Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale
 Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day

Recomandare aparat de vidat alime...
 Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3
 Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...
 

Care e diferenta dintre Adsl si dial-up?

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
jaguarb28

jaguarb28

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 13.09.2006
E posibil avand niste virusi gen dial.up sa sune la cine stie ce prostii de numere si sa-ti incarce factura telefonica?Eu am intrebat pe cei de la romtelecom:) si mi-au spus ca este posibil, dar eu nu cred:) :coolspeak:

#2
SnowWhit3

SnowWhit3

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,319
  • Înscris: 21.10.2003
Ce e asa de cool? Virusii sau factura telefonica?

#3
jaguarb28

jaguarb28

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 13.09.2006

View PostSnowWhit3, on Sep 13 2006, 20:12, said:

Ce e asa de cool? Virusii sau factura telefonica?

nici una, nici alta:) intrebam totusi pentru siguranta:D
:nonobad:

#4
SnowWhit3

SnowWhit3

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,319
  • Înscris: 21.10.2003
Pentru siguranta ta, s-ar putea sa iti faca un dialer din ala o factura de n-ai sa o poti plati nici cu 10 ani de munca in folosul comunitatii.

#5
jaguarb28

jaguarb28

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 13.09.2006

View PostSnowWhit3, on Sep 13 2006, 20:17, said:

Pentru siguranta ta, s-ar putea sa iti faca un dialer din ala o factura de n-ai sa o poti plati nici cu 10 ani de munca in folosul comunitatii.
Deci ma uitat sa scriu acolo ,deci am ADSL express de 512 ... deci este posibil?
la conexiune dial up stiu ca este posibil:) totusi nu se face exceptie la ADSL.. macar de atata sa fie bun si asta :P

#6
Ninja

Ninja

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,356
  • Înscris: 07.12.2002
Nu cred ca merge sa ai ton la partea filtrului catre modemul ADSL.

#7
george126

george126

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,127
  • Înscris: 02.07.2004

View Postjaguarb28, on Sep 13 2006, 20:08, said:

E posibil avand niste virusi gen dial.up sa sune la cine stie ce prostii de numere si sa-ti incarce factura telefonica?Eu am intrebat pe cei de la romtelecom:) si mi-au spus ca este posibil, dar eu nu cred:) :coolspeak:

Se poate iti garantez eu...mi s-a intamplat mie...am intrat pe nusj ce siteuri mai demult si mi s-a deconectat conexiunea si a facut el redial singur...eu ma gandeam k e o mik problema, dar cand mi-a venit factura... :death:  virusul apelase un nr dintr-o insula de prin mijlocul oceanului...la 1 euro minutul...bine k nu mai statusem decat vreo 10 min.... :confuzzled: , dak nu...om eram :). Oricum dak ai restrictie pusa ptr international n-ai nici o treaba!

#8
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,282
  • Înscris: 24.11.2002
Scoti mufa din ADSL, o pui intr-un telefon fix, si vezi daca ai ton si poti sa te suni. Daca da , iti poate fi incarcata factura de virusii astia, daca nu ai ton, nu se poate.

#9
evilone

evilone

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,521
  • Înscris: 14.12.2003
Modemul ADSL nu o să „formeze” niciodată numere. El funcţionează pe altă bandă de frecvenţe decât telefonia.

#10
jaguarb28

jaguarb28

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 13.09.2006

View Postvestale, on Sep 13 2006, 20:41, said:

Scoti mufa din ADSL, o pui intr-un telefon fix, si vezi daca ai ton si poti sa te suni. Daca da , iti poate fi incarcata factura de virusii astia, daca nu ai ton, nu se poate.
Da asta cred si eu.... am incercat cu niste programe sa dau telefon si totusi nu merge .. asa stiam ca totusi adsl e diferit decat dial-up (dar astia de la romtelecom ma contrazic totusi..)

#11
eb2e2

eb2e2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,667
  • Înscris: 16.05.2003

View Postjaguarb28, on Sep 13 2006, 20:08, said:

E posibil avand niste virusi gen dial.up sa sune la cine stie ce prostii de numere si sa-ti incarce factura telefonica?Eu am intrebat pe cei de la romtelecom:) si mi-au spus ca este posibil, dar eu nu cred:) :coolspeak:

Da uite de exemplu  QDIAL-45     :naughty:
http://vil.nai.com/v...nt/v_140333.htm
http://us.mcafee.com...;virus_k=140333
http://secunia.com/v...31143/qdial-45/


Pe ADSL nu esti in acest pericolll :P ....ADSL este un tip de conexiune permanenta tip PPPoE ...care nu "suna sau apeleaza"...
http://en.wikipedia.org/wiki/ADSL    :peacefingers:

atentie sa nu ai si modem clasic conectat pe linia telefonica.... :nonobad:

View Postjaguarb28, on Sep 13 2006, 20:54, said:

Da asta cred si eu.... am incercat cu niste programe sa dau telefon si totusi nu merge .. asa stiam ca totusi adsl e diferit decat dial-up (dar astia de la romtelecom ma contrazic totusi..)


cum adik "dar astia de la romtelecom ma contrazic totusi"....cine te contrazice...si ce iti spune...mai exact...dak poti preciza

Edited by eb2e2, 13 September 2006 - 20:11.


#12
cornel_bc

cornel_bc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 18.01.2006

View Postjaguarb28, on Sep 13 2006, 20:13, said:

nici una, nici alta:) intrebam totusi pentru siguranta:D
:nonobad:
vorbesti cu baieti din cenrala si dupa ce le explici situatia iti pot scoate factura detaliata pe ce perioada vrei tu.
Daca esti din Bucuresti nr. de telefon al centralei este prefixul centralei iar ultimele 4 .cifre sunt 1251.
De exemplu daca nr.tau este 324xxxx nr.centralei este 3241251, toate centralele din Bucuresti au terminatia asta 1251.
Cei din centrala o sa-ti faca analiza traficului si-ti vor da scadere(trebuie sa faci reclamtie scrisa mi-se pare)

#13
jaguarb28

jaguarb28

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 13.09.2006

View Posteb2e2, on Sep 13 2006, 21:08, said:

Da uite de exemplu  QDIAL-45     :naughty:
http://vil.nai.com/v...nt/v_140333.htm
http://us.mcafee.com...;virus_k=140333
http://secunia.com/v...31143/qdial-45/
Pe ADSL nu esti in acest pericolll :P ....ADSL este un tip de conexiune permanenta tip PPPoE ...care nu "suna sau apeleaza"...
http://en.wikipedia.org/wiki/ADSL    :peacefingers:

atentie sa nu ai si modem clasic conectat pe linia telefonica.... :nonobad:
cum adik "dar astia de la romtelecom ma contrazic totusi"....cine te contrazice...si ce iti spune...mai exact...dak poti preciza

Pai am sunat la clicknet la asistenta internet, nu la 930 .. era alt numar...  si mi-a facut legatura cu "una" care stia creck numai sa faca setarile ca sa iti mearga netul .. in rest nimik in plus eu am intrebat-o si ea n-a inteles prima data.. apoi a zis ca se poate.... n-am mai cerut detalii.... pentru ce sa cer daca crek nici ea nu stia :cursing:

View Postcornel_bc, on Sep 13 2006, 21:15, said:

vorbesti cu baieti din cenrala si dupa ce le explici situatia iti pot scoate factura detaliata pe ce perioada vrei tu.
Daca esti din Bucuresti nr. de telefon al centralei este prefixul centralei iar ultimele 4 .cifre sunt 1251.
De exemplu daca nr.tau este 324xxxx nr.centralei este 3241251, toate centralele din Bucuresti au terminatia asta 1251.
Cei din centrala o sa-ti faca analiza traficului si-ti vor da scadere(trebuie sa faci reclamtie scrisa mi-se pare)
Deci eu nu am probleme cu asa ceva.. stiu sa ma feresc ... eu doar intrebam doar ca sa aflu:) m-au mai intrebat si alti si nu stiam ce sa le raspund <_< ...

#14
Pastrama

Pastrama

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 151
  • Înscris: 24.11.2005
Singura posibilitate ca un dialer sa-ti faca rau este sa ai un modem analogic in calculator si linia de telefon conectata la el. Modemul ADSL nu stie sa formeze numere.

Pe de alta parte, nu inteleg de ce iti faci probleme atata vreme cat ai activata o clasa de restrictie care sa-ti permita doar apeluri nationale pe linia ta telefonica. Si sper ca ai :)

#15
ipman

ipman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,810
  • Înscris: 16.05.2004
Apelurile facute voluntar sau nu de modem chiar se fac catre acea destinatie. Asa cum tu platesti, si compania a carui abonat esti plateste catre altii.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate