Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...
 

Statele Unite ale Americii

- - - - -
  • Please log in to reply
2918 replies to this topic

#2179
foxtian

foxtian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 606
  • Înscris: 03.10.2019
o aplicatie buna pentru metroul din  NY  ?

#2180
judas

judas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,830
  • Înscris: 04.02.2008

View Postfoxtian, on 10 aprilie 2022 - 14:26, said:

o aplicatie buna pentru metroul din  NY  ?

Nu am folosit aplicatie, doar harta asta pe telefon:
https://new.mta.info/map/5256.
Grija mare ca sunt statii in care opresc toate trenurile si statii in care opresc doar unele (au linii duble pe sens).

#2181
mhro

mhro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 293
  • Înscris: 03.05.2020
recomand tot https://new.mta.info/

#2182
LHR

LHR

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 245
  • Înscris: 28.12.2015

View Postfoxtian, on 07 aprilie 2022 - 16:03, said:

foarte  util ,  cat   cash  sa fie pentru 12 zile?

Eu m-am descurcat o saptamana in NYC si DC fara cash.
Am platit cu cardul si la Gray's Papaya unde accepta plata cu card doar de la $10 in sus iar eu am cumparat doar de $7


Pentru transport in comun cam peste tot recomand  https://citymapper.com/cities

Edited by LHR, 10 April 2022 - 18:47.


#2183
judas

judas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,830
  • Înscris: 04.02.2008

View PostLHR, on 10 aprilie 2022 - 18:45, said:

Eu m-am descurcat o saptamana in NYC si DC fara cash.
Da, dar pot aparea situatii neprevazute in care ai nevoie si de cash (de exemplu la metrou, vrei sa iei sau sa incarci un card si pe aparat scrie "cash only").

#2184
LHR

LHR

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 245
  • Înscris: 28.12.2015

View Postjudas, on 11 aprilie 2022 - 06:52, said:


Da, dar pot aparea situatii neprevazute in care ai nevoie si de cash (de exemplu la metrou, vrei sa iei sau sa incarci un card si pe aparat scrie "cash only").

Eu si la metrou am platit contactless 😀
Si daca era nevoie de cash, am vazut ATMuri peste tot in Manhattan


#2185
judas

judas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,830
  • Înscris: 04.02.2008

View PostLHR, on 11 aprilie 2022 - 09:06, said:

Eu si la metrou am platit contactless ��
Si daca era nevoie de cash, am vazut ATMuri peste tot in Manhattan
Ma referam la faptul ca am vazut in cateva randuri afisat pe automatele din metrou "cash only".
Probabil ca aveau ceva probleme cu conexiunea.

#2186
flg20

flg20

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 22.01.2020
Salut, voi face o excursie la NY in perioada următoare.
As avea niste intrebari:
1)Plăți, cardul Revolut merge?
Daca am nevoie sa zicem de cash suplimentar, deși evident o să îmi iau din tara, pot scoate de la bancomate?
2)
Internet,văd că la Digi au un roaming destul de ok, 100MB cam la 1,5 euro, surprinzător.
Daca te poți baza pe wifi, nu cred că mai e nevoie de sim local. E ok wifi in Manhattan ?
Am 9 zi le la dispoziție ,și mă gândeam și la  orașele apropiate de NY, și aici am Philadelphia,Washington, Boston.
Ce părere aveți, eu merg prima data, să mă concentrez pe NY sau ar fi timp și ptr unul din celelalte ? Care ar merita mai mult? Washington văd că e cam slăbuț in atractii
An văzut că sunt și excursii de la NY la Niagara, merita in perioada asta ? Se pleacă pe la 12 noaptea , ajuns dimineață la cascada, stat 5 ore și înapoi . Destul de obositor bănuiesc, dar îți economisește o noapte de cazare. Dar mă gândesc că fiind totuși răcoare sa nu prind doar ceata.

Cazare am găsit un airbnb in Queens.
Sa vedem cum fac cu mesele, restaurantele sunt destul de scumpe, cred că o să mă bazez pe supermarketuri mai mult.



PS: Ce asigurare de călătorie recomandați ?
Testul înțeleg că poate fi și antigen, nu neapărat PCR. Trebuie un anumit tip? Eu am intrat pe pagina CDC și dau acolo niște exemple dar spun practic că poate fi orice fel de test.

Edited by Dany_Darke, 13 April 2022 - 21:45.


#2187
mhro

mhro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 293
  • Înscris: 03.05.2020
presupun ca nu ai citit nimic din urma din acest topic?

#2188
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,703
  • Înscris: 21.06.2016
De mincat se poate minca de la un chiosc, o taraba, un food truck, restaurante etnice mai soiase etc (toate astea au de cele mai multe ori mincare excelenta) la restaurante cu 3 stele michelin.

#2189
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,626
  • Înscris: 12.12.2006
Testul - merge cel rapid pentru certificat verde, sa ai rezultatul in engleza. Ti-l verifica la imbarcare pe zborul cu destinatia SUA.

#2190
judas

judas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,830
  • Înscris: 04.02.2008

View Postflg20, on 13 aprilie 2022 - 16:30, said:

1)Plăți, cardul Revolut merge?
Daca am nevoie sa zicem de cash suplimentar, deși evident o să îmi iau din tara, pot scoate de la bancomate?
Da, cardul Revolut merge si la plati si la retragere numerar.

View Postflg20, on 13 aprilie 2022 - 16:30, said:

Internet,văd că la Digi au un roaming destul de ok, 100MB cam la 1,5 euro, surprinzător.
Daca te poți baza pe wifi, nu cred că mai e nevoie de sim local. E ok wifi in Manhattan ?
La Digi au un roaming destul de OK ca pret (chiar surprinzator de mic, nu am avut curaj sa ma las in baza lor).
La ce te referi cand intrebi daca e OK wi-fi-ul in Manhattan? La hotel, in restaurante ?

View Postflg20, on 13 aprilie 2022 - 16:30, said:

Am 9 zi le la dispoziție ,și mă gândeam și la  orașele apropiate de NY, și aici am Philadelphia,Washington, Boston.
Ce părere aveți, eu merg prima data, să mă concentrez pe NY sau ar fi timp și ptr unul din celelalte ? Care ar merita mai mult? Washington văd că e cam slăbuț in atractii
An văzut că sunt și excursii de la NY la Niagara, merita in perioada asta ? Se pleacă pe la 12 noaptea , ajuns dimineață la cascada, stat 5 ore și înapoi . Destul de obositor bănuiesc, dar îți economisește o noapte de cazare. Dar mă gândesc că fiind totuși răcoare sa nu prind doar ceata.
Acum depinde ce ai in plan si ce te atrage. In 9 zile sa vezi tot ce ai enumerat mai sus pare foarte pe fuga. De exemplu Washington-ul are vreo 5-6 muzee care iti mananca vreo 2 zile.

View Postflg20, on 13 aprilie 2022 - 16:30, said:

PS: Ce asigurare de călătorie recomandați ?
Allianz sau Generali

View Postflg20, on 13 aprilie 2022 - 16:30, said:

Testul înțeleg că poate fi și antigen, nu neapărat PCR. Trebuie un anumit tip? Eu am intrat pe pagina CDC și dau acolo niște exemple dar spun practic că poate fi orice fel de test.
Nu poate fi orice test, trebuie sa fie un test viral (scrie clar acolo). Adica antigen sau RT-PCR.

#2191
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,493
  • Înscris: 19.04.2009

View Postflg20, on 13 aprilie 2022 - 16:30, said:

Salut, voi face o excursie la NY in perioada următoare.
As avea niste intrebari:
1)Plăți, cardul Revolut merge?
Daca am nevoie sa zicem de cash suplimentar, deși evident o să îmi iau din tara, pot scoate de la bancomate?



Merg, cu 2 exceptii:
Platit la pompa (trebuie sa platesti la casa cu cardul inainte de cati bani vrei, e.g. $80, apoi alimentezi, apoi meri sa iei restul daca e... mie mi-au dat restul in cash desi cica nu aveau voie Posted Image )
Lasat bacsis. In US scrii tipsul pe nota si il incaseaza ulterior ca POS not present. Am sesizat insa ca nu se poate (gen, nu l-au incasat deloc la cateva restaurante cat l-am folosit la inceput). Asa ca tipsul il lasati cash. Sau platiti cu un card de credit.

Pentru internet folosesc AirAlo eSIM... daca ai eSIM, merita. 10GB cu $20.

Eu asigurare am de la Cigna, e asigurator american si au lista lor de spitale/ clinici/ etc.

Edited by Lex404, 14 April 2022 - 10:01.


#2192
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,626
  • Înscris: 12.12.2006
Mie mi-au luat tips-ul si de pe Revolut. Intai au facut o tranzactie doar cu nota fara tips, apoi au anulat prima tranzactie si au luat cu tot cu tips. Dar asta a fost dupa ceva timp, initial imi aparea tranzactia fara tips.

Da, a avut si sotul meu la un moment dat probleme cu plata la pompa (din aia self service) cu cardul. Ne si grabeam la aeroport sa predam masina, a rezolvat-o pana la urma dar nu mai stiu cum.

Edited by mdt, 14 April 2022 - 10:07.


#2193
foxtian

foxtian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 606
  • Înscris: 03.10.2019
la hotel  in momentul cazarii  ,  cat sa fie tips ul pentru  a primi o camera mai buna  , ma intereseaza  sa am o priveliste frumoasa  la fereastra  ,camera mai   ingrijita  etc  etc  , stiti voi    ce zic  . am deja rezervarea  facuta  la hotel   .

#2194
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,703
  • Înscris: 21.06.2016
Nu am auzit sa dai șpagă la hotel pentru camera dar nu cred ca refuza 20$ :)

#2195
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,626
  • Înscris: 12.12.2006
Nici eu nu am auzit sa dai spaga la hotel in State la receptie. Am dat o singura data bacsis angajatului care a venit sa instaleze patul suplimentar pentru copil. Nu stia cum sa fie mai dragut, a inceput sa ne arate cum functioneaza intrerupatoarele asa ca i-am dat tips, a multumit si a plecat.

Edited by mdt, 17 April 2022 - 19:32.


#2196
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,493
  • Înscris: 19.04.2009
Oooh, ba chiar am auzit ca e populara treaba :D

Gen, se pun 20-50 USD la receptie impreuna cu ID-ul/ pasaportul

Cel putin in LV, netul spune ca ar fi o treaba practicata..

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate