Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Denon AVR 1804

Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune
 Cat costa un pui la rotisor?

cum leg firele de la o pompa subm...

PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...
 w11 nu mentine profil power proce...

DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...

Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...

Iphone 13, 14 sau 15?
 Dune: Prophecy (2024 _ ...)

DMSS problema

Montare parchet in balcon

Exista doar ... si restul
 

HDD

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,866
  • Înscris: 01.11.2005
Am achizitionat ceva timp in urma, un hdd Maxtor de 250 Gb dar dupa vreo 2 zile mi-a disparut o partitie de pe el. Am refacut partitia si dupa vre-o zi am patit la fel. Am dus HDD-ul la garantie si peste vre-o saptamana mi-au dat un HDD ...altul decat cel initial...( asa pretindeau cei de la DC ). In fine...l-am montat si peste o saptamana am avut surpriza sa imi dispara iar partitia...Am crezut ca probabil exista vre-un conflict intre chipsetul placii de baza si HDD...si am montat hdd-ul pe alta placa  de baza...pe care am avut aceiasi problema...deci am tras concluzia ca HDD-ul este prost. Bunnn...m-am dus cu o falca in cer si una in pamant la cei de la DC si le-am zis sa il duca la garantie ca problema este destul de serioasa .. In fine...intre timp....am achizitionat alt HDD ...de data asta am ales in WD de 200Gb...si l-am montat pe sistem....a functionat foarte frumos timp de o saptamana ....dupa care surpriza....iar m-am trezit cu o partite disparuta...si montata si pe celalat sistem...aceiasi problema ...si stau si ma gandesc de ce anume....2 HDD-uri de la doua firme diferite ... montate pe doua placi de baza diferite .... patesc aceiasi problema... Partitiile erau NTFS ...cu o capacitate mai mare de 100Gb. Stiti cumva care ar fi cauza...si cum as putea-o remedia ? Si daca imi dispare partitia ( in PQ magic...acea partitie imi apare ca spatiu departitionat ) ... cum as putea sa recuperez datele .... dar intr-un mod mai avantajos... ( NU ma refer la softuri de genul file recovery...pentru ca pentru recuperare necesita alta partitie mai mare cel putin egala cu cea disparuta ).
Astept comentari si sugestii  care m-ar putea ajuta

#2
zuppy

zuppy

    elbonian

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,247
  • Înscris: 12.10.2002
un prieten de-al meu avea aceeasi problema, a stricat 3 hdd-uri la rand. pana la urma problema s-a descoperit ca era de la placa de baza, dupa ce a schimbat-o nu au mai fost probleme.

nu zic neaparat ca asta e in cazul tau, dar e o posibilitate.

#3
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,866
  • Înscris: 01.11.2005
Intrebarea e ca sunt 2 placi de baza diferite... plus ca pe ele mai ruleaza un HDD de 120 Gb ...iar pe cealalta unul de 80GB

#4
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,688
  • Înscris: 15.06.2004
Ce sistem de operare ai ? Daca nu ai WInXP cu SP2 problemele pot veni de-aici. Sistemele mai vechi nu stiu de Hdd-uri asa de mari fara un patch adecvat. Iar formatarea trebuie sa fie NTFS.

#5
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,866
  • Înscris: 01.11.2005
Pai sistemele sunt XP SP2 ...si cum am mentionat mai sus ...toate partitiile sunt NTFS.....

#6
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,688
  • Înscris: 15.06.2004
E tare ciudat. 2 placi de baza care sa aiba aceeasi problema e greu de crezut. Deci problema ar fi mai curand soft - ori un virus  care iti strica mbr-ul ori vre-un program ( sau driver ) incompatibil.
Ar mai putea fi o problema hardware dar numai daca ai folosit aceeasi panglica la conectarea calculatoarelor - sa fie probleme cu ea.

#7
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,866
  • Înscris: 01.11.2005
Initial m-am gandit si eu ca ar fi vre-un virus....Ca antivirus folosesc pe ambele sisteme NOD32...dar nu mi-a semnalat nici un virus.



Acum am sa pun alta intrebare: Daca se "distruge" MBR-ul...care ar fi solutia ca sa il readuc la viata....iar daca exista vre-o sansa...datele de pe el mai pot  fi recuperate...?

#8
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,688
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

Acum am sa pun alta intrebare: Daca se "distruge" MBR-ul...care ar fi solutia ca sa il readuc la viata....iar daca exista vre-o sansa...datele de pe el mai pot fi recuperate...?

MBR-ul poate fi refacut, dar cu pierderea informatiilor despre partitiile anterioare. Singurele solutii de recuperare sunt chiar cele de care zici ca nu vrei sa auzi in primul tau post...

#9
Piorel

Piorel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,072
  • Înscris: 21.10.2003
Cu ce soft ai făcut partiţiile? Eu īntotdeauna le fac din disk management din windows, deoarece cu mi-am bulit odată un hdd (am pierdut tot ce era pe el). Deci poate şi asta ar putea să fie o cauză. Disc management īl găseşti īn administrative tools - computer management. Activezi din start menu.

#10
FadeToBlack

FadeToBlack

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,765
  • Înscris: 15.09.2005
Nu mai dati vina inutil pe Windows. E hulit si asa destul. Programul din Windows de care zici tu nu are nici o vina. Daca vrei sa nu ai virusi pe MBR stergi toate partitiile, apoi le creezi inapoi. Asta e singura solutie sigura in caz ca vrei sa scapi de un virus din zona respectiva :).

Edited by FadeToBlack, 09 October 2006 - 15:23.


#11
marin.p

marin.p

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 172
  • Înscris: 31.08.2006

View Posttehnics, on Oct 4 2006, 14:39, said:

Am achizitionat ceva timp in urma, un hdd Maxtor de 250 Gb dar dupa vreo 2 zile mi-a disparut o partitie de pe el. Am refacut partitia si dupa vre-o zi am patit la fel. Am dus HDD-ul la garantie si peste vre-o saptamana mi-au dat un HDD ...altul decat cel initial...( asa pretindeau cei de la DC ). In fine...l-am montat si peste o saptamana am avut surpriza sa imi dispara iar partitia...Am crezut ca probabil exista vre-un conflict intre chipsetul placii de baza si HDD...si am montat hdd-ul pe alta placa  de baza...pe care am avut aceiasi problema...deci am tras concluzia ca HDD-ul este prost. Bunnn...m-am dus cu o falca in cer si una in pamant la cei de la DC si le-am zis sa il duca la garantie ca problema este destul de serioasa .. In fine...intre timp....am achizitionat alt HDD ...de data asta am ales in WD de 200Gb...si l-am montat pe sistem....a functionat foarte frumos timp de o saptamana ....dupa care surpriza....iar m-am trezit cu o partite disparuta...si montata si pe celalat sistem...aceiasi problema ...si stau si ma gandesc de ce anume....2 HDD-uri de la doua firme diferite ... montate pe doua placi de baza diferite .... patesc aceiasi problema... Partitiile erau NTFS ...cu o capacitate mai mare de 100Gb. Stiti cumva care ar fi cauza...si cum as putea-o remedia ? Si daca imi dispare partitia ( in PQ magic...acea partitie imi apare ca spatiu departitionat ) ... cum as putea sa recuperez datele .... dar intr-un mod mai avantajos... ( NU ma refer la softuri de genul file recovery...pentru ca pentru recuperare necesita alta partitie mai mare cel putin egala cu cea disparuta ).
Astept comentari si sugestii  care m-ar putea ajuta
Windows XP trebuie activat in timp de 30 de  zile  pt Xp SP1, iar pt.XpSP2 3 zile  de la instalare , daca nu este activat distruge partitia pe care este instalat. Incearca cu doua sisteme de operare cu partiti  de ex. 10Gb pentru windows si 6Gb pt Linux si vezi daca partitia disparuta se vede in linux

#12
danristei

danristei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 366
  • Înscris: 19.09.2006

View Postmarin.p, on Oct 17 2006, 21:18, said:

Windows XP trebuie activat in timp de 30 de  zile  pt Xp SP1, iar pt.XpSP2 3 zile  de la instalare , daca nu este activat distruge partitia pe care este instalat.

Si XP sp2 tot 30 de zile are pentru activare si nu distruge nimic daca nu il activezi.
Succes

#13
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,249
  • Înscris: 28.04.2003
Incearca si cu un alt cablu de date pt hardisk.

#14
marian_c

marian_c

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 15.05.2006

View Postmarin.p, on Oct 17 2006, 21:18, said:

Windows XP trebuie activat in timp de 30 de  zile  pt Xp SP1, iar pt.XpSP2 3 zile  de la instalare , daca nu este activat distruge partitia pe care este instalat. Incearca cu doua sisteme de operare cu partiti  de ex. 10Gb pentru windows si 6Gb pt Linux si vezi daca partitia disparuta se vede in linux

Unde naiba scriu belitii astia de la microsoft asa ceva? Eu am luat un win sp2 home edition cu licenta de la un prieten sa vad cum se misca,in eventualitatea sa cumpar acelasi tip de sistem de operare.L-am instalat pe un hard wd de 20gb,si n-am avut atunci serialul.L-am resetat iar dupa  cateva zile n-am mai putut scrie/citi nimic pe hardul ala.Imi da bad fat,sector 0 bad,...

Care stiti ceva,se poate recupera hardul in vreun fel?Nu vorbesc de date,ci de functionarea lui normala.

#15
starpom

starpom

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,953
  • Înscris: 06.09.2006

View Postmarian_c, on Oct 27 2006, 20:09, said:

Unde naiba scriu belitii astia de la microsoft asa ceva? Eu am luat un win sp2 home edition cu licenta de la un prieten sa vad cum se misca,in eventualitatea sa cumpar acelasi tip de sistem de operare.L-am instalat pe un hard wd de 20gb,si n-am avut atunci serialul.L-am resetat iar dupa  cateva zile n-am mai putut scrie/citi nimic pe hardul ala.Imi da bad fat,sector 0 bad,...

Care stiti ceva,se poate recupera hardul in vreun fel?Nu vorbesc de date,ci de functionarea lui normala.

ai incercat sa cauti pe forum "reparatii harduri"?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate