Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale
 Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day

Recomandare aparat de vidat alime...
 Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3
 Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...
 

Cum inchei un credit?

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
ovidius max

ovidius max

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 28.02.2006
Cu ceva timp in urma am facut un credit la DC pentru a-mi cumpara un calculator. La acea vreme, firma de credit se chema Credisson si acum Cetelem (sau ceva de genul). M-am saturat de platit rate si vreau sa lichidez imprumutul mai repede.
Ce trebuie sa fac? Platesc ratele si gata? Nu as vrea sa ma trezesc ca mi-a ramas deschis vreun cont pe undeva pentru care trebuie sa platesc comisioane, problema destul de frecventa dupa cum am citit aici. Sa-l intreb pe cel de la incasari? Pot avea incredere in ce-mi spune?

Va multumesc pentru orice sfat si va urez o zi buna.

Edited by ovidius max, 19 September 2006 - 10:41.


#2
The@ngel

The@ngel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,225
  • Înscris: 07.08.2003

View Postovidius max, on Sep 19 2006, 11:40, said:

Cu ceva timp in urma am facut un credit la DC pentru a-mi cumpara un calculator. La acea vreme, firma de credit se chema Credisson si acum Cetelem (sau ceva de genul). M-am saturat de platit rate si vreau sa lichidez imprumutul mai repede.
Ce trebuie sa fac? Platesc ratele si gata? Nu as vrea sa ma trezesc ca mi-a ramas deschis vreun cont pe undeva pentru care trebuie sa platesc comisioane, problema destul de frecventa dupa cum am citit aici. Sa-l intreb pe cel de la incasari? Pot avea incredere in ce-mi spune?

Va multumesc pentru orice sfat si va urez o zi buna.
Daca cel de la incasari este de la banca, cred ca e ok sa il intrebi pe el.
Daca cel de la incasari este de la DC, nu as avea incredere in ce spune el. In primul rand ca s-ar putea sa-ti spuna ca nu stie (ceea ce ar fi normal), sau poate sa-i zica ca totul e in regula (ca ei si-au primit banii) si in rest sa nu-l intereseze ...
Parerea mea e ca trebuie sa vorbesti cu cei de la Credison, sa vezi sa fie totul ok, sa inchizi orice cont ai pe la ei.

#3
ovidius max

ovidius max

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 28.02.2006
Pai e de la firma creditoare care are un birou in incinta magazinului DC. Oricum il intreb pe el. Sper sa fie un om cu sufletul curat.  :P

#4
ionutz_cjv5

ionutz_cjv5

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 481
  • Înscris: 04.04.2005
CU BNCA TIRIAC lucreaza CREDISSONUL? vezi si la banca, si cere de asemenea ceva adeverinta ca ai scapat de datorii, ceva extras de cont, nu stiu, oricum asigura-te...

#5
ionutz_cjv5

ionutz_cjv5

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 481
  • Înscris: 04.04.2005
CU BNCA TIRIAC lucreaza CREDISSONUL? vezi si la banca, si cere de asemenea ceva adeverinta ca ai scapat de datorii, ceva extras de cont, nu stiu, oricum asigura-te...

#6
ovidius max

ovidius max

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 28.02.2006

View Postionutz_cjv5, on Sep 19 2006, 12:57, said:

CU BNCA TIRIAC lucreaza CREDISSONUL? vezi si la banca, si cere de asemenea ceva adeverinta ca ai scapat de datorii, ceva extras de cont, nu stiu, oricum asigura-te...

Nu, cu Banca Transilvania parca. Deci sa umblu si pe acolo...  :o

#7
raducutzzu

raducutzzu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,917
  • Înscris: 17.02.2006
Nu stiu cum e la Cetelem dar la ERS (aia de lucrau cu Altex...nu stiu cum se mai cheama acum) trebuia procedat as:
-trimiteai o cerere scrisa la ei prin care spuneai ca vrei sa platesti anticipat;
-o copie dupa buletin/CI.
Ei iti recalculau suma de plata si iti trimiteau un extras de cont. Achitai si scapai de datorii la ei.

Suna la ei pt mai multe informatii.

Cat despre faptul ca ei ar putea sa iti mai ceara niste comisioane aiurea de care sa nu stii si sa te trezesti apoi cu resante la BdC...orice e posibil! :) Eventual le poti cere o hartie care sa ateste ca nu ai datorii la ei (poti sa le spui ca iti trebuie pt un nou credit sau ceva de genul)

#8
ovidius max

ovidius max

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 28.02.2006
Gata! Am fost si am platit ultimele rate. Omul de la birou mi-a spus ca dupa o zi, azi adica, voi apare in baza lor de date cu "contract onorat" si asta-i tot. Am insistat si mi-a spus ca este suficient si eu nu mai am nimic de facut. Totusi am sa-mi fac drum si pe la Transilvania sa vad daca nu a supravietuit vreun cont nedorit.

Multumesc de sfaturi si va doresc o zi buna!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate