Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day

Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...
 Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS
 Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65
 Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?
 

M-am ingrasat ! Ce sa NU mai mananc ?

- - - - -
  • Please log in to reply
120 replies to this topic

#109
_Alexia_

_Alexia_

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 15.10.2008
Eu am slabit 9 kg in aproape 2 luni, renuntand la zahar, sare, ulei si paine alba...treptat, te obisnuiesti sa bei o cafea fara zahar.mancat normal, dar in cantitati mici (inclusiv painea neagra in cantitati mici)...cu o ambitie mare, atunci cand imi era pofta de ciocolata, cumparam una, mancam o bucatica si restul o ofeream colegilor mei...iarasi sucul de grapefruit natural, baut pe stomacul gol, mi-a prins foarte bine. si micul dejun foarte important, nu sariti peste niciodata.de sport nu am timp, dar muncesc mult...de atunci, aproape 2 ani, ma mentin, fara eforturi supraomenesti...tot ce mananc e in cantitati mici spre medii

#110
TupaC

TupaC

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,220
  • Înscris: 05.02.2006
Mai bine mananca un grapefruit (fructul ) decat sucul ala care e "gol".

Edited by TupaC, 25 November 2008 - 21:48.


#111
teo4teos

teo4teos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 878
  • Înscris: 16.09.2007

View PostKdefthog, on Nov 18 2008, 23:49, said:

In principiu trebuie sa creezi un deficit de kcal. Mananci 1000kcal consumi 2000kcal, creezi un deficit de 1000 kcal pe zi, tradus in lipide cam 110g de lipide(grasime) pe zi. Carbohidratii sunt prima sursa de energie pe care o utilizeaza corpul, la terminarea acestora se trece pe grasimi, iar in cazuri exceptionale pe proteine. Ca sa slabesti trebuie sa mananci mancare cu putine kcal pe 100g, adica plante, de preferinta crude, iar daca nu le suporti atunci le fierbi, cu sare si alte condimente, incercati sa limitati uleiul de orice tip la foarte putin sau chiar deloc pentru ca are multe kcal.
Acuma eu am gasit o teorie foarte interesanta in privinta dietele, slabirii si mentinerii greutatii corporale. Poti sa restrictionezi cantitatea de mancare pentru a slabi, dar iti va fi mereu foame, nu vei avea energie etc.
Poti sa faci sport, dar daca mananci mult, mese copioase, dense caloric, nu ai facut nici o branza, nu mai spun de efortul constant pe care trebuie sa-l faci pentru a consuma calorii. O a treia metoda de a slabi este de a trece la o alimentatie mai putin densa caloric si oricum ai intoarce-o trebuie sa mananci legume, putine fructe(2-3 pe zi), si foarte putine sau deloc seminte, nuci, produse animale.
Pentru a avea succes in aceasta noua alimentatie sunt necesari mai multi pasi:

1. O trecere treptata de la vechea alimentatie la noua alimentatie, introducerea noilor alimente si reducerea pana la eliminare, eventual, a vechilor alimente, treptat.
2. Sursa de energie ar trebui sa fie carbohidratii complecsi care se digera si elibereaza energia lent. Alimentele bogate in amidon (cartofi, orez, porumb) trebuie sa fie prezente la fiecare masa dintr-o zi, ofera energia necesara activitatilor zilnice si satisfac senzatia puternica de foame.
3. Evitati alimentele si fainile rafinate. Orice aliment rafinat este mult mai repede absorbit prin peretele intestinal datorita procesele de maruntire prin care creste suprafata de contact cu acesta.
4. Mancati legume galbene si verzi. Contin fibre multe, senzatia de satietate apare repede si contin putine kcal pe 100g.
5. Mancati cat mai multe alimente crude, se digera in proportie mai mica si astfel ofera mai putine kcal.
6. Evitati alimentele care contin multe grasimi, in special combinatiile dulce(cu eliberare rapida)-gras.
7. Evitati zaharul alb rafinat. Incercati eventual zahar brun sau stevie.
8. Mancati nu mai mult de 2-3 fructe pe zi. Contin carbohidrati simpli cu eliberare rapida.
9. Mancati mai des(8-14 ori pe zi) si mai lent. Avantajale mesele mici si dese: corpul se bazeaza mult mai putin pe capacitatile de stocare deoarece hrana este disponibila pe parcursul zilei si nu trebuie sa o pastreze. Nivelul insulinei din corp este constant, nu mai fluctueaza asa de mult ca in cazul meselor copioase. Mancand incet, corpul are timp sa trimita creierului mesajul "sunt plin", mancand repede si mult, acest mesaj ajunge mai tarziu la creier, decat momentul in care sunteti satui.
10. Pastrati mesele monotone. Incercati sa mancati cam aceleasi alimente in fiecare zi si la fiecare masa, cu mici variatii, diversitatea alimentelor determina un consum mai mare.
11. Mancati cat mai nesarat posibil. Sarea afecteaza direct gustul alimentelor determinand un consum mai mare al acestora nu din motive de foame.
12. Reduceti la minim sau complet orice bautura concentrata in kcal alcool, sucuri carbogazoase, sucuri naturale.


eu am o propunere pentru tine: nu mai spune prostii ca poate lumea te crede!

Cum sa mananci putine fructe ca are zahar cu eliberare rapida si multe legume cu amidon si carbohidrati complecsi??? Vrei sa ai pancreasul pe butuci in scurt timp si nu stii cum sa faci sau cum??? Crezi ca amidonul nu se depune ca grasime pe bucutze???  Se depune si inca bine de tot...

Cum sa mananci de 14 ori pe zi?? Nu stii cum sa faci gastrita sau ulcer?? Nu stii cum sa faci stomacul prastie mai repede si te gandesti sa il mentii continuu in lucru, si sa secrete acid tot timpul?? Te rog, fa tu asa, dar nu mai spune si la altii...

Pastrati mesele monotone?? asta e marele secret al sanatatii? sa mananci in fiecare zi la fel??? :D Probabil ca ajungi sa nici nu mai vrei sa mananci al un moment dat, perfect pentru slabit, foarte sanatos ca nu are E-uri, aerul e cel mai bun aliment :D


Sa mancam legume galbene si verzi?? Pai ce zici de fasole?? si galbena si verde, are putine calorii nu??

Sarea afecteaza gustul alimentelor?? Pai da, il potenteaza, ii da gust alimentului care e fad sau prea dulce. da, sa nu manance multa sare dar deloc??? Si ceva care are gust bun clar ca te face sa mananci mai mult fata de ceva care nu are niciun gust.... :P

Si sa iti dau o veste noua: mancatul nu se face doar de foame, alimentatia nu e doar un raspuns fiziologic, ca respiratul, e si o necesitate sociala, psihologica, o arta, etc.
Ca si sexul: daca tu ai face sex doar cand o sa vrei sa faci un copil atunci si eu o sa mananc doar cand imi e foame si doar ce imi este strict necesar...dar daca tu faci sex de placere atunci si eu o sa mananc de placere....poti sa mananci de placere si fara sa fii porc ci sa fii rafinat  si echilibrat...

#112
Kdefthog

Kdefthog

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 16.09.2008

View Postteo4teos, on Nov 25 2008, 23:14, said:

eu am o propunere pentru tine: nu mai spune prostii ca poate lumea te crede!

Cum sa mananci putine fructe ca are zahar cu eliberare rapida si multe legume cu amidon si carbohidrati complecsi??? Vrei sa ai pancreasul pe butuci in scurt timp si nu stii cum sa faci sau cum??? Crezi ca amidonul nu se depune ca grasime pe bucutze???  Se depune si inca bine de tot...

Cum sa mananci de 14 ori pe zi?? Nu stii cum sa faci gastrita sau ulcer?? Nu stii cum sa faci stomacul prastie mai repede si te gandesti sa il mentii continuu in lucru, si sa secrete acid tot timpul?? Te rog, fa tu asa, dar nu mai spune si la altii...

Pastrati mesele monotone?? asta e marele secret al sanatatii? sa mananci in fiecare zi la fel??? :D Probabil ca ajungi sa nici nu mai vrei sa mananci al un moment dat, perfect pentru slabit, foarte sanatos ca nu are E-uri, aerul e cel mai bun aliment :D


Sa mancam legume galbene si verzi?? Pai ce zici de fasole?? si galbena si verde, are putine calorii nu??

Sarea afecteaza gustul alimentelor?? Pai da, il potenteaza, ii da gust alimentului care e fad sau prea dulce. da, sa nu manance multa sare dar deloc??? Si ceva care are gust bun clar ca te face sa mananci mai mult fata de ceva care nu are niciun gust.... :P

Si sa iti dau o veste noua: mancatul nu se face doar de foame, alimentatia nu e doar un raspuns fiziologic, ca respiratul, e si o necesitate sociala, psihologica, o arta, etc.
Ca si sexul: daca tu ai face sex doar cand o sa vrei sa faci un copil atunci si eu o sa mananc doar cand imi e foame si doar ce imi este strict necesar...dar daca tu faci sex de placere atunci si eu o sa mananc de placere....poti sa mananci de placere si fara sa fii porc ci sa fii rafinat  si echilibrat...

Eu iti dau tie un sfat. Nu-ti mai da cu parerea ca ti-o dai prost! Ceva concret ai de spus sau doar "aciditatea" raspunsurilor tale masoara relevanta acestora.

Am zis clar este indicat sa mananci putine fructe intregi, nu sucuri de fructe, pentru ca au zahar, fructoza care are eliberare rapida in corp si se metabolizeaza rapid. 2-3 fructe pe zi maxim daca ai probleme cu greutatea si vrei sa slabesti, daca nu poti sa mananci de 3-4 ori mai mult decat atat. Fructele intregi contin mai putine kcal pe 100g decat sucurile naturale de fructe sau in special de cele care au adaos de zahar. Cea mai mare dobitocie ai putut sa zici ca amidonul din cartofi, orez, porumb se depune ca grasime foarte usor. Amidonul este un carbohidrat complex, zahar, care se digera lent si elibereaza tot lent energia, ofera cea mai mare senzatie de satietate. Uite studiu link

"
There were significant differences in satiety both within and between the six food categories. The highest SI score was produced by boiled potatoes (323 +/- 51%) which was seven-fold higher than the lowest SI score of the croissant (47 +/- 17%). Most foods (76%) had an SI score greater than or equal to white bread.
"

Da, sa mananci de pana la 14 ori pe zi. Pare foarte des, dar orice ai manca, oricat de putin se considera ca ai mancat o data. Ideea este sa mananci putin si des, la 3-4 ore distanta, mese mici cu un fruct, leguma intre. Depinde si ce activitate ai si cat timp disponibil ai pentru a manca. Astfel corpul nu se va baza pe capacitatile de stocare pentru ca hrana este disponibila pe tot parcursul zilei, nu trebuie sa faca rezerve.

Da, daca vrei sa slabesti, pastrezi mesele monotone. Ai un aliment bogat in amidon pe care-l consumi la fiecare masa principala, preparat in diverse moduri, 2-3 legume si eventual un fruct. Diversitatea te determina sa mananci mai mult, monotonia nu. In acelasi timp daca mananci incet, lent, vei manca mai putin cantitativ pana cand apare senzatia de satietate. Aici e vorba de slabit, nu de mici "trucuri" prin care sa trisezi si defapt sa mananci mai mult decat mancai inainte, in momentul in care ai ajuns la concluzia ca trebuie sa slabesti.

Omul e atras instinctiv de sare, are papile gustative pentru sarat chiar pe varful limbii, alimentele bogate in sare vor fi mai mult consumate decat cele sarace in sare. De ce in toate produsele alimentare de astazi se introduce sare in cantitati mari, pentru ca devin mai gustoase, mai atragatoare pentru oameni, care le consuma in cantitati mari.

Mda, pacat ca multi dintre "artisti" o duc rau tare, ca doar de ce discutam in topicul acesta.

Ai un stil latrator de a raspunde la orice intrebare, dar probabil asa iti argumentezi tu afirmatiile.

#113
TupaC

TupaC

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,220
  • Înscris: 05.02.2006
Adica tu Kdefthog ne recomanzi noua sa mancam amidon ? Ori n-am inteles eu bine ?

Quote

Diversitatea te determina sa mananci mai mult, monotonia nu
Cu asta am inteles ca eu pot bea numai lapte toata ziua.
Nu sunt expert dar nici tu nu esti si pun pariu ca te agiti de parca ai sti tu tot despre alimentatie, stai linistit si nu mai da tu sfaturi aiurea ca sunt oameni care studiaza de 20 ani alimentatia si inca nu au inteles-o bine.
Sfaturile tale sunt identice ca la acelea:

Quote

Nu e bine sa mananci dupa ora 6
si daca iti mai cumperi un magic leg din reclamele alea retarde ai facut combinatia mortii.

Edited by TupaC, 26 November 2008 - 11:12.


#114
teo4teos

teo4teos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 878
  • Înscris: 16.09.2007

View PostKdefthog, on Nov 26 2008, 01:07, said:

Eu iti dau tie un sfat. Nu-ti mai da cu parerea ca ti-o dai prost! Ceva concret ai de spus sau doar "aciditatea" raspunsurilor tale masoara relevanta acestora.


Pai am zis mai multe lucruri concrete, dar mai trebuie si capacitate de a intelege ce zic ;)

Quote

Am zis clar este indicat sa mananci putine fructe intregi, nu sucuri de fructe, pentru ca au zahar, fructoza care are eliberare rapida in corp si se metabolizeaza rapid. 2-3 fructe pe zi maxim daca ai probleme cu greutatea si vrei sa slabesti, daca nu poti sa mananci de 3-4 ori mai mult decat atat. Fructele intregi contin mai putine kcal pe 100g decat sucurile naturale de fructe sau in special de cele care au adaos de zahar. Cea mai mare dobitocie ai putut sa zici ca amidonul din cartofi, orez, porumb se depune ca grasime foarte usor. Amidonul este un carbohidrat complex, zahar, care se digera lent si elibereaza tot lent energia, ofera cea mai mare senzatie de satietate.

Omule, tu ai habar de vreun metabolism  sau tot ce spui se bazeaza pe situri si articole citite la repezeala???
Tu chiar crezi in ce spui ceea ce e destul de grav...
Ia gandeste si tu logic: iei o portocala, o storci, arunci partea solida si mai pui niste apa peste suc. Ce rezulta, sucul adica are mai multe calorii decat portocala initiala???? Ai scos parte solida, ai adaugat apa dar tie iti ies mai multe calorii asa-i???

Tu intelegi ce inseamna de fapt un zahar cu aliberare lenta sau crezi ca daca se elibereaza lent moleculele de glucoza din lantul respectiv inseamna ca se transforma toate in energie, incet asa si pe masura ce se transforma tu o consumi si de aia nu se mai depune pe tine??? Dupa parerea ta asa, ce crezi, glucoza eliberata din amidon se transforma 100% in energie sub forma de ATP si daca organismul nu o consuma ce s eintampla, se evapora cumva?? Iese pe la subrat??? hai lumineaza-ma si pe mine ca poate eu nu inteleg metabolismele astea sa ca tine....



Quote

Da, sa mananci de pana la 14 ori pe zi. Pare foarte des, dar orice ai manca, oricat de putin se considera ca ai mancat o data. Ideea este sa mananci putin si des, la 3-4 ore distanta, mese mici cu un fruct, leguma intre. Depinde si ce activitate ai si cat timp disponibil ai pentru a manca. Astfel corpul nu se va baza pe capacitatile de stocare pentru ca hrana este disponibila pe tot parcursul zilei, nu trebuie sa faca rezerve.

Adica, unuia care vrea sa slabeasca pentru ca mananca mai mult decat consuma tu ii spui sa manance de 14 ori pe zi??? :D
Doamne, acum inteleg de ce toti nebunii se cred nutritionisti si toti prostii ii asculta!
Iti faci stomacul praf frate asa, plus ca mancarea aia nu se mai digera in vecii vecilor amin: si daca asta urmaresti sa nu mai digeri mancarea ci doar s-o tii in stomac si sa o arunci la canal mai bine nu o mai mananci, ca faci risipa!

ia gandeste si tu logic: ca sa mananci de 14 ori pe zi ar trebui sa mananci cam o data la fiecare ora si 10 minute. Ai mancat acum  ceva..daca digestia dureaza 2 ore si cand faza digestiei acelui lucru e in toi, cu un anumit pH, intrand in actiune anumite enzime tu introduci in stomac alta mancare, obligand stomacul sa secrete iar acizi gastrici si sa ia digestia de la capat, enzimele respective s eopresc (functioneaza in functie de pH), resturile alea alimentare raman in stomac si s efac terci langa cele noi, care nu se digera bine datorita celor vechi. peste o ora, peste tot terciul asta de mancare in diferite stadii de digestie tu ce faci?? pai mai arunci o portie de mancare proaspata..ca sa strici si digestia asta..si o tii tot asa, cu stomacul plin de acizi toata ziulica, si plin de resturi de mancare. fara sa dai posibilitatea stomacului sa evacueze resturile digerate si sa ia o pauza..si eventual daca o face evacueaza si resturile nedigerate care ajung in colon, putrezesc acolo si fementeaza iar energia din acele alimente nu va mai fi folosita in veci. da, ai obtinut o metoda de slabire prin intoxicare si oosirea sistemului digestiv la maxim. daca in 5 ani nu faci gastrita, ulcer sau colita de fermentatie inseamna ca ai un stomac al dracului de rezistent (ceea ce nu ar fi valabil pentru alti fraieri care s-ar lua dupa dieta asta geniala pe care o descrii aici)


ca sa nu mai zic ca, sa mananci de 14 ori pe zi ca sa slabesti e o tampenie cat casa..pentru ca pofta vine mancand.

Corpul nu isi face depozite de grasime de teama ca nu ii mai dai tu maine sa manance si nici nu te credepe cuvant ca daca ii dai 10 ani la rand in fiecare zi alimente din belsug in al 11 lea an o sa faci la fel. Organismul are o inteligenta aparte, din fericire pentru noi mai mare decat cea rezidenta in creierele unora dintre aceste organisme umblatoare, si isi gestioneaza resursele asa cum trebuie. Tot ce trebuie sa faca omul este sa ii dea manacare diversificata, in 2-3 reprize pe zi, sa ii respecte perioadele de odihna si sa nu il imbuibe ca pe porc. restul face organismul: daca ii dai prea multe proteine le transforma in lipide, daca ii dai prea multe glucide le transforma in proteine sau lipide daca are nevoie, daca ii dai prea multa mancare o depoziteaza si el sub forma cea mai eficienta de energie, lipidele. Lipidele astea nu sunt decat surplusul de energie, pe care nu o folosesti, sau pe care o mananci fara sa ai nevoie de ea.




Quote

Da, daca vrei sa slabesti, pastrezi mesele monotone. Ai un aliment bogat in amidon pe care-l consumi la fiecare masa principala, preparat in diverse moduri, 2-3 legume si eventual un fruct. Diversitatea te determina sa mananci mai mult, monotonia nu. In acelasi timp daca mananci incet, lent, vei manca mai putin cantitativ pana cand apare senzatia de satietate. Aici e vorba de slabit, nu de mici "trucuri" prin care sa trisezi si defapt sa mananci mai mult decat mancai inainte, in momentul in care ai ajuns la concluzia ca trebuie sa slabesti.

O dieta de slabit fara marirea efortului fizic, fara consumul energiei suplimentare e un bullshit. Intreaba porice nutritionist adevarat si iti va spune acelasi lucru. Infometarea nu este o metoda de slabit eficienta. Diversitatea te ajuta sa supravietuiesti

ia-o iar logic: esti gras ca un porc, ai 20 de kile de slanina in plus pe tine. rata de transformare a lipidelor in proteine si glucide este mica pentru ca nu faci efort fizic intens si ar trebui sa te infometezi rau ca sa ajunga corpul sa inceapa sa transforme lipidele in energie, dar si in glucide si proteine. Insa pentru toate astea corpul are nevoie de vitamine si minerale, care sunt catalizatori ai multor reactii metabolice si ai multor enzime. dar tu mananci monoton, doar amidon..nu ii dai tot ce are nevoie..rezulta doar o anemie, o stare de slabiciune, lesin, etc desi esti gras cat un porc.

In schimb daca incepi sa faci sport/gimnastica si sa mananci diversificat, mai putin dar rational slabesti incet incet, iti fotifici muschii, lipidele alea se transforma si in energie dar se stimuleaza si sinteza proteica pentru fibrele musculare, nici nu te infometezi, nici nu iti faci stomacul praf, si ai si un tonus ok.



Quote

Omul e atras instinctiv de sare, are papile gustative pentru sarat chiar pe varful limbii, alimentele bogate in sare vor fi mai mult consumate decat cele sarace in sare. De ce in toate produsele alimentare de astazi se introduce sare in cantitati mari, pentru ca devin mai gustoase, mai atragatoare pentru oameni, care le consuma in cantitati mari.

Mda, pacat ca multi dintre "artisti" o duc rau tare, ca doar de ce discutam in topicul acesta.

Ai un stil latrator de a raspunde la orice intrebare, dar probabil asa iti argumentezi tu afirmatiile.

Si de aia se ingrasa fiindca mananca sarat nu??
Aiurea, toata lumea care nu mananca de 14 ori pe zi si nu mananca porumb si cartofi la greu o duce rau, nu??? Exgerezi ca na, ce poti si tu sa faci...

Stil latrator?? Doar la cei care spun prostii cu pretentii de adevar....

#115
mielu_shaun

mielu_shaun

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 226
  • Înscris: 17.06.2008
Mai fratilor daca nu faceti sport normal ca va faceti cat 10, raspunsul la slabit ii sportul combinat cu un stil de viata sanatos.

#116
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,739
  • Înscris: 21.08.2008
"M-am ingrasat ! Ce sa NU mai mananc ?"...mai corect spus CIT nu CE.

#117
mielu_shaun

mielu_shaun

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 226
  • Înscris: 17.06.2008

Quote

"M-am ingrasat ! Ce sa NU mai mananc ?"...mai corect spus CIT nu CE.
  

Bine punctat,conteaza si cantitatea alimentelor de exemplu poti sa mananci numai fructe si te ingrasi daca ai o dieta de rinocer si mananci vreo 2 kg de struguri la o masa si 3 pepeni galbeni. Dieta fara sport are rezultate slabe si risti sa iti privezi corpul de substante nutritive importante.

#118
SKIORUL

SKIORUL

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 402
  • Înscris: 20.03.2009
nu mai manca dupa ora 6 seara si renunta la carne ,paine alba ,zahar si grasimi .e usor . si fa miscare multa ,iarna ski si vara bicicleta ,role ,inot,alergari . fara bauturi gen coca cola si fara fastfood . baga salate multe ,fructe si legume si in 2 luni mai zi-ne daca ai slabit sau nu .

#119
Dida

Dida

    Passion for rings.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,033
  • Înscris: 25.07.2006

View PostSKIORUL, on 13th June 2009, 19:12, said:

nu mai manca dupa ora 6 seara si renunta la carne
Nu trebuie renunțat la carne... Poți mânca pește și carne de pui sigur.

#120
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,739
  • Înscris: 21.08.2008
de preferat peste de captura (nu acvacultura) sau pasare (de curte,nu din comert imbibata cu estrogeni).

#121
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,975
  • Înscris: 03.12.2005
Si mananca si seara si dimineata, nu te infometa cu 4-5 ore inainte sa te duci la somn.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate