Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Statele Unite ale Americii

- - - - -
  • Please log in to reply
2912 replies to this topic

#2215
foxtian

foxtian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 583
  • Înscris: 03.10.2019
flg  20  ,  o zi si in Philadelphia..... cum a fost  ? cu trenul sau  cu  bus  ? pret  si timp  dus intors  ?   poti detalia un pic   ?

#2216
flg20

flg20

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 22.01.2020

View Postfoxtian, on 01 mai 2022 - 19:34, said:

flg  20  ,  o zi si in Philadelphia..... cum a fost  ? cu trenul sau  cu  bus  ? pret  si timp  dus intors  ?   poti detalia un pic   ?
Flixbus (da, exista si in SUA, dar sunt si alte firme de bus-uri  ), 30$ dus-intors, face cam 2 ore, am avut dimineata la 7.30 dus si inapoi seara pe la 8.15 PM. In Philadelphia e multa istorie, acolo s-a scris constitutia, s-a declarat independenta SUA,Clopotul Libertatii, exista muzee dedicate acestor lucruri, cladirea primariei e interesanta au un bulevard larg gen Champs Elysees (Franklin blvd), un pod vechi peste raul Delaware pe care poti merge si ca pieton si vedea skyline-ul orasului, Muzeul de Arta cu niste trepte de pe care la fel ai un view frumos si statuia lui Rocky tot pe acolo; Eastern State Penitentiary, inchisoare celebra de maxima siguranta. Foarte aerisit orasul si linistit, in comparatie cu agitatia din NY unde la unele ore nu ai loc pe strada sa mergi. Multa arta urbana  pe diversi pereti exteriori de cladiri, la tot pasul.

A, ce am uitat: in SUA benzina e undeva sub 5 RON litrul si cu toate astea se plang ca s-a scumpit... :))

#2217
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Da, americanii nu stiu ce e aia benzina scumpa; sa vezi acum cativa ani cum era; nu degeaba sunt multe masini cu motoare mari ca nici taxa pe cilindree nu au.

#2218
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,362
  • Înscris: 21.06.2016
Pai s-a dublat in citeva luni, deci s-a scumpit foarte tare.
Am mai spus eu, prima oara cind am pus benzina in SUA era 99c pe galon si acum e 6$. Acum un an era sub 4$.

#2219
judas

judas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,827
  • Înscris: 04.02.2008

View Postflg20, on 30 aprilie 2022 - 19:44, said:

Cat despre Statuia Libertatii-- nu e nimic monumental asa cum pare in poze sau filmari, e o statuie de dimensiuni destul de mici, din Manhattan abia se vede, e la distanta. Chiar si de pe insula, nu e nimic impresionant, e un simbol important insa.
Acum depinde ce intelegi prin "dimensiuni destul de mici", are vreo 47m fara soclu....

#2220
rigmarole

rigmarole

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,882
  • Înscris: 29.01.2019
Asa a fost de la inceput, Philadelphia calma si asezata, New York galagios si ostentativ. Asa e si acum, chiar daca
populatiile s-au schimbat radical in ambele.

Citeam impresiile participantilor la primul congres al US din 1789 tinut la NY, in perioada in care americanii din state diferite
nu se cunosteau bine intre ei. In majoritate, erau uimiti de ce zgomotos e orasul, cit de galagiosi, laudarosi si bogati sint localnicii.

La al 2-lea congres american din 1791 din Philadelphia participantii au admirat arhitectura, localnicii mai retinuti si mai educati.

#2221
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,444
  • Înscris: 19.04.2009
Are careva experiența la cazinourile din Las Vegas? :lol:

Nu am făcut asta in viata mea (nici măcar la birt) și merem așa de fun.

Exista ceva metode de câștigat? :lol:

#2222
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,362
  • Înscris: 21.06.2016

View PostLex404, on 06 mai 2022 - 23:05, said:

Are careva experiența la cazinourile din Las Vegas? Posted Image

Nu am făcut asta in viata mea (nici măcar la birt) și merem așa de fun.

Exista ceva metode de câștigat? Posted Image

La poker se poate cistiga oricind, statitsic vorbind.

#2223
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,444
  • Înscris: 19.04.2009
In afara de Solitaire nu am jucat altceva cu cărți :lol:

Ma rog. Ma duc de amuzament. Buget prestabilit si lăsat cardul in camera.

QQ. Se poate juca la alte cazinouri dacă nu stau la hotelul lor? Am citit ca Off strip îs mai ok. Căutam cazino in care sa refacem filmul Hangover :lol:

#2224
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,362
  • Înscris: 21.06.2016
Poti sa lasi banii unde vrei tu :)
Du-te la Belagio sau Wynn sau Venetian daca vrei ceva mai cunoscut. Ia tot stripul la rind, te duci pe dreapta si te intocri pe stinga si iti lasi banii peste tot. Ai grija la dinti si vezi ca Mike Tyson l-a batut pe unul in avion de curind :).

#2225
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Poti intra in orice hotel care are cazino si sa joci acolo; toti vor banii tai Posted Image
Eu am luat si un Mustang pentru vreo trei zile si m-am invartit prin desert pe acolo, Hoover Dam, Red Rock Canyon, etc. Drumurile sunt ok si destul de pustiu; am facut multa galagie prin desertul ala pustiu cu V8-ul ala de $50/zi  Posted Image

Edited by MembruAnonim, 07 May 2022 - 01:24.


#2226
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,362
  • Înscris: 21.06.2016
Da, sint o multime de chestii de vazut in jur. LV e o baza excelenta pentru tot felul de excursii.

#2227
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,444
  • Înscris: 19.04.2009
Eu vreau sa-mi iau ponei acasă :lol: un Mach e.

O sa închiriem mașina din LA cu Drop Off in LV.

#2228
incognitovalentino

incognitovalentino

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 29.10.2013
A inchiriat cineva masina prin aplicatia Turo? In august ajungem in Los angeles si am vrea sa o inchiriem pe intreaga perioada , sa mergem si in LV cu ea. Preturile sunt mult mai mici decat la agentii , am inteles ca ar fi aplicatie in care persoanele isi inchiriaza propria masina , gen Uber pt inchiriat masini. Si daca imi puteti recomanda variante de parcare? La cazarea care am luat-o in downtown hotelul cere 52$ / zi pt parcare .. fix cat ma costa si inchiriatul masinii .

#2229
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,362
  • Înscris: 21.06.2016
Eu nu, dar stiu ca e destul de folosita.
Downtown LA e nasol, desi am auizt ca s-a mai imbunatatit. Poate de aia e 52$ parcarea, ca ti-e frica sa o lasi fara paza inarmata :D. Vestitul Skid Row e acolo.
Sint multe locuri misto in zona aia unde poti sta, dar downtown nu e unul din ele. Nu stiu cine plateste, daca platesti tu in general nu parchezi la hotel ci intr-o parcare de linga hotel unde e un sfert sau jumatate de pret. Sau gratis pe vreo strada, depinzind de zona ca in unele locuri nu ai voie nicaieri.

Edited by vrajitoruldinoz, 09 May 2022 - 22:59.


#2230
incognitovalentino

incognitovalentino

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 29.10.2013

View Postvrajitoruldinoz, on 09 mai 2022 - 22:53, said:

Eu nu, dar stiu ca e destul de folosita.
Downtown LA e nasol, desi am auizt ca s-a mai imbunatatit. Poate de aia e 52$ parcarea, ca ti-e frica sa o lasi fara paza inarmata Posted Image. Vestitul Skid Row e acolo.
Sint multe locuri misto in zona aia unde poti sta, dar downtown nu e unul din ele. Nu stiu cine plateste, daca platesti tu in general nu parchezi la hotel ci intr-o parcare de linga hotel unde e un sfert sau jumatate de pret. Sau gratis pe vreo strada, depinzind de zona ca in unele locuri nu ai voie nicaieri.

Mersi de raspuns , am verificat si o parcare din zona , era 30 dolari sa o tii peste noapte . Imi poti recomanda alte zone mai putin rau famate? Hotelul l-am ales ca avea piscina la ultimul etaj si un view bun al skyline-ului dar nu tin neaparat. Preturile sunt prea bune sa nu profit sa inchiriez masina , desi as fi preferat tururile sa le fac cu ceva bus hop on , asa va trebui sa caut locuri de parcare peste tot unde vreau sa opresc.

#2231
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,362
  • Înscris: 21.06.2016
Pe de alta parte daca intri si iesi cu masina si nu vrei sa te plimbi cu piciorul noaptea (ca ziua oricum nu e nici o chestie) si hotelul e ok, nu conteaza.
Nu sint expert in LA, eu cind ma duc stau spre sud, in Orange County, Huntington Beach, Newport Beach, Costa Mesa, Irvine etc.  Mai imi place la Manhattan Beach si Redondo Beach. Santa Monica e foarte comerciala.
Va trebui sa-ti programezi totul in jurul traficului, altfel te intepenesti cu orele. Poate s-o mai fi schimbat cu pandemia.

Edited by vrajitoruldinoz, 09 May 2022 - 23:21.


#2232
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,444
  • Înscris: 19.04.2009

View Postincognitovalentino, on 09 mai 2022 - 22:36, said:

A inchiriat cineva masina prin aplicatia Turo? In august ajungem in Los angeles si am vrea sa o inchiriem pe intreaga perioada , sa mergem si in LV cu ea. Preturile sunt mult mai mici decat la agentii , am inteles ca ar fi aplicatie in care persoanele isi inchiriaza propria masina , gen Uber pt inchiriat masini. Si daca imi puteti recomanda variante de parcare? La cazarea care am luat-o in downtown hotelul cere 52$ / zi pt parcare .. fix cat ma costa si inchiriatul masinii .

In Decembrie. E un fel de Airbnb al mașinilor.

A fost ok. Și gurul inconvenient ca nu poți lasă mașina in alta parte.

Acum in Iunie in Sf (și Yosemite/ Sequoia/ etc) o sa luam Turo.

Dar in LA luam tradițional ca sa o putem lasă in Las Vegas la plecare.

Oh. Grija la parcări. Intr-o seara noi nu am găsit pe strada (legal) unde era vreo 20-25 și a trebuit sa parcăm la mama naibii cu vreo $60 :)))


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate