Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Vouchere de vacanta

Cand One United nu mai vand isi v...
 Mandolina feliat legume

Atestat consilier de siguranta

alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...
 Descifrare reteta

Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea
 Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...

geometrie autorulota

Sfat achiziție laptop ~4500 ...
 

Antene FM - de la A la Z (47MHz-900MHz)

- - - - -
  • Please log in to reply
447 replies to this topic

#1
Antenistu'

Antenistu'

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 883
  • Înscris: 17.09.2006
Schema antena Dk-21 , Ancorare speciala , Filtre , Bucle , Calcul specific antenei pt o gama de fregv. sau Calcul exact pe o frecventa ... Acaptari DX , Filtre pentru propagari ...etc

Edited by Zvartoshu, 03 February 2009 - 22:10.


#2
chatnoir401

chatnoir401

    CHAT NOIR - MOTANUL NEGRU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,734
  • Înscris: 28.06.2005
Incearca www.radiofanatic.go.ro ; eu cel putin am gasit multe din ceea ce ma interesa acolo...

#3
Iulian_Dj

Iulian_Dj

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 651
  • Înscris: 17.10.2005
Va prezint un tip de antena directiva interesanta, foarte laudata pe internet pentru Raportul Fata Spate bun, avand in vedere numarul redus de elemente . Are si soft pt calculul pe frecventa dorita in functie de diametrul tevii folosite.
http://www.moxonantennaproject.com
Eu am facut una pt 145.100 MHz si o am inca in teste pe repetoare.
Daca deschideti cumva R4 (Vf. Omu), R5 (Cozia) precum si R1, R2, R4, R6 (Bulgari), R0, R3 (Sarbi) si doriti sa facem o legatura, cu mare placere va raspund. Trebuie doar sa ma anuntati.

#4
Antenistu'

Antenistu'

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 883
  • Înscris: 17.09.2006
Da dar aici am deschis discutie de orice tiop de antena care merge de la 66- 110mhz omologate! sau vba romaesca dalea facute si cu elastic  de la pantaloni si cu carici ! :naughty:  :lol:

View Postchatnoir401, on Sep 25 2006, 18:56, said:

Incearca www.radiofanatic.go.ro ; eu cel putin am gasit multe din ceea ce ma interesa acolo...

de la puistiu ala si de la pustii care incurca in scheme de rf traversarea semnaluli dintrun etaj in atu cu 2µF mam calmat ! iau mai bine in mana cartea care o am de la ANTENISTI  :peacefingers: orcum imi plac ideeile lor !

Edited by Antenistu', 25 September 2006 - 21:46.


#5
hotm

hotm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 323
  • Înscris: 28.06.2005
Pai daca tot a-ti deschis subiectul si stiti despre cew este vorba, postati linkuri cu programete, documentatii samd!

#6
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006

View Posthotm, on Sep 26 2006, 12:24, said:

Pai daca tot a-ti deschis subiectul si stiti despre cew este vorba, postati linkuri cu programete, documentatii samd!

nu link trebuie ci mana pe tevi si sa ne apucam sa le facem, si sa le punem in aplicatie , pentru cine este intersat eu pots a il ajut cu sfaturi si explictatii poze si mai ales sa o realizeze dupa pasii redati prin poze ,

View Postchatnoir401, on Sep 25 2006, 18:26, said:

Incearca www.radiofanatic.go.ro ; eu cel putin am gasit multe din ceea ce ma interesa acolo...

LOOOL PIRAT FM GO PUNCT RO

Iate dupa ceva care este facut , mai intai si mai intai incerci sa faci incerci sa realizezi , formeaza o experiente partcipa la concursuir cu tema asta , ca vb romanului , de la pirati ai sa aflii multe , de ex hai sa mai aflam ca power are KT907A si ai sa vezi , scuze antenistului ca am zis si de emisie dar daca vb de pirati nu vb de antene ci si de coaxiale si de etaje finale care le pun la intrare cica 1microF ,  :w00t:

#7
Antenistu'

Antenistu'

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 883
  • Înscris: 17.09.2006
antene de emisie antene de receptie  :lol: kt 907 alea alea dar sa fie ceva!  :naughty:

#8
frank81

frank81

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 17.02.2006
Lamuriti-ma si pe mine care ar fi cea mai buna antena pentru FM 88-108? Eu am vrut sa ma apuc sa-mi construiesc o antena YAGI, dar dupa calculele facute de mine trebuia sa aiba peste 4 metri, asa ca am renuntat la aceasta idee ca nu prea as avea unde sa o montez, dar poate ca am gresit eu calculele.
Momentan folosesc un dipol de la o antena veche pe care am gasit-o in podul casei si prind destule posturi cu ea. Ce ma nemultumeste e ca am interferente pe unele frecvente unde ar trebui sa intre dx-urile.  Am pus aceste interferente pe seama cablului coaxial, asa ca mi-am luat unul ecranat. La-m montat pe acesta, fara sa modific pozitia antenei si am scapat de interferente insa am scapat si de unele posturi de radio, asa ca am pus inapoi cablul coaxial neecranat.
Eu nu am pe dipol facuta acea bucla, si ma intreb daca are chiar as amare importanta, ca mi-e teama sa si umblu pe acolo deoarece m-am chinuit foarte mult ca sa gasesc o pozitie in care sa-mi intre toate posturile pe care le doream, pentru ca si cablul asta nenorocit influenteaza foarte mult receptia (cel putin la mine), in p[lus nici nu stiu de ce dimensiune trebuie facuta acea bucla. Tin s aprecizez ca lungimea cablului de la dipol pana la intrare in tuner e de aproximativ 15 metri, poate conteaza si asta.
Ar fi bine ca cei cunoscatorii sa posteze p[-e acest threat marimile exacte ale componentelor antenei, respectiv materialele din ce ar trebui facute.
Postase parca cineva pe threatul de FM88-108MHZ ca are un dipol de 142 cm daca nu ma insel. Eu nu am inteles exact daca acest 142 cm este lungimea tevii din ce e facut dipolul sau inaltimea dipolului?
Vreau neaparat sa-mi fac o antena klumea ca sa nu am probleme cu dx-urile, ca nu vreau sa mai aud de antene gata facute, ca ma patit-o si cu astea. Am umblat in toata Oradea sa-mi gasesc o antena FM externa si nu am gasit, decat la o firma care aducea numai la comanda. Am dat vreo 700 de mii pe ea si vreau sa zic ca e varza, in afara de posturile locale nu prindeam mai nimik cu ea, insa e adevarat ca nici interferente nu aveam, dar totusi ma aseptam la mai mult de la o antena cu amplificator.

#9
Antenistu'

Antenistu'

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 883
  • Înscris: 17.09.2006
B)

View Postfrank81, on Sep 27 2006, 15:37, said:

Lamuriti-ma si pe mine care ar fi cea mai buna antena pentru FM 88-108? Eu am vrut sa ma apuc sa-mi construiesc o antena YAGI, dar dupa calculele facute de mine trebuia sa aiba peste 4 metri, asa ca am renuntat la aceasta idee ca nu prea as avea unde sa o montez, dar poate ca am gresit eu calculele.
Momentan folosesc un dipol de la o antena veche pe care am gasit-o in podul casei si prind destule posturi cu ea. Ce ma nemultumeste e ca am interferente pe unele frecvente unde ar trebui sa intre dx-urile.  Am pus aceste interferente pe seama cablului coaxial, asa ca mi-am luat unul ecranat. La-m montat pe acesta, fara sa modific pozitia antenei si am scapat de interferente insa am scapat si de unele posturi de radio, asa ca am pus inapoi cablul coaxial neecranat.
Eu nu am pe dipol facuta acea bucla, si ma intreb daca are chiar as amare importanta, ca mi-e teama sa si umblu pe acolo deoarece m-am chinuit foarte mult ca sa gasesc o pozitie in care sa-mi intre toate posturile pe care le doream, pentru ca si cablul asta nenorocit influenteaza foarte mult receptia (cel putin la mine), in p[lus nici nu stiu de ce dimensiune trebuie facuta acea bucla. Tin s aprecizez ca lungimea cablului de la dipol pana la intrare in tuner e de aproximativ 15 metri, poate conteaza si asta.
Ar fi bine ca cei cunoscatorii sa posteze p[-e acest threat marimile exacte ale componentelor antenei, respectiv materialele din ce ar trebui facute.
Postase parca cineva pe threatul de FM88-108MHZ ca are un dipol de 142 cm daca nu ma insel. Eu nu am inteles exact daca acest 142 cm este lungimea tevii din ce e facut dipolul sau inaltimea dipolului?
Vreau neaparat sa-mi fac o antena klumea ca sa nu am probleme cu dx-urile, ca nu vreau sa mai aud de antene gata facute, ca ma patit-o si cu astea. Am umblat in toata Oradea sa-mi gasesc o antena FM externa si nu am gasit, decat la o firma care aducea numai la comanda. Am dat vreo 700 de mii pe ea si vreau sa zic ca e varza, in afara de posturile locale nu prindeam mai nimik cu ea, insa e adevarat ca nici interferente nu aveam, dar totusi ma aseptam la mai mult de la o antena cu amplificator.

hai sa trecem la treaba , 1 la mana , in primu rand daca ai in spate la tuner mufa ca aia de boxa tre sa faci o adaptare pt axial , si interferentele scopi de ele automat , pasu alaltu anten pt receptie este dipol tv inchis , eu am pus pe bloc cu un catarg de 5m la o inltime de sol de 29.6M adeia 8 etaje + mansarda
si eui iau interfernte ca am un post in carca cam la 1.6km pe nume guerila  :lol: si ala imi baga bete in roate la dx-uri , dar in prtimu lucru tre sa faci asa , 1.42 cat a zis zvartoshu este excat , pe bucata aia de fregventa . daca vrei un anume post faci o bucla asa l 300:fregventa dorita X 0.68 X 0.25 = distnta in m a buclei! daca vrei sa faci pt bucata de banda faci asa calculezi 100mzh si il pui da rasucit a 8 sa semene!

antena obinuita care e la avatar numai ca nu o pui asa orizontal ci pe vertical ! multa bafta

#10
frank81

frank81

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 17.02.2006
Intrarea la tuner e coaxiala. Antena din ce material trebuie sa mi-o fac? Din cupru din aluminiu? Ce diametru trebuie sa aiba teava? Tot nu am inteles daca 142 de cm are teava din care faci dipolul ( adica mai trebuie indoita) sau inaltimea dipolului e de 142 cm si atunci teava trebuie sa aiba lungimea dubla?

#11
Antenistu'

Antenistu'

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 883
  • Înscris: 17.09.2006

View Postfrank81, on Sep 28 2006, 14:08, said:

Intrarea la tuner e coaxiala. Antena din ce material trebuie sa mi-o fac? Din cupru din aluminiu? Ce diametru trebuie sa aiba teava? Tot nu am inteles daca 142 de cm are teava din care faci dipolul ( adica mai trebuie indoita) sau inaltimea dipolului e de 142 cm si atunci teava trebuie sa aiba lungimea dubla?

Material aluminiu! teava cu diametru de 10mm , lunga de " IF de 145cm sau 148cm maxim " buclele de pe capete sa fie de 15cm maxim adica antena tre sa aiba 150+30+150 =330cm !

" Aceasta antena de un element este cea mai des intalnita/folosita de catre cei care au recptore radiofonice / tv . Aceasta antena are castigul 0dB , corespunzator diagramei aceasta antena recetioneaza egal fata cu spate , deci vom trage o concluzice ca RFS=0dB (1:1) , se poate calcula pt un anumita statie care emite pe o fregventa sau se poate calcula si pt mai multe norme de banda "

Edited by Antenistu', 28 September 2006 - 16:35.


#12
catamaxx

catamaxx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 19.06.2006
Vreo schema de dipoli sinfazati(4 sau 6)pt castig cat mai mare si reducerea unghiului de radiatie-genul de antene cum au posturile legale pe la noi-stie cineva vreun link,ceva,cum se adapteaza,cum se fazeaza,tot ce trebuie facut pt sistemul asta radiant?

#13
Antenistu'

Antenistu'

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 883
  • Înscris: 17.09.2006

View Postcatamaxx, on Sep 29 2006, 21:27, said:

Vreo schema de dipoli sinfazati(4 sau 6)pt castig cat mai mare si reducerea unghiului de radiatie-genul de antene cum au posturile legale pe la noi-stie cineva vreun link,ceva,cum se adapteaza,cum se fazeaza,tot ce trebuie facut pt sistemul asta radiant?
am documentatie dar sa imbogatim pirateria nici pe departe!

#14
catamaxx

catamaxx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 19.06.2006

View PostAntenistu', on Sep 30 2006, 00:58, said:

am documentatie dar sa imbogatim pirateria nici pe departe!

Nu sunt pirat,stai linistit ca nu contribui la "afectarea DX-urilor",eram doar curios cum se face adaptarea si fazarea-dc vrei putem sa vb pe private sa nu vada "spionii"

#15
Iulian_Dj

Iulian_Dj

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 651
  • Înscris: 17.10.2005

View Postcatamaxx, on Sep 29 2006, 17:57, said:

Vreo schema de dipoli sinfazati(4 sau 6)pt castig cat mai mare si reducerea unghiului de radiatie-genul de antene cum au posturile legale pe la noi-stie cineva vreun link,ceva,cum se adapteaza,cum se fazeaza,tot ce trebuie facut pt sistemul asta radiant?
Asta m-ar interesa si pe mine.

View PostAntenistu', on Sep 29 2006, 21:58, said:

am documentatie dar sa imbogatim pirateria nici pe departe!
Eu daca le testez, le testez in benzile de radioamatori unde am autorizatie, nu in 88-108 MHz  :)

#16
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
ceva de bine de la pirat adunata la pirat data :))) =)))

vedetzi ca faceti pt patru de doua ori aceeasi shma si plus de asta sa puneti ce dipol vreti inchis sau deschis,
leam testat si sunt ok de la 6.5w in sus pana la 120w orcum eu asa ambagat in ele din 907A in max cu un blx65 din sinteza!

Attached Files


Edited by Zvartoshu, 02 October 2006 - 03:40.


#17
Antenistu'

Antenistu'

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 883
  • Înscris: 17.09.2006

View PostZvartoshu, on Oct 2 2006, 05:06, said:

ceva de bine de la pirat adunata la pirat data :))) =)))

vedetzi ca faceti pt patru de doua ori aceeasi shma si plus de asta sa puneti ce dipol vreti inchis sau deschis,
leam testat si sunt ok de la 6.5w in sus pana la 120w orcum eu asa ambagat in ele din 907A in max cu un blx65 din sinteza!


imi place cum ai gandit logic de la pirati luata si la pirati data , e buna ,  faceti-va dambla ca e gresita in 2 locuri si semnalul radiat este pre cum vantu care bate contra vant :lol: , emitetzi ca sa am ce sa rad si ce sa scriu pe forum cu ce fel de antena vam luat .  :coolspeak: hai cu cateu' 907 !!

View PostZvartoshu, on Oct 2 2006, 05:06, said:

ceva de bine de la pirat adunata la pirat data :))) =)))

vedetzi ca faceti pt patru de doua ori aceeasi shma si plus de asta sa puneti ce dipol vreti inchis sau deschis,
leam testat si sunt ok de la 6.5w in sus pana la 120w orcum eu asa ambagat in ele din 907A in max cu un blx65 din sinteza!


imi place cum ai gandit logic de la pirati luata si la pirati data , e buna ,  faceti-va dambla ca e gresita in 2 locuri si semnalul radiat este pre cum vantu care bate contra vant :lol: , emitetzi ca sa am ce sa rad si ce sa scriu pe forum cu ce fel de antena vam luat .  :coolspeak: hai cu cateu' 907 !!

#18
Antenistu'

Antenistu'

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 883
  • Înscris: 17.09.2006
ma nu mai caraie nimni cu vreo schma si cu un subiect de antena fm ?
haideti ca am ajuns in buc !!

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate