Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...
 

Ceva intrebari is legatura cu cardu..

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
Thritium

Thritium

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 234
  • Înscris: 01.04.2006
Deci .. dupa 6 luni de asteptare am si eu card MasterCard in usd de la raiffeissen sa cumpar si eu chestii de pe situri ...

1-Zice pe spatele cardului:NOT VALID UNLESS SIGNED ..si nu-i nici o semnatura ... sub asta ii un abtibild ...are 2 nr  pe el ... sa ma semnez acolo?....
2-Zice pe ceva situri ca sa dai un nr de verificare de 3 cifre care ii pe spatele cardului ..o fi al doilea nr de pe abtibildu sus mentionar ..right?

#2
evsarolta

evsarolta

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 03.07.2006
Posteaza si tu aici numarul cardului de pe fata......si numarul de pe spate.....daca vrei sa te "ajutam"  :D

Edited by evsarolta, 27 September 2006 - 15:36.


#3
ciprianv

ciprianv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 760
  • Înscris: 15.03.2006

View Postevsarolta, on Sep 27 2006, 16:34, said:

Posteaza si tu aici numarul cardului de pe fata......si numarul de pe spate.....daca vrei sa te "ajutam"  :D
1. Nu da la nimeni aceste detalii. Sunt confidentiale. Se poate folosi altcineva de cardul tau.
2. Nu este neaparat sa semnezi pe el pt. plati on-line. Nimeni nu te va intreba de semnatura.

#4
evsarolta

evsarolta

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 03.07.2006
Sincer....sper  ca ti-ai dat seama ca am facut o gluma....cu ce ti-am scris in primul post !

Asa sa faci mai.....sa asculti de bunicuta (ciprianv )
...ca altfel de papä lupul !

GRIJA MAAAAAAAAAARE pe unde-ti dai datele de pe card !

#5
max_231

max_231

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 26.09.2006

View PostThritium, on Sep 27 2006, 16:28, said:

Deci .. dupa 6 luni de asteptare am si eu card MasterCard in usd de la raiffeissen sa cumpar si eu chestii de pe situri ...

1-Zice pe spatele cardului:NOT VALID UNLESS SIGNED ..si nu-i nici o semnatura ... sub asta ii un abtibild ...are 2 nr  pe el ... sa ma semnez acolo?....
2-Zice pe ceva situri ca sa dai un nr de verificare de 3 cifre care ii pe spatele cardului ..o fi al doilea nr de pe abtibildu sus mentionar ..right?

La Mastercard (si Visa) al doilea set de cifre este CSVul, codul pe care ti-l cer websiteurile de e-commerce. Daca ai avea American Express ar fi cele 4 cifre ne-embosate de pe fata cardului.

Mastercardul e folosibil si offline, adica la comercianti.
De ce sa il semnezi:
- exista comercianti la care nu ti se solicita PIN la anumite plati
- daca pierzi cardul si il gaseste cineva il poate semna pe spate si folosi pana apuci tu sa vezi ca iti lipseste si sa il blochezi.
Deci chiar daca nu ai de gand sa il folosesti decat online, e o idee buna sa il semnezi.

Daca vrei un card pur online ia-ti un Visa Virtual de la Banca Romaneasca.

#6
ciprianv

ciprianv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 760
  • Înscris: 15.03.2006

View Postevsarolta, on Sep 27 2006, 16:54, said:

Sincer....sper  ca ti-ai dat seama ca am facut o gluma....cu ce ti-am scris in primul post !

Asa sa faci mai.....sa asculti de bunicuta (ciprianv )
...ca altfel de papä lupul !

GRIJA MAAAAAAAAAARE pe unde-ti dai datele de pe card !
Gluma sau nu gluma poate omul isi dadea datele de pe card!!!!!!!
De unde sa stim noi ce ii poarta mintea. Fara suparare.

#7
Thritium

Thritium

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 234
  • Înscris: 01.04.2006

View Postciprianv, on Sep 27 2006, 17:14, said:

Gluma sau nu gluma poate omul isi dadea datele de pe card!!!!!!!
De unde sa stim noi ce ii poarta mintea. Fara suparare.

1-Stai linistit ca stiu de shmenuri de net (pescuitu(phishing) prin mail ,si altele) ...
2-eu ma asteptam sa fie semnat din procesul de productie ..adica imprimata semnatura mea pe el .(scrie pe contract ca semnatura de la final ii proba grafologica deci mah gandeam ca o tiparesc pe card)
3-mere fain cardu ca am facut o "cumparare" online si in 1 minut era confirmat transferu...deci nu mai am nici o problema

Ms de ajutor.

#8
retele

retele

    Acest etern fabulos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,788
  • Înscris: 29.04.2004

View Postmax_231, on Sep 27 2006, 17:11, said:

Mastercardul e folosibil si offline, adica la comercianti.
De ce sa il semnezi:
- exista comercianti la care nu ti se solicita PIN la anumite plati
eu am plătit cu Mastercard la comerciant la care n-am avut nevoie de PIN, dar nici de semnătură pe card.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate