Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 

Statele Unite ale Americii

- - - - -
  • Please log in to reply
2918 replies to this topic

#2161
Tz3posu

Tz3posu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 906
  • Înscris: 20.03.2009
Faptul ca nu este impus de lege, dar o expui ca si cum este OBLIGATORIU este cam in contradictie din start.
Din ce am inteles urmarind acest forum si thread, locuiesti acolo. Inteleg perfect cum functioneaza in state treaba cu restaurantele, dar asta nu inseamna ca trebuie sa si fiu de acord, nu? Din nou, de fel las bacsis peste tot, in Ro sau in strainatate atat cat consider eu si in 99% din cazuri este peste 10-15%, cu cat creste suma de pe nota scade si bacsisul spre 10% pentru motive evidente din punctul meu de vedere. Exemplu, o portie de mancare este 20euro, ajunge totalul la 70-80 (2 pers), las maxim 10e, consider ca e suficient raportat la eforul chelnerului de servi acele bauturi si portii de mancare. Daca totalul este 20e atunci o sa fie mai mult de 2 euro(10%), probabil 3-4-5 (sau deloc) in functie de cum ma simt si consider pe moment. Au fost situatii cand nu am lasat deloc si situatii cand am lasat si f mult procentual vorbind.

Am fost in state cum ziceam si am de gand sa ma mai duc, dar nu voi da niciodata un bacsis x% doar ca asa se procedeaza acolo, ci o sa dau fix cat simt in acel moment. Nu stiu de ce ar insemna asta ca trauiesc periculos.
Cei ce isi asuma un astfel de job de chelner isi asuma si riscurile, nu? Banuiesc ca sunt constienti ca poate nu or sa primeasca mereu bacsis sau nu mereu cat cred ei.
Eu cand imi fac treaba la work sunt platit cu salariul intreg, dar nu platit pe bucati de clienti, ci platit de companie.
Faptul ca se procedeaza asa in state si clientii accepta si considera normal acest lucru nu face decat sa ii incurajeze pe propritarii de restaurante sa nu isi plateasca oamenii corespunzator sau deloc. E cam ca la noi unde ne facem pres de nevoie si nu stim sa spunem nu.

Ma rog, nu vreau sa fac o polemica din asta, dar impunerea nejustificata legal de a plati x% extra nu este ceva normal, ci doar acceptat gresit de clienti. Sunt 100% sigur ca nu sunt singurul care gandeste si procedeaza asa.

Edited by Tz3posu, 08 April 2022 - 20:34.


#2162
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Nu este obligatoriu sa dai bacsis dar chelnerii aia in SUA nu au salariu de baza (in marea parte) ci doar din bacsisul ala traiesc; asta e sistemul la ei si daca te-a servit ok, e recomandat sa ii dai bacsis (si in mare parte isi fac treaba).
Doar ca trebuie de la bun inceput sa te gandesti cand vezi pe meniu un produs de $XX ca mai adaugi taxe + bacsis si iesi cam cu 20-25% mai mult la final.

E o chestie ce se intampla de ani de zile (poate zeci de ani) si nu se va schimba peste noapte; eu as fi mai ok cu bacsisul obligatoriu inclus in pret, cu tot cu taxe, ca macar sa stii de la inceput pretul final.

In New York am fost prin locuri care nu acceptau plata cu cardul la pranz (ci doar la cina): de exemplu asta: https://www.yelp.com...-mew-new-york-3

Edited by MembruAnonim, 08 April 2022 - 20:56.


#2163
Tz3posu

Tz3posu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 906
  • Înscris: 20.03.2009
Inteleg sistemul si sunt de acord sa lasi, m-a aprins doar cuvantul obligatoriu cand defapt nu este obligatoriu. Ca expectationul si obiceiul este altul e cu totul altceva.
Daca s-ar include in pret cred ca toata lumea ar avea de castigat, inclusiv taxele alea la naiba cu ele. Macar ai idee de la inceput ce si cum.

#2164
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Eh, vrajitorul e putin mai americanizat Posted Image
Cu taxele e si mai ciudat ca difera chiar si in cadrul aceluiasi stat si in functie de produse (daca au zahar sau nu); nu stii niciodata cat te ajunge un cos de cumparaturi din supermarket pana ce nu ajungi la casa.

Edited by MembruAnonim, 08 April 2022 - 22:51.


#2165
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,672
  • Înscris: 21.06.2016
Ma, in sensul strict nici sa nu te basesti intr-o camera, sa nu rigii, sa nu intri in fata la o coada, sa nu mănânci cu gura deschisă și clefaind șamd nu sint obligatorii prin lege dar sint reguli obligatorii ale societății. Sint și o mulțime de metode de furt legal, de exemplu dacă iei banii unuia care ii scapă pe jos chiar in fata ta sau convingi o bătrâna cu probleme să-ți lase banii. Sau sa nu dai bani imboldurile care cer donații, sau care vind du cutie pe marginea străzii. Alea le-ai considera obligatorii sau nu?
In practica poți sa nu lași nici un bacșis. Doar ca te supui unor neplăceri de la înjurături printre dinti și priviri strâmbe la unul care vine după tine sa te întrebe care a fost problema cu serviciul și de ce nu ai lăsat bacșis și de acolo la orice escaladare. Sau chiar la flegme in mincare dacă cumva prinde de veste înainte de a o prepara. Dar nu astea sint metodele pentru care trebuie sa lași bacșis ci pentru ca dacă nu lași fără motiv întemeiat e echivalent cu furtul.


Faptul ca tu ești dau nu ești de acord e absolut irelevant, dar ninse oare forte ciudat sa nu fii de acord cu un sistem care îți da TIE mai multă putere de decizie și rezulta într-un serviciu mai bun pentru tine.

E ca și cum ai spune ca dacă ceva costa 10 lei plătești, dar dacă tinde spune sa dai cit crezi tu ca merita - știind ca prețul de baza e 10 lei - faci criza se nervi și zici ca nu mai dai nici un ban ca nu ești de acord cu sistemul si oricum nu e obligatoriu.



#2166
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,672
  • Înscris: 21.06.2016

View PostMembruAnonim, on 08 aprilie 2022 - 20:48, said:

E o chestie ce se intampla de ani de zile (poate zeci de ani) si nu se va schimba peste noapte; eu as fi mai ok cu bacsisul obligatoriu inclus in pret, cu tot cu taxe, ca macar sa stii de la inceput pretul final.

Vezi ca SJWs iti indeplijnesc dorinta, bacsisul e sub atac pentru ca cica daca arati bine si esti blonda primesti mai mult :)
Nici mie nu prea imi place sistemul, dar imi place intentia, adica cu siguranta o sa primesti un serviuc mai bun cind venitul e legat direct de calitatea serviciului si nu numai o parte minsucula a lui. Exista insa si reversul medialiei adica nu vreau mereuca interesele chelerului si ale patronului sa fie alinitae.

#2167
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postvrajitoruldinoz, on 09 aprilie 2022 - 00:53, said:

Vezi ca SJWs iti indeplijnesc dorinta, bacsisul e sub atac pentru ca cica daca arati bine si esti blonda primesti mai mult Posted Image
Posted Image
Dar asta e realitatea; in Hawaii la hotel lucrau vreo 12 romani (studenti/studente pe la nush ce facultate de turism de prin Brasov printr-un program parca work-and-travel); ca tot am stat acolo vreo 10 zile, am intrat in vorba cu mai multi si zicea o tipa ca le-au aliniat pe toate cand au ajuns acolo si selectat job-urile dupa aspect (cea mai "dotata" la receptie).

Edited by MembruAnonim, 09 April 2022 - 01:05.


#2168
Tz3posu

Tz3posu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 906
  • Înscris: 20.03.2009

View Postvrajitoruldinoz, on 08 aprilie 2022 - 23:03, said:

Ma, in sensul strict nici sa nu te basesti intr-o camera, sa nu rigii, sa nu intri in fata la o coada, sa nu mănânci cu gura deschisă și clefaind șamd nu sint obligatorii prin lege dar sint reguli obligatorii ale societății. Sint și o mulțime de metode de furt legal, de exemplu dacă iei banii unuia care ii scapă pe jos chiar in fata ta sau convingi o bătrâna cu probleme să-ți lase banii. Sau sa nu dai bani imboldurile care cer donații, sau care vind du cutie pe marginea străzii. Alea le-ai considera obligatorii sau nu?
In practica poți sa nu lași nici un bacșis. Doar ca te supui unor neplăceri de la înjurături printre dinti și priviri strâmbe la unul care vine după tine sa te întrebe care a fost problema cu serviciul și de ce nu ai lăsat bacșis și de acolo la orice escaladare. Sau chiar la flegme in mincare dacă cumva prinde de veste înainte de a o prepara. Dar nu astea sint metodele pentru care trebuie sa lași bacșis ci pentru ca dacă nu lași fără motiv întemeiat e echivalent cu furtul.


Faptul ca tu ești dau nu ești de acord e absolut irelevant, dar ninse oare forte ciudat sa nu fii de acord cu un sistem care îți da TIE mai multă putere de decizie și rezulta într-un serviciu mai bun pentru tine.

E ca și cum ai spune ca dacă ceva costa 10 lei plătești, dar dacă tinde spune sa dai cit crezi tu ca merita - știind ca prețul de baza e 10 lei - faci criza se nervi și zici ca nu mai dai nici un ban ca nu ești de acord cu sistemul si oricum nu e obligatoriu.

Man, fara suprare, dar faci niste comparatii inutile si din categorii cu totul diferite. Nu are nicio treaba bacsisul cu cele enumerate de tine in prima fraza, crede-ma. Faptul ca ma pot trezi cu diverse evenimente dintre cele enumerate de tine spune multe despre ei ca oameni, dar nu ma mira nimic oricum in lumea in care traim. Calitatea mancarii nu are nicio legatura cu bacsisul, cum ziceam si eu si tu, asta este dat DUPA, deci orice assumption anterior e din start destinat esecului. Am vazut destui (inclusiv printre prieteni) ce arata de zici ca sunt milionari si nu dau 1 leu bacsis.

Again, sunt de acord si las 99% din cazuri bacsis decent, DAR nu sunt de acord cu obligativitatea lui din niciun considerent social doar ca asa se face acolo. Dau bacsis si o fac cu placere, atat cat consider si fara sa ma simt obligat sa o fac.

Stiu ca este irelevant de consider eu, dar este parerea mea personala si sunt convins ca sunt si alte persoane ce o impartasesc, fie ca citesc acest thread, fie ca nu.
Din nou, comparatia ta cu produsul la 10 lei a plecat din nou de la un asumtion gresit si esti doar influentat de locul unde traiesti si ti s-a inradacinat gresit in cap toata treaba asta fara ca macar sa o mai treci prin filtrul gandirii. Acolo expui mai degraba o discutie de genul Turcia in targ unde negociezi de obicei in minus, nu in plus pentru tine. Dar fie...

Edited by Tz3posu, 09 April 2022 - 08:00.


#2169
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,672
  • Înscris: 21.06.2016
Eu nu am înțeles argumentația ta.
Ti se face un serviciu pe care trebuie să-l plătești. Ai discretia să-l plătești in funcție de calitatea serviciului, dar dacă nu-l plătești e ca și cum nu ai plăti frizerul sau o ciocolata la chioșc. Din pdv moral e ca și cum ai fura din magazin, chiar dacă legal e diferit.
In privința a ce oameni sint ei, din punctul lot de vedere unul care nu plătește un hot care le fura bani din venit. Ca și cum ar veni la tine șeful și ți-ar spune ca nu-ți plătește ce ai făcut azi chiar dacă ai muncit bine.
Oricum, chiar dacă vrei sa faci chestii din astea, ca vorba aia e legal, parca in vacanța nu e locul cel mai potrivit.

Si apropo, exact din cauza asta in zone ca NY vezi de multe ori ca încearcă sa împingă bacșișul ca fiind obligatoriu, deși e ilegal si se pierde toată ideea.

#2170
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,672
  • Înscris: 21.06.2016
Eu am scris aici ca sa se înțeleagă ca tip in SUA la restaurant nu are același înțeles cu bacșișul la noi, nu e o munca care e gata plătită dar la care mai arunci tu citiva lei suplimentar, de o bere, dacă ai fost foarte mulțumit. Nu, pur și simplu munca chelnerilor nu e inclusă in preț, aia e plătită separat prin tip. Nu am auzit in viața mea sa fie cineva care nu da tip, așa cum nu cunosc nici oameni care fug din scaunul frizerului după ce ii tunde.

#2171
Ninja

Ninja

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,355
  • Înscris: 07.12.2002

View PostMembruAnonim, on 08 aprilie 2022 - 20:48, said:

chelnerii aia in SUA nu au salariu de baza (in marea parte) ci doar din bacsisul ala traiesc
Nu e corect spus ca nu au salariu de baza, au salariul minim pe economie (hourly rate). A doua parte e corecta.

#2172
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,672
  • Înscris: 21.06.2016
Cum sa aibă salariul minim dacă nu îl au? Au un salariu minim dar e ceva in genu, 3$/h, ca și cum n-ar fi, depinzind de stat. Tund cont de ce poți face cu banii ăștia in NY, e neglijabil.

#2173
Tz3posu

Tz3posu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 906
  • Înscris: 20.03.2009

View Postvrajitoruldinoz, on 09 aprilie 2022 - 08:24, said:

Eu nu am înțeles argumentația ta.
Ti se face un serviciu pe care trebuie să-l plătești. Ai discretia să-l plătești in funcție de calitatea serviciului, dar dacă nu-l plătești e ca și cum nu ai plăti frizerul sau o ciocolata la chioșc. Din pdv moral e ca și cum ai fura din magazin, chiar dacă legal e diferit.
In privința a ce oameni sint ei, din punctul lot de vedere unul care nu plătește un hot care le fura bani din venit. Ca și cum ar veni la tine șeful și ți-ar spune ca nu-ți plătește ce ai făcut azi chiar dacă ai muncit bine.

Se pare ca putem continua la infinit, doar ți a intrat in cap prostia asta ca stai acolo și o consideri normala.

Pe mine ca si client nu ma privește cât e plătit chelnerul, Bucătarul sau cât ii costa pe ei chifla aia de la burger. Eu vin sa mananc, plătesc contravaloarea cf așteptărilor ca m am uitat pe meniu si am fost de acord dacă am rămas. Las si un tip cat si dacă consider si aia, mai departe nu fur pe nimeni, pot la fel de bine considera ca acel chelner si a asumat acel job plătit sau nu. Nu este treaba mea sa plătesc angajații, ci a patronului.

Edited by Tz3posu, 09 April 2022 - 14:58.


#2174
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,491
  • Înscris: 19.04.2009

View PostTz3posu, on 08 aprilie 2022 - 21:01, said:

Inteleg sistemul si sunt de acord sa lasi, m-a aprins doar cuvantul obligatoriu cand defapt nu este obligatoriu. Ca expectationul si obiceiul este altul e cu totul altceva.
Daca s-ar include in pret cred ca toata lumea ar avea de castigat, inclusiv taxele alea la naiba cu ele. Macar ai idee de la inceput ce si cum.

E obligatoriu dpdv social.
Și când mergi la alții in vacanta, te conformezi normelor lor sociale, nu vii cu alea din fundu României.


#2175
Ninja

Ninja

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,355
  • Înscris: 07.12.2002

View Postvrajitoruldinoz, on 09 aprilie 2022 - 14:23, said:

Cum sa aibă salariul minim dacă nu îl au? Au un salariu minim dar e ceva in genu, 3$/h, ca și cum n-ar fi, depinzind de stat.
OK man, poti sa crezi ce vrei tu.

#2176
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
L.E. Am sters ce-am zis ca deja suntem mult pe langa subiectul de calatorii pe rubrica de vacanta dar asta poate ar merita o discutie pe la vreo alta categorie sa mestecam plata chelerilor in lume Posted Image

In general de calculat pentru mine e pretul din meniu la care mai adaug 25-30% in functie de suma (exemplu pentru o pizza de $10, probabil o sa ajung sa dau cam $13 cu tot cu taxe si tip).

Asa ca daca te uiti sa iti faci bugetul, intri pe https://yelp.com/ (foarte popular in SUA; multi nici macar nu intra daca nu sunt cel putin 4 stele) si cauti niste locuri pe unde te invarti, te uiti la preturi si adaugi un 25-30% ca sa vezi daca te incadrezi sau nu.

Edited by MembruAnonim, 09 April 2022 - 18:23.


#2177
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,672
  • Înscris: 21.06.2016

View PostNinja, on 09 aprilie 2022 - 16:28, said:


OK man, poti sa crezi ce vrei tu.

Nu i telefon pasiunea de a scrie mesaje pe SP înainte de a da un simplu google.


View PostTz3posu, on 09 aprilie 2022 - 14:57, said:



Se pare ca putem continua la infinit, doar ți a intrat in cap prostia asta ca stai acolo și o consideri normala.

Pe mine ca si client nu ma privește cât e plătit chelnerul, Bucătarul sau cât ii costa pe ei chifla aia de la burger. Eu vin sa mananc, plătesc contravaloarea cf așteptărilor ca m am uitat pe meniu si am fost de acord dacă am rămas. Las si un tip cat si dacă consider si aia, mai departe nu fur pe nimeni, pot la fel de bine considera ca acel chelner si a asumat acel job plătit sau nu. Nu este treaba mea sa plătesc angajații, ci a patronului.

Continui sa confunzi opiniile tale personale despre un sistem (care altfel funcționează foarte bine pentru localnici) cu implicațiile morale ale unui gest.
Poftim, considera ca in America prețul scris nu e decit uneori cel adevărat, din diferite motive (taxe, bacșișuri, negocieri ). Nici măcar la magazin prețul de la raft nu e cel de la casa. E o ciudățenie dar e ce e si o regula de bun simt e ca in Roma te comporți ca romanii.

#2178
judas

judas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,829
  • Înscris: 04.02.2008

View PostOvidiuNS, on 08 aprilie 2022 - 13:01, said:


Cumva ai observat dacă există în Chinatown restaurante de tipul "all you can eat" ? La Londra m-am descurcat de minune cu prânzuri mişto pe la 8 lire, ar fi super dacă şi la NY se poate mânca aşa de ieftin şi sănătos.

M-am uitat prin Chinatown dar nu am vazut ceva de genul "all you can eat". Si sincer credeam ca acolo preturile sunt mai mici decat in Midtown (ma refer la restaurante chinezesti), dar nu, erau cam la fel.

View PostOvidiuNS, on 08 aprilie 2022 - 13:01, said:


În altă ordine de idei, Frick Collection nu te-a pasionat ?


Pe asta l-am ratat in pregatirea vacantei. Acum am aflat de el, merita vizitat.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate