Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Taxa RAR pt motor 2.0 diesel Euro...

Radio Aftermarket Golf 5

Renault Kadjar serie motor neconf...

Anulare Planului Urbanistic Zonal...
 Flicker expunere drona noua

Corectare barem Tudor Vianu

Dji mini 4 pro si limita de inalt...

Masinile cu volan pe dreapta - de...
 Harta - apa minerala naturala

Recomandari forum Softpedia pentr...

Este TeamViewer o aplicatie cu cr...

RCS-RDS devine Digi Romania
 Problema monitor

Ce software secure folositi pentr...

Tub flexibil retur combustibil tr...

La multi ani @iogamac!
 

help configurare PC

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
11 răspunsuri în acest subiect

#1
midget

midget

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 5
  • Înscris: 19.09.2006
akm ceva timp mi-a luat foc calculatorul si am ramas fara placa de baza si cea video.. o foarte buna ocazie sa upgradez :D dar nu dispun de un buget pre mare.. sa zic in jur de 6 mil poate mai mult depinde de mai multi factori
ce vreau?
pai vreau un PC SH dk se paote de la o firma care se ocupa cu asa ceva dar si de la persoane
vreau cam tot ce pot scoate de pe un socket A, nu vreau sempron  de nici un fel

barton 3000+, am un fix pt proc asta
mb vreau socket A si AGP 8x un nforce as vrea dar si via kt400 is ok,money reasons
placa video care sa fie agp8x si 128bit aici sunt extremd e nehotarat fiindca vreau sa fie si cat de cat ieftina dar si performanta.. am avut un ati 9000 de care am fost foarte multumit dar vreau ceva mia bun un 9600 maybe.. dep de pret..
ram vreu 512 dar nush dk pc2700 sau pc 3200 sa iau

ce nu vreau sa se intample, e sa am procesor puternic sau placa video dar sa fie tras in jos de alta compnenta precum RAM sau invers.. am inteles ca se poate asta asa ca as vrea un maxim de performanta si compatibilitate intre componente.. si prin performanta inteleg performanta de akm 2 ani :D.

PS si as mai vrea sa stiu care e cel mai ieftin tv tunner compatibil WMCE
PC-ul o sal folosesc pt jocuri(ptasta trebe performanta) dar mai mult net navigatie sa pot rula un anitvius decent(norton) si paote si editare video.. si codare (ceea ce pe proc vechi nu prea mergea), si sa mearga rpd in general, aici ma refer la timpul pana se incarca un program sau un joc

#2
Mannion

Mannion

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 267
  • Înscris: 17.07.2006
Cu 600 ron nu prea cred ca o sa rezolvi mare lucru. Este cam putin pt tot ceea ce vrei sa faci cu el. Problema e ca nu am inteles ce componente vrei sa-ti cumperi si care sunt nelamuririle tale. Poate mai revii cu un mesaj mai explicit si fara un limbaj gen mirc.

#3
Cap-shoot

Cap-shoot

    Un fel de doua feluri

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.328
  • Înscris: 21.05.2006

View PostMannion, on Sep 28 2006, 10:59, said:

Cu 600 ron nu prea cred ca o sa rezolvi mare lucru. Este cam putin pt tot ceea ce vrei sa faci cu el. Problema e ca nu am inteles ce componente vrei sa-ti cumperi si care sunt nelamuririle tale. Poate mai revii cu un mesaj mai explicit si fara un limbaj gen mirc.


placa de baza pe soket A, si placa video cu 6milioane gasesti si unele foarte bune, dar barton 3000+ NOU nu gasesti doar daca de duci inapoi in timp, si sempron 3000+ tot barton este ca are L2 de 512k....

in astia 6mil vrei si 512ram???

#4
midget

midget

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 5
  • Înscris: 19.09.2006

View PostMannion, on Sep 28 2006, 10:59, said:

Cu 600 ron nu prea cred ca o sa rezolvi mare lucru. Este cam putin pt tot ceea ce vrei sa faci cu el. Problema e ca nu am inteles ce componente vrei sa-ti cumperi si care sunt nelamuririle tale. Poate mai revii cu un mesaj mai explicit si fara un limbaj gen mirc.

bugetul a mai crescut intre timp.. si e fara RAM o sa fac un nou post pt ram, revenind fara limbaj gen mirc, de cand am inceput sa ma interesez despre componente am avut timp sa aflu multe chestii, asa ca m-am hotarat la un asus a7n8x-xe deluxe care e pana in 1,5 mil un barton 3000+ sau 3200+ ambele le-am gasit in 2,5 mil si un ati 9800XT de 256Mb/256biti de la saphire cred dar asta nu am gasit ink...
dilema pe care o am akm e intre nforce2 si kt880.. am citit reviewuri, de ce aceasta dilema.. deoarce as vrea sa oc, as vrea ca in cazul imi care imi iau 3000+ sa-l pot oc.. dar am inteles ca unele sunt blocate... cam asta vroiam sa aflu la momentu postului, cam ce pot sa scot maxim de pe invechita platforma socket A

ink o nelamurire.... 6600Gt e mai buna ca performante si dx9.0c, dar e doar pe 128 biti.. ceea ce e putin ciudat, dar are frecventele mai mari, dar bandwidth mai mic.. si aici as vrea putin ajutor ca sa ma hotarasc.., daca se paote cat mai repde, saptamana asta.. vreau sa il am

multumesc oricum pt posturi.. trecuse ceva vreme si credeam ca nu o s amai primesc reply

#5
ConstantinD

ConstantinD

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 422
  • Înscris: 24.03.2006

View Postmidget, on Oct 15 2006, 17:36, said:

barton 3000+ sau 3200+ ambele le-am gasit in 2,5 mil


unde ai gasit procesoarele astea? ca demult caut si eu unul.. spune-mi te rog

#6
midget

midget

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 5
  • Înscris: 19.09.2006
QUOTE(ConstantinD @ Oct 16 2006, 11:19) <{POST_SNAPBACK}>
unde ai gasit procesoarele astea? ca demult caut si eu unul.. spune-mi te rog

www.okazii.ro ro.. sunt sh itzi dai seama.. noi nu cred ca se mai gasesc

#7
balauru_furios

balauru_furios

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.250
  • Înscris: 03.02.2004
La cat ai gasit 9800XT ala? Daca pretul e comparabil cu al unui 6600GT mergi pe 9800XT fara regrete.

#8
cods

cods

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.512
  • Înscris: 05.06.2005
Din cate stiu 9800XT bate 6600GT prin 3dmark2001 si cam atat.
In rest este diferenta in favoarea nvidia .

#9
balauru_furios

balauru_furios

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.250
  • Înscris: 03.02.2004
Cele doua placi sunt practic una langa alta ca performanta, cu mici diferente nesemnificative de la un test la altul. Diferenta mare e ca la vremea ei 9800XT a fost o placa de top, si are 256Mb si 256 de biti, iar 6600GT a fost o placa mid-level si are 128Mb si respectiv 128 de biti.
In conditiile astea sansele ca 9800XT sa se miste mai bine in jocurile care vor aparea in viitor sunt destul de mari.

#10
cods

cods

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.512
  • Înscris: 05.06.2005

Quote

Diferenta mare e ca la vremea ei 9800XT a fost o placa de top, si are 256Mb si 256 de biti, iar 6600GT a fost o placa mid-level si are 128Mb si respectiv 128 de biti.
Si comparatia ce rost are?
Sunt 2 placi din generatii diferite cu arhitecturi la fel de diferite.
Iar diferenta de performanta este de partea 6600GT.

Uite un test comparativ.
9800XT e putin mai bun prin unele zone, dar in cele mai multe este depasit de 6600GT.
Si 9800XT n-are unele tehnologii ...

#11
midget

midget

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 5
  • Înscris: 19.09.2006

View Postcods, on Oct 17 2006, 11:40, said:

Si comparatia ce rost are?
Sunt 2 placi din generatii diferite cu arhitecturi la fel de diferite.
Iar diferenta de performanta este de partea 6600GT.

Uite un test comparativ.
9800XT e putin mai bun prin unele zone, dar in cele mai multe este depasit de 6600GT.
Si 9800XT n-are unele tehnologii ...

ink o intrebare... un 6800 un x800 la sh cred ca au preturi cam la fel.. ma refer la variantele ne gt sau ultra sau  un x1600 ce parere aveti.. orikm pe agp..

#12
maryus75

maryus75

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.273
  • Înscris: 25.08.2006

View Postmidget, on Sep 19 2006, 16:57, said:

akm ceva timp mi-a luat foc calculatorul si am ramas fara placa de baza si cea video.. o foarte buna ocazie sa upgradez :D dar nu dispun de un buget pre mare.. sa zic in jur de 6 mil poate mai mult depinde de mai multi factori
ce vreau?
pai vreau un PC SH dk se paote de la o firma care se ocupa cu asa ceva dar si de la persoane
vreau cam tot ce pot scoate de pe un socket A, nu vreau sempron  de nici un fel

barton 3000+, am un fix pt proc asta
mb vreau socket A si AGP 8x un nforce as vrea dar si via kt400 is ok,money reasons
placa video care sa fie agp8x si 128bit aici sunt extremd e nehotarat fiindca vreau sa fie si cat de cat ieftina dar si performanta.. am avut un ati 9000 de care am fost foarte multumit dar vreau ceva mia bun un 9600 maybe.. dep de pret..
ram vreu 512 dar nush dk pc2700 sau pc 3200 sa iau

ce nu vreau sa se intample, e sa am procesor puternic sau placa video dar sa fie tras in jos de alta compnenta precum RAM sau invers.. am inteles ca se poate asta asa ca as vrea un maxim de performanta si compatibilitate intre componente.. si prin performanta inteleg performanta de akm 2 ani :D.

PS si as mai vrea sa stiu care e cel mai ieftin tv tunner compatibil WMCE
PC-ul o sal folosesc pt jocuri(ptasta trebe performanta) dar mai mult net navigatie sa pot rula un anitvius decent(norton) si paote si editare video.. si codare (ceea ce pe proc vechi nu prea mergea), si sa mearga rpd in general, aici ma refer la timpul pana se incarca un program sau un joc
cind o sa-ti iei toate astea cu 6 mil. sa-mi trimiti si mie adresa

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate