Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Import china alibaba

Facultate
 Vouchere de vacanta

Cand One United nu mai vand isi v...

Mandolina feliat legume

Atestat consilier de siguranta
 alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...

Descifrare reteta

Zapp fix
 Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea

Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...
 

Robineti Termostatati (termostatici) / Robineti simpli

- - - - -
  • Please log in to reply
556 replies to this topic

#37
cipaul

cipaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,231
  • Înscris: 15.10.2006

 brb17, on Sep 13 2007, 22:17, said:

Cineva a dat presiunea la apa rece de jos de la subsol foarte tare, acum am si eu o intrebare: ca sa reduc presiunea de pe teava mea daca semiinchid robinetul(nu cred ca e corect exprimat )ca sa treaca mai putina apa , robinetul cu bila se va defecta?

Presiunea nu se da mai tare sau mai incet din subsol. Se poate modifica eventual debitul maxim de apa, prin inchiderea partiala a robinetilor.
Robinetul acesta nu este pt. reglare (in general).
Daca il inchizi partial, poti sa ai scurgeri de apa pe la tija de actionare (sub fluture) si in timp sfera robinetul se poate bloca datorita depunerilor de pe ea, deci nu mai poti sa manevrezi robinetul.
Poti incerca, dar pt. reglare sunt totusi robinetii cu ventil.

#38
bibicu5

bibicu5

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 364
  • Înscris: 20.01.2007
brb17,

presiunea o scazi interpunind la intrarea in apartament a apei reci un reductor de presiune....si atit. Nu poti micsora presiunea cu un robinet...debitul da dar   sint doua lucruri diferite.

#39
raresn

raresn

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 25.11.2006
Salutare!
Am citit cu real interes post-urile voastre legate de oportunitarea amplasarii robinetilor intr-o instalatie.
Totusi, nu prea m-am lamurit daca sa-mi pun sau nu robineti termostatati la fiecare calorifer.
Situatia mea este urmatoarea: locuiesc la casa P+1. Centrala cu tiraj fortat in pivnita, parintii stau la P (3 camere) si eu stau la etaj (alte 3 camere). Camerele sunt mult mai inalte decat cele de la bloc deci volum de incalzit sa tot fie. Casa e proaspat izolata (cu polistiren de 5). Ideea este ca cei de jos doresc mai putina caldura si noi cei de sus vrem mai multa, adica vrem sa ne facem fiecare caldura in camere dupa placul fiecaruia.
In acest context, pentru a elimina in primul rand discutiile si in al doilea rand drumurile in pivnita pentru a seta centrala mai tare sau mai incet, ma gandeam sa pun robineti termostatati pe caloriferele din cele 3 camere, lasand "la liber" cele din baie (ca sa nu fie inchis chiar tot circuitul).
Procedez bine?
Din punct de vedere al optimizarii consumului e ok?
Cum sa pun centrala, pe mic sau pe mare?
Sa pun sau nu robineti?

Apelez la sfatul vostru deoarece nu ma pricep si nu vreau sa fac o prostie.

Multumesc anticipat.

#40
Sufletzika

Sufletzika

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 05.02.2006
Buna seara!
Am si eu o nelamurire ... am un apartament cu 2 camere,la etajul 1,fara centrala,caloriferele sunt din cele vechi(de fonta?) si as vrea ca in sufragerie in primul rand sa pot regla temperatura cam la 15 grade...pt ca acolo stau florile mele.In dormitor as vrea sa fie mai cald pt ca acolo dorm si stau si in timpul zilei.Cum pot realiza asta ? Cu robineti ? Si daca da de care ar trebui sa cumpar ? Multumesc anticipat.

#41
JJOne

JJOne

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 22.08.2006

 Sufletzika, on Mar 17 2008, 19:05, said:

Buna seara!
Am si eu o nelamurire ... am un apartament cu 2 camere,la etajul 1,fara centrala,caloriferele sunt din cele vechi(de fonta?) si as vrea ca in sufragerie in primul rand sa pot regla temperatura cam la 15 grade...pt ca acolo stau florile mele.In dormitor as vrea sa fie mai cald pt ca acolo dorm si stau si in timpul zilei.Cum pot realiza asta ? Cu robineti ? Si daca da de care ar trebui sa cumpar ? Multumesc anticipat.
In sufragerie se regleaza cu robinet termostatat - exact asa functioneaza.
Insa inlocuirea robinetului nu are cum sa dea o temperatura mai mare in dormitor - doar in cazul in care robinetul vechi e obturat. Daca caloriferul nu e incalzit pe toata suprafata, spalarea lui poate da rezultate, daca e incalzit, solutia ar fi un calorifer mai mare...

#42
Sufletzika

Sufletzika

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 05.02.2006
Multumesc pt raspuns.Sunt multumita de temeperatura din dormitor,caloriferul se incalzeste uniform si nu am inca robineti la nici unul dintre calorifere.Ma refeream ca as dori sa fie mai mare temperatura in dormitor(nu egala cu cea din sufragerie).Este de ajuns sa pun robinet doar in sufragerie?De care robineti imi recomanzi sa cumpar ? Trebuie sa fiu atenta la ceva anume ?

#43
FolderBulk

FolderBulk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 765
  • Înscris: 19.08.2007
Salut tuturor !
   Imi puteti spune cum sunt construiti robinetii termostatati Herz . La Heimeier am citit si am inteles ca ar fi cu un lichid care se dilata/contracta in functie de temperatura .
  Cum probezi faptul ca un robinet termostatat functioneaza ? Ma refer pe calorifer . Aveti vreo metoda ceva?

#44
jeekxoo

jeekxoo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,087
  • Înscris: 04.07.2005
Am dat jos un calorifer cu gandul sa-l inlocuiesc.
Caloriferul vechi avea un robinet termostatic Heimeier (K 6000-09.500)ca cel din figura.
Nu am gasit nici o garnitura in zona marcata de mine cu rosu in poza.
Intrebarea ar fi:

A avut garnitura si am pierdut-o eu la manipularea caloriferului sau n-a avut?
Attached File  robinet.JPG   56.25K   297 downloads

#45
luckyonro

luckyonro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 24.02.2008
Din cite vad eu este un holender si mai mult ca sigur ca a avut o garnitura , nu neaparat sa o fi pierdut poate a ramas lipita de corpul holenderului sau pe teava, uitate bine.
Daca n-o gasesti atunci curata bine holenderul si cumpara alte garnitura (banuiesc ca este de 1/2 ) .

#46
jeekxoo

jeekxoo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,087
  • Înscris: 04.07.2005
Robinetul este de 3/8.
M-am uitat bine pe ambele componente. N-a ramas lipita de nici una. :mellow:
Am un robinete nou de calorifer de 3/8, obisnuit (sa zic asa). Asta are garnitura acolo. Dar garnitura are un anumit sant unde sta la asta obisnuit.

La cel Heimeier nu este nici un sant acolo. E rotunjit asa locul de contact.
Oare se potriveste garnitura de la robinetul obisnuit?

#47
haplea82

haplea82

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,577
  • Înscris: 21.02.2007
stringerea este conica!nu necesita garnitura!

#48
jeekxoo

jeekxoo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,087
  • Înscris: 04.07.2005
:coolspeak:
Asa ceva speram si eu sa fie!

#49
scheleton

scheleton

    Walhalla

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,910
  • Înscris: 19.05.2006

 jeekxoo, on Sep 22 2008, 19:57, said:

Asa ceva speram si eu sa fie!
E sigur asa, cum zice haplea. E o etansare conica, metal-pe-metal. E alternativa buna la etansarea cu garnitura (folosita de italieni).
Numai robinetii Herz (mai noi) au etansare metal-pe-metal si o ..garnitura suplimentara (pt. cei care nu stiu sa stranga un robinet si-l deformeaza din greseala).

#50
altair_xms

altair_xms

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,287
  • Înscris: 29.10.2007

 chitziman, on Mar 31 2007, 14:47, said:

despre cele cu bila (sfera)  vb....robinetul cu pricina este la o chiuveta....p.s nu sunt la mine acasa si nu am umblat la nici unul de genul asta....

uite foto poate te lamuresti

... dezgrop topicul ...
am probleme cu o baterie Kerste (arata precum in foto postata) gasesc cartus ceramic pt tipul asta de baterie ?

#51
mihilc

mihilc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 243
  • Înscris: 10.10.2006
Ma tot incearca o idee: sa comand robinetii de pe ebay din usa. Inca mai trebuie sa vorbesc cu instalatorul in legtura cu eventualele diferente intre standardele noastre si ale lor dar am zis sa va intreb si pe voi: ce parere aveti?

Ma refer la asa ceva: http://stores.ebay.c...0QQfsubZ7965697

Edited by mihilc, 30 September 2008 - 08:53.


#52
chitziman

chitziman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 839
  • Înscris: 08.11.2004

 brb17, on Sep 13 2007, 22:17, said:

La acesti robineti ma refer si eu [ http://www.bizoo.ro/img/Robinet-Trecere-Apa-Cu-Bila-12-Fi-fe/img100/sale/15416_1154067792.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Cineva a dat presiunea la apa rece de jos de la subsol foarte tare, acum am si eu o intrebare: ca sa reduc presiunea de pe teava mea daca semiinchid robinetul(nu cred ca e corect exprimat )ca sa treaca mai putina apa , robinetul cu bila se va defecta?


din propria experienta da se vor defecta...caz patit.....oricum e chestie de presiune ..vecinu de la 4 are bateria de 2 ani...eu am schimbat vreo 5 !!!!

 altair_xms, on Sep 30 2008, 09:42, said:

... dezgrop topicul ...
am probleme cu o baterie Kerste (arata precum in foto postata) gasesc cartus ceramic pt tipul asta de baterie ?


care foto ..????

#53
altair_xms

altair_xms

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,287
  • Înscris: 29.10.2007
Nu mai conteaza ... m-am lamurit ... (oricum vezi postul: chitziman @ Mar 31 2007, 14:47)

#54
altair_xms

altair_xms

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,287
  • Înscris: 29.10.2007
mda e chiar postul tau unde arati bateria cu pipa lunga... nici nu am remarcat

am reusit sa o demontez (mai incet deoarece imi era frica sa nu stric ceva), am gasit cartus inlocuitor ... surpriza dupa inlocuire curge chiar mai rau.
cartusul nu era sigilat, dar parea nou (m-am ofuscat si l-am demontat pe cel nou ... nu parea folosit) ... e posibil sa-l fi montat defectuos (am vazut ca are niste stifturi de centrare in care intra f. bine apasand usor) ??

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate