Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Vouchere de vacanta

Cand One United nu mai vand isi v...
 Mandolina feliat legume

Atestat consilier de siguranta

alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...
 Descifrare reteta

Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea
 Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...

geometrie autorulota

Sfat achiziție laptop ~4500 ...
 

Robineti Termostatati (termostatici) / Robineti simpli

- - - - -
  • Please log in to reply
556 replies to this topic

#541
M_ierdnA

M_ierdnA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,609
  • Înscris: 17.03.2014
Problema mea era ca robinetul arata ca in ultima poza din postul 526. Cand am incercat prima data sa il reasamblez nu am reusit cred din cauza opritorilor care nu stateau cum trebuie. Aseara am reusit sa fac operatia si am eliminat complet acei opritori care nu mai stateau la locul lor. Daca voi avea nevoie vreodata sa restrictionez rotirea capului termostatat vad eu cum rezolv. Problema acum e daca am nimerit maciulia de care rotesc exact in aceeasi pozitie in care era. Ochiometric e ok si nu o fi o mare problema daca temperatura optima e la 3,5 si nu la 3.

#542
victor29cr

victor29cr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,438
  • Înscris: 04.06.2016
scriu aici sa nu deschid alt topic
o intrebare de nestiutor, vreau sa montez capete termostatate pe cateva calorifere. trebuie sa iau tot chitul de robineti + capat sau e deajuns doar capatul?
eu am acum montat
https://www.romstal....s/145771_m.jpeg
se poate instala doar capatul termostatat sau trebuie sa iau tot kitul?

o recomandare intre calleffi sau herz?
va multumesc

#543
relu11051

relu11051

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,283
  • Înscris: 02.05.2008
Nu se poate doar capul, trebuie kit (cap+robinet)
Calleffi nu fac zgomot

#544
Phonyx

Phonyx

    Veteran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,592
  • Înscris: 11.07.2006
Stai linistit ca eu am acasa 7 buc.de robineti hertz si nu fac pic de zgomot,dar dintre cele doua iti recomand calleffi din simplu motiv ca au filet pe robinet la care se poate pune si de la alte modele de capuri termostatice gen giacomini,danfos sau cel electronic com am pus eu de la lidl cu control prin bluetoth.Pe cand la hertz e atipic si nici cu adaptor nu prea se pupa,dar ca si functionare si precizie recomand hertz.

#545
victor29cr

victor29cr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,438
  • Înscris: 04.06.2016
ok, am inteles, multumesc frumos pentru sfaturi

#546
giorgio2one

giorgio2one

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,723
  • Înscris: 22.12.2010
Buna seara, am termostat de calorifer cu fir de la Hertz doar ca nu stiu unde sa gasesc robinetul ptr el, am inteles ca este unul atipic, am incercat sa l mufez la altele si nu se potriveste la filet, aveti idee unde pot sa gasesc acest robinet?

Attached Files



#547
anduvirgil

anduvirgil

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,363
  • Înscris: 26.12.2009
Probabil este cap termostatic cu comanda la distanta M28x1,5 Herz
Ar trebui sa fie bun asta Herz TS-90 DN 15 1 7724 91

#548
giorgio2one

giorgio2one

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,723
  • Înscris: 22.12.2010

View Postanduvirgil, on 13 noiembrie 2019 - 11:50, said:

Probabil este cap termostatic cu comanda la distanta M28x1,5 Herz
Ar trebui sa fie bun asta Herz TS-90 DN 15 1 7724 91

Multumesc, sper sa mearga...nu am gasit nicaieri niste referinte mai detaliate, culmea este ca se vinde chiar asa fara acel robinet, in fine, am sa ma duc la Brico, acolo am vazut niste termostate de tipul asta, vreau sa l folosesc la un radiator care se afla langa soba si dupa cum se stie temperatura ridicata este mai sus, radiatorul are inaltimea de 300mm.

#549
anduvirgil

anduvirgil

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,363
  • Înscris: 26.12.2009
Numai robinet.
http://www.herz-roma...la distanta.pdf
http://www.calorserv...tatic ts-90.pdf
http://www.calorserv...ic-TS-90-HERRTR
http://shop.ro-binet...7724-91-7368776

#550
Lucaciu

Lucaciu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 624
  • Înscris: 05.01.2007
Buna ziua , o recomandare de robineti tur returi foarte buni si fiabili ? Sa fie simpli , zicea isntalatorul ca daca am termostat ambiental sa nu pun cu cap termostatat (e vb. de un apartament cu 3 camere)
Nu ma pricep si din pacate numai "Dorei" cei cu care am norocul sa vb.

#551
kuki403

kuki403

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 27.02.2007
Stie cineva ce fel de robinet este acesta si ce cap termostatat imi trebuie pentru el ?

Va rog sa vedeti pozele atasate si sa-mi scrieti daca recunoasteti modelul de robinet. Am cautat imagini pe Google si am gasit asemanator Danfoss RA-N, RA-IN si RA-FN . Nu imi dau seama care este diferenta dintre acele litere. Mie imi par toate la fel si identice cu al meu. Imi poate indica cineva exact ce cap termostatat trebuie sa iau ?

Attached Files



#552
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Nu ar fi mai simplu sa schimbi robinetul ? Daca cumperi unul mai universal, o sa poti sa-ti cumperi orice cap termostatic doresti.

#553
kuki403

kuki403

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 27.02.2007

View Postflorin71_skoda, on 23 octombrie 2021 - 20:50, said:

Nu ar fi mai simplu sa schimbi robinetul ? Daca cumperi unul mai universal, o sa poti sa-ti cumperi orice cap termostatic doresti.
Cu sculele pe care le am acasa nu am reusit sa scot robinetul din mufa din perete. O fi intepenit acolo. Sa infiletez un cap termostatat mi-ar fi mai simplu si m-as descurca singur. Cu conditia sa imi scrie cineva ce robinet e acela.

#554
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Nu stiu sa-ti spun ce robinet ai. Vad doar ca este "mai ciudat". Sa vedem poate ca stiu alti colegi ce robinet ai.

(pentru mine era mai simplu sa schimb tot robinetul)

#555
doinastela

doinastela

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,965
  • Înscris: 19.05.2006

View Postkuki403, on 23 octombrie 2021 - 17:01, said:

Danfoss RA-N, RA-IN si RA-FN .
D ala pe ventil ne duce cu gandul la Danfoss.
Daca e ventil mai vechi, e RA-N. Astea mai noi sunt RA-IN, iar RA-FN au si etansare cu garnitura.

Poti monta orice cap termostatic Danfoss, evident. Daca vrei mai precis, RAS-C2 de ex.

Edited by doinastela, 24 October 2021 - 03:01.


#556
akcentstyle

akcentstyle

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 337
  • Înscris: 07.10.2006
Buna seara,
As vrea sa cumpar capete termostatice digitale smart pentru 3 calorifere. Deja m-am hotarat la modelul de cap termostatic. Acestea are prindere M30x15 si adaptoare pentru RA, RAV și RAVL. Nu am nici cea mai mica idee cum gasesc si unde sa cumpar doar robinetii, avand una dintre aceste 4 prinderi. Am cautat pe Google, mi-am prins urechile... Imi puteti face o recomandare pentru un producator/model de robinet (care sa se si vanda separat - doar robinetul - fara capul termoststic) si care sa aiba una din prinderile de mai sus...? Imi trebuie robinet coltar 1/2.
Multumesc anticipat!

#557
Antracs18

Antracs18

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 24.04.2007

View Postakcentstyle, on 29 noiembrie 2022 - 18:47, said:

Buna seara,
As vrea sa cumpar capete termostatice digitale smart pentru 3 calorifere. Deja m-am hotarat la modelul de cap termostatic. Acestea are prindere M30x15 si adaptoare pentru RA, RAV și RAVL. Nu am nici cea mai mica idee cum gasesc si unde sa cumpar doar robinetii, avand una dintre aceste 4 prinderi. Am cautat pe Google, mi-am prins urechile... Imi puteti face o recomandare pentru un producator/model de robinet (care sa se si vanda separat - doar robinetul - fara capul termoststic) si care sa aiba una din prinderile de mai sus...? Imi trebuie robinet coltar 1/2.
Multumesc anticipat!
Salut! sunt in aceeasi situatie cu tine. Banuiesc ca ai luat o decizie de atunci. Imi poti spune si mie ce ai cumparat si daca esti multumit? multumesc

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate