Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Statele Unite ale Americii

- - - - -
  • Please log in to reply
2918 replies to this topic

#2197
rigmarole

rigmarole

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,885
  • Înscris: 29.01.2019
Se da bacsis la receptie, pentru o camera mai buna. $20 e OK la majoritatea hotelurilor.
Acum, cu cheile digitale, cred ca se da mai putin, in trecut probabil 1 din 5 sau asa ceva dadeau bacsis..

In general nu iti face upgrade, dar iti da la un etaj mai sus, si pe partea unde privelistea e mai buna.

Eu am dat  numai la hotelurile peste medie, nu la cele sub medie. In Vegas aproape intodeauna, pentru ca in hotelurile de acolo de 3000-5000 de camere, au mai multa libertate sa te puna in ceva peste ce ai platit.

#2198
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,633
  • Înscris: 21.06.2016
Chiar la Vegas ma gindeam, nu am dat niciodata dar nici nu imi inchipui cum ar fi putut fi camera mai buna. Am stat in ultimii ani la Wynn si de citeva ori la Trump Tower, mereu a etajee superioase.
In alte dati cind am am stat la niste hoteluri mai dubioase poate ar fi ajutat mai mult, ca acolo face diferenta mai mare. Dar n-am avut nici o problema sa schimb camera. La mine problemele esentiale sint prea aproape de lift sau sa nu puta a tigara. Pe geam ma uit numai in fuga, nu are importanta, oricum orasele americane nu stint ceva la care sa te uiti.

#2199
foxtian

foxtian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 593
  • Înscris: 03.10.2019
am mai citit si pe alte forumuri   ,   minim  este  20 $  .  sper sa mearga  treaba  , oricum esti la mana receptionerului   pentru  o camera

#2200
Sleipnir

Sleipnir

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 258
  • Înscris: 01.09.2007
Salut,
Noi o sa stam 9 zile in USA. Care e cea mai ieftina optiune de cartela de internet cu cel putin 10GB inclusi?
Mersi!

#2201
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,484
  • Înscris: 19.04.2009
AirAlo daca ai eSIM
Dacă nu ai… trist.

#2202
foxtian

foxtian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 593
  • Înscris: 03.10.2019
pe amazon  daca  ai acces   25  euro  cartela sim   america     7Giga

#2203
Sleipnir

Sleipnir

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 258
  • Înscris: 01.09.2007

View PostLex404, on 21 aprilie 2022 - 17:14, said:

AirAlo daca ai eSIM
Dacă nu ai… trist.
Am Huawei P40 Pro si suporta eSIM. Mi-am cumparat cu 19$ plan de 10 GB pentru 30 de zile. Inteleg ca se activeaza automat in momentul in care se conecteaza la o retea suportata, nu?
Mersi mult de pont ca altfel nu scapam fara 50-60$ cat costa pe la T-Mobile sau altele.

#2204
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,484
  • Înscris: 19.04.2009
Dap, când te conectezi local.

Eu nu reușesc niciodată sa instalez eSIM-ul înainte sa ajung in US, e ceva restricție geo.

Dacă aveți nevoie de net+telefon și mergeți mai des, se poate și abonament la Mint Mobile.

#2205
Tepesh

Tepesh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 467
  • Înscris: 31.05.2005
Salut,

Cum recomandați să procedez cu plățile în cele 3 săptămâni pe care plănuim să le petrecem la vară în State (New York - Washington - Florida)?

Evident că n-o să plec din țară burdușit cu cash, așa că pe-acolo voi plăti intensiv cu cardul și voi scoate de la bancomat la nevoie.

O fi mai avantajos să-mi fac special un Revolut? Sau să folosesc cardurile normale din țară? Am de la Banca Transilvania și de la ING.

#2206
yonut_a

yonut_a

    Trala la la la

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,946
  • Înscris: 03.08.2008
Folosesti cardurile normale. Dar fii antent cu ING sa suni la ei inainte sa pleci sa anunti ca vei folosi cardul in afara Europei sa nu ai surprize.

#2207
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,921
  • Înscris: 18.12.2007

View PostTepesh, on 25 aprilie 2022 - 21:07, said:

Salut,

Cum recomandați să procedez cu plățile în cele 3 săptămâni pe care plănuim să le petrecem la vară în State (New York - Washington - Florida)?

Evident că n-o să plec din țară burdușit cu cash, așa că pe-acolo voi plăti intensiv cu cardul și voi scoate de la bancomat la nevoie.

O fi mai avantajos să-mi fac special un Revolut? Sau să folosesc cardurile normale din țară? Am de la Banca Transilvania și de la ING.

Vezi care sunt comisioanele pentru retras cash.
La ING, cel putin, daca nu ai cont de euro si platesti din cel de lei, o sa ai dubla conversie: ron-eur si eur-usd.
De asemenea trebuie intrebat cu ce banci din USA au acorduri, e posibil sa nu functioneze la orice bancomat.

As face Revolut, cu cont in USD pentru plata la POS. Nu stiu cum e cu retrasul de cash de pe un card Revolut (daca se poate sau nu). Asta e oricum alt topic de discutie.

#2208
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,484
  • Înscris: 19.04.2009
Se poate retrage de pe Revolut fără probleme.

#2209
foxtian

foxtian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 593
  • Înscris: 03.10.2019
ce   bancomate  a caror banci  se pot scoate banii fara probleme  cu revolut in  usa   ?   toalete  publice  sunt in NY  ?   am de umblat pe jos   si  nu am gasit prea mute info   , cica la restaurante sau mc donalds  etc    doar daca  cumperi  ceva  ....asa este  ?

#2210
mhro

mhro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 293
  • Înscris: 03.05.2020
1. poti scoate de la CHASE, BoA

2. exista toalete publice in NY, asta puteai afla foarte usor cautand online.

3. da, datorita oamenilor strazii

#2211
flg20

flg20

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 22.01.2020
Tocmai am revenit din excursia de la New York.
N-am avut nevoie de sim-uri sau esim-uri.
Am folosit wifi care este cel putin in Manhattan in multe locatii  (de ex in foarte multe statii de metrou exista Transit Wifi, apoi in multe locatii pe e strada/intersectii importante Link NYC, in fata la AMNH de exemplu, in parcuri  si in multe alte locuri ).
Cand aveam nevoie urgent de ceva, de ex sa imi dea google maps indicatii de a merge dintr-un loc in altul deschideam datele mobile pe roaming Digi,  0.007 euro/mb, mergea super ok, se conecta imediat).

Unele chestii pe care le-am citit pe aici nu s-au confirmat.
Interviul pe aterizare pe JFK a decurs super-rapid, maxim 5 minute: de ce vin, cat stau, ce lucrez, cati bani am la mine (fara sa ceara sa ii arat vreun cont sau suma cash). Atat, practic in 30 de minute dupa iesirea din avion eram deja in AirTrain. Nu s-a uitat in bagaj sau mai citisem de ceva cu un control cu "agricultura", nu (mai) exista asa ceva. Nu mi-a dat nici in avion de completat vreun formular cum citisem cu I-nu stiu cat.
Apoi, mai auzisem  ca mancarea e foarte scumpa ceea ce nu e adevarat, in supermarket gasesti si produse f ieftine: apa la 1l la 50 centi, chiar si produse care costa cam ca si in  RO (bananele de ex erau chiar mai ieftine).  Daca te invarti putin prin magazin si nu te grabesti poti sa iei un cos de cumparaturi la pret nu cu mult mai mare ca in Ro. Nu mori de foame adica. Cu restaurantele e alta poveste, pe astea le-am cam evitat ptr ca a fost o calatorie de buget.
Mai citisem ca la casa iti baga nu stiu ce taxe in plus, nu s-a intamplat asta, cat era la raft, atat am platit si la casa, cu o singura exceptie, dar unde mi-a pus o taxa de doar vreo 10 centi in plus. In alta parte chiar pe bon aparea o reducere, deci am platit mai putin decat era la raft.
Cazare am luat un airbnb in Brooklyn la 200 ron pe noapte (la cateva minute de 2 linii de metrou, faceam vreo 30 minute pana in manhattan), super ok, apropo mi-au placut foarte mult cartierele alea de case, sunt superbe. Am stat la etaj intr-o astfel de casa.
Ideea este deci ca se poate vizita NY si la buget mai redus.
Am vizitat cam tot ce se putea, am mers o zi si in Philadelphia (frumusel orasul, are un aer putin european in unele zone).
In general am ramas placut impresionat de cum "se prezinta" americanii , aveam o parere mai proasta despre ei, ce mi-a placut e ca sunt foarte politicosi, adica toata ziua numai "thank you " sau sorry ptr orice nimic. Nu am intampinat probleme privind siguranta, sau dubiosi pe strada sa se lege de tine cum am mai patit prin capitale europene gen Paris sau Bruxelles.
Ca punct negativ-unele statii de metrou destul de jegoase, de ex una chiar de sub Wall Street, ziceai ca esti intr-un grajd, in rest foarte curat orasul, homelessi aproape deloc.
Interesante liniile alea de metrou suspendate vechi , te uiti la "stalpisorii" aia de metal destul de subtiri si de rugimiti si te intrebi cum de sustin toata suprastructura si trenurile alea lungi de 20 de vagoane  desi sunt vechi de 100 de ani, dar ma rog, nu-s eu inginer sa inteleg cum.

Cat despre Statuia Libertatii-- nu e nimic monumental asa cum pare in poze sau filmari, e o statuie de dimensiuni destul de mici, din Manhattan abia se vede, e la distanta. Chiar si de pe insula, nu e nimic impresionant, e un simbol important insa.

De platit la POS am  folosit Revolut fara vreo problema.
Mai recomand: The Ride, o activitate interesanta.

#2212
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,633
  • Înscris: 21.06.2016
Bineînțeles ca exista controlul agricol, îți pot spune eu ca după decenii de zburat înspre, dinspre si in interiorul SUA am fost luat la interviu acum citeva luni ca am adus niște sandvișuri din Mexic de care am uitat complet și am început sa le mincam linga banda de bagaje - ma rog, cerea copilul mincare - și a venit un vameș drept la noi :).
Controlul asta însă se face prin sondaj, de obicei e un ciine care miroase bagajele (in San Francisco e un Beagle).
Prețurile de la raft nu au taxe! E drept ca anumite produse nu au taxe deloc, ca si in Romani cu TVA. Dacă ai cumpărat numai mincare ai plătit cit scria pe eticheta.

#2213
foxtian

foxtian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 593
  • Înscris: 03.10.2019
flg20   ,    ai  mai fost in USA  ?   am inteles   ca cei care merg prima data este  o alta discutie si un alt   ghiseu    la intrare   in US  : asa este   ?  voi veni cu  putin bani  cash   mai mut pe card voi avea  , e ok la vama cand intreaba  de   banii  ?

#2214
flg20

flg20

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 22.01.2020

View Postfoxtian, on 01 mai 2022 - 12:52, said:

flg20   , ai  mai fost in USA  ?   am inteles   ca cei care merg prima data este  o alta discutie si un alt   ghiseu la intrare   in US  : asa este   ?  voi veni cu  putin bani  cash   mai mut pe card voi avea  , e ok la vama cand intreaba  de   banii  ?

Am scris, doar m-a intrebat ce sume am, nu m-a pus sa le justific, sa ii arat vreun cont etc. Eu am zis ca am 1000 cash si 2000 pe carduri , asa si aveam.
Pe aeroport erau mai multe fluxuri, unele ptr rezidenti, altele ptr non-rezidenti (unde era inclus si tourists, acolo am mers), nu am observat sa fi fost ghisee diferite ptr cei care merg prima data sau nu. Da, am fost prima data si una din primele intrebari chiar asta a fost, daca am mai fost in SUA.
Oricum, daca raspunzi prompt si la subiect  nu te tine mai mult de 5 minute la interviul ala.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate