Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum e sa locuiești la ultimu...

Huawei pura 70

Notele de subsol sa inceapa de la...

Termoizolare elevație interior
 Timpi asteptare in contract de tr...

Parere amenajare/loc disponibil u...

Producatori/masini care nu sunt f...

Ventilator perete
 Simbol "bec aprins" tele...

Oakley - recomandare site pt oche...

Aer conditionat racire A+++/A++

Problema umiditate AC
 Propuneri pentru imbunatatirea pr...

Conectarea la internet a Centrale...

recomandare ups si surge protector

La multi ani @2Unlimited!
 

Robineti Termostatati (termostatici) / Robineti simpli

- - - - -
  • Please log in to reply
556 replies to this topic

#523
cristyz

cristyz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,991
  • Înscris: 28.08.2008
Ai dat jos de pe robineti capacul rosu si albastru?

#524
join

join

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 30.12.2006

View Postcristyz, on 18 octombrie 2016 - 20:14, said:

Ai dat jos de pe robineti capacul rosu si albastru?
Buna seara, da nu mai au "capacele". Cutiile nu le mai am. Un manual de utilizare cred ca mai e pe undeva. Verific si revin.
Multumesc!

#525
join

join

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 30.12.2006

View Postjoin, on 18 octombrie 2016 - 20:19, said:

Buna seara, da nu mai au "capacele". Cutiile nu le mai am. Un manual de utilizare cred ca mai e pe undeva. Verific si revin.
Multumesc!

Buna dimineata,
Am revenit. Atasat documentatia. Ieri am desfacut capul termostatat de pe un calorifer si m-am uitat (cat am putut) la el. Imi pare ca in interior este doar un arc. Poate asa trebuie sa fie, nu stiu, n-am mai vazut pana acum niciunul. O sa dau o tura prin mgazinele de bricolaj si o sa ma uit si la alte modele.
Multumesc!

Attached Files



#526
cristyz

cristyz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,991
  • Înscris: 28.08.2008
Eu am un robinet termostatat exact ca al tau si merge perfect. Incearca sa setezi capul termostatat pe 3 si sa ii desfaci capacul de plastic. In interior ar trebui sa fie o piesa de metal cu un semn negru. Verifica ca semnul sa corespunda cu partea inaltata din plastic. Nu modifica pozitia piesei din interior. Pun si cateva poze sa vezi cum ar trebui sa arate.

Attached Files

  • Attached File  1.jpg   84.4K   79 downloads
  • Attached File  2.jpg   90.83K   82 downloads
  • Attached File  3.jpg   76.67K   75 downloads


#527
join

join

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 30.12.2006

View Postcristyz, on 19 octombrie 2016 - 10:03, said:

sa ii desfaci capacul de plastic
Multumesc! Capacul de plastic se scoate usor? Exista ceva parghii/cleme de care trebuie sa am grija?

#528
cristyz

cristyz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,991
  • Înscris: 28.08.2008
Trebuie doar sa tragi de el, se desface usor.

#529
join

join

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 30.12.2006
Salutare,
Am desfacut robinetii. Sunt exact asa cu i-ati descris. Zona neagra este aliniata cu partea de plastic mai ridicata.
Multumesc!

#530
cristyz

cristyz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,991
  • Înscris: 28.08.2008
Altceva nu stiu ce ar putea fi, cred ca sunt defecti.

#531
join

join

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 30.12.2006

View Postcristyz, on 20 octombrie 2016 - 07:46, said:

Altceva nu stiu ce ar putea fi, cred ca sunt defecti.

Buna ziua,
Chiar toti 5? Ce se intampla daca scot capacul fiind in pozitia 3 si-l pun la loc rotit in pozitia 2 sau chiar 1?
Multumesc!

#532
cristyz

cristyz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,991
  • Înscris: 28.08.2008
Termostatul ar trebui sa fie calibrat din fabrica ca in pozitia 3 sa fie 20 grade. Eu as masura temperatura de la nivelul robinetului si as invarti termostatul pana se aude ca deschide, as scoate capacul si l-as pune inapoi in asa fel incat sa corespunda cu temperatura de pe termometru. De exemplu daca pe termometru e temperatura de 21 grade, dar termostatul deschide la pozitia 4 scoti capacul si il pui la pozitia 3.

#533
alin_4u

alin_4u

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 07.11.2008
Salutare!

Vă rog o lămurire: un calorifer capăt de linie, ultimul de pe instalaţia din casă, pe care vreau să îl limitez la capacitate că nu am nevoie de putere maximă, de unde este recomandat să îl dau mai mic? Din robinetul de tur sau din retur?

Merci de răspuns!

#534
4di

4di

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 981
  • Înscris: 05.04.2006
Se numeste echilibrare hidrodinamica si se face din retur intotdeauna.

Edited by 4di, 26 November 2016 - 01:53.


#535
yesyesyesyo

yesyesyesyo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,372
  • Înscris: 11.10.2007
Stie cineva cu ce cap termostatat compatibil as putea sa inlocuiesc un Caleffi defect?
Caloriferele le tin deschise tot timpul la maxim, avand centrala. L-as fi inlocuit cu un robinet simplu, daca ma descurcam singur sa-l montez. Dar cum nu ma descurc, caut un alt cap compatibil, si vreau neaparat sa aibe si pozitia de inchis (unele am observat ca nu se pot inchide complet)
Multumesc

#536
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017
De regula au niste capace care permit reglajul si inchiderea , in lipsa capului termostatic .
Cerinta ca termostatul sa inchida total ...

#537
Gelutzu111111

Gelutzu111111

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 07.10.2017
In pachetul cu robineti termostatati Caleffi am primit si robineti pentru retur.
Este obligatoriu sa-i schimb si pe acestia? Mentionez ca robinetii de retur primiti in pachet nu inchid returul in totalitate, raman semideschisi. Au un rol anume in sistem? Sunt diferiti fata de robinetii clasici de retur?.
Multumesc!

#538
M_ierdnA

M_ierdnA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,611
  • Înscris: 17.03.2014
Stie cineva cum se asambleaza la loc un robinet termostatat? Este vorba de unul Giacomini pe care l-am gasit cu partea de plastic care se roteste si din care se face reglajul iesita. Deci nu e desfacut capul termostatat de pe robinet si numai maciulia de care se invarte. Nu am gasit nicaieri pe internet un "exploded view" ca sa vad exact ce se intampla acolo. Pare ceva care fac "click", dar la o prima tentativa de impingere a opus rezistenta si nu am mai insistat. Ar mai fi si o problema de reglaj pentru ca maciulia care a iesit pare sa aiba niste opritori si daca nu il pun exact cum a fost risc sa il decalibrez si poate chiar sa modific complet domeniul de reglaj. Multumesc.

LE: Hai ca am comis-o. Eu am cautat dupa giacomini, dar nu am gasit, insa vad ca deasupra am exact explicatia. Daca nu reusesc sa fac nimic revin.

Edited by M_ierdnA, 18 December 2017 - 15:52.


#539
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Da jos tot robinetul de pe radiator si mai incearca. Ideea este ca acum ai arcurile care te cam impiedica sa-l aduni la loc. Spre exemplu cind montezi un cap termostatic pe un radiator, trebuie dat la maxim, pe cifra 5, sau care o fi maximul si atunci poate fi infiletat foarte usor, fara sa risti sa prinda piulita strimb si sa strici filetul. Daca este pe minim, este foarte greu sa-l infiletezi ca trebuie sa apesi pe el foarte tare, ca sa inchida radiatorul.

#540
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017
Te ajuta ?

Attached Files



Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate