Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Denon AVR 1804

Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune
 Cat costa un pui la rotisor?

cum leg firele de la o pompa subm...

PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...
 w11 nu mentine profil power proce...

DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...

Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...

Iphone 13, 14 sau 15?
 Dune: Prophecy (2024 _ ...)

DMSS problema

Montare parchet in balcon

Exista doar ... si restul
 

Teste IQ

- - - - -
  • Please log in to reply
78 replies to this topic

#55
Kazmir VIII

Kazmir VIII

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 29.09.2006
Haideti sa clarific toata treaba asta cu IQ-ul. Nu pentru ca as fi mai breaz ci pentru ca studiez psihologia.
Primul lucru pe care trebuie sa il stiti despre testul de IQ este ca el masoara un coeficient de inteligenta, adica IQ.
Testele de IQ se impart de regula in patru sectiuni:
1. abilitati matematice
aceasta sectiune contine neaparat intrebari al caror raspuns necesita calcule matematice.
2. abilitati vizual-spatiale
acesta cuprinde acele intrebari cu figuri geometrice despre care s-a tot vorbit.
3. abilitati lingvistice
aceasta sectiune testeaza capacitatea de a folosi si intelege limbajul. se cer sinonime, explicarea unor cuvinte, antonime, etc.
4. abilitati logice
acesta sectiune verifica, evident, abilitatile logice ale unei persoane. Aici apar intrebarile de genul... daca a este nu stiu cum si b nu stiu cum, atunci c cum este?, etc.

In principiu Iq-ul unei persoane nu variaza spectaculos de-a lungul vietii, pentru ca aceste teste sunt construite pe categorii de varsta. Adica vei avea anumite intrebari la varsta de 5 ani si cu totul altele la 20 de ani. Ele vor deveni din ce in ce mai grele.
Dar Iq-ul poate varia. Spre exemplu daca dupa ce ai facut acest test la varsta de 5 ani, nu o sa mergi la scoala Iq-ul o sa scada. Sau prietenul tau care avea un IQ mai mic la varsta de 5 ani il va avea mai mare decat al tau la 20 de ani.
De ce? Foarte simplu!
Intelectul functioneaza asemenea memoriei. Fara exercitiu el "rugineste". Ganditi-va cu cata usurinta faceati anumite calcule matematice in liceu, si cat de greu este sa le faceti dupa 10 ani in care nu ati mai facut matematica. La fel incercati sa nu mai vorbiti timp de 10 ani  :P  si veti vedea ca exprimarea va deveni mai greoaie. Si asa mai departe. Acest lucru conteaza pentru ca o variabila importanta in testul IQ este si timpul. Cu cat il rezolvi mai repede(si bine) coeficientul va fi mai mare.
Dar niciodata coeficientul de inteligenta nu va creste spectaculos. Sa spunem de la 90 la 140. Dar el poate varia in limita a 7-12 puncte. Variatiile mari se produc doar in jos si doar in urma unor afectiuni psihice. Spre exemplu daca cineva dezvolta Alzheimer IQ va scadea dramatic.
Acesta este testul IQ despre care vorbeste toata lumea. Exista o multime de feluri de teste. Unele vor ferifica aptitudini specifice altele vor fi generale.
Am vazut ca multi dintre voi sustin ca asa numita "cultura generala" nu are de-a face cu inteligenta. Dimpotriva. Are foarte multe de a face cu ea. IQ masoara doar potentialul unui intelect. Cat de repede si de coerent poate abstractiza sau conceptualiza? Dar intelectul are nevoie de date adica de cultura generala. Degeaba ai un motor de 500CP daca nu ai benzina. Unul de 10CP cu 10 litri de benzina va merge mai bine.
La fel, degeaba ai un IQ de 140 daca nu stii mai nimic. Degeaba ai inteligenta matematica daca nu acumulezi formulele si teoremele de care ai nevoie pentru a putea intelege matematica. La fel, degeaba ai o putere mare de abstractizare si conceptualizare daca nu stii nimic despre lumea in care traiesti. Nu vei intelege nimic.
Deci nu confundati coeficientul de inteligenta cu inteligenta.
In concluzie nu va faceti prea multe griji in privinta IQ-ului. El nu va poate spune mai nimic despre un om. IQ-ul este un instrument de analiza al psihologie sau al psihiatriei. Nici nu va puneti problema de a creste acest IQ.
Mergeti la scoala, invatati, cititi si nu pierdeti toata ziua pe forumuri. Recomandati acelasi lucru si copilului dumneavoastra.  :P Iar daca cineva va promite ca are o metoda minune de a va creste IQ-ul, trimiteti-l la plimbare. Acum stiti cu ce se mananca.

Toate cele bune

#56
marimanu

marimanu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 24.10.2006
Sunt total de acord cu cei care spun ca IQ-ul nu poate varia mai mult de 10 puncte intr-o viata. Te nasti prost, mori prost. Eu am facut in 6 ani 3 teste IQ total diferite cu cel putin 50 intrebari fiecare si rezultatul a fost intotdeauna intre 115-118. La primul test profesoara mi-a spus ca sigur m-am grabit sa termin rapid pentru ca gresisem 2 din intrebarile foarte simple in schimb le rezolvasem pe cele grele. Daca nu le greseam pe alea 2 aveam un rezultat de 130. Dar eu cred ca de fapt asa as fi facut si in viata : cand era vorba de facut o chestie simpla gaseam mai greu solutii decat intr-o problema complicata. Asa ca degeaba m-am ofticat ca nu mi-a iesit un IQ de 130 daca ala de fapt nu era IQ-ul meu. Si in legatura cu matematica, vreau sa va spun ca intotdeauna am fost la limita corigentei la scoala la mate, fizica si chimie si prima la romana sau engleza. Si totusi din intrebarile rezolvate la toate testele mi s-a spus ca stau ff bine cu matematica, fizica si vederea in spatiu. Haha..aia inseamna ca la scoala te evalueaza superficial??? sau ce facem in liceu nu e pe intelesul nostru ??? asta mi s-a parut cea mai tare faza..sa imi zica ca as fi buna de fizician, inginer sau arhitect si eu eram tot liceul in pragul corigentei la mate..mi-ar placea sa ii duc ultimul rezultat profului de mate care era inspector de judet ....s-ar tavali de ras...asa ca sunt de acord si cu tipu cu fata tocilara si aia descurcareata...cui ii merge mintea ii merge si fara o diploma in plus in buzunar..spor la bani la toata lumea indiferent ce IQ aveti

#57
vladec

vladec

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 23.11.2004
Rezultatele la testele de IQ se pot imbunatati. O spun din experienta. Presupun insa ca exista un prag care nu se poate depasi. Marea majoritate a testelor se bazeaza pe aceleasi sabloane si formule care odata deprinse te vor ajuta sa le rezolvi mai usor si mai repede.

Uite experienata mea:
Primul contact cu testele de inteligenta/logice le-am avut spre finalul facultatii cand am inceput sa merg la interviuri pentru angajare(in domeniul meu e o practica normala sa primesti asemenena teste). Pot sa spun ca initial rezultatele au fost dezastruoase nereusind sa ma calific in fazele urmatoarele ale interviului, ba si mai rau am trecut testele tehnice si l-am picat pe cel de inteligenta. Frustrarea era mare.
Drept urmare am inceput sa rezolva acasa cat mai multe, mi-am dezvoltat algoritmi si strategii de rezolvare. Peste aprox 2 ani m-am intalnit din nou cu aceleasi teste la interviuri si am reusit sa le trec. Deci rezultatele se pot imbunatati, trebuie sa stii cum sa le abordezi.

Edited by vladec, 24 October 2006 - 15:51.


#58
raducutzzu

raducutzzu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,917
  • Înscris: 17.02.2006
M-am informat: pana la 16-17 IQ-ul se poate dezvolta. Dupa aceea nu prea. Si, intr-adevar, IQ-ul este inascut.

#59
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,129
  • Înscris: 10.04.2006
In sfarsit s-au luminat niste minti si pe aici :D

#60
boogie_ro

boogie_ro

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 13.02.2007
poi ce poa sa zic eu ....( primul post jtiu  :D ) ... am diferite teste IQ de-a lungul anilor ji majoritatea imi dadeau in jurul a 130 .... cat despre tigarti nu e adevarat ... ji inainte sa fumez ji dupa tot atat aveam ... ji io fumez de 5 ani cate un pachet pe zi .......

#61
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,129
  • Înscris: 10.04.2006
je vede

#62
sapty

sapty

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 30.11.2006
Daca as vrea sa-mi fac un test sa-mi masor IQ-ul, de unde l-as putea lua?

#63
grasomega

grasomega

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 22.06.2004

View Postsapty, on Apr 4 2007, 23:59, said:

Daca as vrea sa-mi fac un test sa-mi masor IQ-ul, de unde l-as putea lua?

Uite aici cateva teste: http://www.teste-int...ionala/matrixa/

Cele din matricea A si B sunt complet grafice - fara cultura generala (nu implica vorbire).

#64
duduletz

duduletz

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 24.03.2007
Are careva teste vocationale?La care sa putem raspunde: ce vreau sa ma fac cand voi fi mare?Deja sunt mare, dar nu stiu sigur in ce domeniu mi-ar placea sa fiu .....Ar fi cazu sa-mi pot raspunde la intrebare. Sper sa gasesc macar niste teste, sa vedem ce spune logica. Merci

#65
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,129
  • Înscris: 10.04.2006
Si ai de gand sa-ti dicteze viata un test vocational ? :lol:

#66
duduletz

duduletz

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 24.03.2007

View PostNenea Zap, on Sep 10 2007, 14:46, said:

Si ai de gand sa-ti dicteze viata un test vocational ? :lol:
daca asta e tot ce ai inteles....no comment

#67
big.brother

big.brother

    .:: KING ::.

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,822
  • Înscris: 07.05.2007
Am și eu o întrebare. Cine ne poate spune ce IQ avem? Testele online sunt fake-uri. Garantez.

#68
osicaso

osicaso

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 29.01.2007

View Postsapty, on Apr 4 2007, 23:59, said:

Daca as vrea sa-mi fac un test sa-mi masor IQ-ul, de unde l-as putea lua?
AICI gasesti Tesul Raven fara de care multe companii americane nu te angajeaza...

#69
beaucafea

beaucafea

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,919
  • Înscris: 03.04.2007
La unele teste rezultatele pot varia intre 70 si 150, la altele intre 70 si 180 sau 70 si 200.
Acum intrebare: un punctaj de 100 obtinut la un test 70-150 este echivalent cu 100 la un test 70 - 180? Si daca nu, care din cele 2 reprezinta un iq mai mare?

#70
robertmihaileanu

robertmihaileanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 427
  • Înscris: 27.08.2007
Testele, pana si alea din Libertatea de Week-end, au si un ghid de interpretare sau iti sunt interpretate de catre persoana cu care sustii testul. Un test fara aceasta "legenda" unde iti sunt explicate rezultatele este apa de ploaie.

Ca sa raspund la intrebarea ta: nu, nu cred ca sunt egale ca valoare cele doua rezultate. Cum spuneam, fiecare test are o "grila de valori" (de genul <70 = subdezvoltat intelectual; 70 - 100 sub medie; 100-130 normal etc) si logic ar fi ca pragurile  sa nu fie identice (adica, cu un IQ de 100 sa fii "normal" in primul caz si "sub medie" in cel de-al doilea caz).

#71
Houdin

Houdin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,278
  • Înscris: 27.07.2007
Tare as vrea eu sa pot da un overclock la creier..adica sa mai renunte el din activitatile pe care le are (nu din cele indispensabile) si sa se concentreze asupra rapiditatii gandirii mele ...acum cat % este folosit cpul uman ptr gandire 3% sau cat e procentul exact?

Edited by Houdin, 06 November 2007 - 21:06.


#72
beaucafea

beaucafea

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,919
  • Înscris: 03.04.2007

View Postrobertmihaileanu, on Nov 6 2007, 09:37, said:

Testele, pana si alea din Libertatea de Week-end, au si un ghid de interpretare sau iti sunt interpretate de catre persoana cu care sustii testul. Un test fara aceasta "legenda" unde iti sunt explicate rezultatele este apa de ploaie.

Ca sa raspund la intrebarea ta: nu, nu cred ca sunt egale ca valoare cele doua rezultate. Cum spuneam, fiecare test are o "grila de valori" (de genul <70 = subdezvoltat intelectual; 70 - 100 sub medie; 100-130 normal etc) si logic ar fi ca pragurile  sa nu fie identice (adica, cu un IQ de 100 sa fii "normal" in primul caz si "sub medie" in cel de-al doilea caz).
Stiu ca in general exista o legenda, dar eu am gasit niste teste de tip matrice care nu aveau si al caror  grad de dificultate era mai mare decat al clasicului tickle.com care, pe langa legenda, mi-a trimis si interpretarea detaliata prin email.

Nici eu nu cred ca sunt echivalente cele 2 rezultate; intrebarea mea era care din ele reprezinta un iq mai mare pentru ca, pe de o parte, testele ce ajung la un prag de 200 sunt facute pentru persoane
cu iq mai mare si sunt mai dificile, iar pe de alta parte, calculand procentajul, 100 din 150 > 100 din 180/200.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate