Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
The worst of evil

Proiect de lege: Romanii vor achi...

Dopuri / casti amortizare zgomot ...

2 job-uri de 8 ore simultan.
 VW e-Up second hand sau alternati...

Reparatie scara mozaic vechi

Cablu curte destinat deplasarii l...

Sfat de cumparare pentru un Jagua...
 La mulți ani @mishu_bz!

La mulți ani @kyrre!

PF vinde 3 autoturisme ce se inti...

Suturi la relantii 2.0 tdi + fum ...
 Tencuiala exterioara casa caramid...

Restituire RCA Allianz

Contact posibil deteriorat proces...

ce se mai lucreaza remote ?
 

Rottweiler

- - - - -
  • Please log in to reply
2160 replies to this topic

#1837
andreim77

andreim77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,239
  • Înscris: 11.04.2006
Ok :peacefingers: pisica noastra nu e minuscula dar tot sange fierbinte are asa ca oarecum trec prin aceleasi faze, are jumatate de an si principala grija e joaca, haleala si somnul :) animalele mari au nevoie de mai multa atentie, posesoarea de mai sus pare sa cam scape cainele de sub control. Are doua solutii ori il dreseaza acum ori il da cuiva care poate sa-l creasca sanatos si ascultator.

#1838
adi_ab

adi_ab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,076
  • Înscris: 19.11.2008
posesoarea de mai sus daca nu ma insel este posesor . in al doilea rand din ce a povestit pana acum nu a scapat deloc de sub control puiul de caine pe care il are (  nu inteleg de ce nu vrei sa intelegi ca orice pui de caine cand este mic trage, musca, nu vrea sa stea in lesa etc) , iar in al treilea rand nu cred ca se poate compara modul in care se comporta un caine si o pisica

#1839
deea_eea

deea_eea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 18.11.2010
As avea o intrebare cam cate kg ar trebui sa aiba un catel la 7-8 sapt?(ea avand acum 7 sapt)
Si cat royal canin ar trebui sa-i dau pe zi?
Si de care, pt ca daca intreb la petshop imi recomanda ce vor ei.Iar veterinarul a zis ca-i trebuie medium junior.

O sa incerc sa revin si cu poze:)

#1840
adi_ab

adi_ab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,076
  • Înscris: 19.11.2008
nu exista standard clar pentru kg . eu i-as da puppy talie mare

#1841
deea_eea

deea_eea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 18.11.2010

 adi_ab, on 8th December 2010, 15:05, said:

nu exista standard clar pentru kg . eu i-as da puppy talie mare
ok multumesc,
dar tot nu m-am lamurit cu cantitatea de boabe pe care trebuie sa io dau pe zi ca au astia de la royal un tabel pt mancare de m-am pierdut in termeni:(

#1842
bella_27

bella_27

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 28.11.2010

 deea_eea, on 8th December 2010, 17:49, said:

ok multumesc,
dar tot nu m-am lamurit cu cantitatea de boabe pe care trebuie sa io dau pe zi ca au astia de la royal un tabel pt mancare de m-am pierdut in termeni:(


pai uite,a mea are 2luni jumate si ii dau royal canin maxi junior.asta mi-a recomandat vet-ul.si ii dau cat scrie pe tabel adica 300grame pe zi,in cate 3 mese de 100g.asta pt varsta de acum.peste vreo 2 saptamani cand face 3luni maresc cantitatea la 400g.

cred ca un mic progres este....am reusit pana la urma cu mancarea sa nu mai traga asa rau de lesa.inca se impotriveste dar cred(sper) ca suntem pe drumul cel bun....
inca mai maraie la mancare,dar oricum au trecut decat 3-4 zile de cand o corectez(ii imping/ating botu si ii iau castronu)si sper sa rezolv si chestia asta.....
multi imi spun ca ar trebui dusa la dresat,dar nu stiu ce sa mai cred....parerile sunt impartite,unii pe la 6-8luni,altii de la 4 luni,altii inca de acum.....eu nici nu mai stiu cum sa procedez...

#1843
miromulus

miromulus

    c'mon inner peace...!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,613
  • Înscris: 25.01.2006

 deea_eea, on 8th December 2010, 17:49, said:

ok multumesc,
dar tot nu m-am lamurit cu cantitatea de boabe pe care trebuie sa io dau pe zi ca au astia de la royal un tabel pt mancare de m-am pierdut in termeni:(

Ce varianta sa manance intrebi la vet, dupa ce vede catelul si cat de dezvoltat este. Ca sa stii cat ii dai, vezi ca scrie pe saci cantitatea zilnica (tabelul ala doar pare complicat). Ia dupa tine un pahar gradat cand mergi la petshop si vezi cat are o unitate sau marcheaza volumul unei portii de mancare.


 bella_27, on 8th December 2010, 18:35, said:

parerile sunt impartite,unii pe la 6-8luni,altii de la 4 luni,altii inca de acum.....eu nici nu mai stiu cum sa procedez...

Eu nu as lasa un catel asa de mic la dresat (in niciun caz pana nu are toate vaccinurile facute si banui ca nu ai rezolvat cu cel de parvo inca) dar asta nu inseamna ca nu se pot face sedinte cu ea.

Edited by miromulus, 08 December 2010 - 19:21.


#1844
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010

 miromulus, on 8th December 2010, 19:18, said:

Ce varianta sa manance intrebi la vet, dupa ce vede catelul si cat de dezvoltat este. Ca sa stii cat ii dai, vezi ca scrie pe saci cantitatea zilnica (tabelul ala doar pare complicat). Ia dupa tine un pahar gradat cand mergi la petshop si vezi cat are o unitate sau marcheaza volumul unei portii de mancare.




Eu nu as lasa un catel asa de mic la dresat (in niciun caz pana nu are toate vaccinurile facute si banui ca nu ai rezolvat cu cel de parvo inca) dar asta nu inseamna ca nu se pot face sedinte cu ea.

La dresajul propriu zis se dau la cel putin 7-8 luni. Dar predresajul il poti incepe de acum asta insemnand sa vina cand il chemi, sa-si faca necesitatile in locul ales de tine, sa-si controleze forta muscaturii in asa fel incat sa nu te doara. Iar ca mancare trebuie sa-i dai mancare puppy large breed , chiar maxi . Large breed inseamna caine adult de 25-40kg iar maxi inseamna peste 40kg. Pe saci de regula se scrie greutatea adultului.

Edited by Freddy12, 08 December 2010 - 21:07.


#1845
adi_ab

adi_ab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,076
  • Înscris: 19.11.2008
freddy este corect in ceea ce spune , poti sa mergi pe large bread sau chiar maxi ..dar sa fie puppy . nu trebuie sa mergi la doctor sa vezi cat sa ii dai de mancare . poti sa il cantaresti si tu , vezi ce greutate are si in functie de asta scrie pe sac exact cat trebuie sa ii dai. referitor la dresaj , el trebuie inceput din momentul in care cainele ajunge in noua casa ( predresajul ) , iar apoi dupa 6 luni , in funtie de ce vrei de la cainele tau poti sa il duci la un dresaj profesionist.

#1846
deea_eea

deea_eea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 18.11.2010
veterinarul mi-a recomandat medium, la un petshop maxi pt puppy, iar la alt petshop iar medium pt puppy...
de aceea am intrebat fiecare imi recomanda ce doreau ei :unsure:  :unsure:
sa inteleg ca rott se incadreaza la maxi (26-44kg)
cu tabelul i-am dat de cap ...am primit niste carti de la royal si acolo scria mai explicit ce si cum
mai am ceva mancare primita, cica e adusa din spania Prime se numeste credeti ca ar fi ok...poate pt cand e mai maricel
multumesc pt raspunsuri  :)
[ http://img196.imageshack.us/img196/7834/ada1s.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Uploaded with ImageShack.us
ea este Ada, catelusa mea...
[ http://img96.imageshack.us/img96/3259/ada1f.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Uploaded with ImageShack.us
ps: scuze k e poza asa mare,

Edited by deea_eea, 09 December 2010 - 14:59.


#1847
adi_ab

adi_ab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,076
  • Înscris: 19.11.2008
rott-ul la maturitate o sa ajunga pe la 40-60 de kg... in functie de talie si cat il indopi . acum poti sa hotarasti tu ce fel de mancare ii cumperi ..eu intotdeauna am zis ca rott-ul este un caine de talie mare .

#1848
grig_sorin

grig_sorin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 25.08.2005
a-ti innebunit lumea cu rott astia periculosi si ca nu nu poti sa ii stapanesti si ca aia si ca aia ca esti mic si nu poti. Eu de pe la 14 ani am crescut un boxer m-am descurcat, appoi un rott si un ciobanesc si sunt multumiti de ei. boxerul e ff cuminte dar cand ii dau comanda ataca, rott e cuminte ii place sa fie mangaiat dar cand i-am dat comanda ataca, ciobanescul nu m-am ocupat prea mult de el e f rau cu oamenii nu intra absolut nimeni in curte dar daca e liber si l-am trimis la locul lui acolo ramane.toti sunt dresati de mine,numai rott l-am dus la dresaj si imi pare rau acum. cainii sunt ca oamenii, unul e cuminte, unul betiv, unul tocilar, unul plapand la boli unul dracos, dar daca ii inveti ce trebuie asa fac. Cati oameni nu sunt care in copilarie au fost "golanasi" si acum sunt oameni cu familie si copii si la casa lor?    Asa si cainii cand sunt mici sunt mai greu de stapanit, daca ii lasi fara cei 7 ani de acasa e mai  dificil cu ei, dar ii poti schimba cu greu adevarat.
Voi stiti doar anumite cazuri rele despre rott si ati ramas cu ele. Uitati-va pe youtube si vedeti rott care sunt chinuiti de copii mici si ei nici macar nu pleaca de acolo suporta sa ii faca multumiti pe aia mici. cateva zeci de pagini in urma pe acest forum este o poza super frumoasa cu un copil mic trage un rott de urechi si el saracu sta acolo ca un prostut.

#1849
bilibistrocizel

bilibistrocizel

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,326
  • Înscris: 29.08.2009

 grig_sorin, on 9th December 2010, 20:16, said:

a-ti innebunit lumea cu rott astia periculosi si ca nu nu poti sa ii stapanesti si ca aia si ca aia ca esti mic si nu poti. Eu de pe la 14 ani am crescut un boxer m-am descurcat, appoi un rott si un ciobanesc si sunt multumiti de ei. boxerul e ff cuminte dar cand ii dau comanda ataca, rott e cuminte ii place sa fie mangaiat dar cand i-am dat comanda ataca, ciobanescul nu m-am ocupat prea mult de el e f rau cu oamenii nu intra absolut nimeni in curte dar daca e liber si l-am trimis la locul lui acolo ramane.toti sunt dresati de mine,numai rott l-am dus la dresaj si imi pare rau acum. cainii sunt ca oamenii, unul e cuminte, unul betiv, unul tocilar, unul plapand la boli unul dracos, dar daca ii inveti ce trebuie asa fac. Cati oameni nu sunt care in copilarie au fost "golanasi" si acum sunt oameni cu familie si copii si la casa lor?    Asa si cainii cand sunt mici sunt mai greu de stapanit, daca ii lasi fara cei 7 ani de acasa e mai  dificil cu ei, dar ii poti schimba cu greu adevarat.
Voi stiti doar anumite cazuri rele despre rott si ati ramas cu ele. Uitati-va pe youtube si vedeti rott care sunt chinuiti de copii mici si ei nici macar nu pleaca de acolo suporta sa ii faca multumiti pe aia mici. cateva zeci de pagini in urma pe acest forum este o poza super frumoasa cu un copil mic trage un rott de urechi si el saracu sta acolo ca un prostut.
:clapping: bv

#1850
adi_ab

adi_ab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,076
  • Înscris: 19.11.2008
da foarte frumos . multi au impresia ca daca ai rott ..gata ai caine ucigas , habar nu au despre acesta rasa sau in general despre caini.

#1851
grig_sorin

grig_sorin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 25.08.2005
uitati-va cum arata durdulii mei, numai cu dumnezeu "m-a pedepsit" si a trebuit sa plec in germania si numai am cum sa ii vad decat in poze:(
Spuneti-mi parerile..

Attached Files



#1852
adi_ab

adi_ab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,076
  • Înscris: 19.11.2008
sunt niste scumpi dolofanii .

#1853
asdzxcc

asdzxcc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 206
  • Înscris: 30.05.2010
buna seara,luni a fatat catelusa mea rott..a facut 10 puiuti!1 lam gasit mort,nu am dat importanta,am zis ca a fost mai mic si deaia a murit..a2a zi au mai murit 2..deci au mai ramas 7...am zis ca au murit de la frig(iam bagat intr.o hala)am zis ca totusi e frig...am facut la croitor o perna pentru caini..am captusit cusca bine,cusca este din lemn...am stat 15 min cu ea sa vad ce face...si am observat ca atunci cand se punea jos se punea pe ei..pana seara au mai murit 2 ...au mai ramas 5...dimineata cand am fost am mai gasit doar 3 in viata!....1 lam luat acu pe seara acasa pentru ca nu il ingrijea.

ce lapte sa ii dau?eu iam cumparat lapte milli 3.5%...veterinaru a zis sa ii dau 2-3 ml din 30 in 30 de min...este bine?
are sanse sa traiasca daca il ingrijesc ?acu incepu sa planga...cand era la mama lui nu zicea nimic si era rece.

mai am o intrebare..eu cred ca multi catei au murit calcati pentru ca uni aveau limbuta rosie...si doar cativa o au roz..

#1854
asdzxcc

asdzxcc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 206
  • Înscris: 30.05.2010
aici este bebelusul :P

Attached Files



Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate