt citeva zile apoi Bucuresti. Am mai facut ceva asemanator prin Paris cu XL. Cred ca majoritatea au disparut dupa ce am zburat eu cu ele :)

#2146
judas

judas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,830
  • Înscris: 04.02.2008

View Postfoxtian, on 27 martie 2022 - 17:58, said:

incerc  sa fac o lista scurta de  20  obiective ce doresc sa le vizitez neaparat  in N.Y .  , poate ma ajutati voi  cu ceva sfaturi  ,  multumesc  
1-Vessel
2- The Edge
3- Top of the  Rock
5- Muzeul American de Istorie Naturală
6-  Wall  Street
7- Brooklyn Bridge
8- New York Aquarium
9-Empire Stores  pentru   cumparaturi  
10-Intrepid Sea, Air & Space Museum
si inca   10  obiective   cam ce mai recomandati  voi sa fie ??
Vessel este inchis deocamdata, doar poze din exterior, daca vrei. Ar mai fi One world Observatory, Empire State Building, Statue of Liberty, croazierele Cruise Line (de zi si de noapte, merita ambele), Central Park, MET (daca esti pasionat de arta) si ar mai fi si altele. Pentru cumparaturi Macy sau magazinele din Soho.

View PostSleipnir, on 31 martie 2022 - 21:07, said:

Salutare,

Pe 2 mai plec in SUA. Am citit pe site-ul MAE ca e solicitat test antigen rapid efectuat cu 24 de ore inainte la o clinica acceptata. Eu plec luni la 12:45. Ce clinica efectueaza test Covid duminica dupa ora 13:00, asa incat sa fie efectuat cu 24 de ore inainte?

Multumesc!
https://analizebucuresti.ro/
Test antigen - 65 lei

View Postfoxtian, on 02 aprilie 2022 - 11:10, said:

voi  merge prima data in USA , am inteles   ca  prima data  la intrarea in state   vei  avea un interviu  cu cineva de la emigrari  . este  greu ? , sotia nu stie engleza   !  doar asa 2-3 vorbe ,  cam cat dureaza  aceasta discutie   ?  se intra separat sau toata familia odata  ?  ceva sfaturi  aveti de dat referitor la acest  interviu ?
Intrebarile au fost 5: scopul vizitei, durata, unde am cazarea, daca cunosc pe cineva in USA si cat bani am cash (a durat 1 minut pentru 2 persoane, cu tot cu poza).

View Postfoxtian, on 02 aprilie 2022 - 18:42, said:

Mersi  de info  !   am asigurare   completa  de calatorie   , bagaje   , medicala etc.. The Edge este cea mai frumoasa  platforma   exterioara  la inaltime din NY  ?  mai sunt 3 sau 4 dar   vreau sa aleg  2  maxim  , ce ar fi de ales  ?
The Edge e cea mai frumoasa, are si o zona cu podea din sticla. Din Top of the Rock se vede misto Central Park si Empire State Buliding, iar in Empire merita sa urci macar pentru renumele lui si pentru faptul ca este in zona centrala a Midtown si vezi absolut tot. Ambele au si iesire in exterior. Singura fara iesire in exterior este One World Observatory.

Edited by judas, 06 April 2022 - 10:05.


#2147
judas

judas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,830
  • Înscris: 04.02.2008
USA Trip 23.03.22 – 04.05.22

Ziua 1 – 23.03.22

Zbor Bucuresti (OTP) – New York (JFK) cu Air France (escala Paris – CDG), primul segment 06.00 – 08.25, al doilea segment 11.20 – 15.00. Impresionant avionul de pe segmentul 2, un Boeing 777-300, prima ora cand zbor cu un avion de dimensiunea asta.
Am trecut de toate etapele de control din aeroport in cam 2 ore. Pentru transferal in New York am folosit Air Train (un tren care face legatura intre cele 8 terminale ale aeroportului si 2 statii care au legatura cu metroul, intre terminale transportul este gratis, pentru legaturile cu metroul costa 8USD/pers.).
Am luat cartela de metrou de 1 saptamana (33USD) si am plecat spre Manhattan. Cazare la Leo House Hotel in cartierul Chelsea (W23 Street cu 8 Ave). Istoria alegerii acestui hotel pleaca de prin 2020. Atunci am prins hotelul la un pret destul de bun pentru vremea aia, am facut rezervarea pe booking nerambursabil pentru octombrie 2020, a venit pandemia, nu au vrut sa-mi returneze banii ci doar un voucher pe care sa-l folosesc timp de un an, peste un an mi-au mai prelungit de 2 ori valabilitatea, ultima oara pana la 31.03.2022, asta fiind ultimul termen, drept pentru care am fost fortat sa aleg perioada asta. Hotelul conditii basic, cu mic dejun (mai putin sambata si duminica), langa metrou, baie proprie, TV, WI-FI, pat confortabil, incalzire, per total multumitor.
O plimbare prin zona si somn….

Ziua 2 – 24.03.22

Inainte de plecare am cumparat New York Pass, care asigura intrarea la unele obiective si, cel putin pentru mine, a dus la diminuarea cheltuielilor. Sunt variante de Pass pe 1, 2, 3, 4, 5, 7 si 10 zile consecutive si poti vizita cate obiective vrei din lista lor. Se activeaza la prima folosire. Am ales varianta pe 5 zile (233USD/pers).
In prima zi programul a fost:
- Central Park – plimbare scurta
- American Museum of Natural History (NY Pass)
- Gugenheim Museum (NY Pass)
- Metropolitan Museum of Art – MET (NY Pass)
- Columbus Circle – plimbare
- Columbus Mall & Market– mica aprovizionare pentru camera (bere)

Ziua 3 – 25.03.22

- Statue of Liberty and Ferry Island (NY Pass) – plecare de la Battery Park
- Charging Bull – poze
- Trinity Church – poze de afara, se deschidea doar duminica pentru slujba
- 9/11 Tribute Museum (NY Pass)
- Wall Street – plimbare
- One World Observatory (NY Pass)
- 9/11 Memorial & Museum (NY Pass)
- Oculus Center
- St. Paul Chapel – poze de afara, se deschidea doar duminica pentru slujba
- Edge (NY Pass)
- Hudson Yards Mall
- Vessel – poze de afara, era inchis publicului
- Croaziera de seara (2 ore) Harbor Light Cruise (NY Pass)

Ziua 4 - 26.03.22

- Intrepid Sea, Air & Space Museum (NY Pass)
- Croaziera de zi (1.5 ore) Landmark Cruise (NY Pass)
- St. Thomas Church
- Top of the Rock (NY Pass)
- St. Patrick Cathedral
- 5-th Avenue – plimbare
- Times Square – plimbare seara

Ziua 5 – 27.03.22

- High Line – plimbare
- Madame Tussaud (NY Pass)
- Museum of Sex (NY Pass)
- Broadway Blvd. – plimbare
- Empire State Building – seara (NY Pass)

Ziua 6 – 28.03.22

- Museum of Modern Art – MoMA (NY Pass)
- Rockfeller Center Tour (0.5 ore) (NY Pass)
- Majestic Theatre Musical – Phantom of the Opera

Ziua 7 – 29.03.22

- Cartierul Williamsburg – plimbare
- Cartierul Brooklyn – plimbare
- Brooklyn Bridge – plimbare
- Dumbo – poze
- Manhattan Bridge – plimbare
- Macy’s – shopping

Ziua 8 – 30.03.22

Plecare spre Washington cu trenul Amtrak 09.35 – 13.08.
Cazare Hyatt House Washington DC / The Wharf, hotel foarte bun, aflat pe malul raului Potomac intr-o zona relativ noua cu multe hoteluri, terase, promenade. Camera a fost de fapt un studio mare cu TV, baie proprie, WI-FI, pat + canapea, incalzire, bucatarie complet utilata (pe care nu am folosit-o pentru ca am avut mic dejun). In Washington am folosit (in afara de mersul pe jos) metroul (cartela SmartCard reincarcabila). Aproape toate obiectivele au intrare gratuita.
Programul zilei a fost:
- National Gallery of Art
- NBA Basketball Game (Capitol One Arena) – Washington Wizards vs Orlando Magic

Ziua 9 – 31.03.22

- Jeferson Memorial & Tidal Basin
- Lincoln Memorial
- Washington Monument (doar poze)
- White House (doar poze de la distanta)
- National Mall – plimbare
- National Museum of Natural History
- National Museum of Asian Art
- Future Museum
- National Museum of African Art
National Air & Space Museum este in renovare. Era cel pe care mi-l doream cel mai mult…..

Ziua 10 – 01.04.22

- US Capitol & Capitol Hill
- National Zoological Park (cu rezervare on-line)
- Washington Monument (urcare cu liftul -  cu rezervare on-line – 1 USD/pers)
- Shopping

Ziua 11 – 02.04.22

Plecare spre New York cu Flixbus 09.00 – 13.45
Cazare Hotel Boutique at Grand Central, hotel foarte bun, aflat langa Grand Central Terminal. Camera etaj 18/27 cu TV, baie proprie, WI-FI, incalzire, pat confortabil, un mic coltar cu masa, fara mic dejun. La fiecare etaj era un dozator de apa, iar la etajul 27 era un aparat profesional cu cafea gratis, plus un view de exceptie.
Programul zilei a fost:
- Central Park – plimbare mai lunga
- Midtown Manhattan – plimbare
- Times Square

Ziua 12 – 03.04.22

- Districtul SoHo – plimbare si shopping
- Districtul Nolito (Little Italy) - plimbare
- Districtul Chinatown – plimbare
- Macy’s - shopping
- Times Square

Ziua 13 – 04/05.04.22

- Radio City Music Hall – poze
- Carnegie Hall – am fost acolo pentru poze dar era in renovare (acoperit de schele)
- Public Library - poze
Zbor New York (JFK) – Bucuresti (OTP) cu Air France (escala Paris – CDG), primul segment 17.30 – 06.55 (+1 zi), al doilea segment 09.40 – 13.35.

Cam asta a fost, pe scurt, istoria trip-ului meu New York – Washington.
Multumesc celor care m-au ajutat cu informatii.
Daca aveti nevoie de informatii generale (preturi, transport, etc) sau punctuale, va stau la dispozitie.

Edited by judas, 07 April 2022 - 09:13.


#2148
foxtian

foxtian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 606
  • Înscris: 03.10.2019
foarte  util ,  cat   cash  sa fie pentru 12 zile   ?

#2149
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,633
  • Înscris: 12.12.2006
Aproape ca te descurci si fara cash, si bacsisul se pune pe card.

#2150
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,785
  • Înscris: 21.06.2016
Nu chiar peste tot, as lua 100$ in caz de.

#2151
judas

judas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,830
  • Înscris: 04.02.2008

View Postmdt, on 07 aprilie 2022 - 18:24, said:

Aproape ca te descurci si fara cash, si bacsisul se pune pe card.
Cu bacsisul treaba e relativa. Au fost restaurante unde mi-au bagat direct pe nota (18%), altele unde era trecut doar "suggested tips 18%, 20% si 22%" si altele la care nu era trecut nimic.

Edited by judas, 08 April 2022 - 06:07.


#2152
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,785
  • Înscris: 21.06.2016
Te-au pacalit,e ilegal sa-ti bage pe nota (doar daca ati fost peste 6 insi), dar la straini in NY le e frica ca nu dau bacsis.
Sistadardul e 15-20%, 18% e un compromis bun. Asta cu 22% e alta mica magarie.
NY e cam ca Romania, plin de tzepari wanna be. Poti sa ii chemi sa iti scata bacsisul daca vrei.

#2153
judas

judas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,830
  • Înscris: 04.02.2008

View Postvrajitoruldinoz, on 08 aprilie 2022 - 06:13, said:

Te-au pacalit,e ilegal sa-ti bage pe nota (doar daca ati fost peste 6 insi), dar la straini in NY le e frica ca nu dau bacsis.
Sistadardul e 15-20%, 18% e un compromis bun. Asta cu 22% e alta mica magarie.
NY e cam ca Romania, plin de tzepari wanna be. Poti sa ii chemi sa iti scata bacsisul daca vrei.
La aia care mi-au bagat pe gat tips-ul (au fost 2) nu am avut ce sa le fac si nici n-am incercat nimic (probabil ca pe asta se bazeaza si ei), la ceilalti am dat cat am vrut si daca am vrut...

Edited by judas, 08 April 2022 - 07:20.


#2154
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,633
  • Înscris: 12.12.2006
Chestia e ca nu vrei nici sa-ti strici ziua si sa incepi sa te certi cu ei. Probabil pe asta se bazeaza si ei, ca n-o sa faci scandal. Insa poti sa le lasi un review pe Google apoi, macar sa stie si altii la ce sa se astepte.

#2155
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,785
  • Înscris: 21.06.2016
Nu trebuie sa te cerți, le spui și îl scot.
Bacsisul nu prea e cit vrei, dacă serviciu e standard e 18% sa zicem, și de acolo pleci plus minus dacă chiar ai chef. Bacșișul nu e după chef in America, e obligatoriu dacă nu ai vreun motiv clar sa îl scazi.

#2156
Tepesh

Tepesh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 467
  • Înscris: 31.05.2005

View Postjudas, on 07 aprilie 2022 - 08:59, said:


Plecare spre Washington cu trenul Amtrak 09.35 – 13.08.


Salut. Cum a fost experiența tren NYC - Washington? Și cât a fost biletul la Amtrack? Mersi

#2157
judas

judas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,830
  • Înscris: 04.02.2008

View PostTepesh, on 08 aprilie 2022 - 10:59, said:

Salut. Cum a fost experiența tren NYC - Washington? Și cât a fost biletul la Amtrack? Mersi
Trenul nu este ceva iesit din comun, interior si confort mediu, viteza undeva in jur de 120km/h, vreo 4 statii intermediare, WI-FI, prize alimentare. Biletul a fost 29USD/pers. La intoarcere am luat Flixbus pentru ca la Amtrak era 79USD/pers. Plecarea din NY de la Moynihan Train Hall (vis-a-vis de Madison Square Garden, in subteran bineinteles).

Edited by judas, 08 April 2022 - 12:13.


#2158
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,865
  • Înscris: 04.07.2010

View Postjudas, on 07 aprilie 2022 - 08:59, said:

... Districtul Chinatown ...

Cumva ai observat dacă există în Chinatown restaurante de tipul "all you can eat" ? La Londra m-am descurcat de minune cu prânzuri mişto pe la 8 lire, ar fi super dacă şi la NY se poate mânca aşa de ieftin şi sănătos.

În altă ordine de idei, Frick Collection nu te-a pasionat ?


Sănătate, mulţumiri şi felicitări pentru vacanţă !

#2159
Tz3posu

Tz3posu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 906
  • Înscris: 20.03.2009

View Postvrajitoruldinoz, on 08 aprilie 2022 - 09:15, said:

Nu trebuie sa te cerți, le spui și îl scot.
Bacsisul nu prea e cit vrei, dacă serviciu e standard e 18% sa zicem, și de acolo pleci plus minus dacă chiar ai chef. Bacșișul nu e după chef in America, e obligatoriu dacă nu ai vreun motiv clar sa îl scazi.
Cum adică e obligatoriu? E cumva impus de lege sau cum? Lași fix cât vrei sau deloc, dacă la ei este un stil de viața nu înseamnă ca trebuie adoptat și urmat ca atare. De fel las bacșis la orice, dar stilul asta care îți impune sa lași un anume procent nu ma face decât sa fac opusul.

Am fost o singura data in state, nu îmi aduc aminte sa nu las bacșis, dar ca idee.

#2160
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,785
  • Înscris: 21.06.2016

Quote

Cum adică e obligatoriu? E cumva impus de lege sau cum? Lași fix cât vrei sau deloc, dacă la ei este un stil de viața nu înseamnă ca trebuie adoptat și urmat ca atare.

Motivul pentru care e obliatoriu este ca chelnerii nu sint platiti sau sint platiti foarte putin si traiesc numai din bascis.Mai mult, este si impozitat, deci daca nu dai deja pierd bani.
Numele de bacsis este de fapt impropriu. Venitul chelerilor este in cea mai mare parte in mina clientului, care il plateste direct, si in functe de satisfactia serviciului poate sa fie stadard, sau mai putin daca e prost serviciul, sau mai mult daca e bun. Tu cind iti faci treaba la serviciu stadard, esti platit cu salariul intreg, nu? Bineinteles asta functioneaza numai intr-o tara unde conventiile sociale sint respectate, ceea ce intradevar e o idee straina in Romania. Sa nu dai bacsis nu poate fi ielgal pentru ca daca a fi s-ar pierde tot rostul.
Exista o multime de locuri unde nu se da bacsis, daca nu-ti place ideea poti minca acolo.

Edited by vrajitoruldinoz, 08 April 2022 - 20:20.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate